آنالیز: چرا گرفتن پنالتی یک هنر است؟

در دوره‌ای که تیم‌ها به دنبال کوچک‌ترین برتری برای افزایش شانس موفقیت‌شان هستند، یافتن این که چه کسانی می‌توانند به صورت مداوم یکی از این موقعیت‌های ارزشمند را برای تیم به ارمغان بیاورند، امری ضروری است.

هفت‌یک- یکی از اقدام‌های رایج و نوظهور تحلیل فوتبال، حذف پنالتی‌ها از مجموع گل‌ها بود.

تفکر پشت این اقدام این بود: پنالتی‌ها اکثرا به گل تبدیل می‌شوند (حدود 75 درصد) بنابراین اقدام بازیکنی که پشت پنالتی قرار می‌گیرد، ارزش چندانی ندارد؛ حتی اگر متخصص این کار باشد. برخورد با پنالتی‌ها مانند سایر موقعیت‌های گل شاید سوتفاهمی درباره این موضوع ایجاد کند که یک فوتبالیست چطور در آینده یا در تیم جدیدی که شاید دیگر در آن پنالتی‌زن اول نباشد گلزنی می‌کند.

با این حال گل‌هایی که از روی نقطه پنالتی به ثمر می‌رسند نیز به خودی خود ارزشمند هستند. داشتن شانسی که به احتمال 75درصد به گل تبدیل شود، چندان در فوتبال پیش نمی‌آید و مطمئنا یک نفر باید به دلیل تخصص در گرفتن پنالتی مورد تحسین قرار بگیرد.

با توجه به این که ایستادن پشت ضربات پنالتی اساسا از نظر آماری چندان ارزشمند نیست اما شاید موضوع قابل توجه‌تری درباره بازیکنانی که پنالتی می‌گیرند، وجود داشته باشد. اگر اینطور باشد، پس شاید پنالتی گرفتن یک مهارت به حساب بیاید و باشگاه‌ها بتوانند این ویژگی را در خریدهای‌شان مدنظر قرار دهند.

ما معیار جدیدی را برای نشان دادن این ویژگی به پلتفرم ترنسفرلب اضافه کردیم که “پنالتی‌های گرفته شده در هر 90 دقیقه نام دارد”. اینجا بر اساس داده‌ها، به بررسی پنالتی‌های گرفته شده می‌پردازیم:

 

نتایج

در عکس زیر 25 بازیکنی را می‌بینیم که بالاترین آمار را در این زمینه در فصل 21-2020 به خود اختصاص داده‌اند:

 

مهدی طارمی در رتبه نهم بهترین پنالتی‌گیرهای فصل گذشته فوتبال اروپا بود.

 

همانطور که انتظار می‌رود، دریبل‌زن‌های شناخته شده جز این فهرست هستند. بازیکنانی چون مارکوس تورام، آنتونی مارسیال و کیلیان امباپه با سرعت و جدیت به سمت مدافعان حرکت می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که پیش از استفاده از پای سریع خود برای شوت کردن توپ در آخرین ثانیه، هدف تکل حریفان قرار بگیرند.

در تصویر زیر آنتونی مارسیال را می‌بینیم که این کار را در دیدار برابر منچسترسیتی، رقیب همشهری منچستریونایتد، انجام می‌دهد:

 

 

مارسیال با نفوذ به فضایی فشرده در محوطه جریمه می‌تواند از پایش برای محافظت از توپ در برابر گابریل ژسوس استفاده کند که تنها می‌تواند ضربه‌ای به پشت پایش زده و پنالتی را به حریف هدیه کند.

اینجا کیلیان امباپه را می‌بینیم که کاری مشابه را انجام می‌دهد. این مهاجم پاری‌سن‌ژرمن با حرکت به سوی مدافعان و باز کردن راهش به سوی محوطه جریمه، مدافعان را مجبور می‌کند که تکلی را در این موقعیت خطرناک بزنند:

 

 

خلاقیت و ظرفیتی برای ایجاد احتمال برخورد، اجزای مشترکی هستند که در صحنه‌های مربوط به تورام، مارسیال و امباپه دیده می‌شوند. پنالتی‌ها گاهی در صحنه‌های پر برخورد و پرهیاهو صورت می‌گیرند، جایی که یک مهاجم باید بتواند سریعا واکنش نشان داده و برخوردهایی را رقم بزند.

اینجا صحنه گرفتن پنالتی آنتونی مارسیال مقابل لیدز با به حرکت درآوردن توپ از روی پای پاسکال استرویک را می‌بینیم که برخوردی را به دنبال دارد:

 

 

 

البته “هنر سیاه” تمارض نیز کمک می‌کند. مارکوس تورام به طور خاص در این کار تبحر بسیاری دارد و در کمترین برخوردها هم اغراق می‌کند تا داور را وادار به تصمیم‌گیری کند:

 

 

این مهاجم بروسیا مونشن گلادباخ به همراه مهارتش در کنترل توپ و تغییر سریع مسیر می‌تواند در صورت متوقف نشدن با خطا، به کابوسی در محوطه جریمه تبدیل شود.

 

 

با این حال همه افراد  حاضر در این فهرست 25 نفره از هنر دریبل‌زنی بهره نمی‌برند. برای مثال: امتیاز دریبل‌زنی مایکل ده‌لیو، مهاجم سابق اِمِن (باشگاهی در دسته دوم فوتبال هلند)، 39 از صد است.

 

 

خوشبختانه راه‌های دیگری برای ایجاد برخورد در محوطه جریمه هم هست. فرار از کنار بازیکن حریف نیز جز معمول‌ترین راه‌های منجر به گرفتن پنالتی‌ است، خصوصا اگر از سمت کور مدافع انجام شود.

 

 

 

نبود زمان واکنش کافی برای مدافع، تاثیر ظاهر شدن ناگهانی یک مهاجم در برابر آنها و تلاش ناامیدانه برای جلوگیری از شوتزنی در نزدیکی دروازه باعث می‌شود که این صحنه‌ها به یکی از معمول‌ترین صحنه‌های اعلام پنالتی تبدیل شود.

حتی ماشین‌های دریبل‌زنی که به آنها اشاره شد هم گاهی روی حرکات از پشت مدافعان برای گرفتن پنالتی حساب می‌کنند. در این تصویر از بازی بروسیا مونشن گلادباخ در زمین هرتابرلین در فصل گذشته، مارکوس تورام با حرکتی هوشمندانه از حریف پنالتی می‌گیرد:

 

 

 

این بازیکن جوان فرانسوی با نفوذ به فضای ایجاد شده در پشت دفاع می‌تواند با نوک انگشت ضربه‌ای به توپ زده و پس از آن هدف تکل مدافع قرار بگیرد. کیلیان امباپه استاد هنرنمایی در چنین سناریوهایی است. به این صحنه در دیدار برابر لوریان در فصل گذشته دقت کند:

 

 

 

امباپه با استفاده از سرعت انفجاری و جاگیری هوشمندانه‌اش می‌تواند بین توپ و مدافع قرار گرفته و باعث ایجاد برخورد شود.

در دوره‌ای که تیم‌ها به دنبال کوچک‌ترین برتری برای افزایش شانس موفقیت‌شان هستند، یافتن این که چه کسانی می‌توانند به صورت مداوم یکی از این موقعیت‌های ارزشمند را برای تیم به ارمغان بیاورند، امری ضروری است.

آنالیتیک اف‌سی با فراهم کردن این آمارها کمک زیادی خواهد کرد اما آزمایش چشمی نیز اهمیت زیادی دارد. به دنبال دریبل‌زن‌های زیرک با چاشنی بازیگری و سرعت بالا باشید؛ بازیکنان هوشمندی که بدون توپ نفوذ می‌کنند و می‌توانند پاس‌های دریافتی را به ضربات پنالتی تبدیل کنند.

 

عنوان اصلی مقاله: Developing new metrics winning penalties as a skill نویسنده: Om Arvind نشریه / وبسایت: Analytics fc زمان انتشار: 12 اکتبر 2021
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.