آنالیز: چگونه تغییرات تاکتیکی آنچلوتی، رئال را به مدعی اصلی قهرمانی لالیگا تبدیل کرد

این رئال مادرید درخشان قدیم نیست اما تنوع حرکات هجومی آنها در دو بال مثبت‌ترین جنبه عملکردشان بود. آنچلوتی حالا حدود 30 سال است که سرمربیگری را آغاز کرده اما به نظر می‌رسد که قادر است با تاکتیک‌های رایج و جدید پیش برود.

هفت‌یک- برنامه تاکتیکی کارلو آنچلوتی به برنامه‌ای آشنا برای همه تبدیل شده است. آنچلوتی ستاره‌هایش را در اولویت قرار داده، آنها را در پست‌هایی به کار می‌گیرد که در آن راحت هستند و همه چیز را کاملا ساده پیش می‌برد.

آنچلوتی در طول دوران حرفه‌ای‌اش با این سبک بسیار موفق بوده و این روش در دومین دوره حضورش در رئال مادرید که این تابستان شروع شد، بسیار تاثیرگذار نشان داده است. برای قهرمانی در این فصل لالیگا نیاز به اقدامی بسیار درخشان یا جسورانه نیست- بارسلونا به مشکل خورده و اتلتیکو مادرید، مدافع عنوان قهرمانی، از کورس عقب مانده تا رئال مادرید در نزدیکی نیم فصل اختلاف قابل توجهی در صدر جدول ایجاد کرده باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که آمار پایه و بنیادین رئال به اندازه نتایج واقعی این تیم درخشان نیست.

در زمینه گل‌های مورد انتظار، عملکرد آنها بسیار بهتر از آمار بوده است. تفاضل گل فعلی آنها مثبت 24 است، در حالی که آمار گل‌های مورد انتظار نشان می‌دهد که این عدد باید حدود 11 باشد. تیبو کورتوا فصل بسیار خوبی را در دروازه سپری کرده و کریم بنزما و وینیسیوس جونیور نیز عملکرد قابل قبولی از نظر زدن ضربات پایانی داشته‌اند.

پیروزی 0-2 شب گذشته در دربی جذاب بود. اتلتیکو هر دو نیمه را قدرتمندانه آغاز کرد و به نظر می‌رسید تیم برتر میدان است اما پس از آن رئال بود که به گل رسید. اما عملکرد رئال نشان داد که آنها از نظر تاکتیکی تیمی جسورتر از آنچه که پیش از این از آنچلوتی دیده بودیم، هستند. آنها به طور خاص در دو بال مدرن‌تر به نظر می‌رسند. شب گذشته، بازی رئال در کناره‌ها در برنابئو دو ویژگی اصلی داشت.

اولی این بود که یکی از وینگرها گاهی از سمت خودش به بال دیگر می‌رفت تا بازی ترکیبی با دیگر وینگر تیم انجام دهد. این یادآور تیم درخشان آژاکس در فصل 19-2018 است که با تکیه بر این سبک به طور مدام برتری عددی ایجاد می‌کرد.

اینجا مثالی از حضور مارکو آسنسیو در پست مهاجم نوک در اوایل بازی است، در حالی که بنزما در فضای کناری سمت راست قرار دارد. آسنسیو به جای این که در پست مرکزی بماند از پشت مارکوس یورنته، مدافع راست اتلتیکو، که تمرکزش روی بستن راه وینسیوس است، نفوذ می‌کند.

 

 

رئال در اواخر این نیمه اقدامی مشابه را تکرار کرد- این بار با حضور آسنسیو در کناره سمت چپ و وینیسیوس که سعی می‌کرد از جلوی او فرار کند- هرچند این حمله با تکل کوکه به جایی نرسید.

 

 

اما این صحنه پس از به ثمر رسیدن گل اول رئال بود، روی حرکتی که بار دیگر شامل بازی ترکیبی دو بازیکن کناری آنها در یک بال بود.

وقتی بنزما عقب رفت تا توپ را بین خطوط دریافت کند، وینیسیوس به سمت کانال سمت چپ نفوذ نکرد، بلکه به سوی سمت دیگر زمین در پشت آسنسیو رفت- که بنزما توپ را به او رساند.

 

 

وینیسیوس برای پاس رو به جلو از سوی آسنسیو آزاد بود…

 

 

… و توانست با کات‌بکی تماشایی و بدون نقص به آستانه محوطه جریمه، توپ را به بنزما برساند تا با یک ضربه والی آن را وارد دروازه کند.

 

 

دیگر ویژگی جذاب برنامه بازی رئال استفاده از سیستم چرخشی در بال‌ها بود که بیش از پیش به یکی از ویژگی‌‌های بازی منطقه‌ای تیم‌های درجه یک تبدیل شده است.

همانطور که در این فصل بارها رخ داده و در طول فصل 21-2020 نیز دیده شده بود، فرلان مندی گاهی به سمت میانه زمین و مناطق میانی رفته است. او بارها جایش را با تونی کروس عوض کرده که به پست آشنای سمت چپ مرکز زمین در برابر خط دفاع عقب کشیده است…

 

 

 

… و بارها این جابجایی با وینیسیوس صورت گرفته که در کناره سمت چپ زمین مانده و توپ را در فضایی نزدیک به خط طولی دریافت کرده، در حالی که مندی در حال مشغول کردن یورنته، مدافع راست حریف، بود.

 

 

این شرایط به شکل خاصی غیرمعمول بود- مندی، مدافع چپ، به شکل قابل توجهی در فضای کناری وینسیوس نزدیک به میانه میدان قرار داشت و از کروس جلوتر بود.

به سختی می‌توان به خاطر آورد که آنچلوتی پیش از این چنین کاری با مدافعان کناری‌اش کرده باشد.

 

 

این شرایط در نیمه دوم بیشتر شد- اینجا کروس و لوکا مودریچ، دو بازیکن کناری خط میانی سه نفره رئال، به کناره زمین رفته تا عملا نقش مدافع کناری را ایفا کند. آنها در طول دوران حضورشان در برنابئو همیشه این کار را انجام داده‌اند اما معمولا به این دلیل بوده که مدافعان کناری حقیقی روی خط طولی پیشروی کرده‌اند…

 

 

… در حالی که وقتی این حرکت پیش می‌رود مشخص می‌شود که مندی و دنی کارواخال، مدافع راست، در پست‌هایی در مرکز خط میانی هستند.

 

 

این برنامه شب گذشته منجر به گل نشد- اما باعث گل پیروزی‌بخش درخشان وینیسیوس در جریان پیروزی 1-2 برابر سویا در بازی دو هفته قبل شد.

در این صحنه از آن بازی، وقتی این بازیکن برزیلی توپ مورب بلندی را دریافت می‌کند، مندی بار دیگر کنار او در مرکز زمین  و در منطقه‌ای است که وینیسیوس می‌خواهد با دریبل به آن برسد…

 

 

… بنابراین مندی به سمت کناره‌ها نفوذ کرده و فضا را باز می‌کند تا به وینیسیوس اجازه دهد که به سمت مناطق میانی آمده و توپ را به گوشه بالای دروازه بدوزد.

 

 

در عین حال، دربی شب گذشته با بازی ترکیبی وینگرها به شکلی سنتی‌تر به پایان رسید- وینیسیوس توپ را گرفت، در طول خط دفاعی اتلتیکو حرکت کرد و فضا را برای آسنسیو در سمت دیگر باز کرد تا بازی را 0-2 کند.

 

 

این رئال مادرید درخشان قدیم نیست اما تنوع حرکات هجومی آنها در دو بال مثبت‌ترین جنبه عملکردشان بود. آنچلوتی حالا حدود 30 سال است که سرمربیگری را آغاز کرده اما به نظر می‌رسد که قادر است با تاکتیک‌های رایج و جدید پیش برود.

با حضور مثلث آشنای کاسمیرو، مودریچ و کروس در مرکز زمین و بنزما در دوران اوج در مقابل دروازه، رئال باید با سرعت هرچه تمام‌تر به سوی قهرمانی این فصل پیش برود.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Ancelotti’s new-look Real: Underlapping full-backs and wingers on the same flank نویسنده: Michael Cox نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 31 دسامبر 2021
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است