چگونه لیورپول تصمیم گرفت آرنه اسلوت را استخدام کند

ملحق شدن اسلوت به لیورپول اتفاقی تعیین‌کننده برای او و زوج اجرایی جدید لیورپول یعنی هیوز و ادواردز خواهد بود. هرسه می‌دانند که اعتبار حرفه‌ای آنها با آنچه در ادامه رخ خواهد داد، تعیین خواهد شد

هفت‌یک- در اواسط ماه آوریل بود که ریچارد هیوز، مدیر ورزشی جدید لیورپول سفری را به هلند ترتیب داد. در آن زمان گمانه‌زنی‌ها پیرامون سرمربی بعدی لیورپول بیشتر متوجه روبن آموریم، سرمربی جوان و تحسین‌شده‌ی اسپورتینگ لیسبون بود. اما هیوز به‌جای سفر به پرتغال راهی شهر روتردام هلند شد تا با مربی دیگری ملاقات کند؛ کسی که مدیران لیورپول او را جانشینی ایده‌آل برای یورگن کلوپ می‌دانستند.

این نخستین بار بود که هیوز با سرمربی فاینورد یعنی آرنه اسلوت دیدار می‌کرد. با این حال او احساس می‌کرد که شناخت دقیقی از مرد ۴۵ ساله‌ی هلندی دارد. هیوز هفته‌ها غرق در اطلاعات معطوف به اسلوت، ویدئوهای آنالیز و ویژگی‌های شخصیتی او بود که روی‌هم‌رفته او را به گزینه‌ی اول لیورپول بدل ساخته بودند.

پس از شنیدن دلایل این انتخاب، اسلوت اعلام کرد که این چالشی ا‌ست که او مشتاقانه آن را می‌پذیرد. به‌منظور جلوگیری از هرگونه حواس‌پرتی ناخواسته پیش از بازی فینال جام حذفی هلند مابین فاینورد و نایمخن، مدیران لیورپول تا برگزاری آن بازی صبر و سپس مذاکرات ابتدایی را با باشگاه هلندی آغاز کردند.

دنیس ده‌کلوسه، مدیر اجرایی فاینورد، نشان داد که مذاکره‌کننده سرسختی ا‌ست. دو باشگاه توافق کردند که لیورپول غرامتی معادل ١١ میلیون یورو به فاینورد بپردازد؛ گرچه باشگاه هلندی اعلام کرد که این رقم می‌تواند تا بیش از ١٣ میلیون یورو نیز افزایش یابد.

اسلوت یک قرارداد سه ساله با لیورپول امضا کرد. مربی هلندی اظهار داشت که عنوان سرمربی (head coach) را به مَنِجر (manager) ترجیح می‌دهد؛ که یعنی در سلسله‌مراتب سازمانی او فقط پاسخگوی هیوز و همچنین مدیرعامل گروه ورزشی فنوی یعنی مایکل ادواردز خواهد بود. او قرار است دستیاران خود یعنی اسپایک هولشوف و روبن پیترز را نیز با خود به مرسی‌ساید ببرد.

اعلام رسمی توافق تا با پایان فصل به تعویق افتاد تا هم کلوپ و هم اسلوت بتوانند خداحافظی شایسته‌ای را با طرفداران دو باشگاه ترتیب دهند. بر طبق توافق، اسلوت از روز یکم ژوئن کار خود را در لیورپول آغاز خواهد کرد.

اسلوت در مراسمی پرشور از هواداران فاینورد خداحافظی کرد.

این داستان انتخاب سرمربی جدید لیورپول بود که از طریق گفتگو با منابعی که از جزئیات پروسه آگاهی داشتند به دست آمد.

حالا می‌توانیم آشکار کنیم که:
– چگونه اسلوت در ارزیابی‌های مدیران لیورپول بالاترین امتیاز را مال خود کرد
– چرا مدیران لیورپول معتقد بودند که یافتن یک «کلوپ دیگر» غیرممکن است
– چگونه نام ارنستو والورده و لوچانو اسپالتی به‌عنوان نامزدهای احتمالی مطرح شد
– مسائل فنی اقامه‌شده علیه روبن آموریم و روبرتو دی زربی
– تنش‌ها و کشمکش‌هایی که میان لیورپول و فاینورد حین مذاکرات به وجود آمد

ملحق شدن اسلوت به لیورپول اتفاقی تعیین‌کننده برای او و زوج اجرایی جدید لیورپول یعنی هیوز و ادواردز خواهد بود. هرسه می‌دانند که اعتبار حرفه‌ای آنها با آنچه در ادامه رخ خواهد داد، تعیین خواهد شد؛ اینکه آیا می‌توانند از میراث کلوپ به‌عنوان پایه‌ای برای موفقیت‌های آتی بهره ببرند یا خیر.

***

وقتی کلوپ در روز ٢۶ ژانویه تصمیمش مبنی بر ترک باشگاه در پایان فصل را به اطلاع عموم رساند، مالکان لیورپول از دو ماه قبل می‌دانستند که تغییرات اساسی در باشگاه در راه است. مدیر تحقیقات باشگاه یعنی ویل اسپیرمن و تیمش از همان زمان کار جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات را برای انتخاب یک جانشین مناسب آغاز کردند.

با این حال اولویت مالکان باشگاه طراحی ساختاری بود که بتواند لیورپول را با عصر پسا-کلوپ وفق دهد. اقدام مرکزی در این خصوص بازگرداندن مایکل ادواردز به باشگاه بود که دو سال قبل از سمتش به‌عنوان مدیر اجرایی استعفا داده بود. گویا این تصمیم رئیس FSG یعنی مایک گوردون بود که گامی به عقب بردارد.

مایکل ادوارد (سمت چپ) در کنار یورگن کلوپ و مایک گوردون در سال 2019

با توجه به اینکه ادواردز در اوایل ماه مارس کنترل کلی امور فوتبالی باشگاه را در دست گرفت، انتخاب هیوز به‌عنوان مدیر ورزشی تشریفاتی به‌نظر می‌رسید. این بازیکن سابق تیم ملی اسکاتلند که سابقه‌ی همکاری‌اش با ادواردز به دو دهه قبل در پورتسموث بازمی‌گشت، به تازگی از شغلش در باشگاه بورنموث کناره گرفته بود.

این‌دو در کنار یکدیگر ارزیابی کیفی مربیان در سراسر اروپا را شروع کردند. معیار آنها روشن بود. لیورپول مربی‌ای می‌خواست با یک هویت متمایز از حیث برند فوتبالی: پویا، پرانرژی، و با سبکی مبتنی بر مالکیت توپ. آمادگی برای تصدی عنوان سرمربی (و نه منیجر) حائز اهمیت بود. اما در عین حال که نامزد مطرح‌شده می‌بایست دارای مهارت عملی در پیش بردن پروسه‌های تمرینی می‌بود، او همچنین باید نبض طرفداران لیورپول را نیز در مشت می‌گرفت؛ همانگونه که موفق‌ترین مربیان تاریخ باشگاه پیش از این چنین کرده بودند.

سابقه‌ی روشن در آماده و در دسترس نگه داشتن بازیکنان نیز یکی دیگر از فاکتورهای کلیدی بود؛ همینطور سابقه‌ی خوب در رشد دادن بازیکنان و بهبود عملکرد آنها. تمرکز بر انتخاب گزینه‌ی درست بود -و نه لزوما محبوب‌ترین گزینه- و هیوز و اداورادز خود را برای یک انتخاب جسورانه آماده می‌کردند.

از بیرون، ژابی آلونسو به‌عنوان مدعی اصلی نام برده می‌شد. مرد اسپانیایی اقبال باشگاه لورکوزن را دگرگون ساخته بود و می‌رفت که نخستین قهرمانی لیگ در تاریخ ١١٩ ساله‌ی آنها را برایشان به ارمغان آورد. او همچنین به‌واسطه‌ی دوران بازی‌اش پیوند نزدیکی نیز با لیورپول داشت. حتی کلوپ، که هیچ نقشی در پروسه انتخاب جانشین خود بر عهده نداشت نیز آلونسو را به‌عنوان یک مربی شگفت‌انگیز و فوق‌العاده از میان نسل جدید مربیان توصیف کرد.

گرچه آلونسو آشکارا یکی از گزینه‌های لیورپول بود، اما ادواردز و مدیران باشگاه از ماه فوریه میلادی مطلع شده بودند که آمدن او بسیار نامحتمل است. هیوز رابطه‌ای نزدیک با ایجنت آلونسو یعنی ایناکی ایبانیز دارد که همچنین مدیر برنامه‌ی مربی بورنموث یعنی آندونی ایرائولا نیز هست. آنها مدتها پیش از پیوستن هیوز به تیم مدیریتی لیورپول برای شکل دادن به عصر پسا-کلوپ، درباره‌ی چشم‌انداز مربیگری ژابی آلونسو و مسیر آتی او بحث کرده بودند.

ریچارد هیوز (لباس مشکی) در زمان حضور در بورنموث رابطه نزدیکی با ایرائولا داشت.

این بحث‌ها پس از تایید رسمی پیوستن هیوز به باشگاه شدت گرفت. با این حال ایبانیز مُصر بود که آلونسو می‌خواهد فصل بعد را نیز در لورکوزن بماند و علاقه‌ای به صحبت کردن درباره‌ی هیچ شغل دیگری ندارد، نه حتی در خصوص باشگاه‌های سابق خود یعنی لیورپول و بایرن مونیخ.

بایرن به‌صورت کاملا آشکار به‌دنبال جذب آلونسو بود درحالیکه در کورس قهرمانی بوندسلیگا از لورکوزن عقب افتاده بود. گزارش‌ها از مونیخ حاکی از این بودند که اگر که آلونسو قصد ترک لورکوزن را داشته باشد، بایرن مقصد احتمالی او خواهد بود. لیورپول خلاف این را باور داشت، اما در هر حال ماندن در لورکوزن محتمل‌ترین گزینه بود.

اگرچه این خط ارتباطی باز باقی ماند اما پیامی که از جانب ایبانیز دریافت می‌شد تغییری نکرد. آلونسو هیچ پیشنهادی را قبول نمی‌کرد.

آلونسو در روز 29 مارس به‌شکل عمومی اعلام کرد که در لورکوزن خواهد ماند. این اعلام رسمی پس از گفتگوهای او با مدیر ورزشی باشگاه یعنی سیمون رولفس در طی تعطیلات فیفادی صورت گرفت. تماسی که هیوز از جانب ایبانیز در ابتدای آن هفته دریافت کرده بود تنها آنچه را او از قبل می‌دانست، تایید می‌کرد.

هیچکس در لیورپول منکر این نیست که اگر آلونسو حاضر به گفتگو می‌بود می‌توانست یکی از جدی‌ترین گزینه‌های هدایت تیم باشد. اما خروج قطعی هافبک سابق باشگاه از گزینه‌ها تنها یک انتخاب را پیش روی مدیران لیورپول می‌گذاشت. در آن زمان تمرکز آنها به‌طور جدی معطوف به اسلوت شده بود.

***

هنگامی که لیورپول در اکتبر سال 2015 یورگن کلوپ را به‌عنوان جانشین برندن راجرز انتخاب کرد، اف‌اس‌جی به اطلاعاتی که از جانب ادواردز به آنها ارائه شده بود، اعتماد کرده بود. ادواردز در آن زمان به‌تازگی به‌عنوان مدیر فنی باشگاه منصوب شده بود. در آن هنگام عمده‌ی دلایل این انتخاب به عملکرد درخشان کلوپ در بورسیا دورتموند مربوط می‌شد؛ اگرچه نتایج او در باشگاه آلمانی در آخرین فصلش سیر نزولی به خود گرفته بود اما بررسی شاخص نسبتا تازه‌ی امید گل (xG) نشان می‌داد که آنها متحمل یک زنجیره‌ی غیرعادی بدشانسی شده بودند.

حالا که حدودا یک دهه گذشته، رویکردهای گردآوری اطلاعات در باشگاه بسیار عمیق‌تر شده. اسپیرمن، فیزیکدانی که در هاروارد تحصیل کرده، برای پنج سال دیتا-ساینتیست ارشد لیورپول بود تا اینکه در ژانویه‌ی سال گذشته جای خود را به یان گراهام داد. اسپیرمن روی الگوریتمی کار کرده که به سنجش عملکرد یک مربی بر اساس چندین فاکتور گسترده می‌پردازد. نه‌فقط عملکرد و نتایج تیم بلکه سبک بازی، رشد فردی بازیکنان، سازش‌پذیری با انواع گوناگون بازیکنان و… در این الگوریتم مدنظر قرار می‌گیرد. هدف نهایی پیش‌بینی نتایج آتی و همچنین احراز صلاحیت یک مربی برای هدایت تیم است.

امتیازات اسلوت در این الگوریتم، که بر اساس عملکرد سه ساله‌ی او در فاینورد ارزیابی شده به‌شدت تحسین‌برانگیز بوده. ادواردز و هیوز پیش از اعلام این نتایج نیز اسلوت را به‌عنوان یک گزینه‌ی جدی در نظر داشتند اما به هیچ وجه انتظار نداشتند که این ارزیابی‌ها چنین نتایج چشمگیری در پی داشته باشد و مهر تایید کوبنده‌ای را بر روی نام او حک کند.

مارکوس سنسی یکی از بازیکنانی است که با درخشش زیر نظر اسلوت در فاینورد، راهی لیگ برتر شد.

موضوع منحصر به این ارزیابی‌ها نبود. هیوز در طی تصدی شغل خود به‌عنوان مدیر فنی بورنموث بررسی همه‌جانبه‌ای را در خصوص تیم فاینورد به عمل آورده بود. خرید مدافع آرژانتینی یعنی مارکوس سنسی از باشگاه هلندی در آگوست 2022 و همچنین زیر نظر داشتن سایر بازیکنان از جمله مدافع راست آنها مارکوس پدرسن (که اکنون به‌طور قرضی برای ساسولو بازی می‌کند)، مدافع چپ آنها کوئیلیدینسکی هارتمن (که پس از انتقال تایرل مالاسیا به منچستریونایتد در جولای 2022 به‌خوبی جای خالی او را پر کرده)، و وینگر کلمبیایی یعنی لوئیس سینسترا (که پس از یک فصل حضور در لیدز سرانجام به بورنموث ملحق شد)، همه و همه بیانگر توجه ویژه‌ی هیوز به فاینورد بود.

بازیکنان دیگری از فاینورد نیز بودند که بر طبق توصیه‌ی استعدادیاب‌ها مورد توجه هیوز بودند. سرانجام هیوز به تیم استعدادیابی خود در بورنموث گفت که دست از پیشنهاد کردن بازیکنان فاینورد به او بردارند:«ماجرا مربوط به بازیکنان نیست، بلکه مربوط به مربی آنها و سیستم اوست.»

***

تشخیصی درون تیم مدیریتی لیورپول وجود دارد مبنی بر اینکه یافتن یک کلوپ دیگر غیرممکن است؛ و با حیث این یگانگی و تکرارناپذیری تلاش برای یافتن چنین شخصی بیهوده خواهد بود. با این حال آنها نوعی همانندی جالب توجه میان اسلوت و مربی آلمانی می‌بینند. مربی‌ای که هفت جام معتبر برای لیورپول به ارمغان آورده و دگرگون‌کننده‌ترین مربی باشگاه از زمان بیل شنکلی به‌شمار می‌رود. ادواردز و هیوز احساس می‌کنند که سبک هیجانی، پرتحرک، و مبتنی بر پرسینگ و مالکیت توپ آرنه اسلوت همان نوعی از فوتبال تهاجمی است که می‌تواند بازیکنان و طرفداران لیورپول را به وجد بیاورد. با توجه به نظر آنها مبنی بر وجود بازیکنان مستعد در باشگاه، آنها مجاب شده‌اند که سبک اسلوت کاملا همخوان با ترکیبی ا‌ست که او در اختیار خواهد داشت.

یارل کونسا، کانر بردلی، بابی کلارک، جیمز مک کانل، جیدن دنس و لوئیس کوماس همگی در این فصل پا به رده‌ی بزرگسالان گذاشتند؛ و اسلوت سابقه‌ای درخشان در اعتماد کردن به استعدادهای جوان در کارنامه‌ی مربیگری خود بجا گذاشته.

کارنامه‌ی اسلات در فاینورد نشان می‌دهد که او عملکردی فراتر از انتظار برای این باشگاه رقم زده. در ماه می سال 2022 او توانست آنها را به فینال لیگ کنفرانس اروپا برساند (جایی که با نتیجه‌ی یک بر صفر مغلوب رم شدند). در همان سال او به‌عنوان مربی سال لیگ هلند برگزیده شد.

علیرغم جدایی بازیکنان کلیدی و کمبود مهره در قیاس با دو رقیب اصلی یعنی پی‌اس‌وی آیندهوون و آژاکس، او در فصل 23-2022 تیمی با چهره‌ای تازه راهی رقابت‌ها کرد که توانست به قهرمانی لیگ برسد و در مرحله‌ی یک‌چهارم نهایی لیگ اروپا حضور یابد.

اسلوت در حالی فصل قبل فاینورد را قهرمان هلند کرد که آنها از سال 2017 موفق به بردن لیگ نشده بودند.

در این فصل آنها قهرمان جام حذفی شدند و پشت سر آیندهوون عنوان نایب قهرمانی لیگ را مال خود کردند. اولین تجربه‌ی اسلوت از مربیگری در چمپیونزلیگ با سوم شدن در گروه پشت سر اتلتیکو مادرید و لاتزیو همراه بود. در لیگ اروپا آنها در ضربات پنالتی مغلوب شدند، مجددا برابر رم.

اگرچه از کادر فنی فعلی لیورپول در خصوص جانشین کلوپ نظری درخواست نشده اما آرنه اسلوت رابطه‌ی بسیار خوبی با پپ لیندرز دارد که او نیز در این تابستان باشگاه را ترک خواهد کرد. حدود یک دهه قبل، زمانی که اسلوت کار خود در عرصه مربیگری را به‌تازگی آغاز کرده بود ملاقاتی میان این‌دو در منزل لیندرز صورت می‌گیرد و دو مربی ساعت‌ها به تبادل ایده‌های خود می‌پردازند. لیندرز اسلوت را بهترین مربی هلندی حال حاضر می‌داند و او را از حیث تاکتیکی باهوش و نوگرا توصیف می‌کند، با یک سبک بازی مشخص و شخصیتی خواهان ترقی.

در طی سال‌های اخیر لیندرز در گفتگو با مدیران باشگاه به‌طور متناوب به صحبت درباره شکل کاری اسلوت پرداخته است. هیوز همچنین صحبت‌هایی را با سنسی مدافع بورنموث و دیگر بازیکنانی که برای مربی هلندی بازی کرده‌اند داشته است؛ همچنین با کسانی که کار او را در فاینورد از نزدیک مشاهده کرده‌اند. گزارش‌ها از روتردام همگی حاکی از شیوه‌ی خاص اسلوت برای انتقال انرژی خود به بازیکنان و هواداران است.

مشابه لیورپول، روتردام نیز یک شهر بندری است با مردمی شیفته‌ی فوتبال. طوری که او بازیکنان، باشگاه و هواداران را با خود برای پیمودن یک مسیر همراه کرده، به‌طرز دلپذیری برای لیورپولی‌ها آشناست. اگرچه این یک پیش‌شرط برای مدیران لیورپول در خصوص انتخاب جانشین کلوپ نیست، اما برای اسلوت در کنار سایر کیفیت‌هایش، یک مزیت مضاعف به‌شمار می‌رود.

***

دست‌کم تا سه هفته بعد از اینکه آلونسو خود را از کانون توجه خارج کرد، مربی‌ای که به‌طور پیوسته به عنوان گزینه لیورپول مطرح می‌شد، روبن آموریم بود؛ کسی در چهار فصل دو قهرمانی لیگ با اسپورتینگ به‌دست آورده، با در نظر گرفتن اینکه آنها پیش از او برای نوزده سال قهرمان لیگ نشده بودند.

در هفته‌ی دوم آوریل، گزارش‌ها از پرتغال حاکی از پیشنهاد لیورپول به آموریم بودند و گفته می‌شد که مربی پرتغالی نیز با لیورپول بر سر یک قرارداد سه ساله به توافق شفاهی رسیده است. لیورپول قویا این موضوع را تکذیب کرد؛ خود آموریم نیز همینطور. مربی ٣٩ ساله در روز یازدهم آوریل اظهار داشت: «هیچ گفتگویی در کار نبوده و یقینا هیچ توافقی نیز.»

گزارش‌ها درباره‌ی آموریم -که مربی بدنسازی او یعنی پائولو باریرا عضو سابق کادر فنی قرمزهاست- موجب رنجش مدیران لیورپول شد. آنها نمی‌خواستند هیچ مربی دیگری، از جمله اسلوت، گمان کند که این شغل پیش از او به شخص دیگری پیشنهاد شده. واقعیت این است که آموریم، که مشتاق پیوستن به لیگ برتر نیز بود، در لیست لیورپول حضور داشت. او امتیازات بالایی را نیز در الگوریتم آنالیز دیتا به‌دست آورده بود. با این حال او هرگز مدعی اول به‌شمار نمی‌رفت. رائول کاستا، مدیر برنامه‌ی آموریم در اوایل ماه آوریل به مرسی‌ساید آمد، اما آن سفر اساسا برای ملاقات با لوئیز دیاز ترتیب داده شده بود که کاستا ایجنت او نیز هست.

علی‌رغم شایعات زیادی که وجود داشت، آموریم هرگز گزینه اول لیورپولی‌ها نبود.

گرچه ادواردز و هیوز کارنامه‌ی مربیگری آموریم را تحسین می‌کردند اما در خصوص سازش‌پذیری او با مقتضیات کار در لیورپول تردیدهایی داشتند. آنها مجاب نشده بودند که ترجیح او بر استفاده از دفاع سه‌نفره -که اتفاقا در خصوص آلونسو نیز صادق است- برای ترکیب بازیکنان فعلی لیورپول مناسب باشد. اما آنچه برجسته‌تر بود نگرانی جدی در خصوص سبک بازی آموریم بود. اگرچه اسپورتینگ در ٣۴ مسابقه‌ی این فصل ٩۶ گل به‌ثمر رساند اما سبک بازی آنها به‌عنوان سبکی کند و کمتر رو به جلو شناخته می‌شود، چه در هنگام حمله و چه در حین بازپس‌گیری توپ.

در خصوص روبرتو دی‌زربی، سرمربی برایتون و یولیان ناگلزمان، سرمربی آلمان نیز جمع‌بندی‌های مشابهی وجود داشت. دی‌زربی نیز همچون آموریم جزوی از لیست بود اما جزو مدعیان اصلی محسوب نمی‌شد. سبک بازی و قابلیت سازش‌پذیری با شرایط لیورپول این‌بار نیز جزو فاکتورها بودند. دیگرانی که به‌طور مختصر درباره‌ی آنها بحث شد ایرائولا (که قراردادش با بورنموث در سال 2025 به پایان می‌رسید) و همچنین سرمربی نیوکاسل یعنی ادی هاو بودند که هردوی آنها در بورنموث زیر نظر هیوز کار کرده بودند. دیگر گزینه‌ها سباستین هوینس، مربی اشتوتگارت (که امتیازات او در الگوریتم بسیار نزدیک به کلوپ بود و ستایشگران زیادی را نیز در لیورپول داشت) و همچنین میشل (که فصلی فوق‌العاده را با خیرونا در لالیگا پشت سر گذاشت) بودند.

سرمربی اینترمیلان یعنی سیمونه اینزاگی (یک مربی صاحب اعتبار که ضعفش در زبان انگلیسی می‌توانست مشکل‌ساز باشد) و سرمربی لیل یعنی پائولو فونسکا (که حالا مورد توجه آث میلان است) نیز در لیست حاضر بودند اما هرگز به‌طور جدی وارد بحث نشدند. توماس توخل نیز که در سال 2015 جانشین کلوپ در دورتموند شده بود و در سال 2021 با چلسی به مقام قهرمانی چمپیونزلیگ دست پیدا کرد، جزو گزینه‌های لیورپول به‌شمار نمی‌آمد. در حقیقت بسیاری از کسانی که به عنوان گزینه باشگاه مطرح شدند، به‌دلیل عدم وفق با معیارهای لیورپول نمی‌توانستند جزو گزینه‌ها باشند.

با این حال مورد ارنستو والورده جدی‌تر از سایرین به‌نظر می‌رسید، سرمربی شصت ساله‌ی اسپانیایی که دو قهرمانی لیگ با بارسلونا و سه قهرمانی لیگ با المپیاکوس به‌دست آورده بود و اخیرا توانست اتلتیک بیلبائو را پس از چهل سال به یک جام معتبر برساند و آنها را قهرمان کوپا دل ری کند. لوچانو اسپالتی ۶۵ ساله نیز دیگر گزینه‌ی موجود بود. فصل گذشته او توانسته بود ناپولی را پس از سی سال به مقام قهرمانی سری‌ A برساند. با این حال اسپالتی در همین ماه آگوست به‌عنوان سرمربی تیم ملی ایتالیا برگزیده شده بود. این حقیقت که هردوی اینها در بین گزینه‌های جدی لیورپول بودند نشان می‌دهد که سن و سال جزو معیارهای مدیران باشگاه محسوب نمی‌شد.

زمانی که ادواردز و هیوز کار خود را برای انتخاب جانشین کلوپ آغاز کردند، ابتدا یک لیست بیست نفره در نظر داشتند که قرار بود در ادامه به 10 نفر و بعد به پنج نفر تقلیل یابد و سرانجام گفتگوهای نهایی مابین سه نفر آخر صورت گیرد. اما آنچه حادث شد بسیار سرراست‌تر از اینها بود. گرچه آنها یک لیست کوتاه از مربیان بومی داشتند اما عمده‌ی تمرکزشان بر روی اسلوت به‌عنوان نامزد اصلی متمرکز شده بود و توانستند موافقت گوردون و سایر مالکان لیورپول را نیز به‌دست آورند تا مذاکرات رسمی را با فاینورد آغاز کنند.

***

وقتی کلوپ تصمیمش مبنی بر ترک لیورپول را اعلام کرد مدیران فاینورد دلیلی برای نگرانی نمی‌دیدند. گرچه آنها می‌دانستند که اسلوت امتیازات بالایی را در الگوهای پردازشی اطلاعات کسب خواهد کرد و جزو مربیان موفق اروپایی به‌شمار می‌رود، اما هرگز گمان نمی‌کردند که باشگاهی در حد و اندازه‌های لیورپول به‌سراغ مربی آنها بیاید. اما چشم‌انداز ناگهان دستخوش تغییر اساسی شد. برای آنها زحمت چندانی نداشت تا بفهمند که مدیران لیورپول تنها پس از گفتگو با اسلوت بود که به‌سراغ آنها آمدند.

از طرفی این استراتژی لیورپول منطقی به‌نظر می‌رسید چرا که در قرارداد اسلوت با فاینورد هیچ بند آزادسازی‌ای وجود نداشت. آنها تنها لازم بود که موافقت او را به‌دست آورند. اما اینکه همه فهمیدند اسلوت هدف اول لیورپول است باعث قوی‌تر شدن موضع فاینورد در مذاکرات شد. آنها حالا می‌توانستند باشگاه انگلیسی را به پرداخت پول وادار کنند.

دو طرف مذاکره هیوز و مدیر اجرایی ارشد فاینورد یعنی ده‌کلوسه بودند، کسی که سابقه مدیریت لس‌آنجلس گلکسی در ام‌ال‌اس را نیز در کارنامه داشت و مدتی را نیز به‌عنوان مدیر فوتبال جوانان در فدراسیون فوتبال مکزیک مشغول به کار بود.

دنیس ده‌کلوسه، مدیر اجرایی فاینورد، نشان داد که مذاکره‌کننده سرسختی ا‌ست.

ده‌کلوسه به‌عنوان یک مذاکره‌‌کننده ماهر و سرسخت شناخته می‌شود و در طی دوران حضورش در فاینورد نقشی کلیدی در مسائل مالی باشگاه و نقل و انتقال بازیکنان ایفا کرده است. هیوز درباره‌ی او گفت:«من روش او را می‌پسندم. رو به صورت شما لبخند می‌زند و گمان می‌کنید که کار در حال جلو رفتن است. اما در حقیقت هیچ‌چیز جلو نمی‌رود تا زمانی که او از توافق رضایت کامل داشته باشد.»

فاینورد با شایعات انتقال اسلوت به باشگاه‌های انگلیسی غریبه نبود. او پیش از این پیشنهادات لیدز یونایتد و کریستال پالاس را رد کرده بود و تاتنهام نیز در تابستان گذشته تلاش کرده بود او را به خدمت بگیرد. اما ده‌کلوسه مربی هلندی را متقاعد کرد که در باشگاه بماند و یک قرارداد جدید امضا کند.

در قرارداد قبلی اسلوت تصریح شده بود که او می‌تواند در تابستان 2024 با پرداخت مبلغ پنج میلیون یورو راهی باشگاه دیگری شود. اما در قرارداد جدید این بند حذف شده بود که همین نیز دست فاینورد را برای دریافت مبالغ بیشتر باز می‌گذاشت.

مذاکرات با لیورپول در صبح روز ٢۴ آوریل آغاز شد و تنش‌ها نیز پس از اینکه پیشنهاد اولیه‌ی ٩ میلیون یورویی توسط فاینورد رد شد، به اوج خود رسید. این موضوع باعث شد که اسلوت در کنفرانس مطبوعاتی پیش از دیدار با گو اهد ایگلز در لیگ هلند اعلام کند که مشخصا قصد دارد به لیورپول بپیوندد و اطمینان دارد که دو طرف با یکدیگر به توافق خواهند رسید.

اسلوت به این موضوع اشاره کرد که در طی این سال‌ها و با رشد دادن بازیکنانی که متعاقبا به فروش رفتند پول فراوانی را عاید فاینورد کرده و در ضمن آنها قرار است بالاترین مبلغ غرامتی را که تا بحال برای یک مربی هلندی پرداخت شده از لیورپول دریافت کنند.

گفتگوها در طی روز جمعه ادامه یافت و با توجه به اینکه روز شنبه روز پادشاه (یک تعطیلات عمومی در کشور هلند) بود، نگرانی‌هایی وجود داشت که حصول توافق تا هفته‌ی بعد به تعویق بیفتد. با این حال ارائه‌ی یک پیشنهاد بالاتر توسط هیوز کار را از بن‌بست خارج کرد و توافق شفاهی در عصر روز جمعه حاصل شد. لیورپول سپس در گفتگو با اسلوت و نماینده‌اش یعنی رافائلا پیمنتا به تنظیم جزئیات دقیق‌تر قرارداد پرداخت. پیمنتا یک ایجنت بسیار پرنفوذ است که مدیر برنامه‌ی مهاجم منچسترسیتی یعنی ارلینگ هالند نیز هست.

اسلوت پیش از این هم پیشنهادهایی از باشگاه‌های لیگ برتری داشت اما ترجیح داد در فاینورد بماند.

اسلوت امیدوار بود که بتواند دستیار سابقش در فاینورد یعنی مارینو پوشیچ را نیز با خود به آنفیلد بیاورد. اما پوشیچ به‌تازگی به‌عنوان سرمربی به شاختار دونتسک پیوسته و قصد دارد به کارش در باشگاه اوکراینی ادامه دهد. اسلوت به‌همراه دستیار مورد اطمینان خود یعنی هولشوف راهی لیورپول خواهد شد. هولشوف با ویرژیل فن‌دایک، کودی خاکپو و رایان گراونبرخ نیز غریبه نیست چرا که به‌عنوان دستیار رونالد کومان در تیم ملی هلند نیز فعالیت کرده. دیگر دستیار اسلوت یعنی پیترز نیز با او به لیورپول خواهد آمد.

انتخاب اسلوت عاری از ریسک نیست و کسانی بیرون از آنفیلد در این خصوص مردد هستند. او تنها دو جام در فوتبال هلند برنده شده، که برای مربی باشگاهی در سطح لیورپول اندک به‌شمار می‌رود. او همچنین در چمپیونزلیگ نیز تنها یک تجربه‌ی کوتاه پشت سر گذاشته است. کلوپ هم تنها سه جام در کارنامه‌ی خود داشت وقتی پا به لیورپول می‌گذاشت. اما دوتا از آنها جام‌های قهرمانی بوندسلیگا بودند که بسیار معتبرتر از اردیویسه است. ضمن اینکه او همچنین سابقه‌ی حضور در فینال چمپیونزلیگ را نیز در کارنامه داشت.

اسلوت از شخصیتی رک و بی‌محابا و بی‌تعارف برخوردار است. او استانداردهای بالایی دارد و عادت دارد که چیزی را که می‌خواهد به‌دست آورد. این توضیحی برای موفقیت‌های اوست اما در عین حال می‌تواند برای مربی هلندی حاشیه‌ساز نیز باشد. یک شمه از این موضوع زمانی بروز پیدا کرد که مذاکرات مابین لیورپول و فاینورد به مشکل خورده بود و اسلوت به‌طور عمومی اعلام کرد که راهی باشگاه انگلیسی خواهد شد.

مورد برجسته‌تر در ماه دسامبر سال 2020 و در زمان حضور او در آ.زد آلکمار اتفاق افتاد. در آن زمان فاینورد اعلام کرده بود که دیک ادووکات در پایان فصل از باشگاه جدا خواهد شد و گفتگوهایی را با اسلوت برای جانشینی او ترتیب داده بود. باشگاه آلکمار که از این گفتگوها اطلاعی نداشت، به محض اطلاع از موضوع شدیدا خشمگین شد و بلافاصله اسلوت را اخراج کرد. جان فن دن بروم، مربی پیشین آلکمار، که شاهد این اتفاقات بود اظهار داشت:«درستش این است که همیشه از در جلویی خارج شوید. این نه برای آرنه و نه برای باشگاه شایسته نبود.»

اگرچه هیچکدام از این‌ها برای ادواردز و هیوز غافلگیرکننده نیست اما آنها می‌بایست هرچه سریع‌تر یک رابطه‌ی کاری اثربخش و کارآمد را با اسلوت طرح‌ریزی کنند و پا به عصر پسا-کلوپ بگذارند. انتخاب مربی هلندی در درون باشگاه با استقبال خوبی مواجه شده است. شماری از اعضای کادر فنی لیورپول از مدت‌ها پیش از آغاز این پروسه با اسلوت در ارتباط بوده‌اند. آنها او را دوست‌داشتنی و تعامل‌گرا می‌دانند و احساس می‌کنند که اسلوت از حیث فرهنگی یک گزینه‌ی ایده‌آل برای باشگاه است.

سنگینی وظیفه‌ای که در انتظار اسلوت است در روز یکشنبه به‌وضوح نمایان بود. هنگامی که کلوپ با ابراز احساسات بی‌پرده‌ای که در فوتبال انگلیس به‌ندرت به چشم می‌خورد، با بدرقه‌ای باشکوه برای همیشه آنفیلد را ترک می‌کرد.

پر کردن جای او آسان نخواهد بود. اما مدیران لیورپول معتقدند که فرد درست را برای این منظور برگزیده‌اند.

 

 

عنوان اصلی مقاله: How Liverpool hired Arne Slot: The data, surprise contenders and why talks grew tense نویسنده: James Pearce و Oliver Kay- ترجمه: مصطفی کردلو نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 20 می 2024
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است