چرا کاسمیرو در زمان مناسبی از رئال مادرید جدا شد

کاسمیروی 30 ساله می‌دانست که رئال در صورت دریافت پیشنهاد مناسب با جدایی‌اش موافقت می‌کند، او می‌دانست که برنامه گذر از CMK به خوبی طراحی و تا حدی اجرایی شده است.

هفت‌یک- کمی پیش از این که کارلو آنچلوتی چهاردهمین قهرمانی اروپایی را برای رئال مادرید به ارمغان بیاورد، این مربی ایتالیایی فهرستی از بازیکنانی را تهیه کرد که از شانس زیادی برای دنبال کردن مسیر او و تبدیل شدن به مربیان حرفه‌ای و تراز اول برخوردار هستند. این فهرست شامل خط میانی‌ای بود که او و چهار مربی پیش از او همیشه از آنها در ترکیب اصلی استفاده می‌کردند. آنچلوتی گفت:” کاسمیرو، کروس و مودریچ.”

او همچنین از ناچو، مدافع و یار دوازدهم نمونه این تیم، نام برد که جانشین قابل اعتماد و با پشتکاری است که مورد تایید همه مربیان بوده است. او در هنگام اشاره به لوکا مودریچ از عبارت “شاید” استفاده کرد تا محتاطانه رفتار کرده باشد، چرا که  او در 36 سالگی همچنان جوان و جاودانه است. به گفته آنچلوتی، اینطور به نظر می‌رسد که او ممکن است در سنی که بعضی از مربیان بازنشسته می‌شوند همچنان بازی کند. این که کاسمیرو در صدر این فهرست قرار داشت، برای هیچ یک از کسانی که شاهد مکالمات روزمره بین آنچلوتی و این بازیکن برزیلی بودند، عجیب نبود.

هرچند، آخرین مکالمه آنها به شکلی غیرعادی یک طرفه بود. کاسمیرو جمعه گذشته به سرمربی رئال مادرید توضیح داد که تصمیم گرفته است پیشنهاد قرارداد چهارساله منچستریونایتد را بپذیرد. او از موافقت رئال با فروش او به قیمتی که می‌تواند تا 70 میلیون یورو هم برسد، خوشحال بود.

آنچلوتی از او به خاطر حضور موثرش تشکر کرد و از هواداران رئال خواست که آنها هم همین کار را انجام دهند. او گفت:” ما بسیار سپاسگزاریم و همه از علاقه‌ای که به او در این باشگاه وجود دارد، مطلع هستند.” این باشگاه مراسم خداحافظی رسمی‌ای برای Casemito- کاسمیروی اسطوره‌ای( نامی که او با آن در بین هم تیمی‌هایش معروف است)، برگزار کرد.

یک بنیاد ورزشی با جدایی او فروپاشید، موفق‌ترین اتحاد در خط میانی یک تیم که در یک دهه اخیر به صورت مداوم دیده شده بود. این رافائل بنیتز بود که هفت سال قبل برای اولین بار کاسمیرو را که در آن زمان 22 ساله بود و پس از یک فصل خوب قرضی در پورتو برگشته بود در کنار کروس و مودریچ در ترکیب اصلی قرار داد. آن فصل با فتح اولین جام اروپایی از سه قهرمانی متوالی توسط این مثلث تحت هدایت زین‌الدین زیدان به پایان رسید. در طول انجام بیش از 200 بازی و فتح 17 جام قهرمانی، هواداران رئال این سه نفر را با حروف اختصاری CMK می‌شناختند- کاسمیرو، مودریچ، کروس- عباراتی که معمولا برای اشاره به بازیکنان شناخته خط حمله استفاده می‌شد، مانند BBC که حروف اختصاری بیل، بنزما و کریستیانو بود.

 

مثلث مودریچ، کاسمیرو و کروس نقش مهمی در پنج قهرمانی رئال در چمپیونزلیگ در 8 سال اخیر داشتند.

 

آنچلوتی ماه گذشته نام جدیدی به آنها داد: مثلث برمودا، مکانی که حریفان شاهد ناپدید شدن توپ در آن بودند چون چرخش توپ بین کاسمیرو، مودریچ و کروس به حدی سریع و امن بود که انگار وارد طول موج دیگری شده بود.

جدا شدن از این اتحاد، عبور از لالیگا و لیگ قهرمانان برای کمک به جدا کردن یونایتد از قعر جدول لیگ برتر، در واقع آزمایشی برای سطح سازگاری هر فوتبالیستی با هر سطح تاکتیکی و مهارت او به عنوان حلال مشکلات است. همانطور که خورخه والدانو، مدیر فوتبال سابق رئال، به ال‌پائیس گفت، “بهترین هافبک پوششی دنیا” به باشگاهی رفته است که “در حال حاضر پیشروترین قبرستان استعدادها در اروپاست”.

غریزه خارق العاده کاسمیرو برای شناسایی فضا و قدرت پیش‌بینی او باید از سازگاری با قدرت و قطعیت CMK به همکاری با زوج نه چندان با ثبات “مک‌فرد” (مک تامینی و فِرِد) برسد.

او با لیگی مواجه خواهد شد که جریان بازی  در آن متفاوت است. همانطور که هواداران رقبای رئال مادرید با بدجنسی به آن اشاره می‌کنند، او باید با داوران جدیدی آشنا شود و با آنها ارتباط برقرار کند، موضوعی که برای کاسمیروی جوانی که در پرتغال بازی می‌کرد، چالش‌برانگیز بود و او به ازای هر بار که در لیگ در ترکیب اصلی قرار می‌گرفت یک کارت زرد دریافت می‌کرد. یونایتد هافبکی قدرتمند و جنگنده به خدمت گرفته است که کاملا حرفه‌‍ای است و می‌داند دقیقا باید چطور تکل بزند که کارت زرد دریافت نکند، موضوعی که در اوایل فوتبالش از آن آگاه نبود. او در زمینه ممانعت از دریافت کارت زرد ماهر شده است. داوران در لالیگا همیشه کاسمیرو را به وضوح به خاطر حالت صورتش بلافاصله پس از خطایی جدی به یاد خواهند داشت، ابروهای پرپشت بالا رفته به نشانه تعجب و صورت گردی که معصومیتی کودکانه را در خود داشت.

رئال بیشتر از هر چیز شور رقابت‌جویانه او در زمین که با جلو کشیدن نشانش می‌داد را تحسین خواهد کرد، هرچند او شاهد این بود که این باشگاه چه سرمایه‌گذاری سنگینی روی بازیکنان جوان کرد تا بتواند جایگاه مهم او را پر کند. اورلین شوامنی 22 ساله و ادواردو کاماوینگای 19 ساله، دو خرید فرانسوی در دو تابستان متوالی، این هفته در اولین بازی پس از جدایی کاسمیرو و با توجه به سرماخوردگی کروس، در ترکیب اصلی قرار خواهند گرفت. آنها خوش شانس هستند که مودریچ را به عنوان همراه در کنارشان دارند. بازیکن جاودانه آنچلوتی گل انفرادی نفس‌گیری برابر سلتاویگو زد تا رئال را پیش بیندازد و زمینه‌ساز گل سوم این تیم در جریان پیروزی 1-4 در این بازی شد.

 

خرید کاماوینگا و شوامنی برنامه رئالی‌ها برای عبور از مثلث CMK است.

 

گل چهارم توسط فدریکو والورده به ثمر رسید، یکی از بازیکنان جوان رئال که از کاسمیرو به خاطر راهنمایی‌هایش تشکر کرد. این بازیکن 24 ساله نوشت:” تو یکی از اولین کسانی بود که به گرمی از من استقبال کردی.”

هم‌‎تیمی‌های جدید کاسمیرو هم می‌توانند از تجربیات و دانش او استفاده کنند. او به تیمی رفته است که بازیکنانی آشنا مانند فرد، هم تیمی‌اش در خط میانی تیم ملی برزیل در دو سال گذشته، در آن حضور دارند. دوستان قدیمی از رئال مانند کریستیانو رونالدو هنوز در یونایتد است. رونالدو و رافائل واران چهار قهرمانی اروپایی به همراه کاسمیرو به دست آوردند. آنها که شاهد پنجمین قهرمانی رئال در هشت سال اخیر در ماه می بودند، به این باور رسیدند که جای آنها در این تیم دیگر خالی نیست و باشگاه سابق‌شان به خوبی از استراتژی‌هایش برای دوران گذار مطمئن است. جدایی همزمان واران و سرخیو راموس، زوج قدرتمند دفاع میانی، در تابستان گذشته که سال‌ها پشت سر کاسمیرو حضور داشتند، کمبود قابل توجهی را رقم زد. ترکیب درخشش تیبو کورتوا در دروازه و حضور داوید آلابا به عنوان بازیکن آزاد پوشش خوبی بود که زمینه‌ساز دبل رئال شد، هرچند قهرمانی اروپایی آنها با بازگشت‌هایی تکرارنشدنی همراه بود.

کاسمیروی 30 ساله می‌دانست که رئال در صورت دریافت پیشنهاد مناسب با جدایی‌اش موافقت می‌کند، او می‌دانست که برنامه گذر از CMK به خوبی طراحی و تا حدی اجرایی شده است. شوامنی در ماه ژوئن به این باشگاه پیوست و در حالی که برنامه آنچلوتی حفظ کاسمیرو در زمان سازگار شدن این بازیکن جدید با شرایط این تیم بود، موقعیت فروش کاسمیرو و جبران هزینه 80 میلیون یورویی پرداخت شده به موناکو برای شوامنی باعث شد که این جدایی برای مدیران رئال جذاب‌تر به نظر برسد. هرچند، اگر آنچلوتی پیش‌بینی درستی درباره کاسمیرو انجام داده باشد، او روزی به رئال بازخواهد گشت- به عنوان سرمربی.

 

عنوان اصلی مقاله: Real’s French tyros make break-up of master midfielders easier to bear نویسنده: Ian Hawkey نشریه / وبسایت: The Times زمان انتشار: 22 آگوست 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *