نقل و انتقالات بارسلونا؛ آیا آبی و اناری‌ها پولی برای خرج کردن دارند؟

زمانی بود که مدیران بارسلونا می‌توانستند خریدی مانند رافینیا را در هر پنجره نقل و انتقالاتی جذب کرده و جذب هیچ هدفی عملا غیرممکن نبود. اما بارسلونا به خاطر بدهی بیش از یک میلیارد پوندی و کنترل سختگیرانه روی جذب بازیکن و هزینه‌‌های انجام شده توسط آنها در شرایط متفاوتی قرار دارد.

هفت‌یک – رافینیا هفته گذشته سفری به دیزنی‌لند کره داشت و پس از نجات لیدز یونایتد از سقوط، به نظر می‌رسید که حالا از یک ترن هوایی پر فراز و نشیب سوار ترن هوایی دیگری شده است.

فصل به پایان رسیده اما فوتبال هرگز متوقف نمی‌شود و این تابستان قرار است تابستان پر اتفاقی برای رافینیا باشد.

بازیکنان تیم ملی برزیل برای برگزاری بازی دوستانه در کره جنوبی حضور داشتند – و با نتیجه 1-5 پیروز شدند – و روند رو به رو شد رافینیا در تیم ملی برزیل به حدی قابل توجه بوده که این روزها هرجایی برزیل برود، او هم با این تیم همراه خواهد بود. او نمادی از طی کردن راه صد ساله در یک شب برای این تیم است. او دو هفته پیش در حالی از لیدز جدا شد که تضمینی برای بازگشتش به این تیم وجود ندارد و آینده‌اش قرار است در این پنجره نقل و انتقالات دستخوش تغییر و پیشرفت شود.

لیدز بیشتر ماه‌های سال را درگیر این سوال بود که تا چه زمانی می‌تواند به حفظ این وینگر درخشان که ابتدای فصل 21-2020 از باشگاه فرانسوی رن خریده امیدوار باشد.

آنها با سوالی مشابه درباره کالوین فیلیپس هم روبرو هستند اما بسیاری باور دارند که متقاعد کردن این هافبک انگلیسی برای ادامه حضور در الاند رود حداقل در کوتاه مدت، از حفظ رافینیا آسان‌تر خواهد بود.

 

رافینیا در دیدار برابر کره جنوبی در ترکیب برزیل به میدان رفت

 

لیدز فصل گذشته را در حال تلاش برای فرار از سقوط سپری کرده و در روز آخر رقابت‌ها موفق شد به این هدف دست پیدا کند و این باور عمومی در این باشگاه وجود داشت که این بازیکن 25 ساله پس از باز شدن پنجره نقل و انتقالات تابستانی به سمت اتفاقات بزرگ‌تری خواهد رفت و خواهان انتقال به سطحی است که از کیفیت لازم برای بازی در آن برخوردار است.

لیدز از این نظر پیشرفت چندانی نداشته است.

آنها بلندپروازی رافینیا را درک می‌کنند و اگر پیشنهاد مالی مدنظرشان را دریافت کنند، نمی‌خواهند رفتاری غیرمنصفانه با او داشته باشند یا سد راهش شوند. آنها دیگر انتظار ندارند که این بازیکن پیشنهاد قرارداد جدید را بپذیرد – موضوعی که در اواسط فصل یکی از گزینه‌های موجود بود – و هرچند رافینیا مستقیما خواهان جدایی نشده اما بر کسی پوشیده نیست که او خودش را بازیکنی در حد لیگ قهرمانان می‌بیند. نام باشگاه‌هایی که خواهان جذب او هستند نشان می‌دهد که دیگران هم او را بازیکنی در حد لیگ قهرمانان می‌بینند و این احساس وجود دارد که رافینیای آماده قرار است نوامبر و دسامبر سال جاری در فهرست بازیکنان برزیل برای جام جهاین حضور داشته باشد.

همه این موارد باعث شده که باشگاه نجات یافته لیگ برتری لیدز در موضع قدرت قرار داشته باشد.

قرارداد رافینیا شامل یک بند فسخ در صورت سقوط بود که به او اجازه می‌داد در صورت سقوط لیدز با مبلغی کمتر از ارزش واقعی‌اش از این تیم جدا شود و این که علاقه بارسا به او در بازه زمانی‌ای که به نظر می‌رسید کار تیم جسی مارش تمام است افزایش پیدا کرد اتفاقی نبود. علاقه منچسترسیتی به جذب فیلیپس همزمان با افزایش احتمال سقوط لیدز به چمپونشیپ نیز اتفاقی نبود.

سقوط لیدز باعث می‌شد که این باشگاه مجبور به پذیرش پیشنهادهای کمتر شود و باشگاه‌های دیگر از این موضوع باخبر بودند.

اما شرایط طوری پیش رفت که این باشگاه برای قبول پیشنهادهای پایین‌تر یا اجبار در پذیرش درخواست از سوی طرف سوم تحت فشار نباشد.

 

رافینیا نقشی کلیدی در حفظ لیدز در لیگ برتر ایفا کرد

 

رافینیا دو سال دیگر با لیدز قرارداد دارد و این باشگاه از این واقعیت مطلع است که اگر او به حضورش در این تیم ادامه دهد، ارزش فروشش در فاصله 12 ماه دیگر به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. اما منابعی به اتلتیک تاکید کرده‌اند که احتمالا پیشنهادی بین 60 تا 70 میلیون پوند برای دور کردن رافینیا از الاند رود کافی است – این چهار برابر مبلغی است که آنها کمتر از دو سال قبل برای خرید او پرداخت کرده بودند.

بارسلونا اصلی‌ترین خریدار اوست و تمام هیاهو پیرامون رافینیا مربوط به این باشگاه است – باشگاهی که ماه‌هاست به نظر می‌رسد مقصد نهایی این بازیکن خواهد بود.

اما یک سوال مهم درباره بارسلونا وجود دارد: آیا آنها واقعا می‌توانند هزینه انجام این انتقال را پرداخت کنند؟

زمانی بود که مدیران بارسلونا می‌توانستند خریدی مانند رافینیا را در هر پنجره نقل و انتقالاتی جذب کرده و جذب هیچ هدفی عملا غیرممکن نبود. اما بارسلونا به خاطر بدهی بیش از یک میلیارد پوندی و کنترل سختگیرانه روی جذب بازیکن و هزینه‌‌های انجام شده توسط آنها در شرایط متفاوتی قرار دارد.

باشگاهی که تابستان گذشته به خاطر قوانین لالیگا مجبور به قطع همکاری با لیونل مسی، قهرمان و اسطوره‌اش، شد دیگر نمی‌تواند قدرتش را به رخ بکشد و اگر نتواند منبع درآمد جدیدی پیدا کرده یا بودجه‌اش را با فروش بازیکنان فعلی افزایش دهد، با پنجره چالش برانگیزی روبرو خواهد بود.

مقررات لالیگا درباره کاهش دستمزد پرداختی در نوکمپ که بسیار کمتر از محدودیت اعمال شده برای فصل 22-2021 و رئال مادرید به عنوان رقیب آنها و قهرمان لیگ قهرمانان، است باعث شده که قدرت هزینه بارسلونا به صورت جدی محدود شود.

خاویر تباس، رییس لالیگا، این هفته به طور خلاصه شرایط آنها برای خرید روبرت لواندوفسکی، مهاجم خواهان جدایی بایرن مونیخ، با قیمت 25 میلیون پوند و دستمزد سالانه حدودا 17 میلیون پوندی را شرح داد.

تباس گفت:« بارسا می‌داند باید چه کار کند. آنها به خوبی از کنترل‌های اقتصادی ما و شرایط مالی خودشان باخبر هستند. من نمی‌دانم که آیا آنها فرانکی دی‌یونگ، پدری یا پپیتو پرز (هنرپیشه اهل بارسلونا که در دهه 1970 فوت کرد) را خواهند فروخت یا خیر. آنها باید باک خودشان که خالی است را پر کنند. اگر شرایط همینطور بماند، آنها نمی‌توانند لواندوفسکی را بخرند.»

البته که این اظهارات به مذاق مدیران این باشگاه شامل خوان لاپورتا، رییس بارسا، خوش نیامد.

لاپورتا، تباس را به «آسیب زدن به بارسلونا» با صبحت علنی درباره خریدهای آنها محکوم کرد. اما این که آنها انعطاف‌پذیری مالی محدودی دارند حقیقت دارد.

بارسلونا برای جذب بازیکنان آزاد شامل آندریاس کریستنسن (از چلسی) و فرانک کسیه (میلان) به توافق رسیده اما اگر شرایط به همین شکل بماند، آنها به دلیل محدودیت پرداخت دستمزد قادر به ثبت قرارداد این دو بازیکن نخواهند بود. ژاوی، سرمربی این تیم، همچنین خواهان امضای قرارداد جدید با عثمان دمبله است اما این مهاجم هیچ یک از پیشنهادهای این باشگاه را نپذیرفته و ممکن است با توجه به اتمام مهلت قراردادش به صورت رایگان از این تیم جدا شود.

همانطور که تباس گفت، بارسلونا پیش از انجام هر خرید جدیدی باید بودجه‌اش را تامین کند. لاپورتا و مدیران همراهش راه‌های مختلفی را برای این کار زیر نظر دارند که شامل پذیرش با تاخیر قرارداد جنجالی لالیگا با CVC هم می‌شود. آنها گزینه فروش حق پخش تلویزیونی سال‌های آینده به یک سرمایه‌گذاری را دارند و می‌توانند با واگذاری سهام به شرکت بازاریابی BLM و شرکت تهیه کنندگی بارسا استودیو سرمایه بیشتری هم به دست آورند.

تخمین زده می‌شود که درآمدهای بالقوه از این توافق‌های احتمالی بیش از 650 میلیون پوند باشد، هرچند بیشتر این مبلغ صرف پرداخت بدهی‌های فعلی این باشگاه خواهد شد.

فهرستی طولانی از بازیکنانی هم وجود دارد که بارسا امیدوار است آنها را برای ایجاد فضای بیشتر و فاصله گرفتن از سقف پرداخت دستمزد به فروش برساند. این فهرست شامل نتو، دروازه‌بان ذخیره، به همراه مدافعانی چون سرجینیو دِست، ساموئل امتیتی، کلمنت لنگله و اوسکار مینگوئزا، هافبک‌هایی شامل میرالم پیانیچ و ریکی پوچ و مهاجمانی شامل ممفیس دیپای، مارتین برایثویت و فرانسیسکو ترینکائو است.

مسئله پیچیده این است که یافتن خریدارانی برای بعضی یا همه این افراد حاضر در لیست مازاد دشوار خواهد بود، خصوصا که بسیاری از آنها دستمزدهای بالایی دارند. این نشان می‌دهد که چرا آنها از ایده فروش دی‌یونگ که اخیرا نامش در کنار نام منچستریونایتد به گوش می‌رسد استقبال می‌کنند. هرچند این هافبک 25 ساله هلندی به عنوان یک دارایی دیده می‌شود اما در عین حال بازیکنی است که بارسلونا می‌تواند به آسانی از او به عنوان ضمانت جذب بازیکنان جدید استفاده کند.

نمای واضح‌ترین از جایگاه بارسلونا پس از جلسه عمومی فوری در تاریخ 16 ژوئن و پایان سال مالی آنها که دو هفته پس از این تاریخ خواهد بود به دست می‌آید.

اولویت برای لاپورتا و مدیرانش این است که تیمی رقابت‌جو برای فصل آینده بسازند و بازیکنانی که به دنبال جذب آنها برای رسیدن به این هدف هستند شامل رافینیا و لواندوفسکی می‌شوند. آنها همچنین علاقه زیادی به برناردو سیوا از منچسترسیتی، کارلوس سولر از والنسیا، ژول کونده از سویا و دو بازیکن دیگر از چلسی شامل سزار آسپیلیکوئتا و مارکوس آلونسو دارند.

این که آنها بتوانند همه این بازیکنان را به خدمت بگیرند غیرممکن است اما آنها می‌خواهند پس از نایب قهرمانی با 13 امتیاز احتلاف نسبت به رئال مادرید در رقابت‌های این فصل، تمام تلاش‌شان را برای رقابت در فصل 23-2022 به کار بگیرند

این که بارسلونا جذب رافینیا را در اولویت اولش قرار داده جای تعجب ندارد.

دکو، مدیر برنامه او، در سال‌های ابتدایی این قرن ستاره این تیم بود و رابطه بسیار نزدیکی با لاپورتا دارد.

در ماه فوریه گفته شد که دکو عملا مدیر استعدادیابی این باشگاه در آمریکای جنوبی است، بازاری که او رافینیا را در سنین نوجوانی در آویا، باشگاهی که در یک دهه گذشته بین دسته اول و دوم برزیل در رفت و آمد بوده، پیدا کرد و سپس او را به ویتوریا گیمارش و اسپورتینگ لیسبون در پرتغال برد و در تابستان 2019 به رن منتقل کرد.

بایرن، قهرمان همیشگی آلمان، با توجه به تصمیم لواندوفسکی برای جدایی می‌تواند مقصد احتمالی دیگری برای این وینگر باشد اما آنها تماسی با لیدز نداشته‌اند. از سوی دیگر، بارسلونا از مدتی قبل روابطی را ایجاد کرده اما علاقه آنها با وجود دو هفته پس از پایان لیگ انگلیس هنوز وارد مرحله بالاتری نشده است.

این موانع مالی یعنی بعید است که فهرست بازیکنان فصل 23-2022 بارسلونا تا اواخر پنجره نقل و انتقالاتی تابستانی نهایی شود.

پاسخ این سوال که آیا آنها می‌توانند هزینه خرید رافینیا را پرداخت کنند یا نه برای مدتی مشخص نیست. بارسلونا شاید سعی در ورود بازیکنان مازاد برای معاوضه در این خرید داشته باشد، راهی که هزینه انجام این انتقال را برای آنها کاهش می‌دهد. اما قوانین پرداخت دستمزد لالیگا این روند را پیچیده می‌کند چون درصدی از پول دریافتی باید برای پرداخت بدهی‌های این باشگاه هزینه شود.

در عین حال لیدز از قبل برنامه‌هایی برای این پنجره داشته و شاید علاقه‌ای به پیشنهاد پول به علاوه بازیکن نداشته باشد.

نجات در روز آخر رقابت‌های لیگ برتر باعث شده که تابستانی خارج از کنترل در انتظار الاند رود نباشد.

با توجه به تغییرات اعمال شده در تقویم فصل 23-2022 به دلیل برگزاری جام جهانی در زمستان، تعطیلات تابستانی امسال به حدی کوتاه است که لیدز باید تمرینات پیش فصل را در فاصله چند هفته آغاز کند.

در این فاصله، احتمال زیادی جود دارد که رافینیا در هنگام شروع تمرینات همچنان همراه آنها باشد، البته پس از گذراندن تعطیلات بیشتر که به دلیل حضور در اردوی تیم ملی به او اختصاص پیدا می‌کند.

باید دید که این روند به کجا خواهد انجامید اما لیدز دست بالا را دارد، دلیلی برای کاهش قیمت مدنظرش، عجله کردن برای فروش یا انجام هر لطفی در حق کسی نمی‌بیند – خصوصا بارسلونا.

عنوان اصلی مقاله: Can Barcelona actually afford Raphinha? نویسنده: Phil Hay and Dermot Corrigan نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: ژوئن 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.