آیا دخیا می‌تواند دروازه‌بان ایده‌آل یونایتدِ تن‌هاخ باشد؟

افراد نزدیک به دخیا اطمینان دارند که او از یادگیری استقبال کرده و با سیستم تن‌هاخ سازگار خواهد شد. او یک بازیکنِ تیم واقعی است و بازیکنی است که هم تیمی‌هایش می‌توانند روی او حساب کنند، همانطور که این موضوع را فصل گذشته در بیرون و درون زمین نشان داد.

هفت‌یک- هیچکس در منچستریونایتد امنیت ندارد. این موضوع شامل حال بهترین بازیکن فصل 22-2021 به انتخاب بازیکنان این تیم هم می‌شود؛ همان بازیکنی که رالف رانگنیک او را “یکی از بهترین دروازه‌بان‌های دنیا- اگر بهترین آنها نباشد” توصیف کرد.

منصفانه است اگر بگوییم که داوید دخیا و خط دفاعی یونایتد فصل گذشته روزهای شلوغی را پشت سر گذاشتند. او مقابل 181 شوت قرار گرفت که در رده سوم بیشترین شوت زده شده به سمت دروازه تیم‌های لیگ برتری قرار داشت- تنها ایلان ملیه از لیدز (223)،  کاسپر اشمایکل از لستر (184) با شوت‌های بیشتری روبرو شدند- اما دخیا توانست به خوبی مقابل حریفان ایستادگی کند. اگر به آمار مهار شوت‌ها نگاه کنید، تنها سه دروازه‌بان مانع از به ثمر رسیدن گل‌های بیشتری نسبت به او شدند.

اما این بازیکن اسپانیایی در زمان آغاز تمرینات پیش فصل که از 27 ژوئن شروع می‌شود، با چالشی روبرو است. در میان چندین تغییر مورد انتظار تحت هدایت اریک تن‌هاخ- جدای از بازیکنان جدیدی که به تیم اضافه می‌شوند- تاکید زیادی روی فلسفه فوتبالی بر اساس مالکیت توپ در این تیم به وجود خواهد آمد.

به همین دلیل است که این مربی هلندی روی نیمکت اولدترافورد قرار گرفته و بازیکنان هم بر اساس همین نیاز تایید می‌شوند. البته که دروازه‌بان ثابت باید نفر اول این فهرست باشد.

در صحبت با بسیاری از بازیکنانی که در آژاکس، باشگاه سابق تن‌هاخ، با او کار کرده‌اند، تمامی آنها بر علاقه شدید او به پاسکاری دقیق تاکید دارند و این به محض آغاز تمرینات فصل جدید برای بازیکنان یونایتد روشن خواهد شد. وقتی تمرینات تیم اول در آژاکس رو به اتمام بود، تن‌هاخ غالبا در زمین می‌ماند تا شرایط تیم‌های آکادمی را بررسی کند. بازیکنان بزرگسال صدای او را می‌شنیدند که راهنمایی‌ها و تشویق‌هایی که برای آنها به کار می‌برد را برای گروه‌های سنی پایین‌تر هم استفاده می‌کرد.

این فلسفه قدیمی فوتبال در آژاکس به بازیکنانی نیاز دارد که با دقت از توپ مراقبت کنند- و تن‌هاخ در این زمینه هیچ استثنایی قائل نیست.

او از دروازه‌بان یونایتد انتظار دارد که با حفظ مالکیت توپ مشکلی نداشته باشد و بتواند توالی پاسکاری را از دفاع آغاز کند.

 

دخیا از پاهایش برای دفع توپ زیاد استفاده می‌کند اما با حضور تن‌هاخ حالا باید کیفیت متفاوتی را به بازی‌اش اضافه کند.

 

هدف نهایی ساخت الگوهایی با توپ و فراهم کردن ابزار بیشتر برای تیم است تا دست بالاتر را برای شروع حرکات هجومی در اختیار داشته باشد. در عین حال، تن‌هاخ از خلاقیت بازیکنان و استفاده از مسیرهای غیرمعمول‌ مانند حرکت پا به توپ به مناطق هجومی برای شکستن خطوط یا ارسال پاس بلند برای به هم ریختن ساختار دفاعی حریف هم استقبال می‌کند.

آندره اونانا، دروازه‌بان، به همراه مدافعانی مانند ماتیس د‌لیخت، یورین تیمبر و لیساندرو مارتینز بعضی از بازیکنانی هستند که چون خیلی راحت در سیستم او جای گرفتند و به خاطر توانایی‌ای که در بازی با توپ و بازی در نقش‌های کلیدی در ترکیب آژاکس داشتند، درخشیدند.

دخیا در بسیاری از ابعاد بازی‌اش عملکرد بسیار خوبی دارد اما پخش توپ و نقش او در بازیسازی یونایتد جز این موارد نیستند.

هر تردیدی هم که درباره این بخش از بازی این دروازه‌بان 31 ساله وجود داشته باشد، سلسله مراتب دروازه‌بانی در رختکن اولدترافورد بسیار واضح است.

دین هندرسون فصل گذشته جانشین او بود و شانس این بازیکن انگلیسی برای تبدیل شدن به شماره یک یونایتد بسیار کم به نظر می‌رسد؛ حتی با این که بازی معمول او با سیستم مورد علاقه تن‌هاخ سازگاری بیشتری دارد. هندرسون به بیرون آمدن از محوطه‌اش برای قطع پاس‌ها و برقراری ارتباط با صدای بلند با مدافعانش علاقمند است.

یونایتد متوجه شده که حفظ این بازیکن 25 ساله به عنوان دروازه‌بان دوم برای دومین فصل چندان ایده‌آل نیست و او می‌خواهد به صورت ثابت بازی کند، بنابراین مدیران باشگاه آماده پذیرش پیشنهاداتی برای او هستند. اما تا به حال باشگاهی حاضر به خرید دروازه‌بانی نشده که از آخرین هفته فصل 21-2020 تا به حال به صورت مداوم بازی نکرده و ترجیح می‌دهند پیش از آن که او را بار دیگر به عنوان بازیکن قرضی به خدمت بگیرند، صبر کنند چون تنها انتقال دو بازیکن قرضی بین تیم‌های لیگ برتری ممکن است.

ناتینگهام فارست تازه صعود کرده یکی از تیم‌هایی است که به هندرسون علاقه دارد، چرا که آینده بریس سامبا، دروازه‌بان اول‌شان، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و این احتمال وجود دارد که هندرسون به صورت قرضی به این تیم ملحق شود تا برنده پلی‌آف فصل گذشته از بند خرید او برای تابستان سال بعد استفاده کنند. گفته می‌شد که نیوکاسل هم به جذب او علاقمند است اما منابع نزدیک به باشگاه مدعی شدند که هر مذاکره‌ای به آینده موکول شده است.

یونایتد تابستان گذشته تام هیتون، ملی‌پوش انگلیسی سابق، را به عنوان بازیکن آزاد به خدمت گرفت و این بازیکن 36 ساله آماده است تا در صورت جدایی هندرسون در این پنجره، ذخیره دخیا باشد.

دخیا فصل گذشته در شرایط خوبی قرار داشت. جایزه بهترین بازیکن فصل از نگاه بازیکنان باشگاه گویای این ماجرا است و کسانی که به خوبی او را می‌شناسند به تاثیر مثبتی که تولد یانای، دخترش، در مارس 2021 روی او به عنوان یک پدر داشته اشاره می‌کنند.

با این حال، به نظر می‌رسد که او هرگز به سمت افزایش مهارت‌هایش به عنوان یک دروازه‌بان سوق داده نشده است.

دخیا لمس توپ بدی ندارد و هم‌تیمی‎هایش در تیم ملی اسپانیا اغلب تحت تاثیر درخشش او در هنگام حضورش در تمرینات ضربات آزاد قرار می‌گیرند. با این حال، دروازه‌بان خلاق و کنشگر بودن نیازمند موارد زیاد دیگری است: آگاهی داشتن از شرایط بیرون محوطه جریمه، هدایت خط دفاعی و آماده کردن ساختار بدنی برای هر سناریوی احتمالی.

حتی بعد از نزدیک به 500 بازی با پیراهن یونایتد و 45 بازی ملی برای اسپانیا، دخیا جای پیشرفت دارد.

به همین دلیل است که لوئیس انریکه در دو بازی آخر تیم ملی او را از فهرست کنار گذاشته و داوید رایا از برنتفورد که پنج سال جوان‌تر است و بازی با توپ بهتری دارد را جایگزین او کرد.

 

دخیا فصل قبل هم نمایش‌های خوبی داشت اما وضعیت بحرانی یونایتد باعث شد تا عملکرد او چندان به چشم نیاید.

 

دخیا از اکتبر 2020 و شکست 0-1 خارج از خانه برابر اوکراین در ترکیب تیم ملی کشورش به میدان نرفته است. او در آن بازی روی یک ضدحمله که منجر به گل دیرهنگام ویکتور سیانکوف شد از پستش خارج شد و مورد انتقاد زیادی قرار گرفت.

او از این که جایگاهش را در تیم ملی اسپانیا از دست داده، خوشحال نیست و ناراحتی‌اش تنها به ترکیب تیم ملی محدود نمی‌شود. دخیا از بعضی از تمرینات دروازه‌بانی در یونایتد دلسرد شده است، خصوصا وقتی مربیان شناخته شده به این تیم آمده و تاثیر زیادی در زمینه کمک به بهبود بازی او نکرده‌اند.

مربیانی از رده جوانان اسپانیا که دخیا وقتی جوان‌تر بود با آنها کار کرد نیز به عدم پیشرفت تکنیکی او توجه کرده‌اند که می‌توانست با تمرینات خاص حاصل شود.

فصل 22-2021 در مجموع فصل ناامیدکننده‌ای برای یونایتد بود و کمکی به دخیا نکرد. آنها اوله‌گونار سولسشر را در ماه نوامبر برکنار کردند اما حضور رانگنیک در نیم فصل دوم به عنوان سرمربی موقت هم کمکی به بهبود شرایط این تیم نکرد.

افراد نزدیک به دخیا اطمینان دارند که او از یادگیری استقبال کرده و با سیستم تن‌هاخ سازگار خواهد شد. او یک بازیکنِ تیم واقعی است و بازیکنی است که هم تیمی‌هایش می‌توانند روی او حساب کنند، همانطور که این موضوع را فصل گذشته در بیرون و درون زمین نشان داد.

دخیا با وجود بیش از یک دهه حضور در منچستر، همچنان از این که در حضور جمع انگلیسی صحبت کند، لذت نمی‌برد اما در بدترین شرایط یونایتد در فصل گذشته قدم جلو گذاشته و وظایف رسانه‌ای را برعهده گرفت.

او پس از شکست 0-1 در گودیسون پارک در ماه آوریل گفت:” این نمایش شرم‌آوری از سوی ما بود. آنها (اورتون) اشتیاق بیشتری برای بازی داشتند و این قابل قبول نیست.”

دخیا از انتقادات فرار نکرده است. کاری که خیلی‌ها در یونایتد نمی‌کنند. اما حالا نوبت اوست که چالش سرمربی جدید و سبکی جدید را با آغوش باز بپذیرد.

تن‌هاخ انتظار دارد که دخیا نقشی بزرگتر در بازی‌سازی یونایتد نسبت به گذشته ایفا کند.

حالا او باید نشان دهد که برای این وظیفه آماده است.

 

عنوان اصلی مقاله: Can David de Gea be the kind of Manchester United goalkeeper Erik ten Hag needs نویسنده: Pol Ballus نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 17 ژوئن 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *