طلاق در اوج خوشبختی؛ چرا اسپالتی می‌خواهد از ناپولی جدا شود؟

درحالی که دی‌لورنتیس اصرار داشت که اسپالتی فصل بعد هم حضور داشته باشد، اما این مربی ادعا می‌کرد که چنین چیزی به صورت رو در رو به او گفته نشده است. اسپالتی عصبانی بود:"اون باید این رو به من می‌گفته نه شماها!"

هفت‌یک- از تراس هتل بریتانیک تا میزی در کوکو لوکو، آئورلیو دی‌لورنتیس، مالک ناپولی به همراه مدیر اجرایی‌اش، آندره‌آ چیاوِلی با لوچانو اسپالتی شام و شراب خورده‌اند.

شام شکرگزاری در جمعه شبی بود. چند روز قبل‌تر ناپولی، پس از قهرمانی لیگ، فیورنتینا را شکست داده بود. تصاویر هوایی بر فراز آسمان شهر تصاویر آتش‌بازی و جشن مردم را ثبت می‌کرد. نسلی از طرفداران ناپولی که در طول 33 سال گذشته اولین اسکودتو را جشن می‌گرفتند.

دی‌لورنتیس، چاولی و اسپالتی تنها وقتی باهم باشند، معنا پیدا کرده‌اند. همانطور که دی‌لورنتیس بیان کرد، ضیافت شام روحیه‌بخش بود. “رئیس همیشه شراب‌های ارزان و خوب را انتخاب می‌کند. به هرحال شراب اون چیزی نیست که من ازش زیاد چیزی سردربیارم.” اسپالتی چشمکی زد. بله درست است. او فقط یک تاکستان توسکانی را به عنوان شغل جانبی اداره می‌کند.

درمنوی کوکو لوکو بشقاب مشترکی وجود داشت که قبل از آنکه سفارش در آن سرو شود، باید به تأیید همه می‌رسید. بگذارید اسم این بشقاب را آینده‌ی ناپولی بنامیم.

اسپالتی گفت: “این اصلا راحت نیست که بشه تو یه رستوران ایتالیایی یه قرار کاری برگزار کرد. اینجا همیشه یه چیز خوشمزه پیدا می‌کنی که دهنت به جای حرف زدن، مشغول اون میشه.”

مزاحمتی ایجاد شده؟ این سوالی هست که پیشخدمت‌ها این روزها از روی تواضع می‌پرسند و بی‌احترامی چیزی نیست که اسپالتی به راحتی بخواهد با آن کنار بیاید.

مدت کوتاهی پس از حذف ناپولی در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در آوریل، پیام جدیدی به صندوق پستی اسپالتی ابلاغ شد. این یک نامه‌ی کاغذی که نیاز به تأیید گیرنده باشد، نبود. این یک ای‌میل تأیید شده با بار حقوقی بود، که نشان می‌داد ناپولی به دنبال بند تمدید قرارداد اسپالتی تا 2024 است.

درحالی که باشگاه کاملاً از حق خود برای فعال کردن این قرارداد برخوردار بود، اما اسپالتی از ماهیت ناگهانی آن که بدون هیچ هشدار و مشاوره‌ای بود، غافلگیر شد. او را قدیمی بنامید، اما او از صحبت کردن لذت می‌برد، از صحبت کردن با تامی استارسی و قهوه‌های معروفش در ناپولی، چون تشریفات یک چیز است و احساسات یک چیز دیگر.

درحالی که دی‌لورنتیس اصرار داشت که اسپالتی فصل بعد هم حضور داشته باشد، اما این مربی ادعا می‌کرد که چنین چیزی به صورت رو در رو به او گفته نشده است. اسپالتی عصبانی بود:”اون باید این رو به من می‌گفته نه شماها!”

بعد از قطعی شدن قهرمانی ناپولی، رابطه بین اسپالتی و دی‌لورنتیس خیلی زود تیره شد.

این‌طور به نظر می‌رسید که کوکولوکو ناخواسته، میزبان شام آخر بوده است. مکان رستوران در نزدیکی میدان شهدای ناپل (Piazza dei Martiri) است.

اسپالتیِ سرسخت، همیشه مردی با اصول و قواعد خودش بوده است. به همین دلیل هم او تابستان 2017 رم را ترک کرد، علی‌رغم اینکه جیم پالوتا، مالک وقت باشگاه، دست به هرکاری زد تا او را نگهدارد، چرا که او توانسته بود رکورد بیشترین امتیاز نسبت به فصل قبل را ثبت کند. بی‌احترامی به اسپالتی توسط اسطوره باشگاه، فرانچسکو توتی صورت گرفت. کسی که حجم زیادی از بیوگرافی خود را به فصل آخر دوران حرفه‌ای خود اختصاص داد و حتی سریال تلویزیونی هم درباره‌ی آن ساخته شد، و او مربی را به عنوان یک شخصیت شرور معرفی کرد که تحملش بیش از اندازه سخت بود.

برنامه دی‌لورنتیس برای یک سریال تلویزیونی در مورد فصل 23-2022 ناپولی که با فتح اسکودتو همراه شد، احتمالا با پیروزی برابر اودنیزه به پایان می‌رسید، جایی که آنها در فاصله پنج هفته به پایان فصل به قهرمانی رسید و بقیه فصل از جمله آن شب در کوکو لوکو جزو صحنه‌های حذف شده خواهد بود.

***

با در نظر گرفتن مسأله‌ی احترام، این نتیجه نباید کاملا غافلگیر کننده باشد.

به قول اسپالتی که این اصطلاح را به کار می‌برد:”اینطور نیست که هوای آفتابی ناگهان به بارانی بدل شود.” هرکسی که در ساحل ناپل ایستاده بود، می‌توانست ابرهای درحال وزیدن را ببیند.

در هر صورت، این اتفاقات با دی‌لورنتیس رخ می‌دهد. این غول بزرگ صنعت سینما که به “فومانتینو” شهرت دارد (توضیح مترجم: fumantino به معنای شخصیتی شخصیتی دمدمی مزاج، با واکنش‌های سریع و اخمو) ، تنور تنش و جدل بین او و مربیانش همیشه داغ بوده است. او در پنج سال گذشته چهار مربی را پشت سرگذاشته که اسپالتی هم جزو آنان محسوب می‌شود؛ اغلب او از دست آنها خسته می‌شده، مسئله‌ای که او با اکراه آن را پذیرفته است.

جمله‌ای که او در مورد جدایی والتر ماتزاری هنگام رفتنش به اینتر حدود یک دهه‌ی پیش گفت، هنوز دریادها مانده:”وقتی همسر شما تصمیم بگیره با کس دیگه‌ای بخوابه، حتما با یک نفر دیگه می‌خوابه.” او مائوریتزیو ساری را هنگام ترک تیم در سال 2018 “خائن” نامید. ساری در آن فصل توانست به رکورد 91 امتیاز برسد که حتی این فصل هم این تیم قهرمان ناپولی به آن رکورد دست پیدا نخواهد کرد. ساری پس از سالها مربی‌گری در تیم‌ها و لیگ‌های پایین ایتالیایی با “بهانه‌های مبتذل” به دست آوردن درآمد بیشتر به چلسی پیوست و درآمد نسبتا ناچیزی هم کسب کرد.

اما در مورد اسپالتی مسأله درباره فرارکردن با یک نفر دیگر، یا مساله درباره‌ی پول نیست، با توجه به اینکه او جزو شش مربی با حقوق بالا در سری A محسوب می‌شود.

او گفت:” من خوش شانس هستم. من در طول دوران حرفه‌ی کاری‌ام مقداری پول جمع کرده‌ام.” همانطور که تاکستان توسکانی و آپارتمان تماشایی‌ در منطقه بوسکو ورتیکاله میلان نشان‌دهنده‌‌ی این مطلب هست. “اگر شما قادر نیستید که به این جایگاه هرآنچه لیاقتش را دارد، بدهید، آن موقع تنها کار درست این است که آینده را در نظر بگیرید. و وقتی که شما به آینده توجه کردید، می‌توانید نتیجه گیری کنید.»

اسپالتی فکرهایش را کرده است و چه کسی می‌تواند از او کینه به دل بگیرد اگر بخواهد در اوج برود؟

او در ماه مارس 64 ساله شد. او به مسن‌ترین مربی‌ای بدل شده که برای اولین بار اسکودتو را فتح کرده است. اما در اینجا سن عامل خیلی مهمی نیست. او نزدیک به بازنشستگی است، ولی قصد آن را ندارد.

اما چرخه‌ی حیات تیمش چه خواهد شد؟

انتظار می‌رود در ماه‌های آتی، کرکس‌ها بر فراز ساحل ناپل به پرواز دربیایند و به دنبال طعمه از تیم قهرمان باشند. اگرچه اینکه بازیکنانی از تیم جدا شوند، چیزی نیست که اسپالتی را بترساند. او تابستان گذشته با وجود جدایی داوید اوسپینا، کالیدو کولیبالی، فابین روئیز، لورنزو اینسینیه و دریس مرتنز، در تیم ‌ماند.

انقلاب دیگر، حداقل از نظر تغییرات بازیکنان، قابل پیش‌بینی نیست. برخلاف اینتر که دو سال پیش مشکلات مالی‌اش آنتونیو کونته که تیم را قهرمان کرده بود، را مجبور به جدایی کرد، ناپولی خود را در موقعیتی قرار داده که بتواند در مقابل جدایی ستاره‌هایی که بند جدایی ندارند، مقاومت کنند مانند مدافع وسط‌شان کیم مین‌ـ جائه. اما جدایی اسپالتی می‌تواند به‌عنوان یک متغیر مهم روی بازیکنانی همچون ویکتور اوسیمن و دیدگاه آنها به آینده باشگاه تأثیرگذار باشد.

در این تابستان باشگاه‌های زیادی به دنبال ستاره‌های ناپولی خواهند بود؛ به ویژه ویکتور اوسیمن که نقش مهمی در قهرمانی ناپلی‌ها داشت.

مسائل زمانی برای دی‌لورنتیس پیچیده‌تر می‌شوند که متوجه می‌شویم یوونتوس به دنبال مدیر ورزشی ناپولی، کریستیانو جونتولی، است.

در حالی که بسیاری از استعدادیابی‌ها برای تابستان صورت گرفته، اما “فرار مغزها(استعدادها)” یک نگرانی برای طرفداران محسوب می‌شود. به عنوان یک اتفاق این محتمل است که دی‌لورنتیس برای مصاحبه با یک مربی و مدیرورزشی جدید در استودیو فیلمائورو برنامه ریزی می‌کند و او سعی دارد که بازیکنان را متعاقد کند که تا پایان قراردادشان در تیم بمانند.

اما او اعتراف کرد که:”آزادی یک کالای فوق العاده ارزشمند است که نمی‌توان روی آن قیمت گذاشت و من بال‌های کسی را نمی‌بندم، همانطور که اجازه نمی‌دهم کسی بال‌های مرا هم ببندد.”

به نظر نمی‌رسد پرواز با فرد دیگری در برنامه‌ای اسپالتی باشد. او اینگونه پاسخ داد:”من منظور او را از بستن بال‌ها را نمیفهمم. شما باید از خودش بپرسید. این با آن چیزی که در ضیافت شام درباره‌اش صحبت کردیم، مطابقت ندارد. من برای پیشبرد اهدافم نیاز به بال ندارم. من نیاز به یک جفت پوتین درجه یک دارم.”

هیچکس در جلسه مطبوعاتی نیاز به سابقه به عنوان کدشکن و رمزگشا نداشت تا منظور اسپالتی را بفهمد. حتی آماتورترین خبرنگاران هم قادر به فهمیدن حرف اسپالتی بودند که او فصل بعد در مزرعه‌‌اش پشت تراکتور در تاکستانش در توسکانی است و به اردک‌هایش غذا می‌دهد و باغبانی می‌کند چون قصد ندارد گزینه تمدید قرارداد یک ساله ناپولی را بپذیرد.

شام در ایتالیا، مانند شام در رستوران کوکو لوکو اغلب با آمارو، یک لیکور تلخ به پایان می‌رسد.

اگر چه جدایی پیش بینی شده اسپالتی از ناپولی کام شیرین ناپولی را از فتح اسکودتو تلخ نمی‌کند، اما قطعا هضم آن سخت خواهد بود.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Napoli and Luciano Spalletti appear destined for divorce – this is why نویسنده: James Horncastle نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 23 می 2023
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است