آیا آرون رمزدیل می‌تواند شماره یک تیم ملی انگلیس باشد؟

وقتی جوردن پیکفورد به عنوان دروازه‌بان اول گرت ساوت‌گیت انتخاب شد، بیش از پیش زیر ذره‌بین قرار گرفت. رمزدیل درباره این که دوست دارد در جام جهانی امسال در این جایگاه باشد، صحبت کرده و قدرت، اعتماد به نفس و خودباوری بسیاری را از زمان پیوستن به آرسنال در این تابستان به تصویر کشیده است.

هفت‌یک- بیشتر توجهات به اولین فصل حضور آرون رمزدیل در آرسنال روی پخش توپ او بوده است. این دروازه‌بان 23 ساله تیم میکل آرتتا را در زمینه مالکیت توپ دگرگون کرده، بنابراین این توجه قابل درک است اما او در عین حال وقتی نوبت به کار اصلی‌اش می‌رسد نیز بسیار کاردرست و بی‌نقص است: دروازه‌بانی (توضیح مترجم:این مطلب پیش از دیدار چهارشنبه شب آرسنال-لیورپول نوشته شده است).

دوازدهمین کلین‌شیت او در این فصل لیگ برتر در جریان پیروزی 0-2 برابر لسترسیتی به دست آمد- او با این رکورد از آمار برند لنو در فصل گذشته عبور کرد. این موضوع با توجه به این که آرسنال هنوز 12 بازی دیگر در یپش دارد و تنها دروازه‌بانانی که آماری بهتر از او دارند ادرسون (16) و آلیسون (15) هستند، یک شاهکار به حساب می‌آید.

برندان راجرز پس از این که رمزدیل برای دومین بار به بهترین شکل ممکن اجازه گلزنی به لستر در این فصل را نداد، گفت:” او از نظر من بهترین دروازه‌بان انگلیسی حال حاضر است. او درجه یک است. او از زمان پیوستن به آرسنال پیشرفت کرده و خیلی خوب با این انتقال کنار آمده است. او خونسردی بسیار خوبی را به بازی‌اش اضافه کرده است.”

 

واکنش‌های تماشایی رمزدیل در هر دو دیدار رفت و برگشت مقابل لسترستی، از عوامل اصلی پیروزی آرسنال بود.

 

میکل آرتتا روز گذشته پاسخ داد:” اول از برندان برای چنین نظری تشکر می‌کنم. فکر می‌کنم آرون از این کلمات برای افزایش اعتماد به نفس در عملکردش استفاده می‌‎کند. همانطور که همیشه گفته‌ام، او از روزی که ما جذبش کردیم استثنایی بوده و این نه فقط در زمین، بلکه از نظر تغییراتی که پیدا کرده و شخصیتش بوده است.”

تکل به موقع بنجامین وایت روی جیمز مدیسون در بازی هفته گذشته مثالی عالی است که نشان می‌دهد کلین‌شیت تلاشی جمعی است. اما تکلیف دروازه‌بانی صرف چه می‌شود؟ پاسخ ساده این است که این ملی‎پوش انگلیسی یکی از بهترین دروازه‌بان‌ها در این فصل لیگ برتر بوده است.

ما می‌توانیم برای این که دید جامع‌تری داشته باشیم به تعداد گل‌های مورد انتظاری که رمزدیل باید دریافت می‌کرد، نگاه کنیم. از “گل‌های مورد انتظار در چارچوب” استفاده می‌کنیم- معیاری که کیفیت شوت‌های در چارچوبی که یک دروازه‌بان با آن روبرو بوده را در نظر می‌گیرد و این موضوع را از جایگاه توپ در دروازه و زاویه‌ای که شوت از آن زده شده، حساب می‌کند. ما با استفاده از این می‌توانیم مقایسه کنیم که او واقعا این فصل باید چه تعداد گل دریافت می‌کرد و معیار “ممانعت از گل” را به دست بیاوریم.

از این طریق می‌بینیم که این دروازه‌بان 23 ساله مانع از به ثمر رسیدن بیشتر از چهار گل شده که در رده سوم بهترین عملکرد در فصل 22-2021 لیگ برتر قرار دارد.

 

 

این بهترین فصل رمزدیل در لیگ برتر از نظر آماری بوده است. اگر دوران حضور او در بورنموث و شفیلد یونایتد را در نظر بگیریم، فشاری که او تحت آن بازی می‌کرد، متفاوت بود.

او در فصل 20-2019 با بورنموث با 177 شوت در چارچوب روبرو شد و سال بعد در بِرَمِل لین این تعداد به 205 شوت رسید. آرسنال هنوز 12 بازی دیگر پیش‌رو دارد اما رمزدیل تا امروز با 87 شوت در  این فصل روبرو شده و تاثیرگذاری‌اش در مهار شوت افزایش پیدا کرده است.

این دروازه‌بان در نیم فصل اولِ فصلی که بورنموث سقوط کرد، قابل اعتماد بود اما هرچه به پایان سال نزدیک‌تر شدیم افت کرد. او در شفیلد بیشتر بازی کرد اما تاثیرگذاری کمتری داشت و درست پیش از نیم فصل 21-2020 افت قابل توجهی داشت.

هرچند دروازه رمزدیل در ورزشگاه امارات کمتر تهدید شده اما هروقت مجبور به واکنش شده، عکس‌العمل‌های خوبی ارائه داده است. تفاوت بین تعداد گل‌های دریافتی و کیفیت ضرباتی که در 50 شوت اخیر با آنها روبرو شده (در طول سه فصل گذشته) این را نشان می‌دهد.

 

 

دورنمای حول عملکرد او در آرسنال مهم است. در حالی که او با تعداد شوت‌های در چارچوب کمتری نسبت به بورنموث و شفیلد یونایتد روبرو بوده اما این آمار با تعداد شوت‌هایی که لنو در فصل گذشته با آنها روبرو شده مشابه است.

این دروازه‌بان آلمانی در فصل 21-2020 با 120 شوت در چارچوب (3.45 شوت در هر 90 دقیقه) روبرو شد. هشتاد و هفت شوتی که رمزدیل در این فصل با آن روبرو بوده یعنی 3.78 شوت در هر 90 دقیقه و این یعنی تلاش او در دروازه باید بیشتر باشد. این عدد شاید تا پایان فصل بسته به شانس‌هایی که تیمش با آن روبرو می‌شود، تغییر کند اما در حال حاضر او آمار بهتری دارد.

در حالی که تعداد گل‌های دریافتی مورد انتظار آرسنال تا ماه دسامبر از تعداد گل‌های مورد انتظار این تیم بیشتر بوده، این نشان می‌دهد که بعضی از مهارهای رمزدیل اهمیت بسیاری در کسب نتایج این تیم داشته است. او آن مهار روی ضربه آزاد جیمز مدیسون در خانه لسترسیتی در ماه اکتبر را داشت اما در عین حال توانست علیرغم روبرو شدن با هشت شوت در چارچوب که گل‌های مورد انتظار 1.2 را در پی داشت، دروازه‌اش را بسته نگه دارد. چنین عملکردهایی باعث شد که او رکورد ممانعت از به ثمر رسیدن بیش از چهار گل را به ثبت برساند.

 

 

این در حالی است که لنو در فصل گذشته یک گل بیشتر از گل‌های مورد انتظار دریافت کرد. این لزوما فصل بدی برای لنو نبود، چون مشکل اصلی آرسنال نبود تهدید کافی در خط حمله بود اما رمزدیل فصل بهتری داشته است.

بیشتر شوت‌هایی لنو با آنها روبرو شد، از سمت راست زده شد، جایی که فصل گذشته خط دفاعی آرسنال در آن شکننده بود. این دروازه‌بان آلمانی از شرایط خوبی که رمزدیل با داشتن خط دفاعی چهار نفره فعلی برخوردار است، بهره‌مند نبود؛ به ویژه با بودن تاکه‌هیرو تومیاسو، مدافع راست بسیار مستحکم که انتخاب اول این پست است.

 

 

رمزدیل علاوه بر این که از کمک خط دفاعی‌اش برخوردار بوده، خودش هم یکی از دلایلی بوده که اولین فصل حضورش در آرسنال خوب پیش رفته است.

آرتتا پس از اولین حضور او در ترکیب اصلی این تیم در دیدار برابر نوریچ سیتی در لیگ برتر گفت:” من فکر می‌کنم او فوق‌العاده است. او نه تنها از نظر فنی عالی بوده، بلکه تغییرات بسیار خوبی هم داشته، این انرژی او است. حس و ارتباط خوب او در خط دفاعی، نحوه واکنش‌هایش، همگی از نظر من درجه یک است.

ما دو دروازه‌بان عالی داریم و هرگز فراموش نکنید که برند برای ما چه کار کرد و چه دروازه‌بان خوبی است. حالا ما باید خوب بازی کنیم و نیاز داریم در دیدارها پیروز باشیم، بنابراین هرکسی عملکرد بهتری داشته باشد و اعتماد به نفس بالاتری به تیم بدهد و قابل اعتمادتر باشد، بازی خواهد کرد.”

دادن انرژی مثبت یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای این فصل برای آرتتا بوده است. این موضوع حتی پیش از تمجیدهای این مربی اسپانیایی از شماره یک آرسنال نیز مشهود بود.

اولین بازی رسمی او در دیدار برابر وست بروم در جام اتحادیه بود. تعداد 2744 هوادار به هاوثورنز سفر کرده بودند و وقتی رمزدیل برای اولین بار به عنوان بازیکن آرسنال در دروازه قرار گرفت، از او استقبال کردند. او به حمایت آنها پاسخ داد و در بازی خارج از خانه بعدی پا را یک قدم فراتر گذاشت و تمام طول ترف‌مور را پس از پایان بازی دوید تا پیراهنش را به یکی از هوادارانی که به آنجا سفر کرده بود، بدهد؛ دستی برای آنها تکان داده و کل این مسیر را برگردد و از تونل به سمت رختکن برود.

این رابطه با هواداران در خانه و خارج از خانه وجود داشته اما او هراسی از برخورد با هواداران رقیب هم ندارد. همراهی با شعار “تو مزخرف هستی… اه!” هواداران لستر مثالی عالی است اما او واکنش خوبی هم به فریاد هواداران لیدز یونایتد خطاب به او در هنگام گرم کردن در الند رود داشت و پس از آن بیشتر پولی که سمتش پرتاب شده بود را برداشت و با خودش به رختکن برد.

 

نمایش‌های خوب رمزدیل باعث شد تا لنو در این فصل کاملا نیمکت‌نشین شود.

 

آرسنال از حضور شخصیتی به قدرتمندی او در دروازه سود برده و حالا اظهاراتی به گوش می‌رسد که حضور او به نفع تیم ملی انگلیس هم خواهد بود.

جدای از این که او در فهرست 26 نفره انگلیس برای یورو 2020 حضور داشت و اولین بازی ملی‌اش را در ماه نوامبر انجام داد، اتحادیه فوتبال این کشور با ویژگی‌های شخصیتی او آشنایی دارد. او ماه مارس گذشته جز گروه رهبری تیم ملی زیر 21 ساله‌هایی انگلیس در جام ملت‌های اروپا بود.

برداشتن قدم بعدی در تبدیل شدن به دروازه‌بان شماره یک گرت ساوت‌گیت فشارهای خاص خودش را به همراه دارد. او بی‌احتیاطی‌هایی را در پیراهن آرسنال داشته اما اکثر آنها نادیده گرفته شده چون در جریان پیروزی‌های این تیم بوده است. این لحظات مطمئنا بار دیگر در آینده رخ خواهند داد چون رمزدیل انسان است اما همه چیز به واکنش او بستگی دارد.

پت جنینگز، دروازه‌بان سابق تاتنهام، آرسنال و ایرلند شمالی، به اتلتیک می‌گوید:” دروازه‌بانی که اشتباه نداشته باشد هنوز به دنیا نیامده است.

وقتی که شهرتی برای خودتان دست و پا کنید، شرایط بدتر می‌شود. هواداران تیم شما می‌دانند که هر هفته قادر به انجام چه کارهایی هستید چون این کارها را در برابر آنها انجام داده‌اید. اما هروقت به سفر می‌روید تا در منچستر، لیورپول یا هر شهر دیگری بازی کنید، آن هواداران می‌گویند این مرد بهترین بازیکن سال شده؟ (جنینگز جایزه بهترین بازیکن سال را در سال 1976 کسب کرد). بنابراین فشار بیشتری در آنجا روی شما است. باید به سطح بالاتری بروید و اشتباهی نداشته باشید. داشتن چنین مشکلی جالب است اما فشار بیشتری را هم به همراه دارد.”

وقتی جوردن پیکفورد به عنوان دروازه‌بان اول گرت ساوت‌گیت انتخاب شد، بیش از پیش زیر ذره‌بین قرار گرفت. رمزدیل درباره این که دوست دارد در جام جهانی امسال در این جایگاه باشد، صحبت کرده و قدرت، اعتماد به نفس و خودباوری بسیاری را از زمان پیوستن به آرسنال در این تابستان به تصویر کشیده است.

رمزدیل با چنین عملکرد قدرتمندی در این فصل به بسیاری ثابت کرده که اشتباه می‌کردند. او شایستگی این را دارد که اعتماد بیشتری از سوی ساوت‌گیت دریافت کند اما حتی اگر این اتفاق رخ ندهد هم او خودش را در موقعیتی استثنایی قرار داده تا در ادامه فصل به پیشرفت فردی و تیمی در آرسنال ادامه دهد.

 

 

عنوان اصلی مقاله: How good is Arsenal’s Aaron Ramsdale نویسنده: Art de Roché و Mark Carey نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 16 مارس 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *