معمای خط میانی لیورپول: دومینیک سوبوسلای در چه پستی بازی خواهد کرد؟

اضافه شدن دومینیک سوبوسلای به نظر وضعیت خط هافبک لیورپول را بهبود می‌بخشد، چراکه این بازیکن 22 ساله، برای پست شماره‌ی 10 سمت راست باکس خط میانی بسیار مناسب است.

هفت‌یک- دو سؤال کلیدی درباره‌ی بازسازی خط هافبک لیورپول در تابستان امسال مطرح است: چه بازیکنانی آن را تشکیل می‌دهند، و باشگاه برای چه نوع سیستمی خرید می‌کند؟

به طور دقیق‌تر، آیا یورگن کلوپ به سیستم 3-3-4 خود بازمی‌گردد، یا با سیستم 3-Box-3 که در پایان فصل آن را به کار می‌برد، ادامه می‌دهد.

اضافه شدن دومینیک سوبوسلای به نظر وضعیت خط هافبک لیورپول را بهبود می‌بخشد، چراکه این بازیکن 22 ساله، برای پست شماره‌ی 10 سمت راست باکس خط میانی بسیار مناسب است.

شما از همین الان می‌توانید نحوه‌ی چینش سیستم را با حضور الکسیس مک‌الیستر ـ دیگر خرید بزرگ این تابستان لیورپول ـ در کنار او متصور بشوید.

 

جای تعجب ندارد که چرا یورگن کلوپ تا این حد طرفدار او است. او دقیقا همان بازیکن مورد نظر لیورپول است: جوان (22ساله)، در حال طی کردن به سمت دوران اوج بازی خود، بسیار باتجربه در زمینه‌های مسابقات داخلی و بین‌المللی و دارای ویژگی‌های مناسب مثل رهبری و بلوغ.

بازی کردن در باکس میانی چیز جدیدی برای سوبوسلای نخواهد بود، چراکه در زمان مارکو روزه در لایپزیش فصل 23ـ2022، تجربه‌ی بازی در سیستم 2-2-2-4 را دارد.

یکی از دلایل اصلی علاقه‌ی لیورپول به این ملی‌پوش مجارستانی توانایی او در بازی کردن در پست‌های مختلف و سیستم‌های متفاوت است. او می‌تواند به عنوان شماره‌ی 8، 10 و در هر دو جناح بازی کند، اما او ذاتاً یک هافبک تهاجمی است.

تیم استعدادیابی لیورپول، او را چند سال زیر نظر دارند و بر این باورند که او توانایی بازی در این پست‌ها را دارد: در یک سوم جلویی زمین به عنوان شماره 9 کاذب، هافبک کناری و البته بازیکن شماره‌ی 10 که بهترین پست برای اوست.

او در اولین مصاحبه با رسانه‌ی باشگاه گفت:«صادقانه بگم که برای من اهمیتی نداره، من دوست دارم فقط تو زمین باشم، اما قطعاً هر کسی تو زمین پست خودشو داره، البته که من می‌تونم به عنوان بازیکن شماره‌ی 10 بازی کنم. هم مایل به چپ و هم مایل به راست و البته می‌تونم در کناره‌ها هم بازی کنم. اما من فقط می‌خوام که بازی کنم.»

بعد از جذب مک‌آلیستر به عنوان هافبک شماره‌ی 10متمایل به چپ، و بحث‌ها برای جذب خفرن تورام یا رومئو لاویا به عنوان بازیکن شماره‌ی 6، پست شماره‌ی 10 متمایل به راست هنوز مورد بررسی بود.

جوردن هندرسون در اواخر فصل برای پر کردن این پست به کارگرفته شد، اما این پست با نقاط قوت او سازگار نبود.

از آن‌جایی که لیورپول درحال یادگیری این سیستم بود، حضور این ملی‌پوش انگلیسی به دلیل رهبری و درک تاکتیکی‌اش بسیار مهم و کمک‌کننده بود.

با این‌حال، فقدان خلاقیت و ایجاد موقعیت گل، نکته‌ی برجسته‌ای بود که از بازی کردن او در پست هافبک تهاجمی مورد توجه قرار گرفت. براساس آنالیزها، در هفت بازی از هشت بازی برتر هندرسون، او زمانی موفق شده که در یک سوم تهاجمی، توپ را لمس کند که سیستم بازی تغییر پیدا کرده است.

هندرسون در 43 بازی در تمام رقابت‌ها موفق به گل‌زنی نشد، و تنها سه پاس گل را ثبت کرده است، در حالی که سوبوسلای در 46 بازی، 13 پاس گل و 10 گل به ثمر رسانده است. این نباید انتقادات را به سمت هندرسون ببرد، چراکه در اغلب فصل او در پستی عقب‌تر از شماره‌ی 10 بازی کرده است، اما این را هم باید مورد توجه قرار داد که این پست بازی معمول این ملی‌پوش انگلیسی نیست.

هندرسون یکی از مهره‌های کلیدی در مثلث سمت راست لیورپول در کنار محمد صلاح و ترنت الکساندر-آرنولد بوده است. شماره‌ی 8 سمت راست لیورپول همیشه از شماره‌ی 8 سمت چپ لیورپول بالاتر بوده، و حتی در خط هافبک 4 نفره‌ی مربعی این تیم.

این سیستم جدید، نحوه‌ی جابه‌جایی بین این سه بازیکن را تغییر داده است به طوری که هافبک میانی را وادار می‌کند تا بیشتر به کناره‌ها برود، در حالی که الکساندر آرنولد بیشتر به سمت داخل بازی می‌کند.

طرح گرافیکی زیر، نحوه‌ی لمس توپ هندرسون در 10 بازی اخیر فصل را نشان داده و نشان می‌دهد که این بازیکن 33 ساله، اغلب برای لمس توپ در کناره‌ها حضور داشته است.

به‌رغم این‌که سوبوسلای فصل گذشته بارها به عنوان هافبک راست در 2-2-2-4 یا 1-3-2-4 برای لایپزیش بازی می‌کرد، شما او را به عنوان یک وینگر کامل تلقی نمی‌کنید. در عوض او را یک هافبک هجومی در نظر می‌گیریم که به کناره‌ها متمایل می‌شود- یکی از وظایف اصلی شماره 10 سمت راست در باکس خط میانی.

به طور مثال در بازی مقابل اوتنسن، سوبوسلای توپ را از جناح راست دریافت کرد و به سرعت از نزدیک‌ترین مدافع عبور کرد.

او به سمت محوطه‌ی جریمه حرکت کرد، و قبل از ارسال یک کات‌بک ساده به هم‌تیمی خود، به خط شش قدم رسیده بود.

به طور مشابه، با پیشروی لایپزیش، سوبوسلای عرض بازی تیم را حفظ می‌کند…

و خودش را تبدیل به یک گزینه‌ی پاس در کانال سمت راست می‌کند، و دوباره یک کات‌بک ساده را برای تیمش مهیا می‌کند.

تنها خلاقیت او فقط ارسال از کناره‌ها نیست، بلکه او براساس هوش خود بارها اثبات کرده‌ که توانایی شناسایی و ارسال پاس برای بازیکن مناسب را دارد.

در طی دو فصل اخیر، سوبوسلای 161 موقعیت در لایپزیش خلق کرد که 99 تا از این موقعیت‌ها را برای کریستوفر انکونکو مهیا کرده بود که اکنون به چلسی پیوسته است.

میانگین پاس گل مورد انتظار در بوندسلیگا 7.72 است که آمار سوبوسلای در این زمینه 5.97 است، و از این حیث در رتبه‌ی پنجم در بوندسلیگا قرار دارد.

او به طور میانگین در هر 90 دقیقه، 5.5 موقعیت شوت‌زنی را خلق می‌کند. و از این آمار دو اقدام تهاجمی آن ـ شامل پاس، گرفتن خطا و دریبل زدن ـ مستقیماً به شوت‌زنی منجر شده است که در لایپزیش بالاترین آمار را ثبت کرده است و همین طور در فصل قبل لیورپول در لیگ برتر هم این آمار سوبوسلای بالاتر از همه قرار دارد از جمله هاروی الیوت با 4.19، محمد صلاح با 3.83، و الکساندر آرنولد با 3.82.

او در یافتن فضاهای خالی و سپس انتقال و یا حمل توپ مهارت دارد. او در موقعیت‌های انتقال سریع توپ عالی عمل می‌کند که این برای سیستم لیورپول ایده‌آل است و کیفیت او در ارسال‌ پاس‌های خوب و سرعت پاهایش مشهود است.

در این مثال، توپ را دریافت می‌کند به سمت دفاع حریف حرکت می‌کند.

او منتظر لحظه‌ی مد نظرش می‌ماند و مدافعان را معطل می‌کند، و انکونکو به سمت داخل نفوذ می‌کند و او را با یک پاس عالی صاحب توپ می‌کند.

و این مهاجم فرانسوی با یک چیپ جذاب گل را به ثمر می‌رساند.

در یک مثال دیگر، او صبورانه در فضا قرار گرفته و منتظر توپ است که از آندره سیلوا به او برسد.

مهاجم پرتغالی توپ را به سوبوسلای می‌رساند و در این زمان مدافع کناری پیش‌تاخته از سمت راست نفود کرده…

… و او توپ را به محمد سیماکان می‌رساند.

شما تقریباً می‌توانید این حرکات را به جای سیلوا و سیمکان، با کودی خاکپو و محمد صلاح تصور کنید.

علاوه بر خلاقیتی که او دارد، شوت‌های از راه دور او می‌تواند در برابر تیم‌هایی که از عقب زمین دفاع می‌کنند، راه‌گشا باشد. حریفان محتاط، برای فضا ندادن به او مجبور می‌شوند از موقعیت خود خارج شوند و در این صورت موقعیت نفوذ در اطراف محوطه‌ی جریمه ایجاد می‌شود.

معیار‌های پرس از بالا و دفاع کردن سوبوسلای با کسب تجربه بیشتر بهبود یافته و این می‌تواند با فلسفه‌ی یورگن کلوپ و آن قدرت و سرعتی که در لیگ برتر وجود دارد، همخوانی داشته باشد.

با غیبت هندرسون و حضور ابراهیما کوناته در دفاع میانی سمت راست، این سؤال در ذهن شکل می‌گیرد که مسئولیت دفاع از کانال سمت راست برعهده‌ی کیست. هندرسون در پوشش فضاها عالی است؛ سوبوسلای باید قدرت خود را بیشتر کند تا همین کار را انجام دهد تا صلاح و الکساندر آرنولد بتوانند آزادانه عمل کنند.

این مسأله همچنان به عنوان یکی از موضوعات کلیدی در تمرینات پیش‌فصل لیورپول در آلمان خواهد بود. با گذشت زمان چینش پازل خط هافبک تکمیل خواهد شد. اکنون آن‌ها دو هافبک جوان و مستعد را دارند تا کلوپ با دیدگاه خود دوران جدید باشگاه را رقم بزند.

 

عنوان اصلی مقاله: Liverpool, the box midfield and where Dominik Szoboszlai fits in next season نویسنده: Andy Jones نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 3 جولای 2023
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است