کونته چگونه خط دفاعی تاتنهام را ترمیم کرد

خط دفاعی تاتنهام در طول دو سال اخیر و پیش از حضور کونته باعث ایجاد دردسر برای این تیم شده بود اما حالا به نقطه قوت این تیم تبدیل شده است. و با حضور کین، سون و دژان کولوسفسکی درخشان در خط حمله، دریافت نکردن تعداد گل زیاد باعث شده که تاتنهام به رقیبی بسیار خطرناک تبدیل شود.

هفت‌یک- برای تیمی که معمولا با درخشش در خط حمله خودش شناخته می‌شود، بازی در آنفیلد شبی بود که می‌شد به بازی دفاعی تاتنهام که مورد انتقاد ناعادلانه قرار گرفته، توجه کرد.

کریستین رومرو، اریک دایر، بن دیویس، امرسون رویال و رایان سسنیون در تساوی 1-1 تاتنهام برابر لیورپول درخشان ظاهر شدند- بخشی از خط دفاعی‌ای که امید تیم کلوپ برای کسب چهارگانه را تا حد زیادی کاهش داد. آمار گل‌های مورد انتظار 1.21 پایین‌ترین رکورد این تیم در این فصل لیگ برتر به جز دیدارهایش برابر منچسترسیتی بود.

رتبه چهارم در جدول پایین‌ترین رکورد گل‌های مورد انتظار نیز برحسب اتفاق برابر تاتنهام در ماه دسامبر ثبت شد، در حالی که میانگین 0.055  گل مورد انتظار روی هر شوت در بازی شنبه شب با اختلاف پایین‌ترین رکورد آنها در این فصل بود (دومین رکورد آنها در این زمینه 0.081 روی هر شوت در تساوی 2-2 پنج ماه پیش برابر همین تیم بود). این آمار چیزی که در طول بازی مشهود بود را تایید می‌کند- این که تاتنهام حریفانش را مجبور می‌کند از فواصل دورتر شوت کنند و برای گلزنی از فاصله دور نیاز به شوتی درخشان و جذاب است.

 

بازیکنان تاتنهام اجازه نمی‌دادند که لیورپولی‌ها خیلی به دروازه‌ آنها نزدیک شوند.

 

هوگو لوریس در این بازی تنها دو مهار داشت که هر دو با خیال آسوده صورت گرفت چون لیورپول هیچ شانس قابل توجهی در این بازی ایجاد نکرد. تمام این اتفاقات برابر تیمی بود که در حالی قدم به این بازی گذاشت که رکورد تاریخ باشگاه را در زمینه به ثمر رساندن بیشترین گل در یک فصل شکسته بود- 139 گل در 57 بازی با میانگین 2.4 گل در هر بازی. این بازی بسیار بیشتر از پیروزی 2-3 تاتنهام برابر منچسترسیتی کنترل شده بود، دیداری که نتیجه بهتری داشت اما بازی بسیار بازتری هم بود.

ثبات دفاعی تاتنهام در آنفیلد هم موضوع عجیبی نبود. آنها در طول چند ماه اخیر در این زمینه بسیار باثبات ظاهر شدند و در هشت بازی اخیر تنها پنج گل دریافت کردند. از زمانی که آنتونیو کونته هدایت تاتنهام را برعهده گرفت، تنها سیتی و لیورپول در لیگ برتر تعداد گل کمتری دریافت کرده‌اند و بخش زیادی از انسجام دفاعی آنها به دلیل ساعات طولانی کار در زمین تمرین توسط مربیان، آنالیزورها و بازیکنان است.

آماده‌سازی تاتنهام برای بازی روز شنبه و تمامی دیدارها با کار دقیق ویدیویی از سوی دپارتمان آنالیز تاتنهام شروع می‌شود. هدف این کار تمرکز روی حریف، نحوه استفاده از نقاط ضعف و ناامید کردن آنها و نقاطی است که تاتنهام خودش در دیدارهای اخیر روی آنها اشتباه کرده یا عملکرد خوبی داشته است.

آنالیزورها و مربیان کونته قبل و بعد از هر تمرین با دقت کار کرده و در طول این مکالمات تصمیم می‌گیرند که چطور کارهایی که باید با این بازیکنان انجام شود را به بهترین شکل منتقل کنند.

یکی از اصول همیشگی تیم‌های تحت هدایت کونته کار روزمره روی ساختار دفاعی تیم با خط دفاعی پنج نفره است. این شامل تمرکز زیاد روی الگوهای بازی است و این تمرینات دفاعی تحت نظارت کونته و کریستین استلینی، کمک‌مربی، برگزار می‌شوند. کار روی الگوهای هجومی بازی نیز با نظارت کونته، استلینی و رایان میسون، مربی تیم اول، انجام می‌گیرد.

برای درک عمیق پیام‌های مربوط به ساختار دفاعی، بازیکنان تاتنهام همچنین جلسات ویدیویی منظمی برگزار می‌کنند و این جلسات نه فقط با حضور خط دفاع، بلکه با کل تیم برگزار می‌شود.

همه این برنامه‌ها برای این طراحی شده که هر بازیکن بداند دقیقا در حال انجام چه کاری در هر سناریو است، چیزی که برابر خط حمله‌ای به ترسناکی خط حمله لیورپول ضروری است. و این چیزی است که به دایر کمک کرد تا در برابر بسیاری از ضربات سر جاگیری خوبی داشته باشد، به دیویس کمک کرد که حرکات محمد صلاح را پیش‌بینی کرد و او را مهار کند، به رومرو کمک کرد که کاملا آرام و باثبات باشد و به رویال و سسنیون کمک کرد تا تهدید اندی رابرتسون و ترنت الکساندر آرنولد را با موفقیت خنثی کنند.

 

 

تاتنهام برنامه بازی‌اش برای روز شنبه را به حدی خوب اجرا کرد که باعث عصبانیت یورگن کلوپ شد. خبرنگار اتلتیک در نشست خبری پس از بازی از او پرسید که آیا تحت تاثیر سبک دفاع کردن تاتنهام قرار گرفته و او پاسخ داد:” متاسفم، من فرد مناسبی برای پاسخ دادن به این سوال نیستم، من این سبک از فوتبال را دوست ندارم. اما این مشکل شخصی من است. فکر می‌کنم آنها در کلاس جهانی هستند و من فکر می‌کنم که آنها باید کارهای بیشتری برای این بازی انجام می‌دادند.

فکر می‌کنم آنها 36 یا 38 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشتند (در واقع 34 درصد). اما این مشکل من است. من نمی‌توانم چنین شرایطی را در تیمم به کار بگیرم. بنابراین چنین کاری از من برنمی‌آید.

بنابراین بله، بازیکنان در سطح کلاس جهانی راه تمامی توپ‎ها را می‌بندند و انجام این کار بسیار دشوار است. اتلتیکو مادرید این کار را انجام می‌دهد. مشکلی نیست، آنها در هر حال پیروز می‌شوند. واقعا مشکلی نیست. فقط من نمی‌توانم. به کاری که آنها انجام می‌دهند احترام می‌گذارم اما این سبک من نیست.”

این ناراحتی یادآور صحبت‌های او در ماه دسامبر بود که گفت تاتنهام “تنها سعی می‌کرد توپ را به دورترین منطقه ممکن بفرستد و هری کین و سون با نهایت سرعت به دنبال آن باشند.”

اظهارات او در هر دو مورد درباره تاتنهام سختگیرانه بود، چرا که این تیم بازی بسیار خوبی ارائه کرده و برنامه بازی خودش را به نحو احسن اجرا کرده بود.

و انجام این کار برابر جمعیت پر سروصدای حاضر در آنفیلد که بیشتر از پنج سال است هیچ شکستی در دیدارهای خانگی را تجربه نکرده‌اند، درخشان‌تر هم به حساب می‌آمد. تاتنهام در بازه زمانی‌ای در نیمه اول تنها 10 درصد از مالکیت توپ را در برهه‌ای پنج دقیقه‌ای در اختیار داشت و تمرکز لازم برای ایستادگی برابر چنین فشاری بسیار زیاد است.

کونته پس از بازی از قدرت ذهنی و روحیه تیمش تمجید کرده و گفت:” ما هرگز خونسردی خودمان را از دست ندادیم و آرامش لازم برای مواجهه با لحظات دشوار را حفظ کردیم.”

 

صلاح مانند سایر ستاره‌های لیورپول فرصت چندانی برای شوتزنی مقابل دروازه تاتنهام به دست نیاورد.

 

کونته همچنین از “شجاعت” و “جسارت” تیمش به خاطر سبک بازیسازی‌ از خط دفاعی مقابل پرس لیورپول تقدیر کرد. تاتنهام چند بار شرایط سختی را در مسیر انجام این کار خصوصا در نیمه اول تجربه کرد اما آنها پاداش تسلط بر اعصاب‌شان را گرفتند چون لیورپول نتوانست بر آنها غلبه کرده و این تیم را مانند اکثر رقبا به عقب براند. گل تاتنهام روی پاس لوریس به رویال که پاس هوایی درخشانش به کین رسید، شکل گرفت. سسنیون، دیگر وینگ-بک این تیم، نیز با حرکت انفجاری به سمت جلو و فراهم کردن موقعیت خوب برای سون هیونگ مین که تنها با یک ضربه ساده دروازه را باز کند روی این گل سهیم بود.

کین نقش بسیار زیادی روی این گل داشت و سون کار را تمام کرد اما برای یک بار هم که شده بحث برای انتخاب بهترین بازیکن زمین پس از پایان بازی به جای این که روی مهاجمان تاتنهام باشد، روی مدافعان این تیم بود. بی‌تی اسپورت این عنوان را به بن دیویس داد، در حالی که رومرو و رویال هم می‌توانستند گزینه‌هایی بسیار جدی باشند. رویال بازی را با چهار تکل موفق، چهار پاس بلند دقیق روی پنج پاس ارسالی و پنج دفع توپ به پایان برد تا یکی از بهترین نمایش‌هایش را در پیراهن تاتنهام ارائه کرده باشد.

خط دفاعی تاتنهام در طول دو سال اخیر و پیش از حضور کونته باعث ایجاد دردسر برای این تیم شده بود اما حالا به نقطه قوت این تیم تبدیل شده است. و با حضور کین، سون و دژان کولوسفسکی درخشان در خط حمله، دریافت نکردن تعداد گل زیاد باعث شده که تاتنهام به حریفی بسیار خطرناک تبدیل شود.

ما هنوز نمی‌دانیم که آیا این روند برای این که تاتنهام را در جمع چهار تیم صدر جدول قرار دهد، کافی است یا خیر اما این پیشرفت دفاعی خبر از آینده‌ای درخشان برای این تیم در سال‌های پیش‌رو می‌دهد.

 

عنوان اصلی مقاله: Five conceded in eight games – how Conte has made Tottenham’s defence one of the best نویسنده: Charlie Eccleshare نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 9 می 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.