آنالیز 10 پاس تیاگو مقابل یونایتد؛ او چگونه نبض بازی لیورپول را در دست دارد

او همیشه بازیکنی ماهر بوده اما تحسینش از سوی جامعه وسیع‌تر فوتبال انگلیس از حدود دو ماه پیش شروع شد که او بالاخره از بند مصدومیت رها شده و با تمام توان در اختیار لیورپول قرار گرفت.

هفت‌یک-او در حالی راه می‌رفت که شلوارکش روی پای چپ بالا رفته و این کمی عجیب بود- اما واقعا چه کسی قرار است زیباشناسی و پوشش تیاگو آلکانتارا را زیر سوال ببرد؟ وقتی او تعویض شد، تماشاگران حاضر در آنفیلد طوری برای تشویق او از جا بلند شدند که انگار جمعیت حاضر در ورزشگاه فوتبال نیستند، بلکه مخاطبانی در افتتاحیه نمایشگاهی پر افتخار هستند. ورزشگاه‌های قدیمی زمینه‌ای برای بسیای از نمایش‌های بزرگ و درخشان بودند- اما کمتر نمایشی از نظر هنری تا این حد غنی بود.

پیروزی 0-4 لیورپول برابر منچستریونایتد در 19 آوریل 2022 به خاطر تیاگو به یاد سپرده خواهد شد. بله، به خاطر ناتوانی یونایتد هم خواهد بود اما این دیدار از نگاه لیورپول یک بازی شاخص از سوی این هافبک اسپانیایی به حساب می‌آید که از مدت‌ها قبل از این شب جادویی و شیرین در دل هواداران متعصب لیورپول جای باز کرده بود. تیاگو 79 دقیقه بازی کرد و تعداد پاس‌هایش (105) با مجموع پاس‌های برونو فرناندز، نمانیا ماتیچ، مارکوس راشفورد، جیدون سانچو و آنتونی الانگا برابر بود.

 

 

او همیشه بازیکنی ماهر بوده اما تحسینش از سوی جامعه وسیع‌تر فوتبال انگلیس از حدود دو ماه پیش شروع شد که او بالاخره از بند مصدومیت رها شده و با تمام توان در اختیار لیورپول قرار گرفت.

این پاس‌ها- همانطور که یک بار کسی درباره گل‌های رابین فن پرسی گفت- می‌تواند در یک گالری به نمایش درآید. اینجا به بررسی 10 پاس او که همگی در بازی برابر یونایتد ارسال شدند، می‌پردازیم.

 

دقیقه 1:09: تیاگو به ویرژیل فن دایک

این که اولین پاس تیاگو به فن‌دایک رسید طبیعی بود، پاسی ساده و از فاصله شش متری که برای حفظ مالکیت توپ بود. یورگن کلوپ گفت:” او می‌دانست ما چطور بازی می‌کنیم و او می‌تواند با ما سازگار شود و ما هم این را می‌دانستیم. همه چیز همیشه به سازگار شدن مربوط است.” او به این اشاره کرد که تا این اواخر طول کشید تا همه متوجه ویژگی‌های این بازیکن شوند؛ ویژگی‌هایی که باعث شد پپ گواردیولا پس از حضور در آلمان در مذاکره با هیئت مدیره بایرن مونیخ بگوید:” یا تیاگو یا هیچکس.”

مصدومیت‌ها تاثیر بدی روی هفت فصل حضور تیاگو در بایرن داشت و شرایط او در لیورپول را هم دشوار کرد، چرا که او از زمان انتقالش 19 ماه قبلش به این تیم تا به حال 44 بازی را از دست داده است. کلوپ ریشه این معضلات را در خطایی روی تیاگو در جریان دربی بدیُمن مرسی ساید در اکتبر 2020 می‌داند که باعث اخراج ریچارلیسون شد؛ دیداری که مصدومیتی جدی برای فن دایک نیز به همراه داشت.

سرنوشت تیاگو با فن‌دایک گره خورده، نه فقط به خاطر آن بازی، بلکه به این خاطر که فن‌دایک باعث شده او موثرتر باشد. بازگشت فن‌دایک به ترکیب لیورپول کمک کرد که خط دفاعی‌اش را جلوتر ببرد، به لیورپول اجازه داد که از مناطق جلوتر زمین پرس کند و- به گفته Driblab که مرکز مشاوره پیشرفته داده‌های فوتبال است- پرسینگ این تیم را تا 18 درصد تهاجمی‌تر کند.

تحلیل‌های Driblab نشان می‌دهد که بازی تیاگو تغییر زیادی نکرده است. او در فصل 22-2021 جز بازیکنان برتر در زمینه “ارسال پاس رو به جلو” و “پاس‌های پیش از گل‌های مورد انتظار” در بین پنج لیگ معتبر اروپایی قرار دارد- اما فصل پیش هم همینطور بود. کار دفاعی او بهتر شده (بازپس‌گیری توپ بیشتر، قطع توپ بیشتر و تکل بیشتر) اما این تفاوت چندان قابل توجه نبوده است. تفاوت در اینجاست که پرسینگ بهتر و جلوتر لیورپول یعنی آنها توپ را در فضایی نزدیک‌تر به دروازه حریف پس می‌گیرند و این باعث شده که اقدامات تیاگو بیشتر به چشم بیاید- و موثرتر باشد.

 

تیاگو در پیروزی 4-0 مقابل منچستریونایتد نقشی کلیدی داشت.

 

دقیقه 2:06: تیاگو به جوردن هندرسون

دومین پاس تیاگو در این بازی پس از این که او مالکیت توپ را در میانه زمین از اندرو رابرتسون گرفت ارسال شد. یونایتد در ساختار دفاعی بی‌نقصی قرار داشت؛ سیستم کم‌عرض و منجسم 2-4-4 و تیاگو از چپ به وسط زمین رفت و به نظر می‌رسید که در آستانه ارسال پاس رو به عقب برای جوئل ماتیپ است. همه این کارها صحنه‌سازی بود. تیاگو ناگهان شانه عقب انداخت و روی پاشنه پا چرخید تا پاسی مورب را از خط میانی شلوغ مقابل پای جوردن هندرسون در سمت مخالف زمین بفرستد، او با این کار شش بازیکن یونایتد را از جریان بازی خارج کرد و تیمش را 22 متر جلو برد. فرصتی ایجاد شد.

تیاگو برابر یونایتد آمار خیره‌کننده پیش بردن 541 متری توپ- حدود پنج و نیم زمین فوتبال- را به ثبت رساند و تنها تونی کروس و ژوهان گاستیون از کلرمون توانسته‌اند در زمینه پیش بردن توپ در این فصل اروپا آمار بهتری داشته باشند.

 

دقیقه 4:23: تیاگو به ماتیپ

چرا گواردیولا تا این حد به تیاگو علاقه داشت؟ او می‌خواست بایرن یاد بگیرد که چطور بازی‌ها را از طریق مالکیت توپ کنترل کند و به خاطر کار با تیاگو در بارسلونا می‌دانست که او از استعداد نایاب زمان‌بندی درست برخوردار است. گواردیولا در توضیح جذب تیاگو به مارتی پرارنائو، نویسنده، گفت:” این تیم فقط نیاز به آرام کردن بازی دارد. آنها به بازیکنی شاخص در میانه میدان نیاز دارند.”

وقتی خبرنگاری روز جمعه گفت که بعضی افراد فکر می‌کنند تیاگو سرعت لیورپول را کم کرده، کلوپ پوزخند زد. پاسخ کلوپ این بود:” خدا را شکر این افراد تصمیم‌گیرنده نیستند. بازیکنی باهوش باید به دلایل بسیاری بازی را آرام کند.” بازی‌سازی منجر به گل اول لیورپول برابر یونایتد مثالی بسیار خوب بود.

لیورپول بازی را با ارسال‌های پاس‌های سریع و پر از اضطراب در محوطه جریمه خودش شروع کرد، در حالیکه برونو فرناندز دوبار آلیسون بدون توپ را پرس کرد. سپس تیاگو تا یک سوم دفاعی عقب کشید تا توپی را در فضای بین راشفورد و آرون ون‌بیساکا از فن‌دایک دریافت کند. فرصت چرخیدن سریع و پذیرفتن ریسک پاس رو به جلو وجود داشت اما تیاگو در عوض به سمت پست خودش رفت و سپس پاسی برای ماتیپ ارسال کرد.

پرس یونایتد آرام گرفت و لیورپول بازی را به سمت دیگر برد تا به وسیله پاس سادیو مانه برای محمد صلاح نفوذ کند که توپی برای لوییس دیاز فرستاد  تا دروازه را باز کند. تیاگو پنجمین بازیکن برتر در پنج لیگ معتبر اروپایی در فصل 22-2021 در زمینه ” پاس‌های پیش از گل‌های مورد انتظار ” است. تنها کروس و جاشوا کیمیش می‌توانند پاس‌های رو به جلو و پاسکاری در بازیسازی گل‌های مورد انتظار را مانند او ترکیب کنند.

 

دقیقه 15:01: تیاگو به مانه

تیاگو در حالی دریبل‌زدن و پیشروی به سمت محوطه جریمه یونایتد است که با ماتیچ روبرو شده و شروع به بازی با این هافبک صربستانی می‌کند؛ او با پای راستش تو سر توپ می‌زند و سپس بلافاصله پاسی تماشایی را با دور زدن ماتیچ با پای راستش برای مانه ارسال می‌کند. مانه شوت می‌زند و یک ضربه کرنر نصیب لیورپول می‌شود. گری نویل در گزارش اسکای اسپورت می‌گوید:” این تهدیدآمیز به نظر می‌رسد.” این لحظه جذاب از مهارت تیاگو یادآور اصالت تیاگو بود- پدر او مازینیو است که با برزیل قهرمان جام جهانی شد. در کتاب اسرار پپ، تیاگو به پرارنائو گفت که چطور گواردیولا به او یاد داده که موارد غیر ضروری را از بازی‌اش حذف کند- اما خودنمایی جز این موارد نبود:” به هرحال من برزیلی هستم.”

 

تیاگو فصل قبل به دلیل مصدومیت نتوانست انتظارات را برآورده کند اما این فصل بار دیگر به روزهای خوبش برگشت.

 

دقیقه 27:45: تیاگو به دیاز

زمانی که تیاگو در فضای بسته مالکیت توپ را در اختیار می‌گیرد، برونو فرناندز اقدام به تکل زدن می‌کند. تیاگو از این تکل عبور کرده، توپ را به سلامت از تکل دوم برونو فرناندز هم عبور داده و آن را به دیاز می‌رساند. چند لحظه بعد وقتی این توپ از طرف رابرتسون بار دیگر به او می‌رسد، تیاگو پاسی جذاب در حالی که فیل جونز در یک قدمی او است برای دیاز ارسال می‌کند. رابرتسون دستانش را به هم نزدیک کرده و او را تشویق می‌کند.

قدرت بدنی و عطش تیاگو برای عملکرد بهتر همه را در بایرن شگفت‌زده می‌کرد. او گفت:” من به آلمان آمدم تا سرسخت شوم.” توانایی او در ارسال پاس‌هایش تحت فشار فیزیکی به حدی بالاست که گروهی را که معتقد بودند او برای حضور در لیگ برتر بسیار ظریف و “بسیار تیکی تاکایی” است را شرمنده کرده و استیو نیکول نمونه بارز آن است. وقتی تیاگو به لیورپول پیوست، نیکول با بی‌تفاوتی گفت:” او می‌تواند در جام حذفی و جام اتحادیه بازی کند، شما می‌توانید او را به زمین آورده و نیم ساعت به او وقت بدهید تا توپ را به اطراف بفرستد؛ اگر این چیزی است که به آن نیاز دارید.”

 

دقیقه 29:43: تیاگو به صلاح

کلوپ تغییر قابل توجهی در پست تیاگو ایجاد کرده و او را از شماره هشت سمت راست به شماره هشت سمت چپ تبدیل کرده است. در سمت چپ و بدون وظیفه  ایجاد پوشش برای ترنت الکساندر آرنولد در فضای کناری، تیاگو می‌تواند خودش بیشتر در سایر نقاط زمین حضور داشته باشد. و او می‌تواند پاس‌های بلندی برای تغییر فضای بازی- یکی از بهترین ویژگی‌های او- برای الکساندر آرنولد و صلاح که شاید دو اسلحه فرصت‌ساز برتر لیورپول به حساب می‌آیند، ارسال کند.

تیاگو در این مثال مالکیت توپ را در نزدیکی خط طولی سمت چپ دریافت کرد و با برونو فرناندز روبرو شد، با چند قدم به چپ و راست او را گیج کرد، سپس به فضای میانی آمده و پاسی زیبا برای صلاح ارسال کرد که در نهایت به شوتزنی او منجر شد. نویل که محو هنر او شده بود فریاد زد:” این پاس.”

 

دقیقه 42:21: تیاگو به الکساندر آرنولد

پاسی ساده به الکساندر آرنولد در آستانه محوطه جریمه- چیزی که ساده نبود، اتفاقی بود که ده ثانیه قبل رخ داد. جسی لینگارد در راس ضدحمله یونایتد قرار گرفته و توپ را روی دایره میانی در اختیار داشت. تیاگو آخرین بازیکن لیورپول بود و تهدید راشفورد را نادیده گرفت تا تکل زده و توپ را از لینگارد پس بگیرد. قماری درخشان که نشانگر قدرت دفاعی نادیده گرفته شده در بازی او بود. وقتی شما تیاگو را در کنار سایر استادان بازی‌سازی می‌گذارید، او در تمامی موارد مشارکت در اقدامات مختلف برنده است. جدول Driblab (عکس پایین) در مقایسه کروس و تیاگو نشانگر این تفاوت- به سود تیاگو- است، در زمانی که بحث به مشارکت در کار دفاعی می‌رسد.

 

مقایسه عملکرد تیاگو (نارنجی) و تونی کروس (آبی)

 

دقیقه 60:40: تیاگو به دیاز

تیاگو به سمت محوطه جریمه یونایتد پیش می‌رود و وقتی ویکتور لیندلوف پاس اولش را دفع می‌کند، خودش را به دردسر انداخته و توپ را با ضربه سر شیرجه‌ای به دیاز می‌رساند- ریسک برخورد کفش با صورتش را می‌پذیرد. این اقدام ناخودآگاه نشانگر هوش بازیکنی است که به پنج زبان (اسپانیایی، پرتغالی، انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی) صحبت می‌کند. و شجاعت او علاقه‌اش به برتری را ثابت می‌کند.

وقتی یک مربی در آکادمی بارسلونا به تیم جوانان تیاگو گفت “مهم‌ترین نکته مشارکت و همکاری است”، مازینیو این جمله را تصحیح کرد و جمله‌ای که همیشه به پسرانش می‌گفت (برادر تیاگو، رافینیاست که در رئال سوسیه‌داد توپ می‌زند) را تکرار کرد:” شما اشتباه می‌کنید. مهم‌ترین نکته رقابت کردن است.”

 

دقیقه 71:05؛ تیاگو به فن‌دایک

روند کامل در واقع مانه به تیاگو، تیاگو به مانه، مانه به تیاگو، تیاگو به هندرسون، هندرسون به تیاگو، تیاگو به فابینیو، فابینیو به تیاگو، تیاگو به فن‌دایک بود. او بازیکنی است که در دسترس همه قرار دارد و با همه در ارتباط است- و گفته می‌شود که از نظر اجتماعی هم همین است. آدریان و کاستاس سیمیکاس شاید بهترین دوستان او در رختکن باشند اما تیاگو نزد همه محبوب است.

 

دقیقه 78:35؛ تیاگو به رابرتسون

پاس صد و پنجم و آخرین پاس موفق تیاگو برابر یونایتد به زیباترین شکل باعث تغییر منطقه بازی شد تا سه بازیکن را از جریان بازی خارج کند و رابرتسون را برای خلق موقعیتی برای مانه راه بیاندازد. بایرن با تنها 25 میلیون پوند اجازه جدایی تیاگو را صادر کرد اما از این کار پشیمان شده است- آنها در حذف ناباورانه از لیگ قهرمانان برابر ویارئال به وضوح جای خالی این پاسور خاص و خلاق را که می‌تواند حریفان منظم و سازماندهی شده را در هم بشکند در تیم‌شان می‌دیدند.

 

 

عنوان اصلی مقاله: How Thiago passed the test نویسنده: Jonathan Northcroft نشریه / وبسایت: The Sunday Times زمان انتشار: 24 آوریل 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.