قرعه‌کشی جام جهانی: تحلیل گروه به گروه قطر 2022

قرعه‌کشی جام‌جهانی قطر روز جمعه انجام شد و بیست و نه تیمی که صعودشان به این رقابت‌ها قطعی شده، حریفان‌شان در مرحله گروهی را شناختند. تکلیف سه تیم دیگر هم بعد از انجام مراحل پلی‌آف مشخص خواهد شد.

گروه A

آفریقای جنوبی در سال 2010 تنها میزبان جام جهانی بود که نتوانست از مرحله گروهی صعود کند. ارزیابی شرایط تیم میزبان که در مرحله انتخابی حضور نداشته هرگز آسان نیست اما شکست‌های سنگین قطر برابر پرتغال، ایرلند و صربستان در تابستان گذشته و تساوی این تیم برابر آذربایجان نگرانی‌هایی را به همراه داشته است. هرچند آنها تحت هدایت فلیکس سانچز، مربی اسپانیایی، قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال 2019 شدند.

 

 

آنها این تورنمنت را با دیدار برابر اکوادور آغاز خواهند کرد که علیرغم شش شکست در 18 بازی انتخابی توانست برای چهارمین بار در جام جهانی حضور پیدا کند.

بهترین تیم گروه آنها احتمالا هلند است است که با انتخاب مجدد لویی فن‌خال توانسته از بحران هفت سال گذشته دور شود. این مربی آنها را در جام جهانی 2014 برزیل به رتبه سوم رساند.

تیم آلیو سیسه هم سازماندهی خوبی دارد و از نظر فیزیکی قدرتمند است، آنها علیرغم این که با وجود استعدادهای هجومی درخشان نتوانسته‌اند گل‌های زیادی به ثمر برسانند اما قهرمانی جام ملت‌های آفریقا را به دست آوردند.

 

هلند با لویی فن‌خال از بحران خارج شده و بهترین تیم گروه A است

 

گروه B

انگلیس، تیم حاضر در نیمه نهایی جام جهانی قبلی و فینالیست یورو، آیا می‌تواند یک قدم فراتر برداشته و برای اولین بار پس از سال 1966 قهرمان یک تورنمنت شود؟ مطمئنا آنها بازیکنان کافی برای انجام این کار را دارند و گرت ساوت‌گیت رهبری عاقل و زیرک است که نشان داده چطور می‌تواند یک محیط حامی را ایجاد کند. تردید در اینجاست که آیا او می‌تواند واکنش تاکتیکی سریع در زمانی که بازی از دستش خارج می‌شود را نشان دهد یا خیر.

آمریکا شاید یکی از تیم‌های نه چندان خطرناک سید دوم باشد اما انگیس در دو تقابل قبولی برابر این تیم در جام‌های جهانی موفق به شکست دادن آنها نشد.

ایران باعث سیاسی شدن این گروه شده و آنها در جام جهانی 1998 برابر آمریکا پیروز شدند. دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات این تیم، باعث شده که آنها تیمی نه چندان درخشان اما منسجم داشته باشند و در 10 بازی مرحله انتخابی در حالی پیروز شدند که تنها 15 گل زدند و چهار گل دریافت کردند.

اسکاتلند، ولز یا اوکراین پس از برگزاری پلی‌آف به تاخیر افتاده، این گروه را تکمیل خواهند کرد.

 

انگلیس شانس اصلی صعود از گروه B به حساب می‌آید.

 

گروه C

روزهایی که لیونل مسی همه افتخارات باشگاهی را درو کرده اما عملکرد خوبی در تیم ملی نداشته مدت‌هاست که سپری شده است. او پس از رساندن آرژانتین به قهرمانی کوپا آمه‌ریکا در سال گذشته به بازیکنی بسیار موثرتر در سطح ملی تبدیل شده است. مسی به 28 سال دوری آرژانتین از جام قهرمانی پایان داد و باید دید که آیا می‌تواند دوران فوتبال فوق‌العاده‌اش را با قهرمانی در جام جهانی به اتمام برساند؟ تیم لیونل اسکالونی شاید کیفیت به اندازه تیم‌های قبلی آرژانتین پر از ستاره نباشد اما آنها بسیار متعادل‌تر به نظر می‌رسند.

 

 

آرژانتین باید برابر جراردو مارتینو، یکی از سرمربیان سابق خود، قرار بگیرد که مکزیک با تجربه‌ او علیرغم کسب تنها دو امتیاز در چهار بازی برابر آمریکا و کانادا موفق شد به جام جهانی راه پیدا کند. پیروزی لهستان در دیدار پلی‌آف برابر سوئد نشان داد که آنها تیمی فراتر از روبرت لواندوفسکی به علاوه 10 بازیکن دیگر هستند. عربستان سعودی عملکرد باثباتی تحت هدایت هروه رنار ارائه کرده، تنها مربی‌ای که با دو کشور مختلف موفق به فتح جام قهرمانی جام کشورهای عرب شده است. آنها در 10 بازی دور سوم از مرحله انتخابی تنها یک گل دریافت کردند.

 

مسی امیدوار است با قهرمانی در جام جهانی از تیم ملی آرژانتین خداحافظی کند.

 

گروه D

هیچ تیمی نمی‌تواند با تعدد بازیکنان مدافع عنوان قهرمانی در هر پست مقابله کند. تنها سوالی که درباره فرانسه وجود دارد مربوط به قدرت دیدیه دشان، سرمربی این تیم، در ارائه بازی خوب است. البته که از بیرون به راحتی می‌توان درخواست ارائه بازی سرگرم‌کننده‌تر را مطرح کرد و این سوال را مطرح کرد که آیا بازیکنانی با این استعداد نمی‌توانند فوتبال خاطره‌انگیزتری را به نمایش بگذارند اما عملکرد آنها در یورو نشان داد که احتیاط دشان شاید نتیجه عکس دهد.

جلال القادری  پس از جام ملت‌های آفریقا جانشین منذر الکبیر روی نیمکت تونس شد و بسیاری از بازیکنان او تجربه بازی در فرانسه را دارند. تهدید بزرگ‌تر برای فرانسه از سوی دانمارک است که در 9 بازی از 10 بازی مرحله انتخابی به پیروزی رسید و به تیمی پیشرو و با سازماندهی خوب تبدیل شده که روحیه تیمی فوق العاده آنها پس از اتفاق دردناک برای کریستین اریکسن در اولین بازی یورو 2020 همچنان در این تیم به چشم می‌خورد.

یک تیم از بین امارات، استرالیا یا پرو این گروه را تکمیل خواهند کرد.

 

فرانسه به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی است.

 

گروه E

این گروه بدون شک جذاب‌ترین گروه این مرحله است: رویارویی قهرمانان جام جهانی 2010 و جام جهانی 2014 با هم‌گروه شدن اسپانیا و آلمان. پس از دو عملکرد ضعیف در جام جهانی، این احساس وجود دارد که اسپانیا بار دیگر تحت هدایت لوئیس انریکه در حال بازسازی است و او سبک مستقیم‌تری را در این تیم به کار گرفته است.

 

 

جام جهانی قبلی برای آلمان یک شرمندگی تمام عیار بود، شکست برابر کره جنوبی باعث شد که آنها برای اولین بار پس از 80 سال در مرحله گروهی حذف شوند. یواخیم لوو که در بهبود شرایط این تیم ناموفق بود شاید باید همان زمان از این تیم جدا می‌شود اما ماند تا یورویی ناامیدکننده را هم تجربه کند. هرچند پس از حضور هانسی فلیک به جای او روی نیمکت، آلمان درخشش خوبی داشته است.

ژاپن که بازیکنانی با تجربه اروپایی بسیاری در تیمش دارد کمی بدشانس بود که در هفتمین حضور متوالی‌اش در جام جهانی با قرعه سختی روبرو شد.

این گروه هم با حضور کاستاریکا یا نیوزیلند تکمیل می‌شود.

 

اسپانیا و آلمان جذاب‌ترین بازی مرحله گروهی را برگزار می‌کنند.

 

گروه F

نسل طلایی حالا دیگر پا به سن گذاشته به نظر می‌رسد اما بلژیک باز هم توانست بدون شکست مجوز حضور در جام جهانی را به دست آورد. بزرگترین تردید این تیم در خط دفاعی است، جایی که مجموع سن یان فرتونگن و توبی آلدروایرلد در زمان آغاز جام جهانی 69 سال خواهد بود. مراکش چهارمین تیمی است که با هدایت وحید هلیلهوژیچ به جام جهانی راه پیدا کرده اما این شاید سومین باری باشد که این مربی پیش از حضور در این رقابت‌ها کارش را از دست می‌دهد.

 

 

هرچند شاید مراکش بهترین تیم هجومی در مرحله گروهی جام ملت‌های آفریقا بود اما او با حکیم زیاش درگیر است و به شکل عجیبی از محبوبیت برخوردار نیست.

کرواسی در مرحله انتخابی در گروه خوبی قرار داشت اما نایب قهرمان چهار سال پیش تا زمانی که لوکا مودریچ علیرغم بالا رفتن سنش عملکرد درخشانی دارد، خطرناک است. کانادا پیش از این تنها یک بار در جام جهانی 1986 در این رقابت‌ها حاضر بوده اما این تیم حالا در سطحی کاملا متفاوت است و آلفونسو دیویس از بایرن مونیخ و جاناتان دیوید از لیل رهبری آنها را برعهده دارند.

 

بلژیک امیدوار است که با تکیه بر بازماندگان نسل طلایی عملکرد خوبی در قطر داشته باشد

 

گروه G

حالا 20 سال از زمانی که برزیل به عنوان آخرین قهرمان غیر اروپایی جام جهانی این عنوان را به دست آورد، سپری شده است. آنها بار دیگر یکی از دو تیم غیر اروپایی هستند که شانس کسب این موفقیت را دارند. صعود بدون شکست به جام جهانی دستاوردی قابل توجه است و تیته هم مربی درخشانی است اما آخرین جام جهانی و حذف آنها در مرحله یک چهارم نهایی برابر بلژیک یادآور وابستگی بیش از حد به نیمار است.

این گروه شاید بیشتر از ترسناک، عجیب باشد. سوییس تحت هدایت مورات یاکین منسجم است اما بیش از حد به بریل امبولو تکیه دارد، در حالی که صربستان با هدایت دراگان استویکوویچ از استعدادهای هجومی چون دوشان تادیچ، الکساندر میتروویچ و لوکا یوویچ بهره می‌برد اما در هشت بازی مرحله انتخابی تنها یک بار موفق به ثبت کلین‌شیت شد.

کامرون به لطف جادوی باستانی که به این معناست که آنها هرگز برابر الجزایر شکست نمی‌خورند به جام جهانی رسید و این تیم هم تا حد زیادی به گل‌های وینسنت ابوبکر وابسته است.

 

برزیل بی‌تردید یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در جام جهانی 2022 است.

 

گروه H

شاید بررسی این گروه از همه دشوارتر باشد. به نظر می‌رسد که سوالات پیرامون شرایط پرتغال بیشتر از پاسخ‌هایی است که وجود دارد. آنها علیرغم این که پس از صربستان در مرحله گروهی دوم شدند اما با پیروزی برابر ترکیه و مقدونیه شمالی در پلی‌آف به راحتی صعود کردند. اما تردیدهایی درباره تاکتیک‌های محتاطانه فرناندو سانتوس و بهترین ترکیب ممکن از استعدادهای هجومی این تیم وجود دارد. اروگوئه بار دیگر احیا شده و از زمان حضور دیه‌گو آلونسو به جای اسکار تابارز که دوران 15 ساله مربیگری‌اش سرانجام سال گذشته به پایان رسید، در هر چهار دیدار انتخابی پیروز شد.

کره‌جنوبی تحت هدایت پائولو بنتو، مربی سابق پرتغال، به راحتی با هفت پیروزی و دو تساوی در 10 دیدار مرحله انتخابی موفق به صعود شد. غنا عملکرد بسیار ضعیفی در جام ملت‌های آفریقا داشت و به لطف پنالتی بحث برانگیز برابر آفریقای جنوبی پیش از غلبه بر نیجریه در دو دیدار پلی‌آف با گل‌های خارج از خانه راهی قطر شد. اما حضور اوتو آدو به عنوان مربی باعث شد که آرامش به این تیم بیاید و آنها حتی در جو متشنج آبوجا نیز با آرامش پیش رفتند.

 

تقابل دوباره رونالدو و کاوانی از صحنه‌های جذاب جام جهانی 2022 خواهد بود.

عنوان اصلی مقاله: World Cup draw: group-by-group analysis for Qatar 2022 نویسنده: Jonathan Wilson نشریه / وبسایت: The Guardian زمان انتشار: 1 آوریل 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه ارسال شده است