چرا 30 ژوئن روز مهمی برای باشگاه‌های اروپایی است؟

این تاریخی است که می‌تواند روی آینده کوتاه‌مدت و میان‌مدت بارسلونا، منچستریونایتد، اتلتیکو مادرید و نیمی دیگر از تیم‌های حاضر در اسپانیا، پاری‌سن‌ژرمن و نیمار، اورتون و بسیاری از باشگاه‌های حاضر در چمپیونشیپ تاثیرگذار باشد. بنابراین اهمیت زیادی دارد.

هفت‌یک- برنامه شما برای 30 ژوئن (امروز) چیست؟

این تاریخ تقریبا در وسط تابستان است، بنابراین شاید بخواهید وسط پارک کباب درست کنید؟ به یک مهمانی دوستانه بروید تا آخر هفته را زودتر شروع کرده باشید؟ یک ظرف بستنی برای بچه‌ها بخرید تا همه بتوانند با این گرمای غیرقابل تحمل کنار بیایند؟

همه این موارد گزینه‌های خوبی است، اگر کاری با فوتبال نداشته باشید. اگر در جریان فوتبال باشید، این احتمال وجود دارد که در حال دویدن فریاد بزنید و سعی کنید کارهایی انجام دهید چون 30 ژوئن در واقع همان تاریخی است که فصل آینده حول محور آن خواهد گشت.

این تاریخی است که می‌تواند روی آینده کوتاه‌مدت و میان‌مدت بارسلونا، منچستریونایتد، اتلتیکو مادرید و نیمی دیگر از تیم‌های حاضر در اسپانیا، پاری‌سن‌ژرمن و نیمار، اورتون و بسیاری از باشگاه‌های حاضر در چمپیونشیپ تاثیرگذار باشد. بنابراین اهمیت زیادی دارد.

اجازه دهید با بارسلونا شروع کنیم. همه به خوبی از شرایط مالی بد آنها خبر دارند، در حالی که خوان لاپورتا و سایر اعضای هیئت مدیره این باشگاه در تلاش هستند تا روش‌های خلاقانه‌ای بیایند که به این باشگاه اجازه دهد تحت فشار کمرشکن بدهی 1.3 میلیارد یورویی اقدام کرده و پیش برود.

سی ژوئن اهمیت بسیار زیادی برای آنها دارد چون آن روز پایان سال مالی این باشگاه است و نتیجه آن تعیین‌کننده سقف دستمزدی است که لالیگا قرار است پس از حسابرسی‌هایش در روز 31 جولای برای آنها مشخص کند.

بنابراین بارسلونا به پول نیاز دارد و این نیاز باید خیلی سریع برطرف شود. این پول می‌تواند به روش‌های خلاقانه متفاوتی به دست آنها برسد که شامل “اهرم‌های مالی” است که لاپورتا در اوایل همین ماه از اعضای باشگاه درخواست کرده بود. آنها قصد دارند نزدیک به نیمی از سهام برند بارسا، شرکتی که بخش عمده‌ای از اقدامات تبلیغاتی آنها را مدیریت می‌کند، را به فروش برسانند یا حداکثر 25 درصد از درآمدهای تلویزیونی آینده‌شان را واگذار کنند.

 

بارسلونا تنها امروز فرصت دارد که تراز مالی‌اش را به شرایط مدنظر لالیگا برساند.

 

از نظر کسی که تخصصی در این زمینه نداشته و می‌داند که آنها نیاز به دریافت فوری پول دارند، فروش درآمد بلندمدت برای تزریق پول در کوتاه مدت اقدامی پر خطر به حساب می‌آید. کیه‌ران مگوایر، متخصص مالی فوتبالی و مجری پادکست Price Of Football می‌گوید:” نشانه‌های از وام فوری درباره تمامی این شرایط وجود دارد. این راه حلی کوتاه‌مدت با تبعات مالی طولانی است.”

در زمان نوشتن این مقاله، چنین فروشی هنوز تایید نشده اما لاپورتا و هیئت مدیره بارسلونا سخت در تلاش هستند تا پیش از نیمه شب 30 ژوئن سرمایه‌ای به باشگاه تزریق کرده باشند.

بار دیگر از نگاه کسی که تخصص خاصی ندارد، گزینه منطقی‌تر کاهش هزینه‌ها با فروش بعضی از بازیکنان است که لزوما با جذب بازیکنان دیگر که شاید حتی بازیکنان گرانقیمتی هم باشند، همراه نشود. به همین دلیل است که تلاش آنها برای جذب روبرت لواندوفسکی بسیار عجیب به نظر می‌رسد اما این بارسلونا است؛ آنها باید احساس کنند که هنوز توان رقابت دارند، هنوز درخشان هستند، هنوز می‌توانند ستاره‌های درجه یک را جذب کنند، حتی با این که در واقعیت هیچ آهی در بساط ندارند.

و منصفانه باید گفت که آنها در تلاش برای فروش بازیکن هم هستند. هرکسی که روند طولانی انتقال فرانکی دی‌یونگ را دنبال کرده باشد می‌تواند این موضوع را تایید کند. در حال حاضر به نظر می‌رسد که بارسا و منچستریونایتد تا حد زیادی روی مبلغ 56 میلیون پوند به علاوه بند پاداش موافقت کرده‌اند اما نیاز بارسلونا به افزایش بودجه تا 30 ژوئن ممکن است همه چیز را تغییر دهد.

بارسلونا تنها باشگاه اسپانیایی نیست که نگران آخرین روز سال مالی است. میگل آنخل خیل، مدیر اجرایی اتلتیکو مادرید، این هفته گفت که باشگاهش باید تا 30 ژوئن 40 میلیون یورو به دست آورد یا باید ضرر مالی را در طول یک سال اخیر به ثبت برساند. اگر این اتفاق رخ دهد، قوانین لالیگا آنها را مجبور می‌کند که یک یورو به ازای هر سه یورویی که به دست آوردند، هزینه کنند.

والنسیا هم باید بازیکنانش را بفروشد و کارلوس سولر و گونسالو گوئدس محتمل‌ترین گزینه‌ها برای جدایی هستند. سویا پیش از این دیه‌گو کارلوس را به استون ویلا فروخته که باعث شده فضای کافی داشته باشند تا مجبور نشوند ژول کونده را با قیمتی کمتر از ارزش واقعی‌اش به فروش برسانند. اسپانیول تنها به 25 میلیون یورو نیاز دارد و سلتا، آلاوس، رئال سوسیه‌داد و رئال بتیس جز باشگاه‌هایی هستند که تنها با فروش یک بازیکن می‌توانند به سقف تعیین شده لالیگا برسند.

شرایط در انگلیس هم به همین شکل اما با شدت کمتری است. مانند اسپانیا، پایان ماه ژوئن در واقع پایان سال مالی برای چندین باشگاه است و باشگاه لیگ برتری‌ای که بیشتر از همه در خطر قرار دارد، اورتون است.

مگوایر می‌گوید:” شرایط مالی باشگاه‌ها از نظر فرپلی مالی به طور کلی خوب به نظر می‌رسد. اما اورتون نزدیک‌ترین باشگاه به مرزهای فرپلی مالی است.”

این یعنی اگر آنها بتوانند بازیکنی را تا 30 ژوئن بفروشند، کمک بزرگی برای این باشگاه خواهد بود. موقعیت کلی کمی پیچیده‌تر از این است اما از آنجایی که 30 ژوئن پایان دوره چهار ساله فرپلی مالی (که به خاطر فصل‌هایی که در شیوع ویروس کرونا برگزار شد از دوره سه ساله به چهار ساله تغییر پیدا کرد) هم به حساب می‌آید، این آخرین شانس آنها برای افزایش بودجه به محاسبات سود و ضرر فصل 22-2021 است.

آسان‌ترین راه برای انجام این کار دریافت مبلغ بالا برای بازیکنی مهم و بزرگ است، همان کاری که کریستال پالاس چند سال قبل انجام داد. مگوایر می‌گوید:” آرون ون‌بیساکا در 30 ژوئن 2019 به منچستریونایتد فروخته شد. پالاس آن سال نزدیک به 40 میلیون پوند از دست داده بود اما با فروش ون بیساکا در 30 ژوئن و نه اول جولای، این 40 میلیون پوند ضرر به پنج میلیون پوند سود تبدیل شد.”

بنابراین چه بازیکنی جدا خواهد شد؟ دومینیک کالورت لوین گزینه جذابی است، خصوصا که با 1.5 میلیون پوند در سال 2016 خریده شده و فروش او می‌تواند “سود خالص” باشد. در حالی که این موقعیت برای بازیکنی که با هزینه بیشتری خریده شده ممکن است کمی پیچیده‌تر باشد.

 

ریچارلیسون تنها بازیکنی است که اورتون می‌تواند با فروش آن به شرایطش سر و سامان بدهد.

 

به طور مثال تصور کنید اورتون بازیکنی را به قیمت 25 میلیون پوند با قراردادی پنج ساله در سال 2018 جذب کرده است. این مبلغ در گزارش‌های مالی به تعداد سال‌های قرارداد او تقسیم می‌شود و این یعنی ارزش دفتری او به پنج میلیون پوند در هر سال کاهش پیدا می‌کند. ارزش دفتری این بازیکن که چهار سال در این تیم بوده، حالا پنج میلیون پوند است. اگر آنها بتوانند این بازیکن را با 15 میلیون پوند فروشند، سود دفتری 10 میلیون پوندی را به ثبت رسانده‌اند. اما اگر آنها کالورت لوین را با 50 میلیون پوند بفروشند، تقریبا تمامی این مبلغ در حسابرسی آنها به عنوان سود به ثبت می‌رسد.

با این حال، یک فصل پر از مصدومیت به این معناست که پیشنهاد زیادی برای خرید او وجود ندارد. یوونتوس هم مویزه کین را با قرارداد قرضی و بند اجباری خرید در سال 2023 در اختیار دارد، اما چرا آنها باید این مهاجم را برای بهبود شرایط حسابرسی اورتون در این تابستان بخرند؟ تاتنهام به آنتونی گوردون علاقمند است اما فروش این بازیکن جوان بومی که حتی با قرارداد جدیدی که به زودی امضا می‌کند جز بازیکنان با دستمزد بالای این تیم نیست، قمار قابل توجهی- از بسیاری جهات- خواهد بود.

تمامی راه‌ها به ریچارلیسون ختم می‌شود. تاتنهام و چلسی به این بازیکن علاقه دارند اما مشکل این است که همه می‌دانند اورتون به پول فروش او نیاز دارد، بنابراین حاضر نیستند مبلغ بالایی را برای او پیشنهاد دهند. به نظر می‌رسد که این بازیکن برزیلی در نهایت به تیمی که حاضر به پرداخت مبلغ مورد نظر در موعد مقرر باشد، ملحق می‌شود اما هیچ چیز هنوز به صورت قطعی مشخص نیست.

اگر اورتون موفق به فروش این بازیکن نشود، دنیا بر سر آنها خراب نخواهد شد اما ممکن است این تیم نتواند خرید قابل توجهی در این تابستان مانند سال گذشته انجام دهد و مجبور شود به جذب بازیکنان آزاد، قرضی، قرضی با گزینه خرید، قرضی با بند خرید اجباری و هر گزینه خلاقانه دیگری که پیدا شود، اکتفا کند.

و سپس به نیمار می‌رسیم. بازیکنی که همچنان گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال است در طول یک سال گذشته کم کم از این لقب فاصله گرفت: او در بهترین حالت سومین بازیکن مهم در باشگاهش پس از لیونل مسی و کیلیان امباپه، اولین مهاجم/مدیر ورزشی دنیا، است.

در هر حال، قراردادی که او در بهار 2021 به امضا رساند- تمدید قراردادی سه ساله که باعث می‌شد او تا 2025 با پی‌اس‌جی قرارداد داشته باشد- عملا تمدید قراردادی پنج ساله در آن زمان بود. یک سال قرارداد بیشتر در ابتدای جولای 2021 فعال شد و این باشگاه می‌تواند در ابتدای جولای 2022 یک سال دیگر هم به این مدت اضافه کند و این یعنی قرارداد او تا سال 2027 خواهد بود.

مگر این که او پیش از فعال شدن این بند جدا شود. برای انجام این کار، باشگاه دیگری باید تامین دستمزد او را پذیرفته و مبلغی هم برای خرید او به پی‌اس‌جی پرداخت کند. گفته می‌شود این باشگاه مشتاق است تا باشگاه دیگری برای این بازیکن پیدا کند اما جای تعجب نیست که صف بزرگی برای جذب بازیکنی 30 ساله که دستمزد بالایی دارد، 18 بازی فصل گذشته را به دلایل مختلف از دست داده و حتی وقتی آماده بازی بود هم یک برنده و قهرمان در کلاس جهانی نبوده، تشکیل نشده باشد.

منابعی به اتلتیک تاکید کرده‌اند که نیمار دوست دارد به بارسلونا برگردد اما حتی اگر آنها موفق به بهبود شرایط مالی نابسامان خودشان هم بشوند، اولویت‌های دیگری دارند. بعضی از رسانه‌های فرانسوی گمانه‌زنی‌هایی درباره نیوکاسل، چلسی یا منچستریونایتد به عنوان مقاصد احتمالی این بازیکن داشته‌اند اما نیمار به وضوح اعلام کرده که نمی‌خواهد در انگلیس بازی کند.

ناصر الخلیفی هفته گذشته اظهاراتی را مطرح کرد که ظاهرا درباره تمام اعضای تیم بود اما لازم نبود برای درک هدف او خیلی به خودتان فشار بیاورید:” من انتظار داشتم که همه بازیکنان عملکرد بهتری در فصل گذشته داشته باشند. خیلی بهتر. این پیام واضح است: هر روز با 200 درصد توان کار کنید. کسانی که می‌خواهند در منطقه امن خودشان بمانند، کنار گذاشته خواهند شد.”

 

نیمار قراردادش با پی‌اس‌جی را تا سال 2025 تمدید کرده بود اما با بندهایی که در قراردادش بود، مدت آن دو سال دیگر افزایش پیدا خواهد کرد.

 

اساسا اگر فکر می‌کند که خرید و فروش او در حال حاضر غیرممکن است، اضافه شدن یک سال دیگر به قرارداد او یعنی او بدون شک و با قطعیت کامل غیر قابل خرید و فروش خواهد شد، قراردادی که تا 35 سالگی او ادامه خواهد داشت. بنابراین این چند روز آخرین امید برای این بازیکن در چند سال آینده است که از این شرایط دور شود. اگر این اتقاق رخ ندهد، او در پی‌اس‌جی خواهد ماند و همه باید سعی کنند شرایط را به بهترین شکل پیش ببرند.

همه این رویدادهای خارق‌العاده در کنار هیجان همیشگی به پایان رسیدن مهلت قراردادها رخ خواهد داد که اهمیت مالی زیادی برای این باشگاه‌ها دارند چون بسیاری از بازیکنان در آستانه اتمام قراردادشان هستند. برای مثال، یک بازیکن لیگ فوتبال انگلیس 27 هزار پوند از باشگاهی که قصد جدایی از آن را دارد طلبکار است و می‌توان گفت که این باشگاه فکر کرده که نیازی به پرداخت 27 هزار پوند به بازیکنی که قصد جدایی دارد، نیست.

در نهایت پس از آن کمی فوتبال واقعی خواهیم دید. تیم ملی زنان انگلیس آخرین بازی دوستانه‌اش پیش از یورو 2022 را برابر سوییس در زوریخ برگزار خواهد کرد و چهارشنبه هفته آینده باید در اولین دیدارش در این تورنمنت برابر اتریش قرار بگیرد.

این آخرین شانس ساینا ویگمن است که تردیدهای باقی مانده درباره تیمش را از بین ببرد. چه کسی قرار است در نوک خط حمله قرار بگیرد؟ آیا جایی برای فران کربی هست؟ برای الا تون چطور؟ چه کسی در پست مدافع چپ به میدان می‌رود؟ آیا پیروزی 1-5 برابر هلند فشار بیشتری روی تیمی که پیش از این هم فشار زیادی را تحمل می‌کرد، قرار داده است؟

در هر حال، تماشای این بازی می‌تواند راه خوبی برای هر کسی باشد که سعی کرده تمامی این مسائل و مشکلات مالی را درک کند و به دنبال این است که کمی ذهنش را از این موضوع‌ پاک کند. این بازی یا خوردن بستنی.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Barcelona debt, Everton FFP and Neymar’s future: Why June 30 is so important نویسنده: Nick Miller نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 30 ژوئن 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.