مالک جدید چلسی کیست و در استمفوردبریج به دنبال چیست؟

خریدن یک باشگاه لیگ برتری چیزی نیست که تاجری 46 ساله صرفا به خاطر تحریم‌های صورت گرفته از سوی دولت انگلیس علیه آبراموویچ برای آن اقدام کند. پیشنهاد 2.2 میلیارد پوندی بولی برای خرید چلسی در سال 2019 رد شد، همان سالی که او با بلومبرگ درباره بلندپروازی‌هایش برای حضور در عرصه ورزش صحبت کرد.

هفت‌یک- پس از دو ماه فراز و نشیب و حواشی بسیار که شاید فقط در سریال‌های تلویزیونی دیده شود، کنسرسیومی با راهبری گروه تاد بولی (و همراهی کلی‌یرلییک کپیتال، مارک والتر و هانسیورگ ویس) برای خرید چلسی به توافق رسیدند.

این قرارداد باید تا پایان ماه می نهایی شود، این گروه 2.5 میلیارد پوند برای خرید سهام رومن آبراموویچ پرداخت کرده و 1.75 میلیارد پوند دیگر نیز در این باشگاه سرمایه‌گذاری کند.

این داستان بولی است.

***

او در سال 2019 به بلومبرگ گفت:” وقتی در حال بزرگ شدن بودم، پک من (Pac-Man) و دانکی کونگ (بازی‌های کامپیوتری) رایج بودند. من چیزی درباره منچستریونایتد، چلسی و تاتنهام نمی‌دانستم. من چیزی درباره این باشگاه‌ها نمی‌دانستم. بچه‌ها این روزها کاملا از این که چه چیزی بهترین است، آگاه هستند و لیگ برتر بهترین است.”

با تاد بولی، رییس یکی از چهار کنسرسیومی که امیدوار است به عنوان مالک چلسی جانشین رومن آبراموویچ شود، آشنا شوید. این مرد آمریکایی به عنوان یکی از جدی‌ترین مدعیان شناخته می‌شود و رقبا تلاش می‌کنند که او را شکست دهند (توضیح مترجم: این مطلب پیش از قطعی شدن خرید چلسی توسط تاد بولی نوشته شده است).

او در این مسیر تنها نیست. نام‌های دیگری مانند هانسیورگ ویس، مولتی تریلیاردر سوییسی، به همراه مارک والتر، مالک LA Dodger، در کنار جاناتان گلدشتاین، بساز و بفروش، و شرکت سرمایه‌گذاری کلی‌یرلیک کپیتال او را همراهی می‌کنند. دنیل فینکلشتاین و باربارا کارون، هواداران چلسی، نیز حضور دارند. بعدها درباره همه این افراد بیشتر خواهیم گفت اما بسیاری از منابع تاکید دارند:” این پیشنهاد تاد بولی است.”

خریدن یک باشگاه لیگ برتری چیزی نیست که تاجری 46 ساله صرفا به خاطر تحریم‌های صورت گرفته از سوی دولت انگلیس علیه آبراموویچ برای آن اقدام کند. پیشنهاد 2.2 میلیارد پوندی بولی برای خرید چلسی در سال 2019 رد شد، همان سالی که او با بلومبرگ درباره بلندپروازی‌هایش برای حضور در عرصه ورزش صحبت کرد.

 

تاد بولی سه سال قبل هم برای خرید چلسی اقدام کرده بود اما با پاسخ منفی رومن آبراموویچ روبرو شده بود.

 

این تاجر هفت سال قبل Eldrige Industries را تاسیس کرد، شرکت هولدینگی که در حدود 80 شرکت مختلف مالی، رسانه‌ای، ورزشی، املاک و تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده است. در بین سهام‌های او درصدی از نام‌های شناخته شده و جهانی مانند LA Dodgers و لس آنجلس لیکرز نیز دیده می‌شود که قهرمانان سریالی بیسبال و بسکتبال هستند.

با توجه به این که گزینه‌های خرید این باشگاه از آن سوی دریای آتلانتیک هستند، نگرانی‌هایی برای هواداران چلسی به وجود آمده است. مدیریت گلیزرها بر منچستریونایتد و مشکلات استن کرونکه در آرسنال به این معناست که دورنمای قرار گرفتن چلسی در دستان یک مالک آمریکایی از نظر جهانی چندان خوشایند نیست.

اما گفتگوی بولی با بلومبرگ در سپتامبر 2019 شاید به کاهش این ترس‌ها کمک کند، خصوصا که این تلاشی از سوی تیم روابط عمومی او برای به دست آوردن دل هواداران چلسی نبود. این باشگاه بارها اعلام کرده بود که آبراموویچ تمایلی برای فروش چلسی در آن زمان ندارد، بنابراین بولی سودی از گفتن حرفی که به آن باور نداشت، نمی‌کرد. هرچند، مطرح شدن این اظهارات در شرایط فعلی به او کمک خواهد کرد.

بولی تاکید کرد:” فوتبال بزرگترین ورزش دنیاست. من نمی‌توانم باور کنم که فوتبال آمریکایی بتواند به واژه “فوتبال” عادت کند چون از نظر من این واژه متفاوت است. واقعیت این است که این ورزش هنوز بهترین محصول این دنیا است. این ورزش 90 دقیقه است، بنابراین خط زمانی بسیار خوبی دارد. اشتیاقی که هواداران برای این فعالیت و این ورزش و تیم‌ها دارند با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. بنابراین وقتی شما به این فکر می‌کنید که قرار است چه چیزهایی با این تیم‌ها بسازید باعث می‌شود که واقعا سعی کنید اول برنده شوید و دوم بخشی از این جامعه باشید.”

تبدیل شدن بولی به فردی سرشناس نیز روند قابل توجهی را طی کرده است. او تایید کرده که بهترین دانشجو در دانشگاه ویلیام اند ماری که دومین دانشگاه قدیمی در آمریکا پس از هاروارد به حساب می‌آید، نبوده و همچنین مطمئن نیست که چطور وارد کار تجاری شده است. توصیه‌هایی از استیو سورکین، معلم هندسه سابقش در مدرسه لاندون در مِریلند، باعث شد که او از انگلیس درخواست پذیرش کند و همین اتفاق فرصتی را برای کار در سیتی‌بانک لندن همزمان با تحصیل در دانشکده اقتصاد لندن برای او فراهم کرد. این جرقه آغاز دوران حرفه‌ای او بود، بنابراین جای تعجب نیست که او علاقه خاصی به انگلیس و پایتخت این کشور دارد.

در دانشکده لندن بود که او روی دیگری از روحیه رقابتی را نشان داد. او یکی از اعضای تیم کشتی بود که در سال‌های 1990 و 1991 قهرمان تورنمنت ایالتی شد و امکانات و ساختمان‌های آنجا حالا به نام او هستند.

او اولین کار تمام وقتش را در نیویورک و در سال 1996 در CS First Boston که حالا به Credit Suisse معروف است، شروع کرد و روند رو به رشد خیلی سریع از همین جا شروع شد. او سال گذشته به یاهو فایننس گفت:” من با قانون ساده‌ای زندگی می‌کردم. اگر می‌گفتم این کار را انجام می‌دهم، هرطور شده بود این کار را می‌کردم. و وقتی شما به این که به هر شکل ممکن کارها را به سرانجام می‌رسانید، معروف می‌شوید، این که چطور همه کارها به سمت شما آمده و در اینباکس شما تلنبار می‌شوند، فوق العاده است.”

حرکت بعدی او حضور در JH Whitney & Co، یک کمپانی تجاری بزرگ و قدیمی، بود. او چیزهایی بسیاری درباره ارزش‌گذاری تجارت‌ها و استفاده از وام یاد گرفت. این باعث شد که او در سال 2001 به Guggenheim Partners روی بیاورد. او اواخر همان سال متوجه شد که Enron، شرکت انرژی آمریکایی، در آستانه ورشکستگی است و به سرمایه‌گذاران گفت که سرمایه خود را خارج کنند.

زمانی که او در سال 2015 از این شرکت جدا شد تا الدریج را بنا کند، مالکیت مشترک LA Dodgers را برعهده داشت که یک دهه قبل توسط کنسرسیومی به نام Guggenheim Baseball Management که او در آن سهیم بود به مبلغ 2.15 میلیارد دلار خریداری شده بود. چیزی که می‌تواند چلسی را بیش از پیش متقاعد کند، موفقیتی است که این تیم بیسبال از زمان حضور او تجربه کرده و موفق شده هشت قهرمانی لیگ، سه قهرمانی ملی و یک قهرمانی جهانی در سال 2020 را به دست آورد.

بولی شخصا مدیریت این تیم را برعهده ندارد اما سبک عملکرد او نشان می‌دهد که او قادر به انجام چه کارهایی در چلسی است.

او سال گذشته در گفتگو با یاهو فایننس اظهار داشت:” شما همیشه باید به خاطر داشته باشید که هواداران نقطه مرکزی هستند. و لحظه‌ای که به نوعی منحرف شدید باید بار دیگر به هواداران فکر کنید.

من فکر می‌کنم که ما حالا تیمی عالی داریم… مثل هر کاری، شما باید افرادی از داخل این رشته داشته باشید تا شرایط را مدیریت کنند و واقعا این احساس را داشته باشند که نتایج متعلق به آنها است. اجازه دهید آنها همه چیز را پیش ببرند.”

 

ال‌ای داجرز از زمان حضور تاد بولی در این باشگاه به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرد.

 

این از جهات بسیاری تفاوت چندانی با نحوه عملکرد آبراموویچ ندارد. مارینا گرانوفسکایا، مدیر چلسی، عملا مدیریت بخش فوتبالی این تیم را برعهده دارد و پیتر چک، مشاور فنی این تیم، از زمان حضورش در این پست در سال 2019 با او همکاری می‌کند. گای لورنس، مدیر اجرایی، مسئول بخش تجاری و بازاریابی است.

اما بولی به اندازه آبراموویچ ولخرج نیست. چلسی تحت مالکیت او حدودا 1.5 میلیارد پوند بدهی دارد، هرچند این بدهی به خود او است و این تاجر روس اعلام کرده که خواهان باز پس گرفتن این مبلغ نیست.

منابعی درباره شباهت حضور این کنسرسیوم در راس کار در چلسی با نحوه مدیریت لیورپول از سوی گروه ورزشی فِنوِی صحبت می‌کنند. این گروه ورزشی نقل و انتقال‌های بزرگی را انجام داد اما هزینه آنها کمتر از درآمدشان بوده است.

بولی در تلاش نیست که این باشگاه را بخرد و با آن پسرفت داشته باشد. او بسیار بلندپرواز است و می‌خواهد روی جذب بازیکنان سرمایه‌گذاری کند.

یکی از منابع از تمایل او برای رقابت با رئال مادرید صحبت می‌کند. این تیم لالیگایی شاید غول سابق در بازار نقل و انتقالات نباشد اما هنوز هم یکی از بزرگترین باشگاه‌های دنیا به حساب می‌آید.

مردم درباره مردی بسیار داده محور صحبت می‌کنند، کسی که به تحلیل‌ها از یک بازیکن اعتقاد دارد. در حالی که این موضوع در فوتبال جدید نیست اما مسئله این است که چلسی لزوما به دنبال جذب نام‌های گرانقیمت نخواهد بود، بلکه به دنبال گزینه مناسب است. مسئله میزان هزینه نیست، بلکه نحوه هزینه کردن است.

نیاز به کسب درآمد بیشتر یکی از مسائل مهم است. گفته می‌شود بودجه بیشتری که ممکن است توسط حق پخش تلویزیون‌های خارجی پرداخت شود، بولی را تشویق کرده است. او همچنین معتقد است که بازار بسیار بزرگی در آمریکا وجود دارد که چلسی استفاده کافی را از آن نکرده است. بهبود شرایط ورزشگاه که به نظر می‌رسد عامل مهمی در این فروش باشد نیز یکی دیگر از عوامل درآمدزا به حساب می‌آید.

برنامه‌هایی همین حالا آغاز به کار کرده‌اند، هرچند با توجه به این که بازسازی زمین یکی از شرایط فروش این باشگاه است، این اتفاق پیشرفت قابل توجهی محسوب نمی‌شود. ساندی تایمز خبر داده که با جین ماری اسمیت و دیوید هیکی که مدیر پروژه سابق بازسازی این ورزشگاه با 60 هزار صندلی از سوی آبراموویچ بودند نیز مشورت شده است. یکی دیگر از نشانه‌های کاری که او قصد دارد با استمفوردبریج و فضای اطرافش انجام دهد در مصاحبه سال 2019 او با بلومبرگ مطرح شد.

او گفت:” این ورزشگاه‌های جدید که باشگاه‌های انگلیسی می‌سازند با استفاده از سبک آمریکایی ورزشگاه‌هاست و باعث می‌شود که آنها محیط وسیع‌تری داشته باشند. آنها از نظر تاریخی بسیار جذاب و کارآمد هستند اما حالا قرار است به چشم یک “سبک زندگی” به آنها نگاه شود.

” ورزشگاه‌ها اصولا جایی هستند که شما به آن مراجعه کرده، رویدادی را تماشا می‌کنید و سپس از آن خارج می‌شوید. آنها حالا به این فکر می‌کند که شما را قبل از بازی سرگرم کرده و برای مدت زمان بیشتری در ورزشگاه نگه دارند. این در بسیاری از سطوح جواب داده است- این باعث بهبود تجربه و شرایط اقتصادی شده و همچنین تراکم ورود و خروج را کم می‌کند.”

کسانی که با بولی دیدار داشته‌اند، او را فردی باهوش اما در عین حال خویشتن‌دار، منطقی و زیرک می‌دانند. برای مثال به این مورد توجه کنید که اولین سرمایه‌گذاری‌ای که الدریج در زمینه تکنولوژی کرد، روی شرکتی به نام Replay Technologies بود. این کار شامل قرار دادن 9 دوربین دور زمین ورزشگاه خانگی داجرز برای دادن زاویه دید 360 درجه به بیننده‌ها بود. شرکت بولی بعدتر این را به اینتل فروخت و حالا تمامی ورزش‌های آمریکا از آن در پخش بازی‌ها استفاده می‌کنند.

با توجه به هزینه‌های مالکیت یک باشگاه در بالاترین سطح و جدای از مشکلات چلسی در حفظ توازن مالی سالم، شاید این سوال پیش بیاید که چرا بولی- که می‌گوید الدریج در سال 2020 بیش از یک میلیارد دلار درآمد داشته- باشگاهی لیگ برتری را به عنوان سرمایه‌گذاری‌ای خوب می‌بیند.

او معتقد است که با توجه به اعتبارسنجی‌هایی که سه سال قبل انجام داده، به خوبی از کاری که در حال انجام آن است آگاهی دارد. او در پاسخ به سوالی درباره هزینه بالای خرید یک تیم فوتبال در سال 2019 به بلومبرگ گفت:” سخت است که چیز باکیفیت برید اما مبلغ هنگفتی برای آن نپردازید. سپس به این سوال می‌رسیم که آیا شما می‌توانید به ساختن چیزی که با آن قیمت خریداری کرده‌اید، ادامه دهید؟ من معتقد هستم که یک فرصت جهانی برای بهترین‌ها وجود دارد.”

***

هرچند، بولی به تنهایی قادر به انجام این انتقال نیست.

شاید با توجه به شرایط مالی و مهارت‌های مارک والتر، مالک اصلی و همکار مورد اعتماد بولی در LA Dodgers، قابل درک باشد که وقتی سه هفته پیش آنها به عنوان مدعی اصلی خرید چلسی معرفی شدند، نام او نیز مطرح شد.

رابطه آنها در شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی Guggenheim Partners شکل گرفت. از زمان همکاری با دو سرمایه‌گذار دیگر برای خرید LA Dodgers در یک دهه قبل، آنها همچنین سهام مشترک دیگری از باشگاه لس آنجلس لیکرز و لس آنجلس اسپارکز، قهرمان کنفرانس غرب در سال 2016، خریداری کردند. ثروت شخصی والتر حدودا 4.4 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

ویس تاجر متمول دیگری با ثروت شخصی‌ای است که به فوربس آن را در حدو 3.8 میلیادر دلار تخمین زده است. معروف‌ترین موضوع مربوط به او تا به حال این بوده که اولین نفری است که آبراموویچ برای فروش باشگاه در نظر داشت. مصاحبه او با روزنامه سوییسی بلیک پیش از انتشار بیانیه آبراموویچ روی سایت رسمی این باشگاه انجام شد.

این تاجر 86 ساله از طریق یک شرکت ابزار پزشکی به نام سینتس (Synthes)  که قصد فروش آن را دارد، درآمدزایی کرده است. اما به نظر نمی‌رسد که او نقش زیادی در پیشنهاد بولی داشته باشد.

بسیاری از منابع، ویس را به عنوان “شریک” گلدستاین توصیف کرده‌اند اما این گلدستاین است که تاثیرگذاری بیشتری دارد. یکی از منابع می‌گوید که او “دومین نفر در این کنسرسیوم” است.

 

ویس (چپ) و گلدشتاین از شرکای تاد بولی در خرید باشگاه هستند.

 

نام گلدستاین بدون شک حساسیت‌هایی را در بین هواداران چلسی ایجاد خواهد کرد چون او هوادار تاتنهام است. او همچنین موسس شرکت سرمایه‌گذاری املاک کِین اینترنشنال است که در سال 2014 به دنبال خرید تاتنهام بود.

اما بزرگترین سرمایه‌گذار کین در واقع همان شرکت الدریج متعلق به بولی است، بنابراین حضور او در این جمع قابل درک‌تر است. این واقعیت که او هوادار علاقمند و متعصب فوتبال است، حتی با این که طرفدار تیم رقیب است، برای بولی اهمیت دارد چون او این بازی را می‌شناسد و با بازیکنان آشنایی دارد. او همچنین در شمال غرب لندن زندگی می‌کند، بنابراین شرایطش از بولی و ویس که هر دو در آمریکا زندگی می‌کنند از جایگاه بهتری برای نظارت بر این باشگاه برخوردار است.

شاید این نکته هم اهمیت بسیاری داشته باشد که گلداستاین می‌داند که روند کاری مورد علاقه بولی چیست. مصاحبه اخیر او با ساندی تایمز نشان می‌دهد که او فکر نمی‌کند علاقه‌اش به باشگاهی در شمال پایتخت عامل بازدارنده‌ای برای این کار باشد. او این شانس برای خرید چلسی را “فرصتی مغتنم” توصیف کرد.

گلداستاین در فاصله سال‌های 2017 تا 2021 مدیر مجمع رهبری یهودیان بود و به خوبی با لرد دنیل فینکلشتاین که قرار است مدیر غیر اجرایی در چلسی باشد، آشنایی دارد. او از قبل هوادار متعهد چلسی بوده، بنابراین کسی هم در این تیم خریدار هست که شرایط و معضلات هواداران این تیم را درک کند. برای مثال برخلاف 12 ماه قبل، حالا کسی هست که با ایده پیوستن به توسطه سوپرلیگ مخالف باشد.

فینکلشتاین همچنین روابط سیاسی‌ای به عنوان یکی از اعضای حزب محافظه‌کار در مجلس اعیان انگلیس دارد. او در پنل مخصوص به بازبینی هواداری فوتبال که از سوی دولت در نظر گرفته شده نیز عضو است.

 

حضور فینکلشتاین در تیم تاد بولی به او کمک خواهد کرد تا زودتر با هواداران چلسی ارتباط برقرار کند.

 

او هم مانند بولی علاقه خاصی به آمار دارد و از سال 2002 ستونی ارزشمند درباره داده‌های فوتبال در روزنامه تایمز به او اختصاص دارد که فینک تانک نام دارد. می‌توان حدس زد که او از انجام تحلیل‌های آماری بر اساس پیشرفته‌ترین روش‌ها در استفموردبریج اطمینان حاصل خواهد کرد. گفته می‌شود که بولی از کار او در این دپارتمان راضی است و این در راستای سایر ایده‌های این کنسرسیوم در زمینه جذب بازیکن و سرمایه‌گذاری است.

ارتباط با حزب محافظه‌کار در اینجا به پایان نمی‌رسد. وقتی که جرج آزبورن، وزیر سابق خزانه‌داری، روی صحنه حاضر شد، بسیاری از این اتفاق متعجب شدند. این کنسرسیوم توانست برای کمک به خرید این باشگاه به رابی ورشو، شرکت مشاوره‌ای در لندن، دسترسی پیدا کند که آزبورن شریک آنهاست. اما شرایط مطابق انتظار آنها پیش نرفت و این ارتباط باعث شد که بعضی از ارتباطات آنها محدود شود چون با توجه به روابط مشهود با دولت، اتهاماتی به این کنسرسیوم وارد شد. اما به نظر نمی‌رسد که این اتفاقات تاثیر منفی روی شانس آنها در این مقطع داشته باشد.

نام شارون هم به خاطر علاقه بسیاری به چلسی مطرح شده است. او اهل شیکاگوست اما افرادی که او را می‌شناسند درباره زنی صحبت می‌کنند که یکی از مشتاق‌ترین هواداران چلسی است که تا به حال دیده‌اید.

او از دهه 1970 به تماشای بازی‌های این تیم رفته، زمانی که کتابی درباره کیت ریچارد از گروه موسیقی رولینگ استونز نوشت. او بسیار نزدیک به استمفوردبریج زندگی می‌کرد و بنابراین سر از آنجا درآورد.

او حالا هزاران پوند برای حضور در جایگاه ویژه روی سکوهای شرقی هزینه می‌کند، جایی که معمولا در کنار سایر کسانی که افرادی نام آشنا در زمینه موسیقی هستند، دیده می‌شود. حضور او نشانه دیگری از این که جلب نظر هوادارن تا چه حد برای بولی اهمیت دارد.

 

شارون که در صنعت موسیقی نامی برای خود دست و پا کرد، یکی از هواداران قدیمی و پر و پا قرص چلسی است.

 

اضافه شدن کلی‌یرلِیک کپیتال که دارایی آن معادل 45 میلیارد دلار تخمین زده شده نیز بسیار قابل توجه است. میزان ثروث آنها این اطمینان را به وجود آورده که توانایی مالی آنها به اندازه هر یک از رقبای دیگر در خرید این باشگاه است. این اتفاق همچنین به این معناست که آنها پول کافی برای انجام سریع این انتقال و برآورده کردن خواسته چلسی برای سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در این باشگاه را دارند. گفته می‌شود که کلی‌یرلیک قرار است بخش اعظم این بودجه را فراهم کند و بولی سهام کمتری دارد اما فرد اول این هئیت خواهد بود.

هیچکس نمی‌تواند به بلندپروازی بولی شک کند. او در پاسخ به این سوال که چرا در ورزش سرمایه‌گذاری می‌کند، به یاهو فایننس گفت:” چون جذاب و مهیج است. هیچ تضمینی وجود ندارد. من تیم‌هایی که از پویایی قابل توجهی بهره می‌برند را دوست دارم. این ترجیح من است. آنها گرانقیمت‌تر هستند اما عموما ارزش بیشتری هم دارند.

بنابراین این واقعیت که لیکرز 17 قهرمانی جهان دارد و وقتی وارد ورزشگاه آنها می‌شوید، می‌بینید که این جام‌ها در کنار زمین است، باعث می‌شود که همه به خاطر داشته باشند که چرا آنها چنین جایگاهی دارند. تیم Dodgers هفت قهرمانی دارند و امیدوارم که بیشتر شود. این دو برند معنایی فراتر از صرفا بیسبال و بسکتبال دارند. آنها به معنای آغاز عصری سرنوشت‌ساز و ارزشمند هستند.”

چلسی تحت هدایت آبراموویچ به قهرمانی در تمامی جام‌های مهم رسید. بولی احساس می‌کند که می‌تواند به ادامه این روند کمک کند.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Chelsea’s new owners – the story of Todd Boehly and his consortium نویسنده: Simon Johnson نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 30 آوریل 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.