چرا لیورپول فصل را فاجعه‌بار آغاز کرد

آسیب‌پذیر در دفاع، شکست خورده در خط میانی و فاقد قدرت کافی در یک سوم هجومی؛ کلوپ در تمامی بخش‌های تیمش مشکلی برای حل کردن دارد. چرا استانداردهای این تیم به این شدت سقوط کرده است؟

هفت‌یک- لیورپول بدترین آغازش در فصل جدید در یک دهه اخیر را تجربه کرده است. شکستی فاجعه‌بار برابر منچستریونایتد در اولدترافورد به روند 21 بازی بدون شکست این باشگاه در لیگ برتر از دسامبر سال گذشته خاتمه داد.

شاگردان یورگن کلوپ تنها دو امتیاز از 9 امتیاز ممکن را کسب کرده و تنها سایه‌ای از تیمی است که در فصل 22-2021 در کورس قهرمانی تمامی رقابت‌ها حضور داشت.

آسیب‌پذیر در دفاع، شکست خورده در خط میانی و فاقد قدرت کافی در یک سوم هجومی؛ کلوپ در تمامی بخش‌های تیمش مشکلی برای حل کردن دارد. چرا استانداردهای این تیم به این شدت سقوط کرده است؟

***

مصدومیت‌ها

این توجیه نیست، بلکه واقعیت است. از دست دادن 10 بازیکن به دلیل مصدومیت در ماه آگوست برای لیورپول بی‌سابقه است.

فقط به محدودیت گزینه‌های روی نیمکت در بازی دوشنبه شب نگاه کنید که شامل دو دروازه‌بان ذخیره و دو بازیکن جوان از آکادمی بود.

ابراهیما کوناته، ژوئل ماتیپ، کِلهر، کالوین رمزی، نبی کیتا، کورتیس جونز، تیاگو آلکانتارا، الکس اوکسلید چمبرلین، کید گوردون و دیوگو ژوتا همگی دور از میدان هستند.

شاکله تیم تضعیف شده و توانایی کلوپ در تاثیرگذاری روی بازی‌ها با تعویض‌هایش هم به واسطه لیست بلند بالای غایبان کاهش پیدا کرده است.

کلوپ می‌گوید:” ما از نظر مصدومیت‌ها در موقعیت عجیبی هستیم. این هفته را در حالی سپری کردیم که 14 یا 15 بازیکن بزرگسال را در دسترس داشتیم. این واقعا خوب نیست. دیگر هیچ گزینه معقولی باقی نمانده است.”

این درست است اما هنوز کیفیت زیادی در این تیم وجود دارد تا بتوانیم انتظار عملکردی بهتر از آنچه تا به حال به نمایش درآمده است را داشته باشیم.

***

شروع‌های ضعیف

برای اولین بار در تاریخ لیگ برتر، لیورپول در هفت دیدار متوالی گل اول را دریافت کرده است. آنها در شش بازی قبلی توانستند از شکست فرار کنند (سه پیروزی و سه تساوی) اما گل دیرهنگام آنها و تلاش محمد صلاح برای به حداقل رساندن اختلاف گل در اولدترافورد بی‌نتیجه ماند.

اندی رابرتسون، مدافع چپ لیورپول، اظهار داشت:” ما نمی‌توانیم مدام اجازه زدن گل اول را به تیم‌ها بدهیم. این شرایط باید تغییر کند. ما باید تیمی باشیم که بازی را خوب شروع می‌کنید، تیم حریف را تحت فشار قرار می‌دهد، نه این که برعکس باشد.”

آنها باید بار دیگر آماده‌سازی‌شان را بررسی کنند. رخوت لیورپول در نیم ساعت اول بازی متحیرکننده است. طبیعی بود که یونایتد پس از انتقادها و جو منفی‌ای که پس از شکست تحقیرآمیز برابر برنتفورد ایجاد شد، با تمام وجود برای عبور از موانع تلاش کند.

 

لیورپول در هر سه دیدارش در رقابت‌های این فصل لیگ برتر گل اول بازی را دریافت کرد.

 

اما به نظر می‌رسید که لیورپول به درستی آماده نشده است. آنها نبردهای سراسر زمین را باختند. ابتکار عمل را به حریف واگذار کردند. به جای استفاده از جو پر آشوب داخل زمین با توجه به اعتراض‌ها علیه مدیریت گلیزرها و احساس نگرانی درونی نسبت به آغاز ضعیف یونایتد در فصل جدید، تیم کلوپ جسارت زیادی به این تیم شکننده داد.

کلوپ می‌گوید:” آیا آنها در ابتدا هجومی‌تر از ما بودند؟ شاید بله. این دقیقا همان بازی‌ای بود که یونایتد می‌خواست انجام دهد و اگر دوست داشته باشید می‌توانید بگویید که این اشتباه ما بود.” واقعا هم همینطور بود.

***

تحت تاثیر اتفاقات فصل گذشته

فولام، کریستال پالاس و منچستریونایتد- هر سه بازی یک نقطه اشتراک داشت؛ لیورپول به شکل فاجعه‌باری خنثی به نظر می‌رسید. هیچ جرقه، ریتم یا غرور و اعتماد به نفسی وجود نداشت. نبود بازی روان و فشار کافی به وضوح دیده می‌شد. این معضلی برای آنها بوده است.

شاید این به خاطر فشار فیزیکی انجام 63 بازی در تمامی رقابت‌ها در فصل 22-2021 و سپس برگزاری پیش فصلی کوتاه است که شامل تور طاقت‌فرسای آسیایی بود.

شاید این زخم‌های روانی از دست دادن قهرمانی لیگ برتر و لیگ قهرمانان در دیدارهای پایانی عذاب‌آور ماه می است.

دیگر به چه شکلی می‌توان دلیل افت فاحش بازیکنان کلیدی از سطح همیشگی‌شان را شرح داد؟ آنها به سختی می‌توانند پیش بروند.

ویرژیل فن دایک که در هفته اول مغلوب الکساندر میتروویچ شده بود، بار دیگر در بازی برابر یونایتد به زحمت افتاد.

جیمز میلنر، کاپیتان دوم لیورپول، پس از گل اول جیدون سانچو با عصبانیت رو به این بازیکن هلندی فریاد می‌زد:” توی لعنتی باید به سمتش می‌رفتی”. فن دایک به شکل عجیبی روی خط محوطه شش قدم ماند، به جای این که پیش برود و برای بستن راه سانچو تلاش کند.

کلوپ می‌گوید:” اجازه دهید به این شکل بگویم که تنها یک بازیکن سعی کرد راه او را ببندد. من تلاش میلنر را دیدم. او کمک زیادی از دیگران دریافت نکرد.”

 

صلاح بار دیگر در اولدترافورد گل زد اما لیورپولی‌ها زمان کافی برای رسیدن به گل دوم را نداشتند.

 

چه بازیکنی می‌تواند ادعا کند که در سه بازی اول با تمام وجود بازی کرده است؟ شاید لوییس دیاز، محمد صلاح، هاروی الیوت و فابیو کاروالیو اما این تعداد بسیار کم است. بسیاری از بازیکنان از دوران اوج فاصله دارند.

حتی آلیسون بکر که معمولا در دروازه قابل اعتماد است، چند بار در طی بازی با یونایتد با پخش توپ اشتباه سرمربی‌اش را خشمگین کرد. اشتباهات نسنجیده بسیاری رخ داده است.

***

نقل و انتقالات

عدم تقویت تیم در خط میانی موضوعی جنجالی در طول تابستان بوده است. مصدومیت‌ها در این پست فشارها روی لیورپول برای هزینه کردن را افزایش داده است.

آنها تا به حال مقاومت کرده‌اند باید در این موضع تجدیدنظر کنند چون بار دیگر مشخص شد که خط میانی نیازهای بسیاری دارد. این نقطه ضعفِ مشخص آنها است.

بیرون کشیدن فابینیو و استفاده از جوردن هندرسون در پست هافبک دفاعی با استفاده از میلنر و الیوت جلوتر از او، اقدام مهم و هدفمندی از سوی کلوپ بود. این کار جواب نداد.

الیوت 19 ساله به تنهایی بار ایجاد تهدید را بر دوش داشت. هندرسون و میلنر به مشکل خوردند. این لمس توپ ضعیف هندرسون بود که به لیورپول ضربه زد و منجر به گل مارکوس راشفورد و 0-2 شدن نتیجه بازی در نیمه دوم شد. کاپیتان قرمزها پس از ورود فابینیو، خیلی زود از زمین بیرون رفت.

باید استحکام میلنر را مورد تحسین قرار داد اما او در 36 سالگی واقعا نباید در دیدارهایی با این حساسیت در ترکیب اصلی قرار بگیرد. میلنر در 45 دقیقه اول جلوتر از روبرتو فیرمینو قرار داشت اما هرگز نتوانست در یک سوم هجومی آسیبی به یونایتد بزند. لیورپول تلاش بسیاری برای یافتن فضا و ایجاد خطر از وسط زمین کرد. روش‌های آنها بیش از حد پیش پا افتاده بود.

با توجه به گمانه‌زنی‌ها درباره آینده کیتا، اعلام خبر مصدومیت او باعث تعجب بسیاری شد که قابل درک بود. با این حال، منابع نزدیک به این بازیکن تایید کردند که او در تمرین روز یکشنبه مصدوم و برای انجام آزمایش فرستاده شده است.

این موضوع با توجه به سابقه آمادگی او چندان عجیب نبود. این موضوع درباره غیبت فعلی تیاگو و اوکسلید چمبرلین هم صادق است.

پس از شکست خوردن برابر رئال مادرید در کورس جذب اورلین شوامنی و پذیرفتن این واقعیت که بروسیا دورتموند حاضر به فروش جود بلینگام در این پنجره نقل و انتقالاتی نیست، لیورپول تصمیم گرفت که به دنبال گزینه جایگزین نرود. کلوپ در پاسخ به این سوال که آیا مصدومیت کیتا باعث تغییری در این موضع خواهد شد به اسکای آلمان گفت:” پاسخ دادن به این سوال کمی دشوار است. من فرد درستی برای پاسخ دادن به این سوال نیستم.

طبیعتا به عنوان سرمربی  دوست دارم بازیکنان بیشتری در دسترس داشته باشم. اما این تمام چیزی است که می‌توانم بگویم. ما همیشه در حال کار روی این موضوع هستیم. اما این که می‌توانیم کاری انجام دهیم یا خیر را نمی‌دانم.”

لیورپول صرفا تا زمان برگشت مصدومانش به راه حلی کوتاه‌مدت نیاز ندارد، آنها به یک هافبک درجه یک و تمام وقت دیگر نیاز دارند. آنها نمی‌توانند تا تابستان آینده با همین دست بسته ادامه دهند. سرمایه‌گذاری باید انجام شود.

***

جای خالی مانه

سادیو مانه نقطه اتکای خط حمله لیورپول در نیم فصل دوم فصل گذشته بود که قهرمانی در دو جام داخلی و به دست آوردن شانس فتح چهارگانه برای آنها را به همراه داشت.

این ملی‌پوش سنگالی 14 گل از 23 گلش را پس از ورود به سال جدید میلادی به ثمر رساند. مانه سازگاری بسیاری با بازی هماهنگ و پاسکاری و بازیسازی از خط میانی داشت. او قدرت این را داشت که مدافعان را به خودش مشغول کند و با سرعت از پشت آنها فرار کند.

زمانی که لیورپول در ماه ژوئن اجازه انتقال 35 میلیون پوندی او به بایرن مونیخ را صادر کرد، از جذب داروین نونیز اطمینان داشت. این موضوع از نظر روابط عمومی بسیار خوب مدیریت شد. بیشتر هواداران به حدی از جذب این بازیکن اروگوئه‌ای جدید هیجان‌زده بودند که زیاد نگران شکاف ایجاد شده در تیم پس از جدایی مانه نشدند.

با این حال، سه بازی گذشته است و لیورپول به هیچ وجه قدرت گذشته را در خط حمله ندارد. حضور فیرمینو در ترکیب اصلی در دو دیدار از این سه بازی هم کمکی به بهبود شرایط نکرده است.

این مهاجم برزیلی که قدرتش به وضوح کاهش پیدا کرده است، نتوانست هیچ دردسری برای لیساندرو مارتینز و رافائل واران، مدافعان میانی یونایتد، ایجاد کند. او به شکل مضحکی مدام عقب می‌کشید تا در جریان بازی مشارکت داشته باشد. حریفان به صورت مداوم از نظر فیزیکی بر او غلبه می‌کردند و وقتی فرصتی طلایی برایش ایجاد شد، نتوانست از آن استفاده کند.

 

 

البته اگر نونیز در دیدار هفته گذشته برابر کریستال پالاس کنترلش را از دست نداده بود، فیرمینو هم در زمین حضور نداشت. این بهای واقعی آن کارت قرمز بی‌مورد و سه جلسه محرومیت پس از آن بود. حضور فیزیکی نونیز می‌توانست بسیار به کار لیورپول بیاید. او در عوض این بازی را از جایگاه ویژه تماشا کرد، در حالی که تقریبا نیم ساعت طول کشید تا آنها بتوانند بالاخره یک شوت در چارچوب بزنند.

با توجه به این که ژوتا همچنان از میادین دور است، جدایی دیووک اوریگی و تاکومی مینامینو در این تابستان نیز احساس می‌شود. لیورپول در زمینه مهاجمان در شرایط بدی قرار دارد.

***

اولین شکست برابر یونایتد در لیگ از مارس 2018 از نظر روحی بسیار آزاردهنده است، خصوصا پس از این که دو پیروزی مقتدرانه فصل گذشته در خانه و خارج از خانه باعث شده بود این احساس به وجود بیاید که شکاف عمیقی از نظر سطح کلاس بین این دو تیم وجود دارد.

کلوپ تاکید کرد:” اینطور نیست که از این بازی راضی باشم اما در روزی دیگر، با کمی اعتقاد بیشتر به کاری که در حال انجامش بودیم، می‌توانستیم شرایط را تغییر دهیم. ما اگر فقط کمی بهتر بودیم می‌توانستیم برنده این بازی باشیم.”

واقعیت این است که لیورپول دقیقا به چیزی که حقش بود رسید. یونایتدِ تن‎هاخ سازماندهی تیمی و اشتیاق بیشتری را از خود نشان داد و این هشداردهنده است.

کلوپ پیش از بازی خانگی روز شنبه برابر بورنموث باید درباره مسائل بسیاری فکر کند. آن پیروزی برابر منچسترسیتی در سوپر جام انگلیس خاطره‌ای قدیمی و در دوردست به نظر می‌رسد.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Explaining Jurgen Klopp’s Liverpool problems: Toiling Van Dijk, Mane gap, signing needed نویسنده: James Pearce نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 23 آگوست 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *