چرا انتقال کیلیان امباپه به رئال مادرید انجام نشد؟

امباپه یک سال فرصت دارد تا استعدادهایش را در کنار مسی و نیمار برای پی‌اس‌جی پرستاره به نمایش بگذارد. او پس از آن می‌تواند انتخاب کند که آیا با دستمزد هنگفت و وسوسه‌برانگیز در پاریس بماند یا با دریافت مبلغ رکوردشکن برای امضای قرارداد به عنوان بازیکن آزاد به تیم دیگری منتقل شود.

هفت‌یک- گفته می‎‌شود ناصر الخلیفی، رییس باشگاه پاری‌سن‌ژرمن، عصر روز دوشنبه، یک روز پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات، بیشتر وقت خود را به مسئولیت جدیدش به عنوان رییس اتحادیه باشگاه‌های اروپا اختصاص داد. وظیفه این سازمان دفاع از منافع تیم‌هایی است که در سه رقابت باشگاهی یوفا حضور دارند.

پس از این که آندره‌آ آنیلی، همتای او در یوونتوس، در فصل بهار و در میانه شرایط عجیب رخ داده در جریان تلاش ناموفق برای راه اندازی سوپرلیگ از این سمت استعفا داد، مدیرانی از باشگاه‌های سراسر اروپا از خلیفی خواستند که ریاست این اتحادیه را بر عهده بگیرد.

به همین دلیل رییس پی‌اس‌جی روز دوشبه خود را با بررسی گام‌های بعدی در به چالش کشیدن موضع جنجالی فیفا مبنی بر این گذراند که باشگاه‌ها مجبور هستند بازیکنان‌شان را برای سفر به سراسر جهان و برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی در اختیار تیم‌های ملی قرار دهند- علیرغم این که باشگاه‌ها بازیکنان کلیدی خود را پس از بازگشت از اردوی تیم ملی برای مسابقات آتی داخلی و اروپایی به دلیل قوانین مربوط به قرنطینه و ویروس کرونا از دست می‌دادند.

 

 

این برنامه‌ای نیست که از رییس باشگاهی انتظار داشته باشیم که به گفته رسانه‌های اسپانیایی در هراس از دست دادن دارایی ارزشمندش در ساعات پایانی پنجره نقل و انتقالاتی است. آینده کیلیان امباپه، مهاجم پی‌اس‌جی، در هفته پایانی پیش از روز آخر نقل و انتقالات تمامی تیترها را به خود اختصاص داده بود.

قرارداد فعلی امباپه در پایان این فصل به پایان می‌رسد و گفته می‌شود که او دو پیشنهاد از سوی باشگاه فرانسوی را رد کرده است. لئوناردو، مدیر ورزشی پی‌اس‌جی، هفته گذشته گفت از نظر او واضح است که این بازیکن می‌خواهد جدا شود. رئال مادرید که در یک سال گذشته امباپه را با دقت زیر نظر داشت، یک هفته پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات، پیشنهادی به ارزش 160 میلیون یورو برای خرید این بازیکن ارائه کرد.

خبر ارائه این پیشنهاد حتی پیش از این که به دست پی‌اس‌جی برسد علنی شد اما در اواخر همان شب باشگاه فرانسوی موضع قاطعانه خود را اعلام کرد. پاسخ آنها فورا اعلام شد- پیشنهاد رئال رد شده بود.

محاسبات پی‌اس‌جی در این مقطع نشان می‌داد که آنها هنوز 36 میلیون یورو به عنوان قسط آخر خرید 180 میلیونی امباپه که چهار سال قبل او را به پارک دو پرنس برد، به موناکو بدهکار هستند و در فاصله یک هفته تا پایان پنجره، مبلغ 124 میلیون یورو برای یافتن جانشینی ارزشمند کافی نخواهد بود. اتفاقی که پس از آن رخ داد، انجام مذاکرات بین طرفینی بود که مستقیما در این معامله حضور داشتند.

روز چهارشنبه 25 آگوست، یک روز پس از ارائه پیشنهاد اول، لئوناردو تصمیم گرفت به صورت علنی صحبت کند. به نظر می‌رسید که او رئال را تشویق کرده تا پیشنهادی بالاتر ارائه دهد و این حس در طول مکالمات دو هفته گذشته وجود داشت که اگر باشگاه اسپانیایی پیشنهادی بین 200 تا 220 میلیون یورو ارائه دهد که رکورد جهانی پی‌اس‌جی برای خرید نیمار از بارسلونا در چهار سال قبل بود، این باشگاه حاضر به فروش امباپه خواهد بود.

لئوناردو گفت:” اگر او می‌خواهد جدا شود، ما مانع او نمی‌شویم اما این انتقال با شرایط ما انجام خواهد شد.” الخلیفی روز بعد روی این نظر تاکید کرده و گفت:” موضع باشگاه کاملا مشخص است.”

اخباری در طول روزهای بعدی در سراسر اروپا به گوش می‌رسید مبنی بر این که رئال پیشنهاد دوم را هم ارائه کرده- این بار با ارزش 180 میلیون یورو- و فلورنتینو پرز، رییس این باشگاه، اطمینان دارد که با توجه به برابری این رقم با سرمایه‌گذاری پی‌اس‌جی روی امباپه (حداقل از نظر رقم پرداختی برای خرید) این پیشنهاد پذیرفته خواهد شد. اما شرایط به این سادگی نبود.

به اتلتیک گفته شده که پیشنهاد دوم حداقل به صورت رسمی ارائه نشد؛ هرچند رسانه‌های فرانسوی مدعی بودند که این پیشنهاد به صورت کلامی در جریان مکالمات مطرح شده است. با این حال پی‌اس‌جی به این پیشنهاد که باز هم پایین‌تر از ارزش گذاری آنها بود، پاسخی نداد. ادعاهای بیشتر مبنی بر این که رئال در روز پایانی پیشنهادی به ارزش 200 میلیون یورو ارائه داد، نیز صحت ندارد.

 

به خدمت گرفتن مسی یک انتقال از پیش برنامه‌ریزی امباپه نبود و پاریسی‌ها تنها از فرصت پیش آمده برای بردن ستاره ارژانتینی به پاریس استفاده کردند.

 

اتلتیک با رئال ارتباط گرفته و این سوال را مطرح کرد که آیا این موضوع صحت دارد که آنها تنها یک پیشنهاد رسمی مطرح کردند و باشگاه پاسخی به این سوال نداد. رئال همچنین به این سوال که آیا خبر بسیاری از رسانه‌های درباره این که مذاکره‌کنندگان آنها در پاریس حضور داشتند، درست است یا خیر نیز پاسخ نداد.

چیزی که ما می‌دانیم این است که افراد متفاوتی برای انجام این انتقال تلاش کردند، خصوصا واسطه‌هایی که قصد استفاده از اتفاق فروش امباپه را داشتند. اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد، پی‌اس‌جی ناگهان 200 میلیون یورو بیشتر برای هزینه کردن داشت.

خبرهایی در این باره مطرح شد که آنها آمادگی احتمالی برای خرید بازیکنانی چون پل پوگبا از منچستریونایتد، ادواردو کاماوینگا از رن (که در عوض به رئال مادرید پیوست)، ریچارلیسون از اورتون و ارلینگ هالند از بروسیا دورتموند را داشتند.

در حالی که داشتن برنامه جایگزین طبیعی است، هیچ یک از این مکالمات در 48 ساعت پایانی پنجره نقل و انتقالات شدت نگرفت. همه این موارد نشان‌دهنده اعتماد موجود در پاریس نسبت به حفظ امباپه در باشگاه پس از پایان پنجره تابستانی است.

این اعتماد با اتفاقاتی که یکشنبه شب در شهر فرانسوی ریمس رخ داد بیش از پیش استحکام پیدا کرد؛ شبی که هیاهوها بیشتر متوجه اولین بازی لیونل مسی برای پی‌اس‌جی بود اما مدیران باشگاه در همان شب جسارت کافی را با عملکرد امباپه پیدا کردند. او هر دو گل تیمش در جریان پیروزی 0-2 را به ثمر رسانده، با خوشحالی هرچه تمام‌تر با هم تیمی‌هایش جشن گرفت و در زمان حضورش در زمین هیچ نشانی مبنی بر تمایلش به جدایی از خود نشان نداد.

در واقع امباپه به هیچ‌وجه کارهایی را انجام نداد که ما از بازیکنی انتظار داریم که برای تحمیل جدایی‌اش به باشگاه تلاش می‌کند. برای مثال برخلاف هری کین از تاتنهام، این بازیکن 22 ساله در هیچ مصاحبه‌ای از بلندپروازی خود برای ترک باشگاه فعلی‌اش صحبت نکرد، در حالی که در زمان مشخص پس از مسابقات جام ملت‌های اروپا به تمرینات پیش فصل اضافه شد و در تمامی جلسات و دیدارهای پی‌اس‌جی حضور داشت.

احساس سردرگمی در رئال وجود داشت، چرا که تلاش برای جذب بازیکنان بزرگ برای پرز همیشه به شرایط بهتری ختم شده بود و این بار امباپه در روزهای پایانی پنجره نقل و انتقالاتی طوری وانمود می‌کرد که انگار خشنود و راضی است.

ال‌چیرینگیتو، مجله تلویزیونی شبانه در اسپانیا، و پلتفرمی است که پرز از آن برای اعلام حمایتش از سوپرلیگ در ماه آوریل استفاده کرد. پوشش انتقال امباپه توسط این برنامه بیش از پیش جنون‌آمیز شده بود. آنها صورت امباپه را روی ساعتی در حال حرکت قرار داده و این احساس را منتقل می‎‌کردند که انتقالی قریب‌الوقوع در راه است.

آ.اس، روزنامه ورزشی چاپ مادرید، چند روز بعد و پس از بسته شدن پنجره تابستانی تصویری از امباپه با پیراهن پی‌اس‌جی پشت میله‌های زندان منتشر کرد. این حس حق به جانب بودن اسپانیایی در پاریس بازخورد خوبی نداشت.  این موضوع درباره خبر منتشر شده در اسپانیا نیز صادق بود که پرز به جای مذاکره با همتایان مدیریتی خود در باشگاهی پی‌اس‌جی، شروع به صحبت با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، رییس دولت قطر، کرده است.

منابع مختلف نزدیک به رئال روز جمعه مدعی شدند که پرز همچنان امید دارد که بتواند امباپه را در روز آخر نقل و انتقالات به خدمت بگیرد و “تمامی راه‌های ممکن” را مدنظر دارد. آنها همچنین به این نکته اشاره کردند که فروش رافائل واران، سرخیو رگیلون، اشرف حکیمی و مارتین اودگارد به علاوه حذف دستمزدهای سرخیو راموس و خامس رودریگس در طول دو تابستان گذشته برای سرمایه‌گذاری روی امباپه کاملا کافی است. پس از پایان پنجره نقل و انتقالات در سه شنبه شب، بحث جدیدی مطرح شد.

تمرکز این بحث روی توانایی پی‌اس‌جی در رد پیشنهاد 200 میلیون یورویی برای بازیکنی بود که کمتر از یک سال دیگر با این تیم قرارداد دارد و می‌تواند از ماه ژانویه برای قطعی کردن انتقالش در تابستان آینده با باشگاه‌های غیر فرانسوی مذاکره کند و هیچ مبلغی از این انتقال نیز به آنها نمی‌رسد.

منتقدان باور داشتند که این اتفاق نشان می‌دهد که چطور پی‌اس‌جی به پشتوانه ثروت دولت قطر قادر به انجام رفتارهایی است که اکثر باشگاه‌ها در سراسر اروپا هرگز حتی نمی‌توانند به آن فکر کنند. دیگران به این موضوع اشاره داشتند که خطر از دست دادن چنین مبلغ زیادی چنان قابل توجه است که حتی پذیرش ریسک آن هم دشوار است.

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که منابع رده بالای پی‌اس‌جی دریافت پیشنهادی با رقم 200 میلیون یورو و رد آن را تکذیب می‌کنند. علاوه بر این، علیرغم خودداری امباپه از قبول پیشنهادهای تمدید قرارداد پی‌اس‌جی، باشگاه همچنان باور دارد که شاید بتواند او را برای امضای قرارداد متقاعد کند و بنابراین اوضاع آنطور که به نظر می‌رسد نیز از پیش تعیین شده نباشد. در واقع پی‌اس‌جی در شب آغاز مسابقات یورو در ماه ژوئن باور داشت که این بازیکن را برای امضای قرارداد جدیدش متقاعد کرده و این احساس وجود داشت که تاخیر در امضای قرارداد صرفا به این دلیل است که امباپه امید دارد نمایش درخشانی برای فرانسه در این تورنمنت از خود ارائه دهد تا بتواند مبلغ دریافتی خود در قرارداد جدید را بالا ببرد.

می‌توان گفت که تورنمنت برای او به این شکل پیش نرفت، چرا که امباپه حتی یک گل به ثمر نرساند و پنالتی سرنوشت‌سازی را در مرحله یک هشتم برابر سوییس از دست داد تا قهرمان جهان در کمال ناباوری حذف شود.

افراد نزدیک به رختکن پی‌اس‌جی می‌گویند انتقاداتی که در طول این تورنمنت از او شد، روی اعتماد به نفس امباپه اثر گذاشت و چند هفته طول کشید تا او بتواند شخصیت سرزنده معمول خود را بار دیگر پیدا کند.

 

نمایش امباپه مقابل ریمس و شادی او نشانی از بازیکنی نداشت که از شرایطش در باشگاه پی‌اس‌جی ناراضی است.

 

وقتی مسی پس از پایان قرارداد با بارسلونا در اواسط آگوست به پی‌اس‌جی پیوست، این باشگاه تاکید داشت که او جانشینی برای امباپه نخواهد بود و واقعیت این است که جذب مسی پس از جدایی غیرمنتظره‌اش از نوکمپ بیشتر از این که استراتژی برنامه‌ریزی شده و طولانی مدتی باشد، موقعیت ناگهانی بود که به خوبی از آن استفاده شد. این اقدام سیاست فروش یک بازیکن و خرید بازیکن دیگر با پیش‌بینی جدایی امباپه به حساب نمی‌آمد. در واقع جذب مسی به تیم آنها یکی از چندین دلیلی است که پی‌اس‌جی با تکیه بر آنها هنوز امیدوار است که امباپه را پای تمدید قرارداد بکشاند.

پی‌اس‌جی در پیشنهادش انعطاف زیادی نشان داده است. آنها از تمدید کوتاه مدت برای حفاظت از ارزش دارایی خود یا امضای قرارداد بلند مدت که ضامن حضور امباپه در این تیم در سال‌های اوج دوران حرفه‌ای او باشد، استقبال می‌کنند. این باشگاه امیدوار است چند ماه بازی کنار مسی و نیمار به همراه رفتاری حمایت‌گرانه از سوی مائوریسیو پوچتینو، سرمربی تیم، به تغییر نظر او کمک کند. امباپه خیلی زود رابطه دوستانه‌ای با اشرف حکیمی، خرید تابستانی، شکل داده است. این بحث نیز در داخل پی‌اس‌جی وجود دارد که حتی اگر امباپه تابستان آینده به عنوان بازیکن آزاد از این تیم جدا شود، ریسک این اتفاق تا حدی قابل جبران است.

از زمان پیوستن مسی به خط حمله پرستاره پی‌اس‌جی، لیگ فرانسه قراردادهای تلویزیونی جدیدی برای نمایش بازی‌هایش در هند، ویتنام و بلژیک به امضا رسانده و انتظار می‌رود که قراردادهای دیگری نیز در پیش باشد.

مسی به تنهایی تاثیر بزرگی داشته است. در حالی که منچستریونایتد باور دارد که در تاریخ توییتر درباره هیچ انتقالی به اندازه انتقال کریستیانو رونالدو صحبت نشده، پی‌اس‌جی محاسباتی داخلی بر پایه تحلیل منشن‌های چینی، ژاپنی، کره‌ای، روسی، عربی و همه زبان‌ها با الفبای لاتین انجام داده و باور دارد که تعداد منشن‌ها درباره مسی و پی‌اس‌جی در هفت روز اولیه جذب این بازیکن بیشتر از منشن‌هایی بوده که در آنها به رونالدو و یونایتد اشاره شده است.

تیم تبلیغاتی باشگاه اطمینان دارد که مثلث هجومی جدید زمینه‌ساز بازاریابی و موقعیت‌های اسپانسری جدیدی برای پی‌اس‌جی خواهد شد؛ در حالی که آنها درباره رشد ارزش کلی باشگاه که با ترکیب سه فوتبالیست برتر جهان رخ خواهد داد نیز صحبت می‌کنند.

به علاوه، احتمال کسب موفقیت‌های درون زمین مانند فتح لیگ قهرمانان برای اولین بار میراث و مزیتی را برای پروژه قطر به همراه خواهد داشت که محاسبه عددی آن دشوار است؛ خصوصا که این اتفاق ممکن است در همان سالی رخ دهد که جام جهانی در این کشور حوزه خلیج فارس برگزار خواهد شد.

فرای بلندپروازی‌های پی‌اس‌جی، این کشمکش نقل و انتقالاتی زخم‌های دو باشگاهی را عمیق‌تر کرده که اولین بار در جریان جنجال سوپرلیگ در ماه آوریل رو در روی یکدیگر قرار گرفتند. پرز، رییس رئال، معتقد است که رقابت جدایی‌طلبانه و بلندپروازی‌های او بیش از هر چیز به دلیل خودداری پی‌اس‌جی و بایرن مونیخ از حضور در کنار آنها ضربه خورد.

چیزی در حدود چهار ماه یا بیشتر، رئال مادرید به همراه شش باشگاه بزرگ لیگ برتر به عنوان قدرت‌هایی که برای از بین بردن روح رقابت فوتبال اروپا تلاش کرده بودند به سخره گرفته می‌شدند. هرچند حالا بار دیگر این مکالمات آغاز شده است.

سرمایه‌گذاری قابل توجه پی‌اس‌جی روی دستمزدها در تابستان جاری با جذب جانلوییجی دوناروما، راموس، جورجینیو واینالدوم و مسی به عنوان بازیکن آزاد نشان دهنده ظرفیت “پول جدید” برای جانشینی “پول قدیمی” به کار گرفته شده از سوی بارسلونا، رئال و بزرگترین باشگاه‌های سری A است.

خاویر تباس، رییس لالیگا، سه شنبه شب در توییترش نوشت:” باشگاه‌های دولتی به اندازه سوپرلیگ برای اکوسیستم فوتبال خطرناک هستند. ما منتقد سوپرلیگ بودیم چون فوتبال اروپا را نابود می‌کند و به همان اندازه منتقد پی‌اس‌جی هم هستیم. ویروس کرونا باعث ضرر بیش از 300 میلیونی در حق پخش تلویزیونی در فرانسه شد و پرداخت بیش از 500 میلیون دستمزد؟ غیرقابل دفاع است.”

تباس در این هراس و انتقاد تنها نیست. بایرن که در مخالفت با سوپرلیگ در کنار پی‌اس‌جی قرار داشت هم اعتراضی علنی انجام داده است. هربرت هاینر، رییس این باشگاه، با پادکستی صحبت کرده و با طرح این سوال که جذب مسی چطور با فرپلی مالی همخوانی دارد، باعث رنجش الخلیفی شده است.

 

 

بنابراین بعضی افراد هستند که حس می‌کنند شاید توطئه‌ای در میان باشد و این سوال برای‌شان به وجود آمده که آیا رئال مطلع بوده که تلاشش برای جذب امباپه بی‌نتیجه خواهد ماند اما این کار را انجام داده تا به فوتبال اروپا یادآوری کند که باید اقدامی برای محدود کردن هزینه‌های صورت گرفته از سوی باشگاه‌هایی به کار گرفته شود که حمایت دولت‌ها یا سیاست‌مداران را به همراه دارند.

مشخصا فوتبال اسپانیا در ضعیف‌ترین شرایط خود در چند سال اخیر به سر می‌برد. برای مثال به این موضوع توجه کنید که مجموع هزینه خالص پرداختی نقل و انتقالات از سوی باشگاه‌های لالیگا در این تابستان 10 برابر کمتر از سرمایه‌گذاری صورت گرفته توسط همتایان لیگ برتری آنها بوده و این در حالی است که این لیگ حالا واران، راموس و مسی را نیز از دست داده است.

شاید به همین دلیل است که پی‌اس‌جی با توجه به ناراحتی پرز از شرایط بد مالی در این سال و بازسازی 600 میلیون یورویی ورزشگاه سانتیاگو برنابئو و ضرر 300 میلیون یورویی از شیوع ویروس کرونا، واقعا به این موضوع شک داشت که رئال بودجه کافی برای خرید امباپه با رقمی در دسترس را داشته باشد.

بعضی افراد در باشگاه فرانسوی به این موضوع مشکوک شده‌اند که رئال سوار بر موج ایجاد شده توسط روابط عمومی این باشگاه شد تا هم به امباپه نشان دهد که تصمیم جدی به خرید او دارد و هم این احساس را به فوتبال اروپا القا کند که آنها خریداری جدی برای استعدادهای برتر جهانی باقی مانده‌اند. رئال از این موضوع نیز آگاه است که تبدیل شدن احتمالی امباپه به بازیکن آزاد ممکن است رقابت‌هایی را از سوی خریداران متمول‌تر لیگ برتری به همراه داشته باشد.

امباپه یک سال فرصت دارد تا استعدادهایش را در کنار مسی و نیمار برای پی‌اس‌جی پرستاره به نمایش بگذارد. او پس از آن می‌تواند انتخاب کند که آیا با دستمزد هنگفت و وسوسه‌برانگیز در پاریس بماند یا با دریافت مبلغ رکوردشکن برای امضای قرارداد به عنوان بازیکن آزاد به تیم دیگری منتقل شود. هر اتفاقی که رخ دهد، او برنده این بازی خواهد بود. باید دید که کدام باشگاه بازنده خواهد شد.

 

عنوان اصلی مقاله: Suspicion, confusion and politics at play – the Real-PSG Kylian Mbappe deal that never was نویسنده: Adam Crafton نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 4 سپتامبر 2021
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.