سرنوشت ال‌کلاسیکو‌ها در دست اینهاست؛ 20 بازیکنی که آینده رئال و بارسا را می‌سازند

هر دو باشگاه در آستانه ال‌کلاسیکوی روز یکشنبه در شرایط گذار هستند؛ آنها در حال عبور از دورانی به دوران دیگر هستند و تمرکزشان به اندازه حال روی آینده هم هست. بارسلونا و رئال مادرید چند سالی با تشکیل تیم‌های بزرگ بعدی فاصله دارند. چه بازیکنی از تیم فعلی می‌تواند عضوی از موفقیت‌های آینده باشد؟

هفت‌یک- تغییرات زیادی ممکن است در طول سه سال رخ دهد. فقط به شرایط سه سال قبل رئال و بارسا فکر کنید. رئال مادرید در گرد و غبار مبلغ هنگفت انتقال ادن هازارد و تغییرات کادر فنی از هم فروپاشیده بود. آنها پس از سه قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان، توسط آژاکس از این رقابت‌ها حذف شده بودند. آنها پیش از آن یک مربی را اخراج کرده و در آستانه اخراج مربی دیگری بودند. در همین حال، بارسلونا در آستانه کسب چهارمین قهرمانی لیگ در پنج سال اخیر بود و مدعی قهرمانی لیگ قهرمانان نیز به حساب می‌آمد.

از آن زمان تا به حال؟ خب، بارسلونا در غبار سومدیریت مالی و تغییرات کادر فنی از هم فرو پاشیده است. در حالی که رئال مادرید بار دیگر خودش را به عنوان بهترین تیم در اسپانیا مطرح کرده است. بارسا در حال تلاش برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان است، در حالی که رئال به احتمال زیاد دومین عنوان قهرمانی لالیگا در سه سال اخیر را کسب خواهد کرد- دستاوردی که این باشگاه از سال 2008 تا به حال نداشته است.

هرچند یک نکته مشترک در هر دو باشگاه وجود دارد: آنها به اندازه قبل خوب نیستند. دو قطبیِ مسلط بر فوتبال از بین رفته است؛ روزهایی که هر فصل با مدعی بودن رئال مادرید و بارسلونا برای کسب عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان شروع می‌شد، تمام شده است و تیم‌هایی چون منچسترسیتی، لیورپول، بایرن مونیخ و چلسی جای این دو را به عنوان تیم‌های برتر اروپا گرفته‌اند.

هر دو در آستانه ال‌کلاسیکوی روز یکشنبه در شرایط گذار هستند؛ آنها در حال عبور از دورانی به دوران دیگر هستند و تمرکزشان به اندازه حال روی آینده هم هست.

بارسلونا و رئال مادرید چند سالی با تشکیل تیم‌های بزرگ بعدی فاصله دارند. چه بازیکنی از تیم فعلی می‌تواند عضوی از موفقیت‌های آینده باشد؟

برای پاسخ دادن به این سوال قرار است 20 بازیکن برتر از جمع بازیکنان رئال مادرید و بارسلونا را بر اساس جایگاهی که در سه سال آینده خواهند داشت، بررسی کنیم. شرایط قراردادها در این بررسی در نظر گرفته نشده است. ما تنها درباره ارزشی که هر بازیکن می‌تواند در مارس 2025 داشته باشد، صحبت می‌کنیم. این که باشگاه می‌خواهد آنها را حفظ کند یا خیر بستگی به خودشان دارد.

 

20- لوکا یوویچ/ 24 ساله/ مهاجم/ رئال مادرید

متاسفم اما نمی‌توانم از این بازیکن عبور کنم. او تازه از نظر تئوری وارد دوران اوجش شده و شاید در فاصله سه سال آینده در اواسط این دوران قرار داشته باشد. او از زمان پیوستن به رئال در سال 2019 تا به حال تنها شش بار در ترکیب اصلی این تیم در لالیگا قرار گرفته اما در همین شش بازی نیز بسیار خلاق ظاهر شده: 0.61 گل زده بدون پنالتی به علاوه پاس گل در هر 90 دقیقه در 872 دقیقه حضورش در میدان در لیگ. این جز 15 آمار برتر در این فصل فوتبال اسپانیاست.

این شاید آمار درخشانی برای رئال نباشد اما اگر او بار دیگر فرصت حضور در میدان را پیدا کرد و آمار 15 گل و پنج پاس گل در فصل به ثبت رساند، شگفت‌زده نشوید.

 

19- فرلان مندی/ 26 ساله/مدافع/ رئال مادرید

مدافعی درخشان که به شکل عجیبی از آنچه شما فکر می‎‌کنید، مسن‌تر است. او سه سال آینده 29 ساله خواهد بود و من فکر می‌کنم که هنوز در ترکیب اصلی رئال قرار دارد. او قدرتمند است اما در جایگاهی بالاتر در این فهرست قرار نگرفت چون واقعا از آن سبک مدافعان کناری نیست که دیگر زیاد در ترکیب اصلی تیم‌های بزرگ ببینید. میانگین پاس گل‌های مورد انتظار او در هر 90 دقیقه در طول یک سال گذشته 0.06 بوده – این یعنی بر اساس آمار FBref، او در بیست و نهمین صدک بین تمامی مدافعان کناری در پنج لیگ معتبر اروپایی قرار دارد.

ممکن است او به کایل واکرِ رئال مادرید تبدیل شود؟

 

18- داوید آلابا/ 29 ساله/ مدافع/ رئال مادرید

آیا ممکن است او در طی چند سال آینده از این اوج فاصله بگیرد؟ مطمئنا، اما او هوش فوتبالی لازم برای از میان برداشتن هر گونه افت فیزیکی را دارد و در بسیاری از ابعاد به حدی خوب است که این احساس را به ما می‌دهد که فوتبالش با بالا رفتن سن بهتر می‌شود.

پپ گواردیولا یک بار او را “خدا” خطاب کرد. این برای من به اندازه کافی خوب است.

 

17- تیبو کورتوا/ 29 ساله/ دروازه‌بان/ رئال مادرید

دروازه‌بان‌های درجه یک معمولا با بالا رفتن سن رابطه خوبی دارند، بنابراین یک دروازه‌بان 32 ساله در دروازه شرایط یک مدافع کناری 32 ساله را ندارد. او چند سالی را با شرایطی سخت سپری کرد، چرا که آخرین فصل حضور او در چلسی و اولین فصل حضورش در رئال مادرید با نمایشی ضعیف همراه بود. او قادر به مهار شوت‌ها نبود و این جز اصلی‌ترین وظایف این پست است. اما مدل “گل‌های مورد انتظار پس از شوتِ” Statsbomb نشان می‌دهد که او در طول سه فصل اخیر مانع از به ثمر رسیدن حدودا سه گل بیشتر از میانگین دروازه‌بان‌ها شده است.

کورتوا مانند ادرسون، آلیسون یا مانوئل نویر از ویژگی قرار گرفتن در پست سوییپر- دروازه‌بان یا مهارت ارسال پاس برخوردار نیست اما یک دروازه‌بان قدرتمند که مهارت دریافت شوتش بالاتر از میانگین است، ارزش بسیاری دارد.

 

16- رودریگو/ 21 ساله/ مهاجم/ رئال مادرید

این می‌تواند نادرست‌ترین پیش‌بینی در این فهرست باشد- از هر دو جهت.

از یک سو، او همین حالا 6000 دقیقه برای سانتوس و رئال مادرید بازی کرده است. از سوی دیگر، او در انجام کارهایی که بازیکنانی در پست او برای انجام آنها دستمزد می‌گیرند، چندان خوب نیست: گلزنی و خلق موقعیت گل. او در رئال میانگین یک گل یا پاس گل در هر سه بازی را به ثبت رسانده (و آمار پایه او نیز چندان بهتر نیست). او بدون توپ واقعا فعال است، هر از گاهی لحظاتی نفس‌گیر را رقم می‌زند اما هنوز نتوانسته انتظاری که از او می‌رود را برآورده سازد و درخشش خاصی را به نمایش بگذارد.

او در این مقطع بیشتر از این که بازیکنی قابل اعتماد باشد، بازیکنی است که شاید بتوان به آینده‌اش امیدوار بود.

 

15- نیکلاس (نیکو) گونزالس/ 20 ساله/ هافبک / بارسلونا

اولین بازیکن ما از بارسا! و این می‌تواند نادرست‌ترین پیش‌بینی در این فهرست باشد- از هر دو جهت.

نیکو در 11 دیداری که در ترکیب اصلی بارسلونا به میدان رفته عملا نقش جود بلینگام ِ بارسلونا را ایفا کرده است- بازیکنی بلند قامت و سرعتی که همه جای زمین حضور دارد، توپ را به پیش می‌برد و به صورت مداوم در محوطه جریمه حاضر می‌شود. جایگاه او در این فهرست بالاتر نیست چون او در ابتدای زندگی حرفه‌ای خود قرار دارد، بنابراین تردید بیشتری درباره قرار دادن او در جایگاهی بالاتر وجود دارد. علاوه بر این، او توانایی خاصی به عنوان یک پاسور از خود نشان نداده، ویژگی‌ای که ارزش بیشتری دارد و مهارتی قابل توجه برای یک هافبک به حساب می‌آید.

با این حال، با توجه به حضور تمامی پاسورهای کوچک‌تر در این تیم، بارسا واقعا می‌تواند از بازیکنی با این ویژگی‌ها استفاده کند.

 

14- تونی کروس/ 31 ساله/ هافبک/ رئال مادرید

این بازیکن در جام جهانی 2010 در ترکیب اصلی قرار داشت و تازه 31 ساله است. دامنه حرکتی او رو به افت است اما چرا باید انتظار داشته باشیم که مهارت ارسال پاس او از بین برود؟ بر اساس آمار FBref، او در نود و نهمین صدک در زمینه ارسال پاس هجومی و تلاش برای ارسال در بین هافبک ‌ها قرار دارد و در زمینه درصد ارسال پاس درست در نود و پنجمین صدک است. او به طور مداوم پاس‌هایی با شانس کم که توپ را پیش می‌برند، ارسال می‌کند و به ندرت پیش می‌آید که این پاس‌ها به مقصد نرسند.

کروس 34 ساله با حضور ادواردو کاماوینگا و فدریکو والورده در کنارش در خط میانی رئال می‌تواند قدرت تخریب بالایی داشته باشد- چه کسی می‌گوید اینطور نیست؟

 

13- ممفیس دیپای/ 28 ساله/ مهاجم/ بارسلونا

هشدار نظر جنجالی: او عالی است.

با حضور ممفیس، شما از پاسور/ بازی‌سازی فوق العاده بهره می‌برید که حدودا 15 گل در فصل برای شما به ارمغان می‌آورد. او اساسا مانند لیونل مسی است، اگر که این فوق ستاره آرژانتیتی صرفا یک فوتبالیست بسیار خوب بود که زمانی با دختر استیو هاروی، طنزپرداز و مجری معروف، دیدار می‌کرد. شاید بارسلونا دیگر به چنین مهارت‌هایی از سوی یک مهاجم نیاز نداشته باشد اما من اطمینان دارم که ممفیس سه سال دیگر همچنان روند همیشگی خود را حفظ خواهد کرد.

 

12- رونالد آرائوخو/ 23 ساله/ مدافع/ بارسلونا

مایکل کاکس سال گذشته این ایده را مطرح کرد که تمامی مدافعان میانی سگ یا گربه هستند. بهترین زوج در واقع زوجی است که هر دوی آنها را داشته باشد: گربه عقب می‌نشیند و در وهله اول اجازه ارسال پاس را به حریفان نمی‌دهد، در حالی که سگ با قدرت این توپ را دنبال می‌کند. آرائوخو دومی است، تکل‌های درست می‌زند، راه توپ را سد می‌کند و مهاجمان را تحت فشار قرار می‌دهد. اگر بخواهیم همه چیز را خیلی ساده در نظر بگیریم، باید بگوییم که او تنومند، قدرتمند و سریع است.

در حالی که تغییر فاز بازی در بالاترین سطح مهم و مهم‌تر شده، تمایل فوتبال به تحسین بازیکنان ورزیده‌تر نیز افزایش پیدا کرده است. بارسلونا هنوز تعداد زیادی از این بازیکنان را در اختیار ندارد اما آرائوخو مطمئنا یکی از آنها است.

 

11- سرجینیو دِست/ 21 ساله/ مدافع/ بارسلونا

او تنها 21 سال دارد اما بیش از 6000 دقیقه فوتبال حرفه‌ای در اردیویسه، لالیگا و لیگ قهرمانان در یکی از مهم‌ترین پست‌ها در فوتبال بازی کرده است. این نشانه بسیار خوبی برای مسیر آینده او است. بازیکنانی که در سن کم دقایق زیادی بازی می‌کنند، معمولا بازیکنان حرفه‌ای بسیار خوبی از کار درمی‌آیند. دِست به خوبیِ هر مدافع کناری دیگری در دنیا توپ را به پیش می‌برد و به صورت مداوم در محوطه جریمه نیز پا به توپ می‌شود.

در بارسلونا نیازی به مدافع کناری‌ای که بیش از حد در بازیسازی نقش داشته باشد، وجود ندارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که توانایی او در دریافت پاس‌های رو به جلو سازگاری خوبی با سایر اعضای این تیم دارد.

 

10- فدریکو والورده/ 23 ساله/ هافبک/ رئال مادرید

ارزیابی بعضی از بازیکنان در سیستم کارلو آنچلوتی که وابستگی کمتری به تاکتیک دارد و بیشتر به شرایط و حس بازیکنان مربوط است، دشوار به نظر می‌رسد. مهاجمان بزرگ می‌توانند کارهایی خارج از چارچوب انجام دهند و بهترین مدافعان قادر هستند که از هیاهوی مقابل خودشان که منجر به دریافت گل می‌شود، جلوگیری کنند اما به نظر می‌رسد که هافبک‌ها به شکل خاصی به هم تیمی‌های‌شان و ساختار تاکتیکی وسیع‌تری برای عمل کردن تکیه دارند. آنها برای پاس دادن به بازیکنانی نیاز دارند و باید با هم‌تیمی‌های‌شان دفاع کنند.

من مطمئن نیستم که والورده هرگز به پاسوری بزرگ تبدیل شود اما حضور او در زمین شدت و فشار را برای تیمی که اغلب در این زمینه مشکل دارد، افزایش می‌دهد. وقتی او در دیدار برابر پاری‌سن‌ژرمن در لیگ قهرمانان به زمین آمد، این موضوع به خوبی مشهود بود. وقتی آنها توپ را در اختیار دارند، او به صورت مستقیم حرکت کرده و به سمت محوطه جریمه می‌رود. وقتی توپ در دست بازیکنان رئال نیست، او هرکسی که صاحب توپ است را تعقیب می‌کند.

من فکر می‌کنم بهترین توصیف از زندگی حرفه‌ای والورده، نسخه‌ای ضعیف‌تر از انگولو کانته‌ است که ما از وقتی این بازیکن فرانسوی دیگر در خط میانی دو نفره بازی نمی‌کند شاهد آن هستیم.

 

9- اِدِر میلیتائو/ 24 ساله/ مدافع/ رئال مادرید

او هنوز در مالکیت توپ خیلی خوب نیست اما دامنه حضورش در کارهای دفاعی به حدی است که تیم‌های بزرگ در این دوران از مدافعان میانی‌شان انتظار دارند. علاوه بر این، او کمک زیادی از تیمی که پرس نمی‌کند و خط میانی‌ای که معمولا شامل کروس و لوکا مودریچ پا به سن گذشته است، دریافت نمی‌کند.

رئال در فاصله 10 بازی تا پایان لالیگا با 10 امتیاز اختلاف در صدر جدول قرار دارد و دقایق بازی میلیتائو بیشتر از هر بازیکن دیگری در زمین (جز دروازه‌بان‌ها) است. او مشخصا کارش را درست انجام داده است.

 

8- فرانکی دی یونگ/ 24 ساله/هافبک/ بارسلونا

من چهار سال قبل مقاله‌ای درباره این نوشتم که چطور فرانکی دی یونگ می‌توانست فوتبال را با ادامه حضورش در پست مدافع میانی متحول کند. پس از آن، او آژاکس را به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان رساند، تابستان بعد به بارسلونا پیوست و… به هافبکی خوب و بالاتر از حد متوسط تبدیل شد؟ افراد کمی در حمل توپ بهتر از او هستند و او توانایی نفوذ به محوطه جریمه را نیز به فوتبالش اضافه کرده اما پاس‌های زیادی ارسال نمی‌کند و عملکردش در کارهای دفاعی مقابل توپ نزدیک به صفر است.

در مقطعی نهایتا پتانسیل بالقوه ناپدید شده و واقعیت ظاهر می‌شود اما هنوز این شانس وجود دارد که او بتواند در سه سال آینده بار دیگر اوج بگیرد.

 

7- عثمان دمبله/ 24/ مهاجم/ بارسلونا

قرارداد او در پایان این فصل به پایان می‌رسد و این بازیکن… از همه جهات در کارهای هجومی خوب است. او یکی از بهترین مهاجمان در اروپاست، یکی از بهترین دریبل‎زن‌هاست و یکی از بهترین بازیکنان در خلق موقعیت. او پاسور بسیار خوبی است و ده‌ها شوت هم می‌زند. او می‌تواند یک فوق ستاره واقعی باشد.

تنها سوال این است: او چقدر بازی خواهد کرد؟ این بازیکن از زمان پیوستن به بارسا در سال 2017 تا به حال تنها در یک سوم دقایق ممکن در لالیگا به زمین رفته است.

 

6- ادواردو کاماوینگا/ 19 ساله/ هافبک/ رئال مادرید

او در ماه نوامبر تازه 19 ساله شد و همین حالا 7000 دقیقه در فرانسه و اسپانیا بازی کرده است. او در تصاحب توپ به قدری مطمئن نیست که بتواند به صورت مداوم در پست هافبک دفاعی بازی کند اما قدرت تخریبی بالایی مانند موسی دمبله دارد و در به حرکت درآوردن توپ خوب است. این احتمالا بهترین دستاورد ممکن برای او است: تخریب بازی حریف در برابر دفاع چهار نفره و پیش بردن توپ با تغییر فاز دفاعی به فاز هجومی و از میان پرس حریف. اما اگر هم اینطور نباشد، به نظر می‌رسید که بدترین نتیجه ممکن برای او این است که در نقش هافبک پرس‌کننده در کلاس جهانی ظاهر شود که می‌تواند با توپ وارد محوطه جریمه حریف شده و توپ را در فضاهای ایجاد شده پیش ببرد.

این بچه قرار است بازیکن بسیار خوبی شود؛ سوال فقط اینجاست که چقدر خوب خواهد شد.

 

5- گاوی/ 17 ساله/ هافبک/ بارسلونا

تنها دلیلی که او در جایگاهی بالاتر قرار نگرفته این است که ما تنها درباره سه سال آینده صحبت می‌کنیم، زمانی که او هنوز به اندازه کافی بزرگ نشده که بتواند در کافه‌ای در پنسیلوانیا نوشیدنی سفارش دهد. او حتی هنوز 18 ساله هم نشده و همین حالا بیش از 2000 دقیقه در رقابت‌های داخلی و اروپایی به میدان رفته است.

اگر هنوز متوجه پیش زمینه او نشده‌اید باید بگوییم که گاوی یکی دیگر از این هافبک‌هایی است که در پیشروی با توپ، دریافت پاس در فضاهای ارزشمند و نفوذ به محوطه جریمه باورنکردنی عمل می‌کند. تفاوت او و تمام هافبک‌های دیگر این است که این بازیکن لعنتی فقط 17 سال دارد، بنابراین هنوز این فرصت را دارد که در مهارت‌های زیاد دیگری پیشرفت کند.

هافبک‌ها معمولا در حدود 25 سالگی به اوج می‌رسند؛ گاوی تا سال 2029 به این سن نمی‌رسد.

 

4- فران تورس/ 22 ساله/ مهاجم/ بارسلونا

او از زمان پیوستن به بارسا فرصت‌های خوب بسیاری را از دست داده اما این واقعیت که او در وهله اول موفق شده این فرصت‌ها را به دست آورد، چیزی است که اهمیت دارد- و این کاری است که او هروقت بازی کند، انجام می‌دهد. او چه در کناره‌ها به میدان برود و چه به عنوان مهاجم نوک در زمین حاضر شود، همیشه فضاهایی را در محوطه جریمه پیدا می‌کند که مهم‌ترین مهارتی است که فوتبالیستی سطح بالا می‌تواند داشته باشد. این سطح هر تیمی که او در آن حضور داشته باشد را هم بالا می‌برد.

تورس تا به حال تنها در شش بازی لالیگا در ترکیب اصلی قرار گرفته، بنابراین در جدول FBref جایی ندارد (حداقل حضور در پنجاه درصد دقایق بازی شده توسط تیم) اما اگر در این جدول حضور داشت، آمار گل‌های مورد انتظار بدون پنالتی و پاس گل‌های مورد انتظار او در هر 90 دقیقه در رده چهارم قرار می‌گرفت. او در منچسترسیتی هم به همین اندازه پربازده بود.

این موضوع کاملا واضح است: او جوان است و فرصت‌های بسیاری به دست می‌آورد. این بازیکن در فاصله سه سال آینده باید بهتر از این هم عمل کند.

 

3- آنسو فاتی/ 19 ساله/ مهاجم/ بارسلونا

مصدومیت‌ها واقعا ترسناک هستند و او نزدیک به دو سال است که به صورت مداوم فوتبال بازی نکرده اما اساسا وینگر هجومی بسیار خوبی است- از آن دست بازیکنانی که حالا هر تیم بزرگی در اختیار دارد- و هروقت در زمین بوده این را نشان داده است. او بارها وارد محوطه جریمه می‌شود، برای هم تیمی‌هایش موقعیت خلق می‌کند و فرصت شوتزنی بسیاری هم برای خودش ایجاد می‌کند. او در کار دفاعی هم حضور دارد و همه این کارها را به عنوان یک نوجوان انجام داده است.

با این که در دو فصل گذشته تنها در 9 بازی لالیگا در ترکیب اصلی قرار داشته اما پتانسیل او بالاتر از هر بازیکن دیگری در این فهرست است. او در مهم‎ترین پست فوتبال امروز بازی می‌کند و اگر بتواند سلامت بماند- “اگر” بزرگ- یکی از بهترین بازیکنان دنیا می‌شود.

 

2- پدری/ 19 ساله/ هافبک/ بارسلونا

حرفی که درباره تمام هافبک‌های جوان دیگر زدم را به خاطر دارید؟ همه آن ویژگی‌ها را بردارید، دو ویژگی “پاسکاری در کلاس جهانی” و “پرسینگ دیوانه‌وار” را به آن اضافه کنید و به پدری می‌رسید. بزرگترین نگرانی در اینجا این است که او اساسا سه سال متوالی است که فوتبال بازی می‌کند و بعید به نظر می‌رسد که این موضوع به زودی تغییر کند اما پسر…

اگر او زودتر این کار را شروع کرده بود، آن وقت هیچکس واقعا هیچ شانسی نداشت.

 

1- وینیسیوس جونیور/ 21 ساله/ مهاجم/ رئال مادرید

او در چند ماه اخیر کمی افت کرده اما این فهرست بازیکنانی است که حداقل 2000 دقیقه در فصل جاری پنج لیگ معتبر اروپایی بازی کرده‌اند و میانگینی بالاتر از گل‌ها بدون پنالتی به علاوه پاس گل‌ها در هر 90 دقیقه وینی دارند: کریم بنزما، روبرت لواندوفسکی، کیلیان امباپه، توماس مولر، محمد صلاح و کریستوفر انکونکو. او همچنین در حمل توپ عالی است، پاسوری فوق‌العاده است و خیلی خوب پرس می‌کند. او مهارت لازم برای موفقیت در هر تیمی را دارد چون با و بدون توپ بسیار خوب است و نیاز به شمردن نقاط ضعفش نیست.

وینیسیوس می‌تواند مکمل هر مدافع کناری‌ای که در سمت او بازی کند و هر مهاجمی که در کنارش قرار بگیرد، باشد. او همین حالا هم فوق‌العاده است و دلیلی وجود ندارد که از این بهتر هم نشود.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Clasico countdown: Real Madrid, Barcelona's 20 most valuable players for next season and beyond نویسنده: Ryan O'Hanlon نشریه / وبسایت: ESPN زمان انتشار: 18 مارس 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه ارسال شده است