چرا گواردیولا از دی‌زربی تعریف می‌کند؟ بازی‌های برایتون را تماشا کنید!

این اولین باری نیست که گواردیولا ایده‌ای را از دی‌زربی قرض می‌گیرد: فصل گذشته و در ابتدای این فصل، دو مدافع کناری سیتی در کنار رودری به خط میانی اضافه می‌شدند و یک خط هافبک سه‌نفره جلوتر از دو مدافع میانی خود تشکیل می‌دادند. ابتدا بازیکنان دی‌زربی در شاختار دونتسک این کار را انجام داده بودند.

هفت‌یک- ‌وقتی پپ گواردیولا روبرتو دی‌زربی را با سرآشپز مشهور کاتالانی، فران آدریا مقایسه کرد، بهتر است باور کنید که چیزی پشت آن وجود دارد.

‌گواردیولا چند سال پیش در مصاحبه‌ای گفته بود:”یوهان کرویف و فران آدریا – هر دو نابغه واقعی هستند. مهم نیست که در وضعیت خوبی نباشید، آنها می‌رسند و چیزی می‌سازند و میلیون‌ها نفر دنبال‌شان می‌آیند. بهترین آشپزهای دنیا در آشپزخانه فران بودند. اگر سعی نکنید خلاق باشید، اگر نپرسید، چرا باید این کار را به این صورت انجام دهیم؟ چرا ما نمی‌توانیم آن را به شکل دیگری انجام دهیم؟ پس بشریت به روشی که اکنون می‌دانیم وجود ندارد. این نوع افراد برای بهتر شدن فوتبال ضروری هستند.”

‌‌روز سه‌شنبه، قبل از بازی منچسترسیتی مقابل برایتون، گواردیولا ارتباط به‌ظاهر شگفت‌انگیزی را بین مردی که باشگاهی در ساحل جنوبی را به اولین رقابت‌ اروپایی‌شان رسانده و سرآشپز چندستاره ایجاد کرد.

‌گواردیولا گفت:”به چیزی که می‌خواهم بگویم توجه کنید، من کاملاً متقاعد شده‌ام که آنچه می‌گویم درست است‌. فکر می‌کنم روبرتو یکی از تأثیرگذارترین مربیان ۲۰ سال اخیر است. هیچ تیمی به شکلی که آنها (برایتون) بازی می‌کنند وجود ندارد، این منحصر به فرد است. آنها کاملاً شایسته تقدیر و موفقیت هستند، یکی از تیم‌هایی که سعی می‌کنم چیزهای زیادی از آن یاد بگیرم. آنها مانند یک رستوران پنج‌ستاره، منحصر به فرد هستند. در کاتالونیا رستوران ال‌بویی با فران آدریا، سال‌ها بهترین بود. او آشپزی را تغییر داد و برایتون با شکل خاصی که بازی می‌کند، فوتبال را تغییر داده.”

‌گواردیولا گهگاه به تمجیدهای بیش از حد متهم می‌شود، به اینکه حریفان را قبل از اینکه راحت آنها را شکست دهد، بزرگ کرده است. اما انصافاً این اتفاق در بیشتر مواقع رخ می‌دهد، مهم نیست که آن حریفان چقدر خوب باشند، زیرا او و تیمش بهتر هستند. بنابراین تحسین‌های او معمولاً واقعی است و قطعاً در این مورد هم همینطور است. چیز دیگری که گواردیولا در روز سه‌شنبه در مورد دی‌زربی و برایتون گفت، هنگام شروع بازی مشخص بود:”او در هر بازی ۲۰ یا ۲۵ موقعیت ایجاد می‌کند، بسیار بهتر از اکثر حریفان، او توپ را به گونه‌ای در انحصار می‌گیرد که مدت‌ها بود کسی اینکار را نکرده بود. همه درگیر هستند- دروازه‌بان مانند یک هافبک توپ جمع‌کن است. اگر در سطح بالایی بازی نکنید، او می‌تواند هر کاری که می‌خواهد در مقابل شما انجام دهد.”

گواردیولا همچنین ادعا کرده بود شاید برای آماده‌سازی سیتی قبل از فینال جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا در ماه آینده بهتر بود اگر تیمش مجبور بود در ورزشگاه اَمِکس نتیجه می‌گرفت تا بتواند قهرمانی را به دست آورد زیرا او انتظار داشت پس از یکشنبه گذشته که جام را بالای سر برد، روند افتی طبیعی داشته باشند اما این اتفاق نیفتاد.

دی‌زربی تایید کرده است که تحت تاثیر ایده‌های مربیگری گواردیولا بوده و حالا این گواردیولاست که از ایده‌های دی‌زربی استفاده می‌کند.

‌گواردیولا گفت:”همیشه کمی نگران این بودم که چقدر (در سطح عملکرد) افت می‌کنیم، زیرا ۴۰ ساعت پیش در منچستر همه ما الکل مصرف کردیم. در عوض، او از بازی تیمش راضی بود:”ما نشان دادیم که چرا بهترین تیم انگلیس هستیم.”

‌سیتی قطعا خوب بود. برایتون واقعاً موقعیت‌های زیادی خلق کرد- در یک نیمه بیشتر از هر تیمی که در تمام فصل مقابل آنها ایجاد کرده است. سیتی در هر دو نیمه مالکیت بیشتری را در اختیار داشت، اما مواقعی وجود داشت که برایتون توپ را در انحصار خود درآورد- به ویژه بعد از اینکه فیل فودن گل اول بازی را در دقیقه ۲۵ به ثمر رساند، خولیو آنسیسو ۱۳ دقیقه بعد با یک ضربه تماشایی راه دور گل تساوی را زد. گل انسیسو آنقدر خوب بود حتی تشویق هواداران سیتی را به همراه داشت.

‌تقریباً انگار گواردیولا آن حرکت را پیش‌بینی کرده بود، با دروازه‌بان جیسون استیل که دقیقاً توپ مناسب را برای مدافع میانی لِوی کولویل فرستاد، که پیشروی و انسیسو را صاحب توپ کرد.

‌گواردیولا همچنین روز سه شنبه از تمایل و توانایی آنها برای داشتن توپ، صبر کردن و طعمه کردن حریفان برای پس گرفتن توپ گفت.”برایتون استاد پاس دادن توپ به بازیکن آزاد است – آنها می‌دانند چه زمانی باید به بازیکنی که یارگیری نشده، پاس بدهند. آن‌ها در زمان مناسب حرکت می‌کنند، بهترین‌های دنیا هستند از این لحاظ که سرعت مناسبی برای پاس دادن به بازیکن آزاد دارند.”

این بخش بزرگی از دلیلی است که گواردیولا احساس می‌کند دی‌زربی خاص است و در واقع به نظر می‌رسد سیتی در ماه‌های اخیر این بخش خاص را تقلید کرده است، به‌ویژه روبن دیاز که توپ را به خوبی حفظ می‌کند؛ او در قلب خط دفاع، درست مانند کاری که لوئیس دانک و بقیه برای برایتون انجام می‌دهند، انجام می‌دهد.

این اولین باری نیست که گواردیولا ایده‌ای را از دی‌زربی قرض می‌گیرد: فصل گذشته و در ابتدای این فصل، دو مدافع کناری سیتی در کنار رودری به خط میانی اضافه می‌شدند و یک خط هافبک سه‌نفره جلوتر از دو مدافع میانی خود تشکیل می‌دادند. ابتدا بازیکنان دی‌زربی در شاختار دونتسک این کار را انجام داده بودند.

بازیکنانی که زیر نظر دی‌زربی کار کرده‌اند می‌توانند گزینه‌های خوبی برای بهبود عملکرد تیم گواردیولا باشند.

‌گواردیولا پس از بازی گفت:”من فوتبال او را با ساسولو دیدم. من دیدم که او با تیم به خانه ناپولی یا میلان رفت و با خودم گفتم، خدای من.” به حدی که گواردیولا گهگاه شخصاً به تماشای بازی ساسولوی دی‌زربی می‌رفت. رابطه آنها مربوط به خیلی قبل‌تر است؛ هنگامی که دی‌زربی در سال ۲۰۱۳ با دارفو بواریو، تیمی آماتور در سری D شروع به مربیگری کرد، برای تماشای بایرن مونیخ گواردیولا به یک کمپ تمرینی پیش فصل در ایتالیا رفت.

‌شش سال بعد، دی‌زربی آمد و تمرین سیتی را تماشا کرد و سپس برای شام در منچستر با گواردیولا و دیگر چهره‌های مطرح فوتبال ایتالیا، از جمله دنیله ده‌روسی، آندری شوچنکو و انزو مارسکا که اکنون دستیار گواردیولا است، رفت. مارسکا و دی‌زربی از دوران کودکی در آث میلان دوستان صمیمی بودند.

‌پس از تساوی ۱-۱ دو تیم، از گواردیولا پرسیده شد که آیا تیم‌های دیگری در اروپا مانند برایتون بازی می‌کنند یا خیر.

او اصرار کرد: “فقط یکی وجود دارد. همانند شکل بازی آنها، تنها یکی در جهان وجود دارد. آنها منحصر به فرد هستند.”

او سپس گفت: “وقتی من یک تماشاگر هستم و بازی برایتون از تلویزیون پخش می‌شود، می‌خواهم آن را تماشا کنم.”

‌چیزهای زیادی برای دوست داشتن آنها وجود دارد. برایتون به خاطر بازیکنانی که آورده است، مانند الکسیس مک‌آلیستر ، مویزس کایسدو، خولیو انسیسو، فاکوندو بونانوته و بسیاری دیگر، شایسته تحسین زیادی است و دی‌زربی آنها را به یک تیم فوق‌العاده تبدیل کرده است، تیمی که فصل بعد در لیگ اروپا رقابت خواهد کرد. او از زمانی که در سپتامبر جانشین گراهام پاتر که به چلسی رفت، شد، براساس ایده‌های سه فصل قبلی خود تیم را ساخت‌.

‌مهمتر از همه این است که او آنها را با سبک منحصر به فرد خود، که نشان از یک مربی برتر دارد، وفق داده است. وسوسه‌انگیز است که بدانیم او چه کاری می‌تواند با بازیکنانی با کیفیت بالاتر انجام دهد- مثلاً بازیکنانی که گواردیولا در اختیار دارد.

‌هدایت چنین تیمی با چالش‌هایی همراه است، بخشی از مربیگری فوتبال که اغلب نادیده گرفته می‌شود. این تنها یکی از زمینه‌هایی است که گواردیولا واقعاً در آن عالی است، اما به نظر می‌رسد که دی‌زربی به زودی این فرصت را پیدا کند که قدرت خود را در آن هم امتحان کند. او مطمئنا دوستانی در منچستر دارد.

 

عنوان اصلی مقاله: Watching Brighton play Man City, it’s easy to see why Guardiola rates De Zerbi نویسنده: Sam Lee نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 25 می 2023
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه ارسال شده است