رونالدو این فصل چگونه می‌تواند به تیم تن‌هاخ کمک کند؟

دوران اوج زندگی حرفه‌ای این بازیکن پرتغالی بالاخره در حال رسیدن به نقطه پایانی است. سوال اینجاست که آیا رونالدو می‌تواند عملکردی داشته باشد که در هیچ بخشی از فصل 23-2022 به کار اریک تن‌هاخ بیاید یا خیر.

هفت‌یک- به اندازه کافی زمان برای تمرکز روی این موضوع خواهیم داشت که چطور سومین پیروزی متوالی منچستریونایتد با استفاده از ترکیب یازده نفره یکسانی از بازیکنانی با دوندگی بالا، هوشمندی در اتخاذ تصمیمات و متحد در زمین به دست آمد (توضیح مترجم: این مطلب قبل از دیدار مقابل آرسنال نوشته شده است).

اما اول باید به بازیکنی بپردازیم که بازی برابر لستر در ورزشگاه کینگ پاور را از روی نیمکت آغاز کرد. آخرین باری که کریستیانو رونالدو سه بازی متوالی را به عنوان بازیکن تعویضی آغاز کرد به دسامبر 2005 برمی‌گردد، دوره‌ای که به قدری دور است که دانکن فرگوسن یکی از رقبایش و ادوین فن‌درسار هم تیمی‌اش بود. فرگوسن این روزها دو بار سرمربیگری موقت اورتون را در کارنامه دارد و فن‌درسار مدیر اجرایی آژاکس است، باشگاهی که سرمربی فعلی و بیش از ده نفر از بازیکنان فعلی این تیم را در اختیارش قرار داده است.

از زمانی که سرالکس فرگوسن فکر کرد می‌تواند این اعجوبه قوی اندامش را در سیستم چرخشی به کار بگیرد تا به حال در طول 17 سال گذشته رونالدو همیشه خودش را به عنوان بازیکنی که نمی‌توان او را از ترکیب تیم کنار گذاشت معرفی کرده است اما دوران اوج زندگی حرفه‌ای این بازیکن پرتغالی بالاخره در حال رسیدن به نقطه پایانی است. سوال اینجاست که آیا رونالدو می‌تواند عملکردی داشته باشد که در هیچ بخشی از فصل 23-2022 به کار اریک تن‌هاخ بیاید یا خیر.

راه‌های جدایی رونالدو و پیوستنش به باشگاهی حاضر در لیگ قهرمانان در حال حاضر بسته شده است و اگر او بتواند با نقشی در سیستم متحد یونایتد سازگار شود و برخلاف همیشه که تک ستاره هر تیمی بود عمل کرد، می‌تواند سلاحی قدرتمند برابر مدافعان خسته حریف باشد. این تصویری واقعی بود که در آخرین روز از پنجره نقل و انتقالات در لستر به تصویر کشیده شد.

 

تلاش رونالدو برای جدایی از یونایتد ثمری نداشت و او در الدترافورد ماندنی شد.

 

او در دقیقه 68 وارد زمین شد و هرچند هشت دقیقه طول کشید تا توپی به دستش برسد اما در نهایت هدف جدیدی را به خط حمله یونایتد اضافه کرد. او با اولین لمس توپ‌هایش مالکیت توپ را در میانه زمین پس گرفت و سپس به آرامی به سمت مناطق خطرناک حرکت کرد.

برونو فرناندز در حمله‌ای آرام و ماهرانه پاس بلندی را برای مارکوس راشفورد ارسال کرد، او توپ را روی اورلپ به رونالدو رساند. پاس رونالدو به کریستین اریکسن قطع شد اما او به اندازه کافی سریع بود که توپ را پس برگیرد و رو به عقب برای مارکوس راشفورد که به سمت گوشه‌ها حرکت می‌کرد، ارسال کند.

روی حرکت بعدی، دیوگو دالوت توپی را با سرعت برای رونالدو رساند که تصمیم گرفت به جای ارسال آن برای راشفورد که نفوذ کرده بود، مالکیت توپ را حفظ کند. یونایتد در نهایت با فرناندز و دالوت به سمت کناره‌ها رفت و رونالدو آماده بود تا فضایی از پشت آخرین مدافع پیدا کند. وقتی سانتر چیپ دالوت به تیر دور رفت، رونالدو سعی کرد گلی که فصل گذشته در زمین تاتنهام با یک والی فوق العاده به ثمر رساند را تکرار کند اما ارتباط درستی با توپ برقرار نکرد.

کمی بعد، فرناندز پاسی را برای رونالدو ارسال کرد که زمان‌بندی نفوذش به شکلی بود که از تله آفساید فرار کند. این که حرکت بعدی او شوت بود یا سانتر را فقط خود این بازیکن 37 ساله می‌داند اما این توپ خیلی جلوتر از اریکسن فرود آمد. با این حال عزم راسخ و همکاری و ارتباط درست در زمین دیده می‌شد. دریبل‌هایی برای تاثیرگذاری مثبت و هوشیاری مداوم برای یافتن موقعیت گلزنی نیز وجود داشت. چنین مواردی وقتی بازی 0-1 است، اهمیت زیادی دارد. این باعث شد که لستر فرصت پیشروی نداشته باشد.

این پیشرفتی قابل توجه نسبت به بازی با ساوتهمپتون بود، دیداری که به زمین آمدن رونالدو به عنوان بازیکن تعویضی احساس عجیبی به همراه داشت. در واقع، در مقطعی اینطور به نظر می‌رسید که حضور او در لستر هم صرفا برای رساندن توپ به دالوت برای پرتاب اوت در زمان گرم کردن کنار زمین برای آرام کرن جریان بازی در زمانی است که یونایتد به آن نیاز دارد. کاسمیرو که در کنار رونالدو در حال انجام حرکات کششی بود خواهان آرام کردن بازی بود.

اما رونالدو به مسیرش ادامه داد- هواداران رقیب با فریاد زدن نامش از او استقبال کردند، اتفاقی که با توجه به شرایط تضمینی برای آن وجود نداشت- و او تاثیرگذار بود.

پس از سوت پایان بازی، رونالدو اولین بازیکنی بود که با هدایت استیو مک‌لارن به سمت هواداران یونایتد که برای تماشای بازی به ورزشگاه حریف آمده بودند رفت تا نشان دهد که زخم‌های برنتفورد در حال درمان است. رونالدو خیلی زود مکثی در حرکت به سوی تماشاگران کرد، شاید چون فریادهای ضد گلیزرها را شنید اما وقتی شعارهای مثبتی سر داده شد به مسیرش ادامه داد.

 

دیدن رونالدو روی نیمکت ذخیره‌ها تصویری است که باید به آن عادت کنیم.

 

پس از این که گرمکن این باشگاه را به تن کرد، روی تونل‌های با فرش‌های آبی داخل ورزشگاه قدم گذاشت، با یکی از هواداران عکس گرفت و بار دیگر به عنوان اولین بازیکن به اتوبوس تیم رسید و بیرون از آن منتظر ماند.

او بدون شک از این شرایط راضی نیست و باشگاه‌‎هایی در عربستان سعودی آماده هستند تا جایگاه ثابتی در ترکیب تیم برای او باز کنند چون پنجره نقل و انتقالاتی آنها تا 17 سپتامبر بسته نخواهد شد اما تن‌هاخ روی تاثیرگذاری مثبت رونالدو برای یونایتد حساب می‌کند.

تن‌هاخ گفت:” شما می‌توانید بیینید که او هنوز قادر به انجام چه کارهایی است. ما هر روز این توانایی را در تمرینات می‌بینیم. ما از این موضوع راضی هستیم. او در موفقیت ما سهیم است.”

تن‌هاخ نشان داده است که دوست دارد تیمی برنده را حفظ کند. حتی پس از پرداخت 70 میلیون یورو، کاسمیرو پس از دو بازی هنوز منتظر اولین حضورش در ترکیب اصلی یونایتد است چون اسکات مک‌تامینِی بازی خوبی ارائه کرده است. مک‌تامینی در بازی‌خوانی و ارسال توپ از روی خطوط لستر بسیار خوب کار کرد.

درکی که تن‌هاخ حس می‌کرد در پیش فصل در این تیم ایجاد کرده و با بازگشت رونالدو دچار خدشه شده بود، به وضوح در حال رشد است. تمامی 10 بازیکن یونایتد (به جز دروازه‌بان) در بازی برابر لستر در زمان در اختیار نداشتن مالکیت توپ به دنبال آن بودند.

دالوت، لیساندرو مارتینز و رافائل واران اتحاد و صمیمت‌شان را با شادی پس از دفع توپ از سوی این مدافع راست که تبدیل به ضربه دروازه برای یونایتد شد، نشان دادند.

 

نقش ذخیره طلایی مسئولیتی است که رونالدو در آخرین سال‌های دوران حرفه‌ای‌اش باید آن را قبول کند.

 

وقتی دالوت و تایرل مالاسیا به سمت خط میانی می‌رفتند، بازیکنان دیگر جای آنها را پوشش می‌دادند و بازیکنان یونایتد در سراسر زمین با تغییر مسیر توپ و ساختار تیمی، موقعیت‌شان را تغییر می‌دادند.

گل یونایتد مثال خوبی از این موضوع بود. دالوت حس کرد که لستر از توالی بازی و پاس‌کاری خسته شده است و از این فرصت استفاده کرد تا پاسی سریع برای فرناندز در سمت راست ارسال کند. او در پاسخ متوجه برتری عدد در مرکز زمین شد و توپ را برای راشفورد انداخت که آن را در مسیر حرکت جیدون سانچو قرار داد.

این فوتبال درخشان و چشم‌نوازی نبوده است اما تاثیرگذاری درست و تعهد، بستری را برای تن‌هاخ ایجاد کرده است که ساختار تیمش را روی آن شکل دهد. حالا که بازار نقل و انتقالات اروپا بسته شده است، سرمربی یونایتد دوست دارد رونالدو یکی از عوامل اصلی این ساختار باشد.

 

عنوان اصلی مقاله: Cristiano Ronaldo: Staying put and – for now – proving his worth off the bench نویسنده: Laurie Whitwell نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 2 سپتامبر 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *