چگونه حذف از چمپیونزلیگ حساب و کتاب نیوکاسل را بهم ریخت

نیوکاسل جنگید، حمله کرد و با زحمت بسیار برای حفظ خود در رقابت‌های اروپایی تلاش کرد. اما رویای آن‌ها ناتمام ماند، حداقل برای این مقطع. و نتوانستند درآمد اضافی‌ای که برای مرحله‌ی بعد شامل‌شان می‌شود و حداقل یک بازی آن در خانه‌شان برگزار می‌شود، برای خود به دست آورند.

هفت‌یک- حتی با معیارهای نیوکاسل یونایتد، حذف در روز آخر مرحله‌ی گروهی لیگ قهرمانان اروپا، تجربه‌ی دردناکی بود. این به گذشت زمان نیاز خواهد داشت تا بتوان آن را پردازش و محاسبه کرد.

رویای ادامه‌ی حضور نیوکاسل در مسابقات اروپایی امسال، به دست میلان در ورزشگاه سنت جیمزز پارک بر باد رفت، و این میلان است که در ادامه‌ی رقابت‌های لیگ اروپا حضور پیدا می‌کند.

در مقطعی از بازی، حتی انتظار می‌رفت که نیوکاسل با رتبه‌ی دوم از گروه F ـ موسوم به گروه مرگـ به مرحله‌ی یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان صعود کند. اما در ادامه آن‌ها به رتبه‌ی سوم سقوط کردند و می‌توانستند به لیگ اروپا بروند. اما با از دست دادن برتری‌شان و دریافت دو گل، با نتیجه‌ی 2-1 به میلان باختند و در رتبه‌ی چهارم قرار گرفتند و به کلی از گردونه‌ی رقابت‌های اروپایی کنار رفتند.

بروسیا دورتموند و پاری‌سن‌ژرمن به مرحله‌ی بعدی لیگ قهرمانان اروپا صعود کردند و میلان از صعود بازماند و به لیگ اروپا راه پیدا کرد. و از سوی دیگر، نیوکاسل از رقابت‌های اروپایی کاملاً حذف شد و باید با پیامدهای مالی گسترده‌ی آن کنار بیاید.

در ادامه اتلتیک اهمیت این اتفاق را برای نیوکاسل و راهی که از ژانویه به بعد در پیش دارد، بیان می‌کند…

نیوکاسل رقابت‌های این فصل چمپیونزلیگ را با پیروزی مقابل پاری‌سن‌ژرمن آغاز کرد اما در نهایت از صعود به دور بعدی بازماند.

اگر نیوکاسل به مرحله‌ی حذفی می رسید چقدر درآمد داشت؟

در خطر تشدید فشار بر هواداران، آن‌ها مقاومت کردند تا مبلغ قابل توجهی را به دست آورند، مبلغی که می‌توانست برای برنامه‌های باشگاه در پنجره‌ی نقل و انتقالات ژانویه و بعد از آن بسیار مؤثر باشد.

همه‌ی این‌ها کمی فنی و پیچیده است، اما با ما همراه باشید. فقط برای صعود از گروه، هر باشگاه مبلغ 9.6 میلیون یورو ( 8.4 میلیون پوند، 10.4 میلیون دلار) به عنوان پاداش دریافت می‌کرد. این مورد شامل مبلغ پاداشی که برای پیروزی‌های مرحله‌ی گروهی در نظر گرفته شده، نمی‌شود. هر کدام از پیروزی‌ها 2.8 میلیون یورو ارزش داشت و هر تساوی 930هزار یورو.

صعود به مراحل بالاتر در این مسابقات سودآورتر هم می‌شود؛ با صعود به مرحله‌ی یک چهارم مبلغ 10.6 میلیون، نیمه‌نهایی 12.5 میلیون یورو و فینال مبلغ 15.5 میلیون یورو دریافت می‌کنند. و قهرمان رقابت‌ها مبلغ 4.5 میلیون یورو بیشتر دریافت می‌کند.

نیوکاسل جنگید، حمله کرد و با زحمت بسیار برای حفظ خود در رقابت‌های اروپایی تلاش کرد. اما رویای آن‌ها ناتمام ماند، حداقل برای این مقطع. و نتوانستند درآمد اضافی‌ای که برای مرحله‌ی بعد شامل‌شان می‌شود و حداقل یک بازی آن در خانه‌شان برگزار می‌شود، برای خود به دست آورند.

علاوه بر این، هر باشگاهی درآمد حق پخش دریافت می‌کند، که تا حدی مبتنی بر شایستگی است و با صعود نیوکاسل بیشتر می‌شد.

غیرممکن است مبلغی که حذف از لیگ قهرمانان روی دست نیوکاسل هزینه گذاشت را به طور دقیق محاسبه کرد زیرا گزینه‌های پرداخت حق پخش تلویزیونی متغیر است و توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود، اما با این وجود، آنها با حذف از لیگ قهرمانان، درآمدی در حدود 12 تا 15 میلیون پوند را از دست دادند.

این می‌تواند یک رقم حداقلی قلمداد شود و حتی در صورت صعود به مراحل بالاتر، عدد بیشتری می‌شود. منچسترسیتی قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را عامل اصلی افزایش درآمد حق پخش سالیانه‌‌شان می‌داند؛ آن‌ها از رقم 50.4 میلیون پوندی به رقم 299.4 میلیون پوندی در سال گذشته رسیدند.

نیوکاسل در فصل 22-2021 از نظر درآمد حق پخش با دریافت مبلغ 124 میلیون پوند، در رتبه‌ی دوازدهم قرار داشت که این مبلغ در آن زمان نصف مبلغ دریافتی منچستر سیتی بود. با کسب رتبه‌ی چهارم و افزایش تعداد مسابقاتشان در فصل 23-2022، مبلغ دریافتی آنها رشد پیدا کرد (اگر چه هنوز حسابرسی آن‌ها منتشر نشده). البته سال گذشته مبلغ دریافتی‌شان نسبت به تیم‌های انگلیسی حاضر در لیگ قهرمانان کمتر بود.

هواداران نیوکاسل امیدوار بودند که تیم‌شان بعد از سال‌ها غیبت در رقابت‌های اروپایی، این فصل نتایج بهتری کسب کند اما شکست روز آخر مقابل میلان همه چیز را خراب کرد.

آنها چقدر از لیگ قهرمانان این فصل درآمد داشتند؟

کیه‌ران مگوایر، مدرس امور مالی فوتبال در دانشگاه لیورپول و میزبان پادکست Price of Football، این مقدار را متحول کننده قلمداد کرد. او تخمین زد که با رسیدن نیوکاسل به لیگ قهرمانان اروپا، درآمد آنها حداقل 30 میلیون پوند افزایش می‌یابد.

فقط برای حضور در مرحله‌ی گروهی، باشگاه‌ها مبلغ 15.6 میلیون یورو دریافت می‌کنند. نیوکاسل همچنین یک پیروزی مقابل پاری‌سن‌ژرمن به دست آورد و در میلان و پاریس با حریفان خود به تساوی رسید.

بنابراین، نیوکاسل مبلغ 17.6 میلیون پوند به عنوان پاداش دریافت کرده، و احتمالاً آن‌ها رقم مشابهی را هم به خاطر درآمد حق پخش خود دریافت خواهند کرد.

سومین و آخرین عنصری که یوفا از طریق آن درآمدهای لیگ قهرمانان را توزیع می‌کند، بر اساس «ضریب اروپایی» یک باشگاه است. تیمی که پایین‌ترین رتبه را دارد، یک سهم به ارزش 1.137 میلیون یورو به دست می‌آورد، در حالی که باشگاهی که در صدر این رتبه قرار دارد، 32 برابر آن را دریافت می‌کند.

باتوجه به اینکه نیوکاسل در هیچ‌یک از 10 فصل قبلی در اروپا حضور نداشته، پس ضریبی برای آن تعیین نشده، و اگر در انتهای این رتبه نباشد در رتبه‌های پایین این مقیاس قرار می‌گیرد.

همچنین سه بازی خانگی در مرحله‌ی گروهی وجود داشته که بلیت‌های همگی آنها کاملاً به فروش رفته‌اند و این خود ارزشی چند میلیونی برای باشگاه در روز مسابقه دارد.

گردش مالی نیوکاسل در فصل 22-2021 مبلغ 180 میلیون پوند بود که از این نظر یازدهمین باشگاه لیگ برتر بود. دو فصل بعد، این رقم احتمالاً تا حدود 50 درصد افزایش یافته است- البته اگر بیشتر از این نباشد، و تا حد زیادی به دلیل حضور در لیگ قهرمانان اروپاست.

حذف از رقابت‌های اروپایی می‌تواند روی پاداش پرداختی به بازیکنان نیوکاسل هم تاثیرگذار باشد.

آیا آن‌ها پاداش‌های احتمالی بازیکنان را پس‌انداز کرده‌اند؟

در فصل گذشته، بازیکنان نیوکاسل پاداش قابل توجهی برای راهیابی به لیگ قهرمانان اروپا دریافت کردند، زیرا هدف‌گذاری اولیه‌ی آن‌‌ها حضور در نیمه‌ی بالای جدول (10 تیم اول) بود. اما در فصل 24-2023، هدف‌گذاری آنان تغییر کرده است، بنابراین برنامه پرداخت پاداش به اندازه حضور در بین چهار تیم اول لیگ و ادامه‌ی حضور در مراحل لیگ‌های اروپایی سخاوتمندانه نیست.

بازیکنان همچنان حتی برای حضور در لیگ قهرمانان نیز پاداش مبتنی بر عملکرد دریافت خواهند کرد، که بستگی به عملکرد آن‌ها در سایر رقابت‌ها نیز دارد- اگرچه اگر در لیگ‌ قهرمانان اروپا حضور ادامه‌دارتری می‌داشتند، این پاداش بیشتر می‌شد.

از سوی دیگر، قراردادهای تجاری و تبلیغاتی بیشتری برای باشگاه‌هایی که در تورنمنت‌ها پیشرفت می‌کنند، وجود دارد و پرداخت‌های بالاتری صورت می‌گیرد. نیوکاسل برای حضور در لیگ قهرمانان اروپا از اسپانسرهای خود پول بیشتری دریافت خواهد کرد و این احتمال وجود دارد که اگر به مراحل بالاتر صعود می‌کردند، با دریافتی‌های بیشتری از سوی اسپانسرها مواجه می‌شدند.

مبلغی که نیوکاسل برای حضور در لیگ قهرمانان دریافت کرده است، بیشتر از پاداشی است که به بازیکنانش پرداخت می‌کند، و اگر آن‌ها در رقابت‌ها حضور بیشتری می‌داشتند، این امر پابرجا بود.

این برای سقف پرداخت فرپلی مالی آن‌ها چه معنایی دارد؟

صعود به لیگ قهرمانان اروپا در این فصل نگرانی‌های نیوکاسل را کاهش و بودجه کوتاه تا میان مدت آن‌ها را افزایش داد، اما محدودیت‌ها همچنان پابرجا هستند.

آماندا استِیولی، یکی از صاحبان باشگاه، در فصل گذشته گفت:«ما باید بسیار احتیاط کنیم و با تحلیل پیش برویم. قوانین فرپلی مالی، بسیاری از سیاست‌های نقل‌وانتقالات ما را تحت تأثیر خود قرار داده است. ما نمی‌توانستیم در این وضعیت حتی یک بازیکن ناکارآمد داشته باشیم.»

این احساس هنوز هم صادق است.

صعود از مرحله‌ی گروهی حداقل 12 میلیون پوند به 15 میلیون پوند اضافه می‌کرد که باعث افزایش سقف فرپلی مالی FFP می‌شد.

با محرومیت تونالی و مصدومیت نیک پوپ، نیوکاسل نیاز به خرید بازیکن جدید دارد و ماندن در چمپیونزلیگ می‌توانست آنها را به مقصد جذاب‌تری برای ستاره‌ها تبدیل کند.

این برای بازار نقل و انتقالات ژانویه چه معنایی دارد؟

به گفته‌ی مدیر ورزشی باشگاه، دن اشوورث، نیوکاسل در بودجه «اندکی انعطاف‌پذیری» دارد، اما آن‌ها باید «کاملاً خلاق» باشند. باشگاه فکر نمی‌کند که «تعداد زیادی بازیکن» را جذب کند، حتی اگر قصد داشته باشند که «فعال» باشند.

لوئیس هال در ماه آگوست از چلسی به صورت قرضی با بند خرید به این تیم آمد، در درجه‌ی اول به این دلیل که نیوکاسل به محدودیت سقف فرپلی مالی خود نزدیک بود. باشگاه تلاش دارد که بیشتر خریدهای خود را در طول تابستان انجام دهد، اما همینطور مایل است که اگر بازیکن آینده‌دار و درستی را پیدا کرد، برای تضمین آینده‌ی باشگاه، او را جذب کند، مثل کاری که ژانویه‌ی گذشته انجام دادند و آنتونی گوردون را با مبلغ 40 میلیون پوند جذب کردند.

نیوکاسل در حال بررسی طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای به حداکثر رساندن استفاده از محدودیت بودجه‌ی خود است، از جمله گرفتن بازیکن‌های قرضی با بندهای مختلف و قابلیت خرید.

هنگامی که ساندرو تونالی به دلیل قمار در اکتبر به مدت 10 ماه محروم شد، اولویت‌های نیوکاسل به سمت جذب یک هافبک دیگر تبدیل شد. کالوین فیلیپس از منچسترسیتی گزینه‌ی مورد علاقه‌ی آن‌ها برای جذب به عنوان بازیکن قرضی است، البته گزینه‌های دیگری هم مطرح می‌شود. علی‌رغم تمجیدهایی که از روبن نوس در سنت‌جیمزز پارک شده و مالکیت هر دو باشگاه در اختیار صندوق سرمایه‌گذاری عربستان صعودی (PIF) است،  این هافبک پرتغالیِ الهلال جزو گزینه‌ها نیست.

برنامه‌ی اولیه‌ی آن‌ها برای ماه آینده شامل جذب کردن یک مدافع میانی و یک مهاجم بود که احتمالاً به دنبال آن هستند.

با این ‌حال، با وجود بحران مصدومیت در نیوکاسل، برنامه‌های نقل و انتقالات دائماً در حال تغییر هستند؛ ادی هاو، سرمربی نیوکاسل، اذعان کرد که باشگاه ممکن است برای نیازهای کوتاه مدت‌شان دست به اقدام بزند.

اگر در ترکیب تیم، در منطقه‌ی خاصی با بازیکنان غایب مواجه شوند، نیوکاسل ممکن است به دنبال پر کردن دومین سهمیه قرضی‌شان در لیگ برتر باشد، یا بازیکنانی با قراردادهای موقت از سایر لیگ‌های اروپایی را به خدمت بگیرند.

پس از عمل جراحی کتف نیک پوپ، پست دروازه‌بانی به پستی تبدیل شده که احتمالاً نیوکاسل برایش به دنبال بازیکن است، درحالی که قبلاً با وجود پوپ، دروازه‌بان دیگری برای جذب در نیم‌فصل مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

صعود در لیگ قهرمانان اروپا می‌توانست به نیوکاسل این اجازه را بدهد که تعداد بیشتری از خریدهای دائمی یا خریدهایی با ارزش بالاتر را در ژانویه در نظر بگیرد یا این که ساختار سختگیرانه‌ی دستمزد خود را تغییر دهد.

ادی هاو بدشانس بود که تیمش حتی در رسیدن به لیگ اروپا هم ناکام بود و اکنون تنها جام‌های داخلی را پیش رو دارد.

آن‌ها با رفتن به لیگ اروپا چقدر می‌توانستند درآمد داشته باشند؟

جوایز در لیگ اروپا کسری از آنچه در لیگ قهرمانان ارائه می‌شود است، اما درآمد اضافی همچنان تأثیرگذار خواهد بود.

دومین رقابت‌های مهم اروپایی درآمد خود را به روشی مشابه با مسابقات برتر تقسیم می‌کندـ جایزه‌ی مالی، درآمد حق پخش و پرداخت‌های مبتنی بر ضریب باشگاه‌ها- اما این ارقام به طور قابل توجهی کمتر است.

با رفتن به لیگ اروپا، نیوکاسل 500 هزار یورو دریافت می‌کرد. صعود به مرحله‌ی یک هشتم نهایی 1.2 میلیون یورو، یک چهارم نهایی 1.8 میلیون یورو، نیمه نهایی 2.8 میلیون یورو و فینال 4.6 میلیون یورو ارزش دارد. قهرمان همچنین 4 میلیون یورو اضافی هم دریافت می‌کند.

نیوکاسل همچنین از انجام حداقل یک بازی خانگی دیگر در اروپا درآمد بیشتری در روز بازی کسب می‌کرد.

بنابراین سوم شدن در گروه F و راهیابی به لیگ اروپا، برخلاف چهارمی و عدم کسب سهمیه، حداقل چند میلیون پول بیشتر برای نیوکاسل داشت و اگر آن‌ها در لیگ اروپا به مراحل بالاتر صعود می‌کردند، به سرعت به مبلغی هشت رقمی می‌رسیدند.

همه‌ی این‌ها در مقایسه با جوایز لیگ برتر چگونه است؟

فوتبال اروپا قطعاً باعث افزایش درآمد نیوکاسل شد.

در فصل 22-2021، نیوکاسل 126.7 میلیون پوند درآمد حق پخش از لیگ برتر دریافت کرد که کمتر از نصف لیورپول (261 میلیون پوند) بود که در لیگ قهرمانان اروپا حضور داشتند، و این دوازدهمین مبلغ حق پخش در بین باشگاه‌های لیگ برتر بود.

تاتنهام هاتسپر که در آن فصل چهارم بود، 146.1 میلیون پوند از لیگ برتر دریافت کرد. در حالی که هنوز آمار رسمی برای فصل 23-2022 منتشر نشده است، نیوکاسل به احتمال زیاد بیش از مبلغ اسپرز برای کسب رتبه‌ی چهارم دریافت کرده است، زیرا فصل گذشته اولین کمپین قراردادهای جدید حقوق تلویزیونی در خارج از کشور بود.

صرف نظر از عملکرد آن‌ها در اروپا، درآمد حاصل از لیگ برتر بخش عمده درآمد حق پخش نیوکاسل را تشکیل می‌دهید. نیوکاسل احتمالاً بین 130 تا 160 میلیون پوند از لیگ برتر دریافت خواهد کرد که بستگی به جایگاه نهایی آن‌ها و تعداد دفعات نمایش آن‌ها در تلویزیون در انگلیس در فصل 24-2023 دارد.

این درآمدها در مقایسه با جوایز جام اتحادیه و جام حذفی چگونه است؟

کسب جام‌های داخلی به جای مسائل مالی، مربوط به کسب افتخار و اعتبار است.

نیوکاسل تنها 25 هزار پوند به عنوان جایزه از پیروزی‌هایش در جام اتحادیه مقابل منچسترسیتی و منچستریونایتد بدست آورده است. حتی اگر آن‌ها کار ناتمام خود را در فصل گذشته را کامل کنند و قهرمان شوند، فقط 150 هزار پوند دیگر به دست می‌آورند که شامل 100 هزار پوند پاداش برای بردن فینال می‌شود.

جام حذفی سودآورتر است، اما نه در سطحی که به طور چشمگیری چشم‌انداز فرپلی مالی نیوکاسل را تغییر دهد.

تیم‌های برنده در دور سوم آن رقابت‌ها 105هزار پوند دریافت می‌کنند و اگر نیوکاسل به قهرمانی برسد، حدود 3.9 میلیون پوند از جمله 2 میلیون پوند برای قهرمانی در ومبلی به خانه خواهند برد.

 

عنوان اصلی مقاله: What Newcastle’s Champions League exit means for their finances and January transfers نویسنده: Chris Waugh نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 14 دسامبر 2023
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است