نگاهی به وضعیت دفاعی رئال؛ چرا تیمت اینقدر گل می‌خورد، کارلتو؟

تیم آنچلوتی تا به حال در هشت بازی لالیگا 10 گل دریافت کرده است- 11 تیم از این نظر رکورد بهتری دارند و هیچ تیمی در این لیگ 20 تیمه تا به حال بیشتر از 13 گل دریافت نکرده است. این آمار می‌توانست بدتر هم باشد.

هفت‌یک – هفده دقیقه از بازی در ورزشگاه RCDE اسپانیول گذشته بود که سرخی داردر، هافبک تیم میزبان، توانست به آسانی از لوکا مودریچ، هافبک رئال مادرید، در نزدیکی مرکز زمین عبور کند. داردر توپ ساده‌ای را در راستای خط طولی زمین برای آدرین امباربا فرستاد که با سرعت از داوید آلابا جلو زد. ادر میلیتائو واکنشی برای مقابله با این خطر نشان نداد و سانتر امباربا توسط رائول دی‌توماس، مهاجم نوک سریع تیم، از فاصله نزدیک وارد دروازه شد.

این گلی بود که به خوبی روی آن کار شده بود اما می‌توانست جلوی به ثمر رسیدنش را گرفت. گل دوم اسپانیول در این بازی از نظر عملکرد رئال بدتر هم بود. یک ساعت از زمان بازی گذشته بود که الکس ویدال، وینگر این تیم، در میانه میدان از مودریچ عبور کرد. تونی کروس پوششی نداد و ناچو فرناندز تصمیم گرفت که باید از پستش خارج شود. ویدال او را فریب داد و ناگهان به سمت دروازه حرکت کرد. این بازیکن سابق بارسلونا توپ را از پشت سر تیبو کورتوا وارد دروازه کرد تا اسپانیول با نتیجه 0-2 جلو بیفتد.

هرچند کریم بنزما یکی از این گل‌ها را جبران کرد اما رئال خوش شانس بود که گل‌های بیشتری دریافت نکرد و مستحق شکست 1-2 بود. همانطور که کارلو آنچلوتی تایید کرد:” ما ضعیف بازی کردیم.”

در همین حال اسپانیول دومین پیروزی‌اش برابر رئال در 25 سال اخیر را جشن گرفت- و از این شگفت‌زده شد که این پیروزی چندان دشوار هم نبود. منبعی نزدیک به رختکن اسپانیول گفت:” اسپانیول خیلی خوب بازی کرد، حتی با این که رئال کارشان را ساده کرد و حفره‌هایی در تمام نقاط خط دفاعی آنها به چشم می‌خورد.”

بعید است هرکسی که بازی رئال در این فصل را دیده باشد از نتیجه به دست آمده تعجب کرده باشد. آنها در هفته دوم به لوانته اجازه دادند سه گل به ثمر برساند و گل‌هایی از روی بی‌نظمی نیز از هوگو دورو از والنسیا، سانتی مینا از سلتاویگو و لی- کانگ این از مایورکا دریافت کردند. این اتفاقات پیش از این بود که در اولین بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان در برنابئو با نتیجه 1-2 برابر شِریف تیراسپول شکست بخورند.

تیم آنچلوتی تا به حال در هشت بازی لالیگا 10 گل دریافت کرده است- 11 تیم از این نظر رکورد بهتری دارند و هیچ تیمی در این لیگ 20 تیمه تا به حال بیشتر از 13 گل دریافت نکرده است. این آمار می‌توانست بدتر هم باشد. کورتوا، دروازه‌بان این تیم، بهترین بازیکن این فصل رئال بوده است (جدای از بنزما). این بازیکن بلژیکی موقعیت‌های بسیاری برای درخشش داشته و تا به حال 24 مهار در لالیگا به نمایش گذاشته است (سه برابر بیشتر از یان اوبلاک در اتلتیکو مادرید).

 

تا اینجای فصل کورتوا بهترین بازیکن رئال بوده و بدون واکنش‌های خوب او، تیم آنچلوتی شرایط وخیم‌تری پیدا می‌کرد.

 

این که رئال فصل را با به ثمر رساندن گل‌های بسیاری به پایان رساند، کمک بسیاری به بهبود شرایط کرده (22 گل- 9 گل بیشتر از رایو وایکانو که دومین گلزن برتر لیگ است) و این یعنی آنها هنوز صدرنشین لالیگا هستند. این موضوع باعث شده برخی مدعی شوند که آنچلوتی پس از نشستن بر جای زین‌الدین زیدان در تابستان امسال، تیم را هجومی‌تر کرده و بنابراین این که آنها گل‌های بیشتری دریافت کنند نیز اجتناب ناپذیر است. اما موضوع واقعا این نیست.

منبعی از رختکن می‌گوید:” سبک‌ها چندان متفاوت نیستند. زیدان نیز ریسک بسیاری را می‌پذیرفت، آنها همیشه با تمام وجود در زمین حاضر می‌شدند. خط دفاعی در زمان حضور آنچلوتی کمی جلوتر آمده اما همه چیز بیشتر به شرایط بستگی دارد. آنها فاقد مکانیزم کافی برای دفاع کردن به عنوان یک تیم هستند- همه: مدافعان و مهاجمان. این موضوع طبیعی است چون مربی جدیدی به تیم آمده و آنها بازیکنان مهمی را از دست داده‌اند.”

***

استحکام دفاعی بخش نادیده گرفته شده موفقیت رئال در یک دهه اخیر بوده، از قهرمانی تاریخی “دسیما” در لیگ قهرمانان 2014 در اولین فصل حضور آنچلوتی گرفته تا سه قهرمانی متوالی لیگ قهرمانان در فاصله سال‌های 2016 تا 2018 که تحت هدایت زیدان به دست آمد.

رئال در فصل 20-2019 پس از ادامه یافتن بازی‌ها و پایان وقفه ایجاد شده به دلیل قرنطینه مربوط به ویروس کرونا تنها دو گل در هشت بازی دریافت کرد تا آخرین قهرمانی‌اش در لالیگا را به دست آورد.

در آن زمان نام بردن از گزینه‌های اول آنها در خط دفاعی آسان بود- دنی کارواخال، رافائل واران، سرخیو راموس و مارسلو. رئال هرگز غیرقابل نفوذ نبود- جاگیری‌های مارسلو و تمرکز راموس می‌توانست مشکل‌ساز شود- اما آنها به عنوان یک تیم بسیار موفق بودند. هرچند این مربوط به آن زمان بود.

فلورنتینو پرز، رییس باشگاه، اجازه داد که قرارداد راموس در این تابستان به پایان برسد و واران برای تامین بودجه تلاش برای خرید کیلیان امباپه از پاری سن ژرمن، به منچستریونایتد فروخته شد. مصدومیت‌ها و مشکلات آمادگی باعث شد که کارواخال و مارسلونا کاملا از صحنه محو شوند.  یکی دیگر از منابع نزدیک به یکی از بازیکنان ارشد رئال می‌گوید:” چیزهای بسیاری در اینجا تغییر کرده است. خط دفاعی امسال رئال هیچ شباهتی به آنچه بود، ندارد.”

مطمئنا تغییرات بسیاری ایجاد شده است. اگر دیدارهای پایانی فصل گذشته را نیز در نظر بگیریم، رئال در 34 بازی آخرش در تمامی رقابت‌ها از 25 ترکیب دفاعی استفاده کرده و 15 بازیکن در خط دفاعی چهار یا پنج نفره آنها حضور داشته‌اند. موقعیت مدافعان کناری به طور خاص بسیار دردسرساز است.

لوکاس واسکز، کارواخال، ناچو، فدریکو والورده و سرخیو سانتوسِ 20 ساله از سوی آنچلوتی در پست دفاع راست به کار گرفته شده‌اند و این در حالی است که ناچو،آلابا، میگِل گوتیرز 20 ساله و حتی ادواردو کاماوینگا، هافبک 18 ساله، در دیدارهایی در سمت چپ خط دفاعی قرار گرفته‌اند. تنها بازیکنی که تا به حال در تمامی دیدارها حضور داشته میلیتائو، مدافع میانی، است که در نیمه دوم سال بسیار درخشان ظاهر شده اما اخیرا ثباتش را از دست داده است.

 

مارسلو جایی در برنامه‌های آنچلوتی ندارد اما هیچ‌یک از جانشینان او هم نتوانستند کاملا جای او را پر کنند.

 

تنها مدافعی که در طول تابستان خریداری شد، آلابا بود که به عنوان بازیکن آزاد از بایرن مونیخ به این تیم پیوست. آنچلوتی به بازیکنی که از دوران حضورش در بایرن او را می‌شناسد، اطمینان دارد و هم تیمی‌های جدیدش نیز تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. منبعی می‌گوید:” آلابا باید رهبر جدید خط دفاعی باشد.” هرچند این بازیکن اتریشی هنوز سطح خاص خودش را در میان تمامی تغییراتی که در اطرافش شکل می‌گیرد، به نمایش نگذاشته است.

مصدومیت‌ها نیز مشخصا کمکی به این تیم نکرده‌اند- کارواخال فصل گذشته پنج مشکل ماهیچه‌ای متفاوت داشت اما رئال باز هم قراردادش را در ماه جولای تمدید کرد. این بازیکن 29 ساله توانست در دو بازی کامل این فصل به میدان برود اما بار دیگر دچار مصدومیت ماهیچه‌ای جدیدی شد. منبع دیگری می‌گوید:” شرایط دنی تاسف‌آور است.”

مارسلوی 33 ساله با جدایی راموس رسما کاپیتان باشگاه شد اما تا به حال فقط دو دقیقه بازی کرده است. او در حال حاضر حتی روی نیمکت نیز قرار ندارد. همان منبع می‌گوید:” مارسلو همین حالا هم بازیکن سابق تیم محسوب می‌شود.”

فرلان مندی قرار بود گزینه اول در پست دفاع چپ باشد اما تا به حال تحت هدایت آنچلوتی به میدان نرفته است. این ملی‌پوش فرانسوی به دلیل التهاب بافت ماهیچه در تمرینات پیش فصل غایب بود و پنج ماه طول کشید تا از بند این مصدومیت رها شود و در بازگشتش به تمرینات با مصدومیت ماهیچه‌ای جدیدی مواجه شد. گوتیرز جوان گاهی جای او را پر کرده و در حرکات هجومی بسیار درخشان ظاهر شده اما نتوانسته پستش را در وظایف دفاعی پوشش داده و عملکرد خوبی را به نمایش بگذارد.

یکی دیگر از منابع نزدیک به رختکن می‌گوید که این خط دفاعی بیشتر از آنچه که باید تحت فشار قرار گرفته است. در حالی که کروس مصدوم بود، این تیم نتوانست بازی‌ها را کنترل کرده و حریفان را مدیریت کند. منبعی می‌گوید:” دریافت توپ از عقب و حفظ کنترل توپ بدون کروس برای آنها دشوارتر بود.”

در همین حال آنچلوتی هنوز پیش و در طول هر بازی در حال بررسی ساختارهای تیمی و ترکیب‌های متفاوت است. واکنش او به عقب افتادن از رقیب معمولا استفاده از بازیکنان هجومی بیشتر است- او پس از دریافت یک گل از شریف، سیستمش را از 3-3-4 به 4-2-4 تغییر داد- کاماوینگا و والورده، دو هافبک این تیم، در نقش مدافع کناری ظاهر شدند. این کار جواب داد و آنها فشار زیادی را ایجاد کرده و بازی را به تساوی کشاندند اما پس از آن هیچکس حواسش به مراقبت از دروازه نبود و سباستین تیل با 16 بازی ملی برای لوکزامبورگ توانست گل پیروزی‌بخش تیم مهمان گمنام از مولداوی را در دقایق پایانی به ثمر برساند.

شرمندگی شکست خانگی برابر تیمی که برای اولین بار به مرحله گروهی لیگ قهرمانان راه پیدا کرده با شوک شکست برابر اسپانیول در پایان هفته همراه شد. مشکلات عمده بارسلونا، رقیب قدیمی، باعث شده که تمرکزها از رئال دور شود اما حتی مفسران وفادار رسانه‌های محلی نیز نتوانستند به این مشکل آشکار اشاره نکنند.

پردراگ میاتوویچ، بازیکن سابق رئال و مدیر ورزشی این باشگاه، در جریان پوشش رادیویی بازی برابر اسپانیول گفت:” این یک افتضاح کامل بود. شاید بتوان دو یا سه گل زد اما تیم حریف در هر بازی فرصت به ثمر رساندن پنج گل را دارد. این واقعا فاجعه است.”

***

آنچلوتی در طول ماه‌های اول این فصل به طور مداوم تایید می‌کرد که این تیم باید بهتر دفاع کند و در لحظات مختلف عصبانیتش را نشان می‌داد. پیام او پس از جدایی از اورتون و حضور در رئال این بود که تمام 11 بازیکن باید به سختی تلاش کنند- و او در گفتگو با رسانه‌ها و بازیکنانش مدام از کلمه “سختکوشی” استفاده می‌کنند تا این پیام را خصوصا به بازیکنان با ذهنیت هجومی مانند ادن هازارد و مارکو آسنسیو یادآوری کند.

منبعی می‌گوید:” آنچلوتی نیز تغییر کرده است- دوران او در انگلیس و اورتون باعث شده که او به عنوان یک مربی تکامل پیدا کند. اما به عنوان یک ایتالیایی واقعی، تعادل همیشه برای او مهم خواهد بود. او هنوز این ویژگی را دارد اما بسیار درباره سختکوشی، ایجاد سلطه بر دیدارها و ارائه بازی هجومی و در عین حال دفاع به عنوان یک تیم و نه فقط با چهار مدافع صحبت می‌کند.”

تمرکز روی پرسینگ در حال حاضر بسیار مهم‌تر از دوران حضور زیدان است.  آنچلوتی می‌خواهد از آلابا و میلیتائو به عنوان دو مدافع میانی پویا و سرعتی بازی بگیرد تا خط دفاعی رئال جلوتر بیاید و بدون ایجاد شکاف در خط دفاعی بتواند حریف را تحت فشار قرار دهد. این کار به تلاش سایر اعضای تیم نیز نیاز دارد- امری که همیشه مشهود نبوده است.

آنچلوتی پیش از تساوی 0-0 با ویارئال در 25 سپتامبر گفت:” اگر ما توپ را پرس کنیم، خط دفاعی می‌تواند جلوتر بیاید و آلابا در این کار بسیار ماهر است. اما اگر فشاری روی توپ نباشد، ما باید با دفاع عمقی‌تر به کار ادامه دهیم. این چیزی است که در حال کار روی آن هستیم. ما دوست داریم خط دفاعی تیم در وسط زمین باشد اما این کار همیشه ممکن نیست.”

 

با جدایی واران و راموس، این ادر میلیتائو و ناچو هستند که به گزینه‌های اصلی قلب خط دفاعی رئال تبدیل شدند اما نمایش‌های چندانی درخشانی در این فصل ارائه ندادند.

 

برای پرس درست، خصوصا مقابل حریفانی با سازماندهی خوب، باید این کار رابا نظم و دقت انجام داد. تیم‌های برتر که از هدایت خوبی برخوردار هستند- مانند منچسترسیتی، لیورپول یا بایرن مونیخ- همگی با تعداد نفرات بالا پرس می‌کنند، حرکات هماهنگ با هدف تنها ماندن بازیکنان حریف یا مجبور کردن آنها به بازی در مناطقی که علاقه‌ای به بازی در آن ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال کار بدون توپ رئال به آن اندازه سازماندهی شده نیست اما تحت هدایت زیدان نیز اینطور نبود. این موضوع به شکل دردناکی در بن‌بستی که در بازی برابر ویارئال در آن قرار داشتند، مشهود بود؛ تیمی که به خوبی تمرین کرده و می‌توانست توپ را از خطوط بدون سازماندهی رئال عبور دهد. این در حالی بود که بازیکنان باتجربه‌ای چون بنزما و مودریچ انرژی‌شان را هدر داده و بی‌هدف در زمین می‌دویدند. منبعی از ویارئال می‌گوید:” وقتی رئال سعی می‌کرد ویارئال را تحت فشار قرار دهد، دو لمس توپ از سوی دنی پارخو و اتین کاپو کافی بود تا آرنائو دانجوما فرار کند.”

همه در رئال به خوبی از این موضوع آگاه و ناراحت هستند. آنچلوتی گفته که تمرین روی حرکات بدون توپ با توجه به پیش فصل کوتاه پس از جام ملت‌های اروپا و فشار بیشتر در طول تقویم فوتبالی به دلیل وقفه‌ دیدارهای ملی واقعا ممکن نبوده است.

با این حال انتظار او بیشتر از این بود که اسپانیول با سازماندهی فاجعه‌بارش بتواند از سد آنها عبور کند. وقتی پس از بازی یکی از خبرنگاران از او پرسید که آیا برنامه بازی اشتباهی را انتخاب کرده یا خیر، آنچلوتی پاسخ داد مشکل در واقع این بوده که بازیکنان کاری که از آنها خواسته شده بود را انجام ندادند.

او گفت:” ما با برنامه آغاز کردیم و پس از گل اول اسپانیول نتوانستیم آرام بمانیم و به همین برنامه ادامه دهیم. سردرگمی در زمین به وجود آمد. این تیم با یا بدون توپ به هیچ وجه خوب کار نکرد. این بدترین نمایش ماست. حالا وقفه دیدارهای ملی را در پیش داریم تا شرایط را بررسی کرده و ببینم که چطور عملکرد تیم را تغییر داده و به مسیر ادامه دهیم.”

آنچلوتی معمولا اینطور به بازیکنانش انتقاد نمی‌کند اما در حال حاضر چنین تصمیمی گرفته است. بازیکنانی که نمی‌توانند چندان شکایتی داشته باشند- و ناچو بلافاصله پس از بازی در گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت:” ما باید به تلاش ادامه دهیم تا از نظر دفاعی پیشرفت کنیم. این مهمترین نکته است. هفته بدی را پشت سر گذاشتیم، باید واکنشی نشان دهیم و روی اقدامات اشتباه کار کنیم.”

 

رئال امشب در لیگ قهرمانان میهمان شاختار دونتسک خواهد بود و این آزمون دشواری برای خط دفاعی این تیم خواهد بود.

 

این وقفه دیدارهای ملی فرصت کافی برای این واکنش را فراهم کرده و زمانی برای بازگشت کارواخال و مندی از مصدومیت را نیز به آنها داد. آنچلوتی پس از شکست برابر شریف تایید کرد که از فکر این که بازی چطور پیش خواهد رفت، نتوانسته بخوابد و تغییرات مداومش در ترکیب و تاکتیک‌ها نشان می‌دهد که او هنوز ترکیبی که می‌خواهد را پیدا نکرده تا رئال بتواند بدون از دست دادن نظم و ساختارش در دفاع به خوبی حمله کند.

جذب یک مدافع میانی تراز اول دیگر می‌تواند کمک زیادی برای این تیم باشد و آنچلوتی پیگیر جذب داوید لوییز، بازیکن سابقش در چلسی، بوده که تابستان گذشته برای به تن کردن پیراهن فلامینگو به کشورش برزیل برگشت. پول کافی برای خرید در ماه ژانویه وجود دارد اما تمرکز اصلی باشگاه روی آماده نگه داشتن منابع برای جذب امباپه با پایان قراردادش در تابستان سال آینده است.

بازی بعدی رئال در لالیگا برابر اتلتیک بیلبائو به دلیل مشکلات بین لالیگا و کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی بر سر مسائل مربوط به ویروس کرونا به تعویق افتاده است.

به این ترتیب بازی بعدی آنها در 19 اکتبر در خانه شاختار دونتسک در لیگ قهرمانان است؛ جایی که رئال فصل گذشته در مرحله گروهی با دو گل در آن شکست خورد. آنها یکشنبه بعدی باید برای برگزاری اولین ال‌کلاسیکوی فصل به نوکمپ بروند. این دو بازی می‌توانند تا حد زیادی شرایط تیم تحت هدایت آنچلوتی در ادامه فصل را مشخص کنند.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Understanding Real Madrid’s defensive frailties نویسنده: Dermot Corrigan نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 6 اکتبر 2021
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.