داستان خیرونا: چگونه لالیگا یک مدعی جدید پیدا کرد

آیا خیرونا می‌تواند لالیگا را ببرد؟ سایت اوپتا به آنها ۱.۲ درصد شانس برای حفظ رتبه اول را می‌دهد و می‌گوید که به احتمال زیاد در رتبه چهارم قرار می‌گیرند. (با احتمال ۳۶.۱ درصد).

هفت‌یک- به محض اینکه در استادیوم مونتیلیوی درِ چوبی قرمز رنگ را به رختکن خیرونا باز می‌کنید، به سمت چیزی غیرعادی جذب می‌شوید: یک میز فوتبال دستی.

قدیمی است، با زیرسیگاری‌هایی در گوشه و کنار که از دوران متفاوتی سخن می‌گوید. با گذشت زمان ترک‌خورده و مقداری رنگ‌ورو رفته شده. بازیکنان هنوز هم در روزهای مسابقه از آن استفاده می‌کنند؛ در میان تمام ویژگی‌های مدرن رختکن، دست نخورده باقی مانده است.

این میز از سال ۲۰۰۷ در قلب رختکن خیرونا قرار دارد و نشان می‌دهد که چرا صدرنشینان شگفت‌انگیز لالیگا، متفاوت هستند- آنها دو امتیاز بالاتر از رئال مادرید رده دومی و چهار امتیاز بالاتر از همسایه کاتالان خود، بارسلونا قرار دارند. (توضیح: مقاله پیش از هفته شانزدهم لالیگا نوشته شده است. خیرونا پس از برد ۴-۲ مقابل حریف کاتالان، با ۷ امتیاز بالاتر از بارسلونا صدرنشین است.)

در دهه ۲۰۰۰، بازیکنان خیرونا و کسانی که باشگاه را اداره می‌کردند در مرکز شهر در «بار پنسیل» باهم ملاقات می‌کردند. در طول بعدازظهرهای طولانی این مکان به جایی عالی برای صرف چند نوشیدنی و گفت‌گوهایی با محوریت خیرونا در اطراف یک میز فوتبال دستی، تبدیل شد.

پدرو، مالک بار پنسیل، می‌گوید:«آنها یک میز در رختکن چیده بودند و زیاد با آن بازی می‌کردند، اما در سال ۲۰۰۹ بود که باشگاه تصمیم گرفت سرمربی، رائول آنیه را اخراج کند، بازیکنان به ما گفتند که آنیه باید میز فوتبال‌دستی را که از یکی از دوستانش گرفته، پس بدهد.

این میز از سال ۲۰۰۷ در قلب رختکن خیرونا قرار دارد و نشان می‌دهد که چرا صدرنشینان شگفت‌انگیز لالیگا، متفاوت هستند

بازیکنان ناراضی نبودند، بنابراین آمدند و پرسیدند که آیا می‌توانند فوتبال‌دستی ما را ببرند. یادم می‌آید که آنها حتی به ما بابت آن اجاره پرداخت کردند، یک چیز نمادین. نمی‌توانید تصور کنید که انتقال آن میز به رختکن قدیمی مونتیلیوی چقدر سخت بود.»

در سال ۲۰۰۷ خیرونا ناتوان در پرداخت دستمزد بازیکنانش، باید برای نجات خود تلاش می‌کرد. با این حال، در زمین و رختکن تیم متحدی برای دو صعود متوالی از دسته چهارم به دسته دوم در راه بود که به آنها کمک می‌کرد برای اولین بار در طول ۴۹ سال گذشته به فوتبال حرفه‌ای اسپانیا بازگردند.

شانزده سال بعد، همه چیز بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. پس از پیوستن به گروه فوتبال سیتی (CFG) در سال ۲۰۱۶، آنها به یک سطح مالی جدید صعود کردند و به تیم شگفتی‌ساز این فصل تبدیل شدند.

شهری زیبا- جایی که [سریال] بازی تاج و تخت در آن فیلمبرداری شد و بسکتبال زمانی محبوب‌ترین ورزش بود- به کانون فوتبال تبدیل شده است. اما همه چیز با میز فوتبال‌دستی شروع شد- به حدی که باشگاه یک میز دیگر را در زمین تمرین خود قرار داده است.

رئیس باشگاه، دلفی ژِلی، می‌گوید:”این فوتبال دستی به ما یادآوری می‌کند که از کجا آمده‌ایم. باشگاهی که همیشه بوده‌ایم و چیزی که باید بر آن غلبه کنیم. بازیکنان زمانی که به دلیل مشکلات مالی مالکان برای دریافت دستمزد مشکل داشتند، فوتبال‌دستی را به سنت خود تبدیل کردند. خیرونا همیشه آن را در هویت خود حفظ خواهد کرد.”

این نگاهی به درونِ داستانِ صعود خیرونا به اوج است که با پیوند آنها با CFG، برادر پپ گواردیولا (و رئیس خیرونا) پره، و یک زوج مربی و مدیر ورزشی الهام‌بخش، میشل و کیکه کارسل به پیش می‌رود. اتلتیک این موارد را بررسی می‌کند:

– صعود خیرونا از بازی در سطح پنجم فوتبال اسپانیا در سال ۱۹۹۹ و داشتن تنها ۲۰۰ هوادار

– تصاحب مالکیت باشگاه توسط CFG و نگرانی طرفداران در مورد احتمال تغییر نام

– سفرهای منظم مدیران خیرونا به منچستر و اینکه چگونه آنها به شبکه جستجوی CFG برای یافتن جواهراتی مانند ستاره درخشان‌شان، ساویو، دسترسی پیدا کرده‌اند.

– میشل، مربی‌ای که با یادگیری زبان کاتالانی از همسایگان خود، محبوب هواداران شد.

– کارسل، مدیر ورزشی‌ای که هر تابستان خیرونا را بازسازی کرده است.

– و پره گواردیولا، برادر پپ، که از ابتدای این سفر آنجا بوده است.

بازی در سطح پایین

ژلی به اتلتیک می‌گوید:«اگر به تاریخچه باشگاه نگاه کنید، خیرونا عمدتاً در سطح چهارم و سوم بوده است. ما حتی به لیگ‌های محلی پایین‌تر سقوط کردیم.»

خیرونا در سال ۱۹۹۹ در لیگ دسته پنجم فوتبال بازی می‌کرد و در فصل 07-2006 آنها در« ترسرا دیویسیون» بودند – که در آن زمان به سطح چهارم فوتبال اسپانیا اتلاق می‌شد؛ یعنی آنها فقط با تیم‌های کاتالان روبرو می‌شدند. در سال ۲۰۰۷ به دسته سوم، سگوندا B، صعود کردند و یک سال بعد به سگوندا دیویسیون، سطح دوم، بازگشتند تا به دوری نزدیک به ۵۰ ساله‌شان از فوتبال حرفه‌ای پایان دهند.

آنها خواستگاه کوچک‌شان را فراموش نکرده‌اند. خیرونا که در 100 کیلومتری شمال شرقی بارسلونا قرار دارد و جمعیت 100 هزار نفری آن به ریشه‌های کاتالانی‌شان افتخار می‌کنند، همیشه جاذبه‌های زیادی برای گردشگران داشته- اما ورزش هرگز جایی در این بین نداشت.

کاستا براوا، جایی که بسیاری از چشمگیرترین سواحل اسپانیا در آنجا واقع شده‌اند، ۲۵ دقیقه با ماشین [از آنجا] فاصله دارد. در شمال، فرانسه کمتر از یک ساعت با ماشین فاصله دارد. این شهر به خاطر خانه‌های معلق منحصربه‌فردش در کنار رودخانه اونیار و محله یهودیان خیره‌کننده‌اش شناخته می‌شود، که در سال ۲۰۱۵ زمانی که به عنوان یکی از مجموعه‌های اصلی در سریال بازی تاج و تخت مورد استفاده قرار گرفت، شهرت بیشتری پیدا کرد. تیم فوتبال به سختی در اینجا به چشم می‌آمد.

روند صعود خیرونا در مدت 24 سال به بالاترین سطح فوتبال اسپانیا

ژلی می‌گوید:«شهروندان خیرونا عمدتاً هواداران بارسلونا، رئال مادرید یا حتی اسپانیول بودند. این واقعیت ما بود و دور بود که بتوانیم به سطح آنها برسیم. این شهر زمانی یک تیم بسکتبال در لیگ برتر داشت، اما فوتبال را باید در جای دیگری دنبال می‌کردید.»

ژلی که در خیرونا متولد شد و در رده‌های جوانان بازی می‌کرد، به لاماسیا، آکادمی بارسلونا پیوست و با پپ گواردیولا هم‌اتاقی بود. او به عنوان مدافع راست برای باشگاه‌هایی از جمله اتلتیکو مادرید و دپورتیوو آلاوس بازی کرد و سپس در سال ۲۰۱۵ هدایت تیم دوران کودکی‌اش را بر عهده گرفت.

‌او ادامه می‌دهد:«من بازی‌های فوتبال در مونتیلیوی را با تنها ۲۰۰ نفر هوادار روی سکوها دیده‌ام. می‌توانم روزهایی را به یاد بیاورم که هواداران در نیمی از جایگاه اصلی جایی که خیرونا در حال حمله بود، می‌نشستند تا بعد از نیمه اول، به سمت دیگر بروند.

اکنون داستان کاملاً متفاوت است. خیابان‌ها پر از بچه‌هایی است که لباس‌های [بازیکنان] ما را پوشیده‌اند- آنها فقط از خیرونا حمایت می‌کنند. زمانی که من جوان بودم این غیرقابل تصور بود.»

بازگشت خیرونا به سگوندا دیویسیون در سال ۲۰۰۸ یک نقطه عطف بود. به گفته ایوان کیروس، بنیانگذار باشگاه رسمی هواداران، موسوم به «پنیا ژاندریستا»، که به نام بازیکن سابق‌شان، یاندرو نامگذاری شده، همان لحظه‌ای بود که “تب فوتبال” در خیرونا شروع شد.

کیروس می‌گوید:«هنوز می‌توانم به یاد بیاورم فوتبالیست‌هایی که با ماشین‌هایشان در خیابان‌های خیرونا رانندگی می‌کردند و همه هواداران به دنبال‌شان بودند و صعود را جشن می‌گرفتند- بیشتر شبیه یک عروسی بود.»

این شهر به خاطر خانه‌های معلق منحصربه‌فردش در کنار رودخانه اونیار و محله یهودیان خیره‌کننده‌اش شناخته می‌شود

اما مشکلات مالی دور از آنها نبود. درست زمانی که این تیم در سال ۲۰۱۳ به سطح دوم رفت، پس از بدهی ۲.۳ میلیون یورویی به مقامات مالیاتی اسپانیا و ۸۰۰ هزار یورو دیگر به خدمات بهداشت عمومی، وارد مراحل ورشکستگی شدند. تاجر محلی، جوزپ دلگادو و مالکان باشگاه قادر به پرداخت هزینه‌ها نبودند و برای پرداخت دستمزدها با مشکل مواجه بودند. به نظر می‌رسید که فروش باشگاه به یک سرمایه‌گذار ثروتمند، تنها راه نجات است.

پس از شش ماه مذاکره با وکیل آرژانتینی، ریکاردو پینی، دلگادو در سال ۲۰۱۵، ۸۰ درصد از سهام خیرونا را به مبلغ ۲ میلیون یورو به او فروخت. این توافق در رسانه‌های محلی گزارش شد و پینی حتی در چند بازی شرکت کرد با این انتظار که او مالکیت این باشگاه را بر عهده بگیرد، اما قرارداد در فوریه همان سال با شکست مواجه شد و خیرونا اظهار داشت که سرمایه‌گذاران جدید چندین ضرب‌الاجل را برای پرداخت [مبالغ] در تکمیل فروش از دست داده‌اند، به این معنی که قراردادی که امضا کرده بودند، باطل شد. پینی اکنون یکی از مالکان الچه است که قبلا در لالیگا حضور داشت.

این زمانی بود که پره گواردیولا، برادر پپ، از راه رسید. او به عنوان یک میانجی بین خیرونا و TVSE Futbol عمل کرد- یک گروه فرانسوی که توسط سرمایه‌گذارانی شامل لوئیس دوتارِت و سمیر بودجما تشکیل شده بود و قیمت درخواستی باشگاه کاتالان را برآورده کرد. گزارش‌های مطبوعات محلی حاکی از آن بود که سرمایه‌گذاران جدید باید ۶۰۰ هزار یورو اضافی و همچنین مبلغ ۲ میلیون یورویی به خیرونا برای کمک به آنها از ورشکستگی کمک کنند- همراه با ۳۸۰ هزار یورو برای پوشش هزینه‌های کوتاه‌مدت، مانند حقوق بازیکنان.

تحول خیرونا از این زمان آغاز شد. TVSE Futbol عملاً در شهر ناشناخته بود و دوتارت و بودجما به ندرت در انظار عمومی ظاهر می‌شدند. در عوض، این پره گواردیولا بود که بیشتر در تصمیمات اجرایی حضور داشت و درگیر بود. گواردیولا کسی بود که ژلی را به عنوان رئیس باشگاه منصوب کرد و در انتصاب برخی از مدیران ارشد مانند ایگناسی ماس-باگا که هنوز در باشگاه حضور دارد، نقش داشت.

خیرونا سه مرتبه طی چهار سال (۲۰۱۳، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶) در پلی‌آف از صعود به لالیگا ناکام ماند، اما همه چیز رو به بهبود می‌رفت. در نهایت، در سال ۲۰۱۷، تحت هدایت پابلو ماچین، آنها به مقام دوم رسیدند تا برای اولین بار به بالاترین سطح فوتبال اسپانیا صعود کنند. ماچین در سال ۲۰۱۸ خیرونا را ترک کرد و اکنون بیکار است اما مرتباً در جایگاه ویژه ورزشگاه خیرونا دیده می‌شود و پس از او یک گروه هوادارای به نامش تأسیس شد.

این باعث شد که خیرونا در آگوست ۲۰۱۷ تصمیم به همکاری کامل با CFG بگیرد و این گروه تمام سهام TVSE Futbol را خرید. آخرین تغییر نقش در مالکیت در سال ۲۰۲۰ رخ داد، زمانی که پره، ۳۵ درصد از سهام CFG را به تاجر بولیویایی، مارسلو کلائوره، که مالک باشگاه بولیوار است، فروخت – تیم دیگری که زیر نظر گروه فوتبال سیتی است.

پره گواردیولا، برادر پپ، نقش مهمی در اوج‌گیری خیرونا داشت.

‌خیرونا در سال ۲۰۱۹ از لالیگا سقوط کرد، اما در آن زمان پایگاه هواداران آنها شکل گرفته بود.

ژلی می‌گوید:”این نیز بخش مهمی از ایده‌ای بود که پره در آن روز من را در جریانش قرار داد. ما نیاز داشتیم که همه کسانی را که در نزدیکی خیرونا زندگی می‌کردند بیدار کنیم- و نه تنها هواداران، بلکه نهادها و شخصیت‌های قدرتمندی را که داشتیم. باشگاه باید دلیل دیگری برای افتخارِ اهالی خیرونا باشد.”

این امر مستلزم تشکیل شورای مشورتی با حضور برخی از برجسته‌ترین چهره‌های منطقه بود. یکی از آنها خوان روکا است، یکی از سه برادر- به همراه جوزپ و جوردی- متولد و بزرگ شده در خیرونا که از مشهورترین سرآشپزهای اروپا هستند.

رستوران آنها El Celler de Can Roca از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ در بین سه رستوران برتر جهان قرار گرفت و دارای سه ستاره میشلین است. آنها صاحب چهار مجموعه دیگر در خیرونا ( Bar Can Roca، Normal،Casa Cacao  وRocambolesc) و دیگری به نام Mas Marroch  در شهر مجاور، ویلابلاریکس، هستند.

جوزپ که به عنوان بهترین شراب‌شناس اروپا شناخته می‌شود، به اتلتیک می‌گوید:”ما نمی‌توانیم همه بازی‌ها را تماشا کنیم زیرا باید شنبه‌ها کار کنیم، بنابراین تنها گزینه‌ای که داریم این است که رادیو را روشن کنیم یا یک تبلت مخفی در آشپزخانه راه‌اندازی کنیم اما این تیم خیرونا الهام‌بخش است.

چند هفته پیش، ما در انجمن غذا در بارسلونا حضور داشتیم. چیزی که انتظارش را نداشتیم این بود که از هواداران و همکارانی با پیراهن خیرونا (که می‌خواستند آنها را امضا کنیم)، ملاقات کنیم.”

ماس ماروش (Mas Marroch) حتی به مکانی مخفی برای هیئت اجرایی خیرونا تبدیل شده است تا برخی از مهم‌ترین خریدهای خود را نهایی کنند- جایی که آنها ورود دالی بلیند، ملی‌پوش هلندی و مدافع چپ سابق منچستریونایتد را در تابستان امسال جشن گرفتند.

سه برادر روکا (جوزپ، خوان و جوردی) که جزو معروف‌ترین سرآشپزهای اروپا هستند، از معروف‌ترین طرفداران خیرونا محسوب می‌شوند.

مالکیت گروه فوتبال سیتی

پره گواردیولا با علاقه به روزی که در ژوئن ۲۰۱۵ درگیر این پروژه شد، نگاه می‌کند.

گواردیولا به اتلتیک می‌گوید:”ماموریت اصلی ما زمانی که مسئولیت را بر عهده گرفتیم این بود که پایگاه هوادارای پایداری را برای پروژه خود ایجاد کنیم و آن را به یک موسسه قابل دوام تبدیل کنیم. خرید باشگاه‌های فوتبال آسان است، اما نگهداری و پایدار کردن آن‌ها سخت‌تر است.”

به گفته ژلی، CFG  پس از سال‌ها مشکلات مالکیتی، «آینده‌ای بادوام و روشن» را تضمین کرده است. کسانی که به معامله نزدیک بودند، نگرانی در مورد فروش خیرونا به یک گروه چند باشگاهی را به یاد ندارند.

کیروس، بنیانگذار گروه هواداران، می‌گوید:”هیچ جنجال یا بحث بزرگی علیه مالکیت وجود نداشت. اگر چیزی وجود داشت، شاید گروه کوچکی از هواداران نسبت به تغییر احتمالی نام باشگاه و تبدیل شدن به “خیرونا‌ سیتی” یا مشابه آن کمی نگران بودند.

مردم نمونه ردبول را دیده بودند، جایی که مالکان، نام، رنگ، نشان و همه‌چیز باشگاه را به طور کامل تغییر دادند.

اما هیچ تغییر بزرگی در خیرونا رخ نداده است، زیرا اکثر مدیران ارشد گروه فوتبال سیتی که باشگاه را مدیریت می‌کنند، افرادی از اینجا هستند و می‌دانند خیرونا چیست و چه معنایی دارد.

خیرونا در سال ۲۰۲۱ نشان/لوگوی خود را تغییر داد. این نشان گردتر به سبک CFG که توسط سایر تیم‌ها هم اتخاد شده بود، ساخته شد و تاج بالای نشان- نمادی از شهر- از بین رفت.

در لوگوی قبلی باشگاه خیرونا یک تاج هم بود که در طراحی جدید برداشته شد.

بخش‌هایی از هواداران از این تغییر خوشحال بودند زیرا به اشتباه تاج را به سلطنت اسپانیا مرتبط می‌کردند، اما خیرونا یک مشورت عمومی در مورد لوگو انجام داده بود و متوجه شد که این نشان بدترین عنصر از نگاه هواداران بوده است. کیروس می‌گوید این موضوع برای هواداران «مسئله بزرگی» نبود.

‌روابط با CFG بخش بزرگی از داستان خیروناست، اما همیشه به این شکل نبوده است. زمانی که این ارتباط برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، کاتالان‌ها قرار بود یک باشگاه اقماری/زیرمجموعه‌ برای سیتی باشند- مکانی که از بازیکنان جوان آینده‌دار تیم‌های انگلیسی برای پیشرفت آنها استقبال می‌کند. پابلو مافئو، مدافع کناری اسپانیایی‌الاصل که اکنون در رئال مایورکا است و اخیرا به تیم ملی آرژانتین دعوت شده، اولین بازیکن سیتی بود که هفت سال پیش به صورت قرضی به خیرونا پیوست.

خیرونا و گروه فوتبال سیتی با علم به اینکه متقاعد کردن بازیکنان بزرگ برای پیوستن به تیمی که در دسته دوم بود، دشوار است، رویکرد متفاوتی برای جذب بازیکن در پیش گرفتند. آنها به دنبال بازیکنان با تجربه‌تری رفتند که خیرونا توانایی خرید آنها را نداشت اما سیتی آنها را به خدمت گرفت و سپس به آنها قرض داد. این‌ها شامل فلوریان لژون، روبن سوبرینو و پابلو ماری می‌شد- بازیکنانی که بعید به نظر می‌رسید برای سیتی بازی کنند اما می‌توانستند سریعاً پیشرفت کنند.

خیرونا زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به لیگ دسته دوم صعود کرد، هنوز بودجه‌ی نسبتاً کمی داشت، اما نقش فعال‌تر CFG به آنها اجازه داد تا بازیکنان بیشتری را جذب کنند. داگلاس لوئیز را در نظر بگیرید که در سال ۲۰۱۷ با مبلغ ۱۲ میلیون یورو از واسکو داگاما به سیتی پیوست و سپس گروه سیتی او را برای دو سال آینده به صورت قرضی به خیرونا فرستاد. لوئیز از زمان پیوستن به استون ویلا در سال ۲۰۱۹ به یکی از هافبک‌های برجسته لیگ برتر تبدیل شده است.

اگرچه همه چیز به این سادگی نبوده، برخی از جوانان سیتی سد راه مسیر خیرونا بودند. در سال ۲۰۱۸ مدیران ارشد سیتی به براهیم دیاز پیشنهاد کردند که بخاطر بازی کردن بیشتر به خیرونا بپیوندد اما او این پیشنهاد را رد کرد، تصمیم گرفت در منچستر بماند و در نهایت زمستان سال بعد با مبلغ ۱۵ میلیون یورو راهی رئال مادرید شد.

استراتژی گروه فوتبال سیتی برای خیرونا در فصل 19-2018 زمانی که این باشگاه پس از ۹ شکست در ۱۰ بازی آخر خود از لالیگا سقوط کرد، به خطر افتاد. تفاوت درآمدهای تلویزیونی بین لیگ برتر و دسته دوم به ویژه در اسپانیا مشهود است. خیرونا در دو فصل پس از آن نتوانست به لالیگا صعود کند (با شکست در دو پلی‌آف)، در این زمان بود که مدیر ورزشی آنها، کارسل، متوجه شد که نیاز به تغییر دارند.

او به اتلتیک می‌گوید:”از نظر بودجه، سخت بود زیرا بودجه رو به کاهش بود و مبارزه برای صعود سخت و سخت‌تر می‌شد. این زمانی بود که ما کل فلسفه را تغییر دادیم. شروع به ایجاد فضا برای بازیکنان جوان با حقوق کمتر کردیم و میشل را به عنوان سرمربی انتخاب کردیم.”

کارسل هر سال چندین بار از منچستر بازدید می‌کند. او رابطه نزدیکی با مدیر فوتبال سیتی، چیکی بگیریستاین دارد. مدیریت خیرونا این سفرها را در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد، زیرا رابطه آنها از جلسات بین مدیران و کادر مربیگری به وسیله‌ای برای اشتراک‌گذاری دانش تبدیل شد. خیرونا از آن زمان تاکنون پنج اردوی پیش فصل را با استفاده از امکانات کمپ تمرینی سیتی سپری کرده است.

کارسل می‌گوید:”هم‌افزایی با سیتی در سطح ورزشی ایجاد شد. اما در سطح اداری، بازاریابی، تصویر و امکانات، خیرونا به دلیل مالکان مشترک، گام بزرگی برداشت.”

مدیران سیتی، خلدون المبارک و فران سوریانو در جایگاه ورزشگاه مونتیلیوی یکی از بازی‌های خیرونا را در کنار ژلی و کلائوره تماشا می‌کنند.

برای پره گواردیولا، موفقیت خیرونا ناشی از رویکرد بلندمدت گروه فوتبال سیتی است.

او می‌گوید:”نکته مهم از زاویه کسب‌وکار این است که فکر کنیم اگر روزی این تعداد بازی را نبردیم، چگونه عمل می‌کنیم. چگونه باشگاه کار خواهد کرد تا مطمئن شود خیرونا فقط شگفتی یک‌فصله نیست. این بدان معناست که بدانیم که دوباره به صبر نیاز خواهد بود و اینکه آینده‌نگر بمانیم.”

این رویکرد در مدیریت باشگاه، به کاتالان‌ها اجازه داد تا تیم با استعدادی را ببندند که آنها را به صدر جدول لالیگا رسانده است.

ویکتور تسیگانکوف، وینگر ۲۶ ساله، بارزترین نمونه آن است. او در ژانویه پس از بازی در تیم دیناموکیف در لیگ برتر اوکراین با مبلغ ۵ میلیون یورو با خیرونا قرارداد امضا کرد. خیرونا مجبور شد برای به خدمت گرفتن تسیگانکوف با پی‌اس‌وی آیندهوون رقابت کند، او گفته بود یکی از دلایل اصلی انتخاب تیم لالیگایی، پره گواردیولا بود که برای آژانس نقل‌وانتقالاتی SEF که ایجنت این بازیکن است، نیز کار می‌کند. او در این فصل در ۱۱ بازی لالیگا ۲ گل به ثمر رسانده و ۲ پاس گل داده است.

آرتم دافبیک، بزرگترین خرید خیرونا با ۷.۵ میلیون یورو از دنیپرو در این تابستان، پس از به ثمر رساندن ۲۴ گل در ۳۰ بازی در فصل گذشته، توجه کارسل، مدیر ورزشی خیرونا را به خود جلب کرد. داشتن یک هم‌تیمیِ اوکراینی، تسیگانکوف، به او کمک کرد تا به آنجا برود. او با ۷ گل در ۱۳ بازی، بهترین گلزن این تیم است. (توضیح: پیش از به ثمر رساندن یک گل در بازی یکشنبه شب مقابل بارسلونا)

کارسل می‌گوید:”بدیهی است که ما ظرفیت بررسی این نوع استعدادها را داریم زیرا تحت حمایت سیتی هستیم. در آن دو مورد (تسیگانکوف و دافبیک)، می‌توانم به شما بگویم که کار آسانی نبود. هر دو ملی‌پوش اوکراینی بودند، بنابراین باید حرکتی جسورانه انجام می‌دادیم. این مزیتِ بزرگ نزدیک بودن به CFG است که از ما حمایت می‌کنند و در برقراری ارتباط شجاع هستند.”

ساویو، ستاره جوان خیرونا، یکی از پدیده‌های لالیگا در این فصل بوده است.

بهترین مثال برای استعدادیابی CFG، ساویو وینگر ۱۹ ساله- که بیشتر با نام ساوینیو شناخته می‌شود- است که در این فصل پدیده لالیگا بوده است. او که در سال ۲۰۲۲ توسط باشگاه خواهر تروا تحت مالکیت CFG در لیگ ۲ فرانسه از تیم برزیلی اتلتیکو مینیرو به مبلغ ۷ میلیون یورو خریداری شد، هرگز برای تیم فرانسوی به میدان نرفت و مستقیماً به صورت قرضی به پی‌اس‌وی برای فصل 23-2022 فرستاده شد.

کارسل می‌گوید:”چند سالی بود که ساوینیو را می‌شناختیم. به آمریکای جنوبی سفر کردیم و او را در حال بازی برای برزیل در مسابقات بین‌المللی دیدیم. گروه فوتبال سیتی تصمیم گرفت با او قرارداد ببندد، چیزی که ما واقعاً از آن هیجان‌زده بودیم. اما فصل گذشته او با مصدومیت زودهنگام در آیندهوون مواجه شد که پیشرفت او را متوقف کرد.”

ساویو دو ماه دور از میادین بود و پس از بازگشت ۹ بار برای تیم دوم پی‌اس‌وی بازی کرد. سپس به آمریکای جنوبی رفت تا با برزیل در جام جهانی زیر ۲۰ ساله‌ها شرکت کند و در آنجا کارسل را کاملا متقاعد کرد.

کارسل می‌گوید:”اینجاست که ما بازیکنی را می‌بینیم که برایمان متفاوت و بسیار تعیین‌کننده بود. متقاعد کردن کادر مربیگری بسیار سخت بود زیرا (ساویو) تقریباً هیچ بازی‌ای در دنیای حرفه‌ای نداشت… متقاعد کردن میشل کار آسانی نبود، اما اتفاقی که می‌افتد این است که به نظر من او به باشگاه و آنچه من فکر می‌کنم اعتماد زیادی دارد- و ما آن انتقال را انجام دادیم.”

پس از ۱۳ بازی در لالیگا، ساویو روی ۸ گل (چهار گل، چهار پاس گل) موثر بوده است و به عنوان هدف نقل‌وانتقالاتی بارسلونا نیز از او نام برده می‌شود. فران سوریانو، مدیر اجرایی سیتی، دو هفته پیش در مصاحبه‌ای با کانال رادیویی RAC1 کاتالونیا، چندان نگران این شایعات نبود.

سوریانو گفت: “ساوینیو تا پایان فصل در خیرونا خواهد ماند و کاملاً مطمئن هستم که او بیشتر از آن خواهد ماند. او به ما گفته است که از حضور در خیرونا خوشحال است.”

به گفته منابعی در رختکن خیرونا- که مانند دیگرانی که در این مقاله به آنها اشاره شد، خواستند نامشان ناشناس بماند چون اجازه اظهار نظر ندارند- ساویو بهترین استعدادی است که مونتیلیوی شاهد آن بوده است.

منابع می‌گویند:”او این پتانسیل را دارد که به اولین بازیکنی تبدیل شود که مسیر [پیشرفت] را برعکس طی می‌کند: از خیرونا به منچسترسیتی.”

 

میشل و کیکه کارسل، دو ستون موفقیت خیرونا

میشل- که نباید با هافبک افسانه‌ای رئال مادرید و اسپانیا به همین نام اشتباه گرفته شود- در تابستان ۲۰۲۱ به عنوان سرمربی خیرونا منصوب شد، زمانی که آنها در سطح دوم حضور داشتند. اما پس از ۱۰ بازی در سگوندا دیویسیون، میشل دو برد به دست آورد و خیرونا در رده بیستم لیگ ۲۲ تیمی قرار گرفت.

مالکان خیرونا به خاطر اخراج او سرزنش نمی‌شدند، اما آنها به بازیکن و سرمربی سابق رایو وایکانو، تا حدی به لطف تعدادی از معیارهای پیشرفته در تیم، اعتماد داشتند.

سوریانو، مدیرعامل سیتی هفته گذشته گفت:”در اکتبر ۲۰۲۱، وضعیت خیرونا را ارزیابی کردیم- اما هوش مصنوعی و تمام معیارهایی که CFG باید عملکرد ما را تجزیه و تحلیل می‌کرد، توصیه کرد که باید به میشل ایمان داشته باشیم.”

خیرونا و میشل به یکدیگر وفاداری نشان داده‌اند. او با شهرت به عنوان یک متخصص صعود به خیرونا آمد و با رایو وایکانو و اوئسکا از دسته دوم به لالیگا صعود کرده بود. در هر دو مورد، او قبل از کریسمس پس از هدایت آنها به سطح اول اخراج شده بود.

میشل با رابطه خوبی که با طرفداران خیرونا پیدا کرد، نقش مهمی در پیشرفت این تیم داشت.

میشل به اتلتیک می‌گوید:”آنچه شما نیاز دارید زمان است. خوشبختانه در خیرونا، من آن را داشتم. زمانی که من به باشگاه آمدم، آنها به تازگی دو لحظه آسیب‌زا را پشت سر گذاشته بودند: شکست در صعود در پلی‌آف. فوتبالیست‌ها در شرایط احساسی سختی قرار داشتند. ایده ما از بازی، بسیار تهاجمی‌تر از کاری بود که خیرونا انجام می‌داد و این نقش مهمی داشت. برای بازیکنی که دو شکست سخت را پشت سر گذاشته بسیار سخت‌تر است که مجبور شود (خود) را در چنین شرایطی قرار دهد. شاید این روند ذهنی سخت‌ترین لحظه‌ای بود که می‌توانستم با بازیکنان سپری کنم، اما اگر وقت نداشتم، کمک چندانی نمی‌کرد.”

جدا از توانایی‌های مربیگری، میشل جنبه انسانی‌اش و توانایی سازگاری با فرهنگ محلی و هویت باشگاه را نشان داده است.

میشل که در ناحیه پایین‌شهری وایکاس در جنوب شرقی مادرید به دنیا آمد و به عنوان بازیکن، اسطوره رایو بود، با یادگیری و استفاده از زبان کاتالانی در خلال کنفرانس‌های مطبوعاتی در فصل اول خود، باعث محبوبیتش بین هواداران خیرونا شد.

او می‌گوید:”من کاتالانی را یاد نگرفتم که به‌عنوان یک حرکت پوپولیستی به نفع خودم تمام شود یا بین هواداران محبوب شوم. این فقط برای قدردانی از باشگاهی بود که روی من سرمایه‌گذاری کرده است. وقتی دیدم در باشگاه یک زبان مادری وجود دارد که کاتالان است و متوجه شدم که این زبان کاملاً ریشه دارد، (فهمیدم) اگر بخواهم راه خود را در بین همه مردم باز کنم و یکی از آنها باشم، زبان به من کمک خواهد کرد.”

میشل در سال ۲۰۲۱ به شهر خیرونا نقل مکان کرد و همسر و دو پسرش را در مادرید گذاشت. یکی از آنها در آکادمی رئال مادرید بازی می‌کند و دیگری در تیم دوم خیرونا حضور دارد. او تصمیم گرفت در مرکز شهر مستقر شود تا با مردم محلی ارتباط برقرار کند.

در اولین سال اقامتش در خیرونا، دو همسایه از خانه‌اش به دیدار او رفتند و در خانه‌اش را زدند تا ورود او را به شهر خوشامد بگویند. این زوج بازنشسته بعدازظهر جمعه مربی‌ تیم‌شان را دعوت کردند تا «پا امب توماکت» (pa amb tomaquet)- نان گوجه فرنگی سنتی کاتالانی- و املت اسپانیایی بخورند. اما میشل از آنها خواست که به او کاتالانی بیاموزند، درخواستی که او به کادرفنی‌اش در خیرونا که هنوز به زبان مادری خود به او پیامک می‌دهند، تعمیم داد.

جلسات جمعه بین میشل و همسایگانش به یکی از ویژگی‌های عادی سال اول او تبدیل شد و در زمانی که هنوز از خانواده‌اش دور بودند به او کمک کردند. میشل اکنون یک معلم شخصی دارد تا به بهبود زبان کاتالانی‌اش ادامه دهد.

ژلی، رئیس باشگاه می‌گوید:”میشل همان مربی ا‌‌ست که ما مدت‌ها به دنبالش بودیم. به لطف رویکرد او، باشگاه به عنوان یک باشگاه توسعه‌دهنده برای بازیکنان جوان شهرت پیدا کرد. ما برای استعدادها بستری برای توسعه و رشد فراهم می‌کنیم.”

این شهرت به جذب اریک گارسیا، مدافع میانی ۲۲ ساله سابق سیتی، در تابستان گذشته به صورت قرضی از بارسلونا کمک کرد. این باعث شد که آنها میگوئل گوتیرز، محصول سابق آکادمی رئال مادرید را به خدمت بگیرند، بازیکن ۲۲ ساله‌ای که به عنوان یک مدافع چپ بازی می‌کند و به بخش کلیدی بازی خیرونا تبدیل شده است. او از نزدیک توسط تیم‌های لیگ برتری زیر نظر است. (توضیح: او یکشنبه شب در پیروزی ۴-۲ خیرونا مقابل بارسلونا، گلزنی کرد.)

دوران حرفه‌ای الیکس گارسیا در خیرونا احیا شد.

‌آلیکس گارسیا نمونه‌ای از رویکرد میشل است. هافبک سابق سیتی که از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، دو سال ناموفق را به صورت قرضی در خیرونا گذراند، با پیوستن به باشگاه رومانیایی دینامو بخارست در سال ۲۰۲۰ پس از اتمام قراردادش با سیتی، از بین بازیکنان بزرگ خارج شد. اما خیرونا او را با یک انتقال آزاد در سال ۲۰۲۱ بازگرداند و آخر هفته گذشته این بازیکن ۲۶ ساله پس از شروعی چشمگیر در رقابت‌های این فصل، اولین بازی خود را برای اسپانیا انجام داد. او با سه گل و چهار پاس گل قلب تیم میشل است.

خیرونا با ۳۱ گل گلزن‌ترین تیم لالیگا است، بیشترین امتیاز را در خارج از خانه کسب کرده است (۱۹) و ۵ بازی از ۱۰ بازی آخر خود را با برد پشت سر گذاشته است. (آمارها پیش از بازی با بارسلوناست.)

میشل می‌گوید:”بیش از همه، من احساس غرور می‌کنم که تیم مورد حمایت هواداران است و حریفان و سایر تیم‌ها برای نحوه انجام کار ما ارزش قائل هستند- این تجلی چیزی است که در سر داریم.”

مدیر ورزشی، کارسل، نیز مهره‌ای کلیدی بوده است. او یکی از معدود مدیران ارشدی است که قبل از حضور گروه سیتی به این سمت رسید، او در سال ۲۰۱۴ منصوب شد، اما هیچ‌کس در CFG هیچ شکی در مورد او نداشت.

کارسل که بازیکن سابق لاماسیا بود، قبل از گذراندن دوران بازی خود در دسته‌های پایین‌تر در باشگاه‌هایی از جمله کادیز، لگانس، سابادل و هاسپیتالت، برای تیم C بارسلونا بازی کرد. او برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ نقش مدیر ورزشی در لیگ دسته سوم در تیم هاسپیتالنت را بر عهده گرفت، جایی که مدیران ارشد خیرونا او را زیر نظر گرفتند.

توانایی کارسل در یافتن استعداد و ایجاد تیمی پیرامون هر مربی یکی از قوی‌ترین ویژگی‌های او است. بخشی از کار او روند بازسازی دائمی تیم در هر تابستان است، با بازیکنان و مدیرانی که می‌آیند و می‌روند اما باشگاه موفق می‌ماند.

کارسل به اتلتیک می‌گوید:”هر سال باید این توانایی را داشته باشم که اتفاقات غیرمنتظره را پیش‌بینی کنم. فقط نگاهی به فصل گذشته بیندازید و ببینید چند بازیکن باشگاه را ترک کردند. سانتی بوئنو اکنون در ولورهمپتون (واندررز) است زیرا آنها پیشنهاد خوبی داده بودند. رودریگو ریکلمه که به صورت قرضی از اتلتیکو مادرید آمده بود، اکنون در باشگاه خود فیکس است و یک ملی‌پوش اسپانیایی است. تاتی کاستیانوس (به صورت قرضی از باشگاه نیویورک سیتی) مهاجم تیم، به لاتزیو فروخته شد، سپس ما با اوریول رومئو (این هافبک به بارسلونا فروخته شد) نیز همینگونه برخورد کردیم.

حفظ همه بازیکنان همیشه سخت است، اما در عین حال جدایی‌ها به ما اجازه داد دروازه‌بان تیم، (پائولو) گاسانیگا را حفظ کنیم و هافبک‌هایی مثل یانگل هررا و ایوان مارتین را که بازیکنان کلید مربی بودند، به خدمت بگیریم.”

خیرونا آینده کارسل را تضمین کرده است: دو ماه پیش، او قراردادش را دو سال دیگر تا سال ۲۰۲۷ تمدید کرد. آنها همچنین با میشل قراردادی جدید را تا سال ۲۰۲۶ امضا کردند. بسیاری از هواداران خیرونا فکر می‌کنند که میشل می‌تواند توجهات گروه فوتبال سیتی را به خود برای جایگزینی پپ جلب کند.

او می‌گوید:”شایعه را شنیده‌ام، بله، اما اغراق‌آمیز است. این سروصدایی است که نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم. بدیهی است که در لحظات خوبی هستیم، اما این‌ها فقط شایعات هستند. در حال حاضر، ما در یک رویا زندگی می‌کنیم و چیزی که بیش از همه می‌خواهیم این است که آن را ادامه دهیم.”

***

با تمام این‌ها، آیا خیرونا می‌تواند لالیگا را ببرد؟ سایت اوپتا به آنها ۱.۲ درصد شانس برای حفظ رتبه اول را می‌دهد و می‌گوید که به احتمال زیاد در رتبه چهارم قرار می‌گیرند. (با احتمال ۳۶.۱ درصد).

با این حال، خیرونا بعد از بارسلونا، رئال مادرید و اتلتیکو مادرید چهارمین تیمی است که در ۱۱ بازی از ۱۳ بازی ابتدایی خود در لالیگا پیروز شده است. و همانطور که سوریانو در مصاحبه خود با RAC1 گفت:”اگر در ماه مارس، خیرونا در همین وضعیتی باشد که اکنون هستیم، ما می‌خواهیم برای قهرمانی در لالیگا تلاش کنیم.”

با این حال، آنهایی که در تیم کاتالان هستند ترجیح می‌دهند در مورد قهرمانی چیزی نشنوند، به ویژه با توجه به اینکه هدف در ابتدای فصل، ماندن در لالیگا بود. منابع باشگاه گفتند خیرونا در حال بررسی نحوه بازسازی مونتیلیوی برای میزبانی از فوتبال اروپا در فصل آینده است.

اما پره گواردیولا وقتی از او پرسیده می‌شود که آیا تیمی که او ۸ سال با آن درگیر بوده می‌تواند تمام راه را تا قهرمانی برود، صریح است.

او می‌گوید:”ما باید همه اینها را روز به روز زندگی کنیم. لذت بردن ​​و افتخار، بدون نگرانی بیش از حد در مورد آینده. فوتبال مثل پرتاب یک سکه است. ممکن است مصدومیت وجود داشته باشد، مسابقات زیادی باقی مانده است… بیشتر از این فکر نکنید. بیایید فکر کنیم ساوینیو سال‌ها می‌ماند، تسیگانکوف نیز می‌ماند، دافبیک می‌تواند به گلزنی ادامه دهد و ببینیم آیا می‌توانیم در ژانویه معامله دیگری برای بهبود تیم انجام دهیم یا خیر.”

عنوان اصلی مقاله: Inside Girona’s unlikely rise: Pep Guardiola’s brother, Man City, and table football نویسنده: Pol Ballús نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 24 نوامبر 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه ارسال شده است