یک-صفر، دو-یک یا هفت-صفر؛ انتظار دارید در یک بازی چند گل ببینید؟

پیش از فاش کردن رایج‌ترین نتیجه در 22 سال گذشته، معمولا انتظار دارید در یک بازی به صورت میانگین چند گل ببینید؟ البته که این موضوع بستگی به تیمی دارد که از آن حمایت می‌کنید اما با نگاهی به توزیع هر بازی در بین تمامی این پنج لیگ متوجه می‌شویم که رایج‌ترین عدد تنها دو گل در هر بازی است.

این سوالی ساده – و یکی از گسترده‌ترین سوالات در فوتبال – است اما آیا می‌توانید بلافاصله پاسخی به آن بدهید؟

با وجود لذت بردن از بازیسازی خوب، پرسینگ از جلو و با قدرت و سبک قدیمی ارسال کرنر به روی محوطه جریمه شلوغ، همه ما نهایتان فوتبال را با هدف تماشای گل نگاه می‌کنیم. اما به صورت میانگین شاهد چند گل در  هر بازی هستیم؟

برای پاسخ دادن به این سوال، اتلتیک نتیجه تمامی دیدارهای پنج لیگ معتبر اروپایی از فصل 01-2000 را بررسی کرده تا جواب را پیدا کند.

بله، درست است – ما 39750 بازی را بررسی کردیم تا رایج‌ترین الگو در قرن 21 را پیدا کنیم. بنابراین بیایید آن را با هم ببینیم….

***

پیش از فاش کردن رایج‌ترین نتیجه در 22 سال گذشته، معمولا انتظار دارید در یک بازی به صورت میانگین چند گل ببینید؟ البته که این موضوع بستگی به تیمی دارد که از آن حمایت می‌کنید اما با نگاهی به توزیع هر بازی در بین تمامی این پنج لیگ متوجه می‌شویم که رایج‌ترین عدد تنها دو گل در هر بازی است.

شگفت‌زده شدید؟ شاید نه. همه ما هر از گاهی از تماشای دیداری با هفت گل لذت بردیم اما متاسفانه می‌دانیم که یکی از دلایلی که از چنین بازی‌هایی لذت می‌بریم به این خاطر است که آنها بسیار به ندرت رخ می‌دهند.

بنابراین با توجه به این موضوع، اگر ما به اکثر دیدارهایی که دیده‌ایم دقت کنیم، دو گل در هر بازی منطقی به نظر می‌رسد.

 

 

اگر این آمار را در هر لیگ بررسی کنیم، تفاوت ناچیزی در سراسر اروپا وجود دارد. همانطور که می‌توانید ببینید توزیع گل زده در بوندسلیگای آلمان کمی بهتر بوده و میانگین گل زده از فصل 01-2000 کمی بالاتر است – با میانگین 2.9 گل در هر بازی.

 

 

این برعکس میانگین پایین‌تر 2.7 گل در هر بازی لیگ برتر و 2.4 گل در هر بازی لیگ فرانسه است و در نظر گرفتن این موضوع وقتی مهاجمی از آلمان به لیگ اروپایی دیگری می‌رود جالب است – آیا باید اطمینان حاصل کنیم که «مالیات بوندسلیگا» در زمینه جذب بازیکن وجود دارد؟

***

و حالا نوبت به مبحث جذاب اصلی می‌رسد.

با بررسی پنج لیگ معتبر اروپایی، رایج‌ترین نتیجه در 22 سال گذشته… 0-1 بوده است. شاید این آمار چندان درخشان نباشد اما واقعیت دارد.

وقتی مجموع بازی‌ها را در نظر بگیرید احتمالا دیدن نتیجه 0-2 یا 1-1 بیشتر است – با توجه به میانگین دو گل در هر بازی – اما با پرداختن به نتیجه خاص متوجه می‌شویم که نتیجه 0-1 در بیشترین تعداد بازی‌هایی که در 22 فصل گذشته برگزار شده تکرار شده است.

حالا این شامل نتایج 0-1 در سراسر بازی‌هاست و این که تیمی در خانه بازی کرده یا در خارج از خانه در نظر گرفته نشده است. ما می‌توانیم به اختلاف مختصر استفاده از امتیاز میزبانی در طول سال‌ها دقت کنیم اما اجازه دهید این را به مطلب دیگری اختصاص دهیم.

البته همانطور که می‌توانید در زیر ببینید، گاهی نتایجی چون 3-5 و 0-6 هم رقم خورده اما تعدد آنها به اندازه نتایج خوب و قدیمی و آشنای 0-1، 1-2 یا 0-2 نیست.

 

 

این الگو وقتی هر کدام از این پنج لیگ معتبر را به صورت مجزا بررسی می‌کنیم نیز تا حد زیادی صادق است. با این حال، تفاوت جالب و جزئی دیگری باز هم در بوندسلیگا دیده می‌شود که احتمال به پایان رسیدن بازی‌ها با نتیجه 1-2 در آن بیشتر از 0-1 است.

اگر شما می‌خواهید شانس دیدن گل‌های بیشتر در یک بازی را افزایش دهید، شاید باید راهی آلمان شوید.

 

 

تا درباره صحبت درباره این موضوع هستیم، جا دارد به بعضی از غیرعادی‌ترین نتایج در طول 20 سال گذشته اشاره کنیم.

باید با پیروزی درخشان 2-10 رئال مادرید برابر رایو وایکانو در فصل 16-2015 شروع کنیم، دیداری که مثلث معروف BBC شامل گرت بیل، کریم بنزما و کریستیانو رونالدو برابر تیمی که بیشتر از یک ساعت با 9 نفر بازی می‌کرد آتش به پا کردند.

چهار گل از بیل، سه گل از بنزما و دو گل از رونالدو به علاوه گل اول از دانیلو باعث شده که رئال تنها تیمی باشد که در این قرن و در پنج لیگ معتبر اروپایی تعداد گل‌های زده‌اش در یک دیدار را دو رقمی کند.

 

گرت بیل در جریان پیروزی 2-10 برابر رایو وایکانو موفق شد چهار گل به ثمر برساند

 

یا شاید به پیروزی 2-9 بایرن مونیخ برابر هامبورگ در فصل 13-2012 اشاره کنیم که با چهار گل کلودیو پیزارو، مهاجم اهل پرو، در فصلی همراه بود که بایرن با 25 امتیاز اختلاف نسبت به بروسیا دورتموند رده دومی قهرمان شد.

پیروزی 1-9 تاتنهام برابر ویگان اتلتیک در فصل 10-2009 را هم فراموش نکنید، دیداری که جرمن دفو پنج گل در آن به ثمر رساند تا بهترین پیروزی تاتنهام در تاریخ لیگ برتر تا امروز را رقم بزند.

این نتیجه 1-9 زمانی بیشتر به چشم می‌آید که بدانید آنها بین دو نیمه با نتیجه 0-1 از حریف پیش بودند. زدن هشت گل در نیمه باعث شد که شیرازه ویگان از هم بپاشد، در حالی که سه گل اول دفو در فاصله هفت دقیقه پس از آغاز نیمه دوم به ثمر رسید.

همچنان در لیگ برتر بمانیم و به دیدار عجیب پورتسموث و ردینگ اشاره کنیم که در فصل 08-2007 با نتیجه 4-7 به سود تیم میزبان به پایان رسید.

با در نظر گرفتن گل‌ به خودی‌هایی که از سوی هر کدام از دو تیم به ثمر رسید، این بازی 9 گلزن متفاوت داشت که رکورد بیشترین تعداد گلزن در یک دیدار لیگ برتر را به خود اختصاص داد – در کنار پیروزی 4-5 آرسنال برابر تاتنهام در فصل 05-2004.

« 0-1 به سود آرسنال» شعار معروفی بود که هواداران ناراضی در طول دوران حضور جرج گراهام روی نیمکت آرسنال در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 میلادی سر می‌دادند. و وقتی آن را بررسی می‌کنیم متوجه دلیل آن می‌شویم. حداقل از اولین فصل لیگ برتر در 93-1992 به بعد، هر زمان آرسنال پیروز شده نتیجه 0-1 رایج‌ترین نتیجه تا زمان اخراج گراهام در سال 1995 بوده است.

متاسفانه در آن بازه زمانی بازی «0-1 به سود آرسنال» یا تساوی 0-0 بود.

 

 

***

مطرح کردن عبارت «از نظر آماری، نتیجه 0-1 رایج‌ترین نتیجه است» معنا و مفهومی مشابه با آن شعار قدیمی آرسنال ندارد – اما وقتی به پنج لیگ معتبر اروپایی نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که واقعیت همین است.

عنوان اصلی مقاله: What’s the most common scoreline in football?  نویسنده: Mark Carey نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: مارس 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.