چرا جدایی از EA Sports می‌تواند یک اشتباه بزرگ برای فیفا باشد

وقتی شرکت EA اکتبر سال گذشته به احتمال جدایی مسیرش از فیفا اشاره کرد، زمزمه‌هایی در زمستان درباره همکاری و توافق نهایی بین آنها به گوش می‌رسید و دلیل این شایعات هم این بود که فیفا باید دیوانه باشد که از درآمدی بدون دردسر و راحت چشم‌پوشی کند.

هفت‌یک- در سال 2021 زمزمه‌هایش به گوش رسید و حالا در سال 2022 رسمی شد: شرکت EA Sports و فیفا رسما به همکاری خود پایان دادند.

این جدایی ظاهرا دوستانه و مسالمت‌آمیز است. یک بازی دیگر (فیفا 23) با همکاری دو طرف منتشر خواهد شد و سپس هر یک از آنها مسیر خودشان را در پیش خواهند گرفت. شرکت EA Sports این بازی و فیفا هم نامش را در اختیار خواهد داشت. اما پس از آن چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

شرکت EA Sports اولین گام را برداشت و آغاز رسمی برند EA Sports FC را اعلام کرد که قرار است بازی‌های آینده تحت این نام منتشر شود. آنها همچنین خیلی سریع به اولین سوالی که به ذهن هرکسی که نگران این بازی است، خطور کرده بود، پاسخ دادند: آیا همچنان می‌توان از نام واقعی باشگاه‌ها و بازیکنان استفاده کرد؟

اندرو ویلسون، مدیر این شرکت، با انتشار بیانیه‌ای که با نهایت دقت نوشته شده بود در پاراگراف‌های اول، دوم و پنجم از شرکای بسیار شرکت EA Sports نام برده و پس از آن با زیرکی به ادامه همکاری با این شرکا که نام‌های آنها را در زیر می‌بینیم به عنوان همراهان وفادار این برند اشاره کرد.

لیگ برتر، لالیگای اسپانیا، بوندسلیگای آلمان، یوفا و کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی یک به یک وفاداری و همراهی خودشان را با EA Sports  اعلام کردند. پیام به طور کامل دریافت شد.

 

با اعلام حمایت کنفدراسیون‌های مختلف، EA Sports مشکلی برای استفاده از نام باشگا‌ه‌ها ندارد.

 

فیفا دو ساعت بعد پاسخی داد که چندان قانع کننده نبود.

سازمان مدیریتی دنیای فوتبال اعلام کرد که در حال متنوع کردن قوانین بازی است و برنامه‌ای برای بازی‌های غیر شبیه‌سازی برای پیش از دیدارهای جام جهانی امسال داشته و در حال صحبت با منتشرکنندگان، استودیوها و سرمایه‌گذاران برای پیشبرد بازی شبیه‌سازی جدید فوتبال در سال 2024 است.

جانی اینفانتینو می‌گوید:” به شما اطمینان می‌دهم که تنها بازی واقعی‌ای که نام فیفا را یدک بکشد، بهترین بازی در دسترس گیمرها و هواداران فوتبال خواهد بود. نام فیفا تنها عنوان جهانی و اصلی است. فیفا 23، فیفا 24، فیفا 25 و فیفا 26 و غیره- چیزی که تغییر نمی‌کند نام فیفاست و این برای همیشه و همیشه بهترین خواهد ماند.”

به ندرت پیش می‌آید که چنین کلمات کمی تحلیل‌ها و منظورهای بسیار زیادی را در پی داشته باشد.

اجازه دهید با عبارت “بازی‌های غیر شبیه‌سازی” شروع کنیم. و لطف به کلمه “بازی‌ها” توجه کنید که جمع بسته شده است.

فیفا گفت که در حال راه‌اندازی مجموعه‌ای از بازی‌ها در طول سال‌های 2022 و 2023 است.

عبارت “غیر شبیه‌سازی” نشان می‌دهد که این بازی‌ها قرار نیست بازی‌هایی باشد که گیمر در نقش فوتبالیست بازی کند یا از آن دست بازی‌هایی هم نیست که گیمر جای سرمربی باشد. اما چه کاری دیگری می‌توان تحت نام فیفا انجام داد؟

آیا ما در حال صحبت درباره بازی‌ای کاملا کسل‌کننده و به سبک بازی مایندکرافت هستیم که در آن باید تا جایی که می‌شود و با کمترین تعداد کشته در بین کارگران مهاجر در بیابان ورزشگاه بسازید؟ شاید این بیشتر یک بازی مدیریتی باشد که هدف آن نابودی تورنمنتی درست و خوب با معرفی سبک جدیدی به شکل گروه‌های چهار تیمی در مرحله دوم است که باعث شد جام جهانی 1982 اسپانیا یک فاجعه باشد. ما با نفس حبس شده منتظر هستیم.

اعتقاد اینفانتینو به این که مالکیت صرف کلمه “فیفا” تضمینی برای موفقیت در صنعت پیچیده بازی است، بسیار ترسناک و عجیب است.

این یا اظهارنظری بیهوده برای آرام کردن سهامداران نگران است یا او واقعا به این حرف باور دارد که از جهات بسیاری نگران‌کننده است. اگر او رییس فِراری بود و تمامی کارکنان از آنجا رفته و تمامی کارخانه‌ها سوخته و تمامی طرح‌ها از دست می‌رفتند، آیا باز هم باور داشت که فِراری برای همیشه باقی مانده و بهترین خواهد بود؟

بعید است که اینفانتینو بداند که چنین جدایی‌هایی پیش از این هم رخ داده است.

شاید کسی باید به او بگوید که چطور اِدیوس به همکاری با Sports Interactive، شرکت تولیدکننده بازی‌های چمپیونشیپ منیجر، در سال 2003 پایان داد. ادیوس نامش را حفظ کرد و این شرکت پایگاه داده و موتور بازی را نگه داشت- آنها عوامل کلیدی این بازی بودند.

این جدایی مسالمات آمیز نبود و خصوصمت بین آنها تا امروز ادامه دارد.

این اتفاق پیش از دوران فیسبوک و توییتر رخ داد و بسیاری از بازیکنان متوجه این جدایی نشدند.

هر دو طرف بازی‌های خودشان را منتشر کردند و ادیوس به واسطه شناخته شده بودن برندش بر طرف دیگر برتری داشت. اما بازی چمپیونشیپ منیجر 5 آنها چنان پر از ایراد بود که پس از انتشار تقریبا قابلیت بازی نداشت. از سوی دیگر فوتبال منیجر 2005 متعلق به Sports Interactive به شکل قابل توجهی بهتر بود.

حتی بدون شبکه‌های اجتماعی هم طولی نکشید که گیمرها متوجه شدند کدام بازی ارزش هزینه کردن دارد.

سال‌ها طول کشید تا فوتبال منیجر به رشدی ثابت و قابل توجه برسد اما آنها حالا تنها قدرت در این ژانر به حساب می‌آیند، در حالی که چمپیونشیپ منیجر سال‌هاست که از این صحنه حذف شده است.

تنها برتری ادیوس در این رقابت این بود که بسیاری از مشتریان نمی‌دانستند که این بازی‌ای که آنها دوستش داشتند، نیست و این برتری با پوشش کاملی که در 48 ساعت گذشته صورت گرفته از فیفا گرفته شده است.

و حالا به قسمت هیجان‌انگیز ماجرا می‌رسیم: انتشار “بازی فوتبال شبیه‌ساز جدید برای سال 2024”.

اجازه بدهید به این نکته اشاره کنیم که رقابت خوب است. سری بازی‌های جذاب و محبوب EA Sports مطمئنا توانایی این رقابت را دارد. تمرکز بیش از اندازه آن رو خریدهای درون بازی نگرانی‌هایی را به دنبال داشته و بعضی از گیمرها احساس می‌کنند که همیشه پیشرفت قابل توجهی از یک نسخه به نسخه بعدی دیده نمی‌شود.

اما رقابت در این بازار دشوار است.

کونامی، شرکت سرگرمی ژاپنی، سال گذشته با انتشار پر دردسر بازی eFootball که نسل جدید و جذاب از سری بازی‌های Pro Evolution Soccor (PES) به حساب می‌آید، متوجه این موضوع شد.

کونامی از سال 1978 در عرصه بازی‌های ویدیویی حضور داشته، انتشار سری بازی‌های PES را در سال 2001 شروع کرد و در طول این مدت در بازه‌های متفاوت بیش از 100 میلیون نسخه را به فروش رساند. بازی eFootball از این شرکت تلاشی صادقانه اما ناموفق برای رقابت با سلطه EA Sports با یک بازی رایگان و بدون محدودیت بود. کونامی منابع، متخصصان و تجربه‌ای در اختیار داشت اما باز هم بازی جدیدش پس از انتشار با شکست مواجه شد.

 

عرضه بازی‌ای که بتواند با EA sports و PES رقابت کند، چالش بزرگی برای فیفا خواهد بود.

 

فیفا قرار است چه ویژگی جدیدی به این رقابت ایجاد کند که کونامی اضافه نکرده بود؟ جدای از قدرت جادویی‌ای که ظاهرا نام این سازمان دارد؟

بهترین گزینه فیفا همکاری با یک ناشر شناخته شده است- شرکتی مانند 2K که بازی‌های NBA و PGA TOUR را منتشر می‌کند که با استقبال خوبی روبرو شده است. اما حتی یک شرکت با این توانایی هم در ساخت تیم‌هایی با کدگذاری مطمئن، پایگاه داده و ضمانت کیفیت در زمان مناسب برای انتشار در سال 2024 مشکل دارد.

در حالی که داستان پشت این جدایی به صورت کامل مطرح نشده، بسیاری باور دارند که دلیل آن بحث بر سر چگونگی تقسیم درآمد بوده است. گفته می‌شود که شرکت EA به تنهایی یک سوم از 5.6 میلیارد دلار درآمد سالانه‌اش از این بازی را به دست خواهد آورد و ظاهرا فیفا خواهان دریافت بخش بسیار بیشتری بود.

وقتی شرکت EA اکتبر سال گذشته به احتمال جدایی مسیرش از فیفا اشاره کرد، زمزمه‌هایی در زمستان درباره همکاری و توافق نهایی بین آنها به گوش می‌رسید و دلیل این شایعات هم این بود که فیفا باید دیوانه باشد که از درآمدی بدون دردسر و راحت چشم‌پوشی کند. اما این دقیقا همان اتفاقی است که رخ داد.

تنها اهرم فشار فیفا تهدید به انتشار بازی خودش است و EA آنها را تشویق کرده که این ادعا را اثبات کنند.

با توجه به هزینه ساختن یک برند بازی کاملا جدید از نظر منابع و زمانی، این شاید اشتباهی بسیار گرانقیمت برای فیفا باشد.

 

عنوان اصلی مقاله: Why FIFA’s split with EA Sports could prove to be a hugely expensive error نویسنده: Iain Macintosh نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 11 می 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.