آنالیز: چگونه نیکولو بارلا به موثرترین بازیکن اینتر تبدیل شد

نیکولو بارلا فوتبالیستی بسیار جذاب است که ترکیبی از هوش فوتبالی و تکنیکی درخشان را در اختیار دارد. او تاثیرگذاری بالایی در هر دو فاز هجومی و دفاعی دارد که باعث شده به یکی از بهترین هافبک‌های دنیا تبدیل شود؛ علیرغم این‌که شاید به اندازه‌ای که شایستگی آن را دارد به او پرداخته نمی‌شود.

هفت‌یک- نیکولو بارلا (176 سانتیمتر و 68 کیلوگرم) آغاز خوبی در این فصل سری A برای اینتر داشته، بیشترین تعداد پاس گل را در این لیگ ارسال کرده و نقشی کلیدی را در شروع خوب اینتر در فصل پس از جدایی آنتونیو کونته و قهرمانی ایتالیا در جام ملت‌های اروپا ایفا کرده است.

بارلا هافبک 24 ساله ایتالیایی است که فوتبالش را در کالیاری آغاز کرد و پس از آن در سال 2019 به اینتر منتقل شد؛ او از آن زمان به یکی از بهترین هافبک‌های اروپا تبدیل شده و این فصل نشان داده که شایستگی این لقب را دارد. اینتر در این تابستان به دنبال افزایش درآمد بود و همین موضوع باعث شد که شایعاتی درباره جدایی بارلا از سن سیرو به گوش برسد و نام لیورپول بیشتر از هر تیم دیگری به گوش می‌رسید. بارلا این فصل پنج پاس گل ارسال کرده که بالاترین رکورد در سری A به حساب می‌آید. علاوه بر این، بارلا 9 اقدام منجر به گل نیز در این فصل به ثبت رسانده (بر اساس آمار Fbref) که در این زمینه نیر بیشترین رکورد را در لیگ ایتالیا دارد.

در این تحلیل تاکتیکی به بعضی از ویژگی‌های کلیدی و خصوصیات بازی بارلا و تاثیر آنها روی آغاز درخشان او در این فصل نگاهی می‌کنیم.

 

جاگیری

بارلا هافبک سمت راست است و در سیستم 2-5-3 مورد استفاده اینتر در زمان کونته و اینزاگی، این بازیکن فضای سمت راست خط میانی اینتر را به خود اختصاص داده است. هیت‌مپ (Heat map) بارلا که در زیر به نمایش درآمده نیز به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد، بیشتر جاگیری‌های او در کانال سمت راست زمین است. نقشی که بارلا برعهده دارد چیزی است که ایتالیایی‌ها از آن به عنوان متزالا یاد می‌کنند؛ این کلمه در ایتالیایی به معنای هافبک-وینگر است و برای اشاره به هافبک‌هایی به کار می‌رود که این فضای کناری میانه زمین را اشغال می‌کنند. این موضوع به خوبی در هیت‌مپ بارلا به نمایش درآمده که اکثر جاگیری‌های او در این فضای کناری در سمت راست است. بازی در این پست به بارلا اجازه می‌دهد که بهترین استفاده را از بعضی نقاط قوتش ببرد که کمی جلوتر به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

 

استفاده از فضاهای کناری برای ارسال سانتر

در این بخش به تحلیل یکی از ویژگی‌های کلیدی بارلا می‌پردازیم. بازی در این کانال‌های کناری میانه میدان به این معناست که بارلا موقعیت‌های بسیاری برای ارسال توپ برای مهاجمان تیمش دارد و با توجه به حضور دو مهاجم نوک در ترکیب اینتر که لائوتارو مارتینز و ادین ژکو هستند، این یعنی بارلا دو بازیکن سرزن را در اختیار دارد تا بتواند با آنها کار کند. بارلا دوست دارد توپ را در فضای کناری نیمه زمین حریف در اختیار بگیرد و سانتر زیبایی با پای راست ارسال کند که ما حالا نگاهی به آن می‌اندازیم. در مثال زیر، اینتر در حال ضدحمله است و دارمیان توپ را جلو می‌برد، بارلا روی دست او در این فضا فرار کرده و شما به خوبی می‌توانید شاهد نقش متزالا در این تصویر باشید. در عین حال می‌توانید ژکو و مارتینز را ببینید که به سمت محوطه جریمه فرار می‌کنند.

 

 

دارمیان حالا توپ را به بارلا می‌رساند که آن را مهار کرده و خودش را آماده ارسال توپ به فضای مشخص شده در محوطه جریمه برای مارتینز می‌کند.

 

 

بارلا توپ را به زیبایی برای مارتینز ارسال می‌کند که آن را وارد دروازه حریف کرده و اینتر را با یک گل از آتالانتا پیش می‌اندازد. این نفوذ، فضا و سانتر چیزی است که هواداران لیگ برتر آن را با کوین دی‌بروین می‌شناسند.

 

 

در مثال بعدی، بارلا را می‌بینیم که با استفاده از فضاهای کناری سانتر فوق‌العاده دیگری را ارسال می‌کند. این مثال از دیدار اینتر در سری A برابر امپولی است. ما بار دیگر شاهد نفوذ بارلا به فضاهای کناری و آمادگی او برای دریافت از متئو دارمیان هستیم. این فضا معمولا برای بارلا فراهم است چون اینتر با سیستم 2-5-3 بازی می‌کند و این یعنی او می‌تواند پیشروی کرده و این فضا را از آن خود کند. در حالی که اگر آنها با سیستم دیگری بازی می‌کردند ممکن بود این فضا اشغال شده باشد.

 

 

بارلا توپ را دریافت کرده و آن را به سوی دروازه پیش می‌برد، ویژگی دیگری از بازی بارلا که جلوتر به آن اشاره می‌کنیم. او با استفاده از سرعتش توپ را در تمامی طول مسیر حمل کرده و سپس سانتری عالی را برای لائوتارو مارتینز ارسال می‌کند که ضربه سر قدرتمندش با مهاری درخشان از سوی دروازه‌بان همراه می‌شود.

 

 

هردوی این مثال‌ها نشان می‌دهد که چطور بارلا دوست دارد از فضاهای کناری به منظور ارسال سانتر برای دو مهاجم تیمش استفاده کند. این سانترها به دو شکل متفاوت ارسال شد، یک بار از روی خط کنار دروازه و بار دیگر از عمق اما این نشانگر انعطاف‌پذیری بازی او و توانایی‌ای است که در ارزیابی سریع موقعیت و نیاز بازی دارد. شما در عین حال نمی‌توانید کیفیت این دو سانتر را نادید بگیرید که هر دو با لمس توپی عالی و دقت بالا همراه بودند که باعث شد دقیقا به همان نقطه‌ای ارسال شوند که باید فرستاده می‌شدند.

 

پاس آخر

بارلا خونسردی و کیفیت بالایی را در یک سوم پایانی زمین به نمایش می‌گذارد و این به ما کمک می‌کند درک کنیم که چرا او می‌تواند پاس گل‌های بسیاری ارسال کند. وقتی او خودش را در مناطق هجومی اطراف محوطه جریمه می‌بیند، به اندازه کافی خونسرد هست که بتواند پاسش را ارسال کند اما در عین حال دقت و لمس توپ درستی را در زمانی که بیشتر از هر وقت دیگر به آنها نیاز است، به کار می‌گیرد. مثال زیر بارلا را این بار در کانال چپ نشان می‌دهد؛ او توپ را در اختیار گرفته و دو گزینه برای استفاده از فضای مشخص شده در اختیار دارد؛ اولی پریشیچ است که در حال فرار از روی دست او است و دیگری دی‌مارکو است که نفوذی از مناطق مرکزی‌تر را آغاز کرده است. او به هیچ وجه مضطرب نشده و به بازیکنان اجازه پیشروی می‌دهد.

 

 

در این مثال، مدافع مستقیم می‌تواند رو به عقب برگشته و نفوذ پریشیچ را دنبال کند یا در فضای میانی باقی مانده و جلوی ارسال پاس به دی‌مارکو را بگیرد. او دنبال کردن پریشیچ را انتخاب می‌کند و بارلا گزینه ارسال پاس از بین دو مدافع برای دی‌‌مارکوی نفود کرده را برمی‌گزیند.

 

 

دی مارکو شوتی به سمت دروازه می‌زند که از سوی دروازه‌بان مهار می‌شود اما ژکو آنجاست تا توپ برگشتی را به گل تبدیل کند. هرچند این در بین پاس گل‌های بارلا قرار نمی‌گیرد اما او نقشی مهم را روی این گل ایفا کرد. در مثال بعدی، بارلا توپ را به یک سوم پایانی زمین برده و دو گزینه ارسال پاس برای ژکو و مارتینز دارد او بار دیگر با آرامش صبر می‌کند تا بازی پیش برود و سپس پاس مهلکش را ارسال می‌کند. او در اینجا از سد هافبک حریف عبور کرده و توپ را به سمت دروازه می‌برد. او دو گزینه دارد که می‌تواند توپ را به مناطق میانی برده یا با توپ در فضای سمت راست جلوتر برود.

 

 

او توپ را مستقیم جلو برده و با انجام این کار فضایی را برای دو مهاجم تیمش ایجاد می‌کند و در عین حال مدافعان سمپدوریا را که از حمایتی برخوردار نیستند، درگیر حرکتش می‌کند. او مدافع میانی سمت راست را به سمت خود می‌کشاند که یعنی مدافع میانی سمت چپ برای رویارویی با ژکو اقدام می‌کند و همین اتفاق فضای قابل توجهی را در اختیار لائوتارو مارتینز قرار می‌دهد.

 

 

او با پاسی دقیق و فوق العاده مارتینز را پیدا می‌کند و این بازیکن نیز توپ را وارد دروازه می‌کند تا اینتر را پیش بیاندازد. شاید هر دوی این مثال‌ها برای بازیکنی در سطح اول فوتبال آسان به نظر برسد، با این حال انجام این کار در هیجان و استرس آن لحظه به این اندازه که به نظر می‌رسد، آسان نیست و همین است که باعث شده بارلا بسیار تاثیرگذار باشد. نشان دادن خونسردی زیاد و لمس توپ درست برای ارسال پاس مناسب در زمان مناسب.

 

 

مخرب تاثیرگذار

ما تا به حال روی عملکرد هجومی بارلا تمرکز کرده‌ایم و هرچند همانطور که نشان دادیم، او از نظر هجومی بازیکن بسیار موثری است اما عملکرد دفاعی بسیار خوبی هم دارد که به اندازه کافی مورد تحسین قرار نگرفته است. بارلا در قطع بازی و پراکنده کردن پست‌ها در بازی هجومی حریف بسیار خوب است. این موضوع با نگاهی به آمار او دیده می‌شود که توانسته 1.76 قطع توپ در این فصل داشته باشد. بارلا همچنین 5.62 دوئل دفاعی در هر 90 دقیقه داشته که نرخ موفقیت آن 62 درصد بوده است. این به ما نشان می‌دهد که بارلا در زمینه بازپس‌گیری مالکیت توپ برای تیمش بسیار فعال است. این آمار همچنین به ما می‌گوید که چه زمانی بازی بارلا را نگاه کنیم. در این مثال امپولی را می‌بینیم که به دنبال رساندن توپ به جلوی زمین است اما بارلا نظر دیگری دارد. او می‌بیند که توپ قرار است به بازیکن شماره 8 برسد و برای قطع توپ اقدام می‌کند.

 

 

بارلا بار دیگر درک بالایش از بازی را نشان داده و برای بستن مسیر پاسکاری عجله نمی‌کند، او به بازیکنان امپولی اجازه می‌دهد فکر کنند این مسیر قابل استفاده است و سپس برای هجوم بردن به سوی آن صبر می‌کند. فضای مشخص شده جایی است که او در نهایت اقدام به قطع توپ می‌کند و می‌توانید ببینید که آن را خالی گذاشته است.

 

 

بارلا در بازپس‌گیری توپ در نیمه زمین حریف نیز تخصص دارد و 5.37 تلاش او برای پس گرفتن توپ در نیمه زمین حریف با نرخ موفقیت 68 درصدی شاهدی بر این موضوع است. او سرعتش را به کار می‌گیرد اما در عین حال از هوشمندی‌اش برای زمان‌بندی درست و نفوذ یا دوئل در بهترین زمان استفاده می‌کند و همین بیشترین شانس را برای بازپس‌گیری توپ به او می‌دهد.

 

 

نتیجه‌گیری

این تحلیل نشان داده که نیکولو بارلا فوتبالیستی بسیار جذاب است که ترکیبی از هوش فوتبالی و تکنیکی درخشان را در اختیار دارد. او تاثیرگذاری بالایی در هر دو فاز هجومی و دفاعی دارد که باعث شده به یکی از بهترین هافبک‌های دنیا تبدیل شود؛ علیرغم این‌که شاید به اندازه‌ای که شایستگی آن را دارد به او پرداخته نمی‌شود. اگر او به همین شرایط ادامه داده و اینتر نیز همچنان از نظر مالی دچار مشکل باشد، بعید است که این بازیکن زمان زیادی در این باشگاه بماند، چرا که کیفیت بالایش به کار بسیاری از بزرگترین باشگاه‌های اروپایی می‌آید. بارلا فوتبالیستی فوق العاده است و بازیکنی است که سنت‌گراهای فوتبالی می‌توانند او را دنبال کرده و در ادامه فصل و پس از آن به تحسینش بپردازند.

 

عنوان اصلی مقاله: Nicolo Barella scout report: How Inter’s midfield maestro is adapting the Inzaghi style of play نویسنده: Morgan Haworthn نشریه / وبسایت: Total Football Analysis زمان انتشار:
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.