باشگاه‌های انگلیسی برای خرید بازیکن با چه آژانس‌هایی کار می‌کنند؟

این نکته که باشگاه‌ها برای خرید و فروش بازیکنان مد نظرشان آژانس مورد علاقه‌ای داشته باشند، رایج است. CAA Base یکی از بزرگترین آژانس‌ها در دنیاست و احتمالاً ICM Stellar بزرگترین آن‌ها در فوتبال باشد، که اکثراً توسط باشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هفت‌یک- زمانی که پپ گواردیولا مربی تیم اول بایرن مونیخ بود، اریک تن هاخ مربی تیم جوانان بایرن بود. اما شباهت‌های مربیان منچسترسیتی و یونایتد به همین‌جا ختم نمی‌شود. گواردیولا و تن‌هاخ هردو با یک آژانس ورزشی کار می‌کنند: اسپورت اینترتیمنت گروپ (SEG).

SEG در انعقاد تعداد زیادی از قراردادهای اخیر یونایتد سهیم بوده است. در انتقال راسموس هویلوند از آتالانتا با مبلغ 75 میلیون یورو به علاوه 10 میلیون آپشن عملکرد، نقش داشت. در انتقال سفیان امرابط از فیورنتینا و همین‌طور آندره اونانا از اینتر به یونایتد هم سهیم بوده است.

به تازگی از تن‌هاخ درباره‌ی نقش این آژانس در یونایتد سوال شد. او گفت:«این نمی‌تونه از سر بی‌عقلی باشه. چرا که ما خودمون درباره‌ی قرارداد بستن‌ها از ابتدا توافقات خوبی رو داریم که چطور عمل کنیم. این همیشه 50-50 هست و ما دو طرف (من و باشگاه) حق وتو داریم. یعنی من و جان مرتاف (مدیر بخش فوتبال باشگاه). پس این اصلاً نمی‌تونه بی‌عقلی باشه.»

این نکته که باشگاه‌ها برای خرید و فروش بازیکنان مد نظرشان آژانس مورد علاقه‌ای داشته باشند، رایج است. CAA Base یکی از بزرگترین آژانس‌ها در دنیاست و احتمالاً ICM Stellar بزرگترین آن‌ها در فوتبال باشد، که اکثراً توسط باشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از چهره‌های برجسته‌ی استخدام در یکی از تیم‌های سابق لیگ برتر که به شرط ناشناس ماندن برای حفظ روابط صحبت می‌کرد، گفت:«نادیده گرفتن بزرگ‌ترین آژانس‌ها به دلیل تعداد بازیکنانی که آن‌ها را نمایندگی می‌کنند، غیرممکن است، اما دلیل دیگری که باشگاه‌ها به تعداد کمی از آژانس‌ها متکی هستند، این است که به سختی می‌توان به بقیه اعتماد پیدا کرد.»

بنابراین، باشگاه شما بیشترین نقل و انتقالات خود را با چه آژانسی انجام می‌دهد؟

اتلتیک برای پاسخ دادن به این سؤال، فهرست نقل و انتقالات واسطه‌های اتحادیه‌ی فوتبال را از سال 2019 تا 2022 تجزیه و تحلیل کرده است.

آرسنال

آژانس Sports Invest UK عامل انتقال بازیکنانی مثل سدریک، داوید لوئیز و ویلیان بود. و ICM Stellar هم در انتقال کیه‌ران تی‌یرنی و الکس رونارسون نقش داشت.

در کل، الگوی خاصی برای آژانس‌هایی که آرسنال با آن‌ها کار می‌کند وجود ندارد، و به این بستگی دارد که کدام آژانس‌ها نماینده‌ی چه بازیکنانی هستند. به جز این دو آژانس یاد شده، این تیم شمال لندنی با مدیربرنامه‌ها و آژانس‌های دیگر هم سروکار داشت.

استون ویلا

استون ویلا در این سه سال معاملات زیادی را انجام داد و با بیشتر از 20 آژانس مختلف همکاری داشته است. آن‌ها برای آوردن کوتینیو به صورت قرضی از بارسلونا در ژانویه‌ی 2022، از Sport Invest Uk استفاده کردند. و از آژانس Key Sports Management در سال 20-2019 دو بار برای عقد قراردادهای تایرون مینگس و دنی درینک‌واتر استفاده کرده‌اند.

برای انتقال امیلیانو بوئندیا به مبلغ 38 میلیون یورو از نوریچ، چهار آژانس نماینده ویلا در این انتقال بودند. آژانس Unique Sports Management که امروزه به نام Unique Sports Group شناخته می‌شود (به دلیل ادغام با آژانس آلمانی International Sports Management) در انتقال دژان میتروویچ، سانتیاگو لیوتا و کارلوس گوستاوو گونی نقش داشته است. وقتی که استون ویلا در حال به خدمت گرفتن امیلیانو مارتینز به مبلغ 20 میلیون یورو از آرسنال بود، لیوتا نماینده توپچی‌ها بود.

بورنموث

بورنموث به شدت به بزرگترین آژانس‌های فوتبال متکی بوده است. ICM Stellar در ماه می واسطه‌ی انتقال لوید کلی از بریستول شد. و آژانس Sport Invest UK در انتقال ریکاردو ریکلمه در سال گذشته مؤثر بود. Wasserman در عقد قراردادهای قرضی فردی وودمن از نیوکاسل و سیریک دمبله از پیتربرا در سال 2022، نقش داشت.

آژانس CAA Base در انتقال قرضی هری ویلسون از لیورپول در آگوست 2019 نقش داشت، و نیکولا ویلسون هم در این پرونده‌ها شرکت داشت. مدیربرنامه‌ی دیگری به نام دیوید ترلفال نماینده‌ی لیورپول در این انتقال بوده است.

برنتفورد

آژانس SEG هم نماینده‌ی باشگاه و هم نماینده‌ی بازیکن در این قراردادها بود، کریستین نورگارد، خلیل درویشوغلو و کریستوفر آیر در پیوستن به این تیم لیگ برتری. گروه پروژه‌ی الیت، آژانسی به رهبری امکا اوباسی که بوکایو ساکا، جیدون سانچو، رومئو لاویا و ادی نکتیا را در میان مشتریان خود دارد، در انتقال طارق فوسو واسطه شد، در حالی که روی انتقال شاندون باپتیست نیز فعالیت داشت.

یان پاتیل که در جولای 2020 به عنوان مشاور در ویگان فعالیت می‌کرد تا روی فروش بازیکنان برای جبران کسری بودجه فعالیت کند، در فروش اولی واتکینز به استون ویلا به مبلغ 28 میلیون و سعید بن‌رحمه به وستهم به مبلغ 25 میلیون پوند نماینده برنتفورد بود.

برایتون

باشگاه برایتون به این شهرت دارد که عوامل باهوش و توانایی دارد که می‌تواند با اتکا به آنان بازیکنان را با قیمت کم به خدمت بگیرد و آنان را با سود زیاد به فروش برساند.

اما آژانس‌ها و مدیربرنامه‌هایی که آنان استفاده می‌کنند متفاوت است. تنها آژانس ICM Stellar است که بیشتر از یک بار با آن‌ها همکاری داشته است و روی قراردادهای باشگاه برای جذب آرون موی از هادرسفلید و آدام لالانا از لیورپول فعالیت داشته است.

برنلی

در طول سه فصلی که اتلتیک نقل و انتقالات برنلی را آنالیز کرد، برنلی از آژانس Unique Sports Group (USG) در هر سه فصل استفاده کرد. آن‌ها روی انتقال اریک پیترز، دیل استفنس و کوین عثمان بوباکر شرکت داشتند و در جابه‌جایی مکس کرنت و ترف مور نقش داشتند. آژانس Key sports management دو بار در فصل 20-2019 در نقل و انتقالات نقش داشت که در انتقال قرضی دنی درینک‌واتر از چلسی و بیلی پیکاک فارل از لیدز بوده است.

اغلب در مورد همه‌ی باشگاه‌ها این اتفاق رایج است که وقتی بازیکنی به صورت قرضی به تیمی می‌پیوندد، مدیربرنامه‌ی بازیکن به‌عنوان کارمند در باشگاه به‌جای مشتری‌شان درج می‌شود. این همان چیزی است که درمورد انتقال قرضی درینک‌واتر رخ داد. یکی از دلایلی که این کار به این شکل صورت می‌گیرد این است که این واسطه به باشگاه کمک می‌کند تا بتواند بازیکنی جذب کند، تا این‌که بازیکن یک قرارداد جدید به عنوان بخشی از معامله ببندد.

چلسی

چلسی در فصل 20-2019 تحت تحریم نقل و انتقالات بود. یعنی تنها بازیکنی که آنان توانستند جذب کنند، متئو کواچیچ بود که قرارداد آن را از قبل بسته بودند.

آژانس P&P Sport Management که مالک آن فدریکو پاستورلو است، توانست مالانگ سار و روملو لوکاکو را به استمفورد بریج ببرد. پینی زهاوی 80 ساله که از اولین سوپرایجنت‌هاست، کمک کرد تا تیاگو سیلوا از پاری‌سن‌ژرمن به چلسی بیاید.

کریستال پالاس

ایان مودی، مدیر اسبق ورزشی کریستال پالاس، در فهرست شش انتقال حضور دارد که در طی سه سال برای آن‌ها انجام داد: ویکتور کاماراسا، ابریچی ازه، میچی باتشوایی، خواکیم آندرسون، مایکل اولیسه و ژان فیلیپه ماته‌تا.

آژانس CAA Base در انتقال ازه در آگوست 2020 به قیمت 19 میلیون پوند از کویینز پارک رنجرز نماینده این بازیکن بود. به همراه والنتین ایو که در فهرست این آژانس قرار داشت. آژانس ICM Stellar قرارداد آندرسن و اودسون ادوارد را منعقد کرد. و آژانس USG در انتقال جوردن آیو و کاماراسا و مارک گوئیی شرکت داشت.

اورتون

اورتون به دلیل ادعایی که بر علیهش به خاطر رعایت نکردن قوانین فرپلی مالی صورت گرفته بود، تحت فشار قرار داشته است (توضیح مترجم: این باشگاه به این دلیل با کسر 10 امتیاز مواجه شد). ژرژ مندس، مدیربرنامه‌ی سابق کریستیانو رونالدو و صاحب آژانس ورزشی Gestifute در انتقال خامس رودریگس به اورتون به همراه آژانس Sport Invest UK شرکت داشت.

انتقال دله آلی از تاتنهام به اورتون توسط CAA Base صورت گرفت، هرچند آلن هیکفورد پدرخوانده‌ی دله آلی، کاغذبازی‌های این انتقال را انجام داد.

فولام

فولام به بزرگترین آژانس‌های فوتبال برای انجام اکثر انتقال‌هایش متکی بوده است. آژانس‌های USG، ICM Stellar،  CAA Base و Wasserman به طور شاخص در معاملات این باشگاه دخیل بودند. آژانس ICM Stellar در انتقال قرضی روبن لوفتوس چیک و خواکیم آندرسن حضور داشت، آژانس Wasserman واسطه‌ی انتقال قرضی هری آرتر از بورنموث و آنونی رابینسون بود و در همین اواخر، در معامله‌ی قرضی نکو ویلیامز از لیورپول نقش داشت.

آژانس CAA Base در انتقال جاش اوناما از تاتنهام، و انتقال قرضی هری ویلسون از لیورپول و خرید ناتانیل چالوبا از واتفورد نقش واسطه را داشت. در انتقال ادوارد چالوبا آژانس CAA Base به عنوان نماینده‌ی او عنوان شد.

لیورپول

آژانس InterLex Sport تشریفات اداری مربوط به خرید آدریان به عنوان دروازه‌بان و تیاگو به عنوان هافبک برای انتقال به لیورپول را انجام داد. در هر دو مورد، انتقال‌ها همراه با یک مدیربرنامه‌ی دیگر که برای بازیکنان و باشگاه فعالیت می‌کرد، انجام شد.

آژانس CAA Base و استفان دیویس، واسطه‌ی انتقال تعجب‌آور بن دیویس از پرستون نورث اِند در فوریه 2021 شدند. درحالی که ICM Stellar و دیاوویه کوناته هر دو روی انتقال ابراهیم کوناته به مبلغ 36 میلیون پوند از لاپیزیش، کار می‌کردند.

لوتون تاون

این سه سال مصادف بود با حضور لوتون در چمپیونشیپ، قبل از این‌که در پایان فصل گذشته بتوانند به لیگ برتر صعود کنند. آژانس Wasserman در پنج انتقال برای این باشگاه نقش داشته است (جیکوب باترفیلد، جیمز بِری، تام لاک‌ِیر، آماری بل و آلن کمپبل) که بیشتر از هر آژانس دیگری است.

منچستر سیتی

آژانس ICM Stellar در انتقال جک گریلیش در آگوست 2021 به مبلغ 100 میلیون پوند از استون ویلا نقش داشت، بازیکنی که گران‌ترین بازیکن بریتانیایی تاریخ شد. البته این عنوان تا همین تابستان بیشتر پایدار نماند، زمانی که دکلان رایس با مبلغ 105 میلیون پوند در این تابستان از وستهام به آرسنال پیوست.

آژانس Key Sports Management در دو انتقال ناتان آکه از بورنموث و اسکات کارسون از دربی کانتی به اتحاد نقش داشت. فرناندو هیدالگو که مدیربرنامه‌ی خولین آلوارز است، به همراه هرنان ریگوئرا مالک آژانس Eleven Talent Group، این بازیکن را به سیتی معرفی کردند و در این انتقال نقش داشتند.

منچستریونایتد

آژانس Triple S در سال 2019 واسطه‌ی انتقال هری مگوایر به مبلغ 85 میلیون پوند از لسترسیتی به یونایتد شد. آژانس USG در انتقال آرون ون‌بیساکا از کریستال پالاس در همان تابستان واسطه شد.

آژانس Gestifute رونالدو را دوباره به باشگاه بازگرداند. و در همین حال آژانس CAA Base راه را برای پیوستن رافائل واران به یونایتد هموار کرد. آنتونی واران برادر بزرگ‌تر رافائل، تشریفات اداری او را انجام داد. زهاوی و هلن تلس هر دو در انتقال الکس تلس از پورتو به یونایتد نقش داشتند.

نیوکاسل یونایتد

ثروت نیوکاسل در بازار نقل و انتقالات زمانی تغییر کرد که صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی در اکتبر 2021 این باشگاه را خرید. آن‌ها دوبار در ژانویه 2022 با آژانس CAA Base همکاری کردند که منجر به انتقال کریس وود از برنلی و کیه‌ران تریپیه از اتلتیکو مادرید شد. شارلوت تریپیه همسر این بازیکن به همراه آژانس CAA Base در این انتقال نقش داشت.

آژانس Sports Invest UK در انتقال برونو گیمارش نقش داشت. در انتقال قرضی جو ویلاک و سپس دائمی کردن این قرارداد به مبلغ 25 میلیون پوند، پدر این بازیکن چارلز نقش مؤثری هم برای باشگاه و هم خود بازیکن داشت.

ناتینگهام فارست

درباره‌ی باشگاهی که گویی برای خوشگذرانی به نقل و انتقالات نگاه می‌کند، از کجا باید شروع کنیم؟ علی‌رغم جذب تعداد زیادی بازیکن، آمار نشان می‌دهد که ناتینگهام فارست برای انجام معاملات به یک یا دو آژانس تکیه نکرده است.

آن‌ها برای عقد این قراردادها با آژانس‌های SEG، Wasserman، USG، ICM Stellar،Zahavi  و CAA Base و تعداد دیگری آژانس دیگر به جز Sports Invest UK متعلق به کیا جورابچیان همکاری داشتند.

شفلید یونایتد

پره گواردیولا، برادر پپ، مدیربرنامه‌ای است که کارهای نقل و انتقال شفیلد را انجام می‌دهد. پی‌یر قبلاً در انتقال‌های لوییس سوارز، آندرس اینیستا و تیاگو آلکانتارا شرکت داشته است. او در دسامبر 2021 به کمپانی SEG پیوست و سهامدار این شرکت شد. او در سپتامبر 2020 در انتقال اسماعیل کولیبالی به شفیلید از باشگاه نروژی سارپسبورگ نقش داشت.

این باشگاه علاوه بر این، با آژانس ICM Stellar و USG و CAA Base در انتقال‌های اولی مک‌برونی، فیل جاگیلکا، وس فودرینگهام و مورگان گیبس وایت، همکاری داشته است.

تاتنهام

همانطور که از تیم‌های بزرگ لیگ برتری انتظار می‌رود، آن‌ها برای عقد قرارداد بازیکنان به ترکیبی از آژانس‌های ورزشی روی ‌می‌آورند از جمله ICM Stellar و USG و Gestifute و CAA Bas.

آژانس ICM Stellar نماینده‌ی گرت بیل هنگام بازگشت قرضی این بازیکن از رئال مادرید بود و البته آژانس Sports Invest UK کارهای اداری و کاغذبازی‌ها را پیش می‌برد. آژانس Sports Invest UK در انتقال پی‌یر امیل هویبرگ از ساوتهمپتون فعال بود؛ البته در این انتقال پینی زهاوی هم سهم داشت.

وستهام یونایتد

بیشترین همکاری وستهم بین سال‌های 2019 تا 2022 با آژانس USG بوده است که منجر به عقد قرارداد پنج بازیکن شده است. در دو مورد (جارِد بوون و بن‌رحمه) به جای بازیکن، این آژانس نماینده‌ی باشگاه بود.

همین آژانس زمانی که وستهام دارن رندولف را از میدلزبرو و کرگ داوسون را از واتفورد به خدمت گرفت، برای باشگاه‌های فروشنده اقدام می‌کرد.

ولورهمپتون

این تعجب‌آور نخواهد بود که آژانس‌های Gestifute و  Talents Throneکه هر دو توسط والدیر کاردوسو اداره می‌شوند بر نقل و انتقالات باشگاه ولوز سیطره دارد. فوسون، مالک ولوز، 15 درصد از سهام آژانس Gestifute را دارد و آژانس Talents Throne در سه ساله اخیر، در بیش ‌از 10 انتقال نقش داشته است.

بازیکنانی که به ولوز ملحق شده‌اند شامل رائول خیمنز، پدرو نتو، نلسون سمدو، فابیو سیلوا و ژوزه سا هستند. آژانس Talents Throne همچنین در فروش بازیکنان این باشگاه هم نقش ایفا می‌کند، مثلاً در فروش دیوگو ژوتا به لیورپول به مبلغ 45 میلیون پوند در سپتامبر 2020. آژانس USG هم برای باشگاه ولوز نقش مهمی دارد. آن‌ها در انتقال ماتیا سارکیچ، لویی مولدن و انتقال قرضی هوان هی‌چان مسیر را هموار کردند.

 

عنوان اصلی مقاله: Which agent does your Premier League club deal with most often نویسنده: Dan Sheldon نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 29 اکتبر 2023
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است