چگونه شکست مقابل ویارئال، آینده بایرن را به خطر انداخت

بایرن علیرغم داشتن آسان‌ترین مسیر رسیدن به نیمه نهایی در سال‌های اخیر از چمپیونزلیگ حذف شد. و از این گذشته، آنها سزاوار چنین اتفاقی بودند. ناگلزمان با جدیت از عملکرد تیمش در بازی سه‌شنبه دفاع کرد اما آنها در اکثر دقایق نیمه اول مانند بازی رفت نتوانستند کاری برابر دفاع سرسخت ویارئال از پیش ببرند.

هفت‌یک- وقتی ویارئال در فاصله دو دقیقه تا پایان بازی توپ را در نیمه زمین خودش تصاحب کرد، جَو ورزشگاه آلیانز آره‌نای بایرن مونیخ هنوز سرشار از شور و خوشحالی بود. هواداران تیم میزبان از این که تیم‌شان کنترل یک بازی هیجان‌انگیز و حساس دیگر را در اختیار گرفته، اطمینان داشتند و شعار “اگر هوادار بایرن هستی بلند شو” را سر داده بودند.

این ورزشگاه چند ثانیه بعد ساکت بود و همگی نشسته بودند. ساموئل چوکووئزه گلی دیرهنگام را روی یک ضدحمله برای ویارئال به ثمر رساند، تیمش را راهی مرحله نیمه نهایی کرد و بایرن حذف شد.

هیچ چیز نباید درخشش رسیدن به این پیروزی دشوار توسط تیم اونای امری که حالا دو تیم قدرتمند را در مسیر رسیدن به جمع چهار تیم برتر حذف کرده، کاهش دهد. آنها شاید در طول دو بازی تنها دو شوت در چارچوب زده باشند اما تا آخرین لحظه تلاش کردند و شایسته جشن پر سر و صدایی که پس ازسوت پایان بازی با هواداران‌شان گرفتند، بودند.

اما صورت‌های شوکه شده در مونیخ به خوبی همه ماجرا را نشان می‌داد. توماس مولر که کم پیش می‌آید قادر به صحبت کردن نباشد، گفت:” پذیرفتن این شکست دشوار است. من واقعا نمی‌دانم چه باید بگویم.”

این بدترین شب بایرن پس از فینال 2012 بود؛ زمانی که آنها در همین ورزشگاه و در ضربات پنالتی برابر چلسی شکست خوردند. در آن زمان این سوال مطرح شده بود که چطور تیمی درخشان در دوران اوج می‌تواند بار دیگر به چنین جایگاهی برسد. از سوی دیگر، این شکست سوالاتی جدی را درباره آینده این باشگاه مطرح کرده است.

یولیان ناگلزمان، سرمربی بایرن، که اولین فصل حضورش روی نیمکت این تیم چندان خوب پیش نرفته گفت:” ما از جام حذفی کنار رفتیم و حالا در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان نیز حذف شدیم. این برای بایرن مونیخ کافی نیست. انتظار همه در اینجا این است که همیشه به نیمه نهایی برسیم. انتظارات از ما در سال آینده هم همین است، درست مثل هر باشگاه برتر دیگری که در اروپا حضور دارد.”

 

حذف از لیگ قهرمانان فشارها روی ناگلزمان را بسیار به همراه داشت و خودش اعلام کرد که حتی تهدید به مرگ شده است.

 

اما یک باشگاه تنها زمانی باشگاهی درجه یک و برتر به حساب می‌آید که روندی شبیه به باشگاهی برتر داشته باشد. وقتی بایرن سال گذشته در همین بازه زمانی برابر پاری‌سن‌ژرمن شکست خورد، اولین بار در طول یک دهه اخیر بود که توسط تیمی حذف شد که در نهایت به فینال راه پیدا نکرد. پس از دیدار سه‌شنبه شب، این موضوع چندان غیرمنتظره نبود. بایرن در این بازی شباهتی به یکی از بهترین تیم‌های اروپایی نداشت و این احساس در دیگر کشورها وجود دارد که آنها ممکن است در خطر از دست دادن جایگاه‌شان در صدر جدول بهترین تیم‌های قاره باشند (توضیح مترجم: یوفا هر سال رنکینگ بهترین باشگاه‌های اروپا در پنج سال اخیر را اعلام می‌کند و بایرن علی‌رغم حذف از چمپیونزلیگ در رنکینگ امسال که روز گذشته اعلام شد، بالاتر از منچسترسیتی و لیورپول، در صدر قرار گرفت).

اول و مهم‌تر از هر چیزی این سوال وجود دارد که آنها تا چه زمان می‌توانند بهترین بازیکنان‌شان را حفظ کنند. گمانه‌زنی‌هایی درباره آینده روبرت لواندوفسکی، مولر و مانوئل نویر مطرح شده است.  این شایعات پیش از این بازی بیشتر از هر زمان دیگری بر سر بایرن سایه افکنده بود.

هواداران متعصب بایرن چند دقیقه پیش از سوت شروع بازی بنری از گرد مولر، مهاجم اسطوره‌ای این باشگاه، که آگوست سال گذشته از دنیا رفت را برافراشتند. روی این بنر پشت دروازه نوشته شده بود:” بمب افکن تا همیشه”.

اما تمرکز واقعی روی لواندوفسکی بود، تنها مهاجمی که از نظر آمار گلزنی به مولر نزدیک شده است. و شواهد حاکی از این است که او قرار نیست تا همیشه آنجا بماند.

رسانه‌های خبری لهستان و اسپانیا روز دوشنبه خبر داده بودند که این بازیکن 33 ساله با بارسلونا به توافق رسیده و تمایلش به ترک بایرن را به اطلاع این باشگاه رسانده است. اولیور کان، مدیر اجرایی بایرن، پیش از بازی این ادعاها را رد کرد اما واقعیت این است که لواندوفسکی هنوز قرارداد جدیدی را به امضا نرسانده است. اگر شرایط همینطور بماند، بایرن باید در این تابستان او را به فروش برساند یا خطر از دست دادن او به عنوان بازیکن آزاد پس از پایان مهلت قراردادش در تابستان 2023 را بپذیرد.

ناگلزمان تاکید کرد که هیاهوی بیرون از زمین تاثیری روی عملکرد این تیم در زمین نداشته اما این شکست تنها به احساس تشدید این فاجعه در صورت جدایی لواندوفسکی دامن زد.

مسئله فقط این نیست که او در هفت فصل گذشته حداقل 40 گل در هر فصل به ثمر رسانده و تنها بند نجات بایرن در بازی سه‌شنبه بود. از دست دادن این مهاجم درخشان خدشه بزرگی به وجهه بایرن به عنوان یکی از باشگاه‌های بزرگ اروپایی وارد می‌کند.

تنها دلیل محتمل برای صدور مجوز جدایی چنین بازیکن مهمی می‌تواند مالی باشد. بایرن بدون داشتن پشتوانه مالی قابل توجه در واقع موفقیتش را با تکیه بر سراب بنا کرده است. اما سود سالیانه آنها از مبلغ قابل توجه 52.5 میلیون یورو پیش از شیوع ویروس کرونا به 1.9 میلیون یورو در فصل 21-2020 رسید.

 

با حذف بایرن از چمپیونزلیگ اکنون جدایی لواندوفسکی از این باشگاه مهمترین دغدغه هواداران در آلیانز آره‌ناست.

 

آنها در گذشته می‌توانستند بدون پرداخت مبالغ نجومی بهترین بازیکنان را به خدمت بگیرند. اما این شرایط تغییر کرده است. جدایی هانسی فلیک به عنوان مربی پس از مخالفت با حسن صالح حمیدزیچ، مدیر ورزشی این باشگاه، درباره تقویت فهرست بازیکنان رخ داد و این باشگاه نتوانست داوید آلابا را در تابستان گذشته حفظ کند.

روزنامه مونیخی Abendzeitung سه‌شنبه عصر با نگرانی این سوال را مطرح کرد که آیا بایرن هنوز می‌تواند گزینه کاملی برای وسوسه کردن بازیکنان درجه یک باشد یا خیر. همانطور که این روزنامه اشاره کرد، یکی از دلایل اصلی قرار گرفتن بایرن در بین این گزینه‌ها موفقیت همیشگی آنها در لیگ قهرمانان بوده- این یکی دیگر از دلایل اهمیت بازی روز سه‌شنبه به جز پاداش 12.5 میلیون یورویی برای رسیدن به نیمه نهایی بود.

همانطور که مشخص است، بایرن علیرغم داشتن آسان‌ترین مسیر رسیدن به نیمه نهایی در سال‌های اخیر از لیگ قهرمانان حذف شد. و از این گذشته، آنها سزاوار چنین اتفاقی بودند. ناگلزمان با جسارت و جدیت از عملکرد تیمش در بازی سه‌شنبه دفاع کرد اما آنها در اکثر دقایق نیمه اول مانند بازی رفت نتوانستند کاری برابر دفاع سرسخت ویارئال از پیش ببرند.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد این لواندوفسکی بود که بالاخره در نیمه دوم قفل دروازه را شکست. یک قطع توپ درخشان از کینگزلی کومان در نزدیکی میانه زمین، تغییر فاز دفاعی به هجومی سریع و این مهاجم لهستانی که بالاخره فضایی که جلوی دروازه به دنبالش بود را پیدا کرد. او بدون اشتباه توپ را به تور دروازه دوخت.

کان ناراحت و عصبانی پس از بازی گفت:” در آن زمان فکر کردیم در مسیر درست قرار داریم و صعود می‌کنیم اما ما گل دوم را نزدیم و اگر این کار را نکنید، همیشه با ریسک دریافت گل روی ضدحمله‌ای احمقانه روبرو هستید.”

بایرن این فصل بارها از “ضدحملات احمقانه” آسیب دیده و با این که گل مساوی چوکووئزه بر خلاف جریان بازی به ثمر رسید اما پیروزی ویارئال برابر بایرن ویژگی آشنا و هراسناکی با خودش به همراه داشت. ناگلزمان تایید کرد:” ما فقط باید خودمان را مقصر بدانیم” و نظر افراد بیرون از این تیم نیز دیگر چندان مهربانانه نیست.

روزنامه بیلد نوشت:” نباید به چشم یک حادثه از این شکست عبور کرد. آیا این تیم واقعا به اندازه کافی خوب است که در بین چهار باشگاه برتر اروپا قرار بگیرد؟” این سوال در واقع استفهام انکاری است. اما با تکیه بر شواهد هفته گذشته، پاسخ آن به اندازه کافی مشهود است.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Bayern’s shock Champions League exit poses big questions about their future نویسنده: Kit Holden نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 13 آوریل 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است