چگونه کوین دی‌بروین پای داده‌های آماری را به مذاکرات بستن قرارداد باز کرد

آژانس‌های نقل و انتقالات که بازیکنان را نمایندگی می‌کنند، دانشمندان و تحلیلگران داده‌های خود را برای ارائه‌ای عمیق‌تر از عملکرد بازیکنان استخدام می‌کنند و مدیران در لیگ جزیره نیز از رشد این حوزه مطلع شده‌اند.

هفت‌یک- زمانی که کوین دی‌بروینه تحلیل عمیقی بر روی داده‌های ثبت شده‌اش انجام داد تا در طی مذاکرات برای تمدید قرارداد در سال ۲۰۲۱ ارزش‌اش را به منچستر سیتی نشان دهد، فرآیند تمدید قرارداد در فوتبال برای همیشه تغییر کرد.

از برخی جهات، این اتفاق بدل به جرقه‌ی روند جدیدی از قدرت بازیکنان شد – مسلما در سطح بازیکنان نخبه – زیرا نشان داد چگونه می‌توان از جزئیات دقیق‌تر در مورد عملکرد، به گونه‌ای متقاعدکننده برای ثبات امنیت و دستمزد بیشتر برای بازیکنانی که در اوج بازی خود هستند، استفاده کرد.

مورد دی‌بروینه منحصر به فرد بود چون در عین حال، او بدون یک مدیربرنامه شناخته شده مذاکره کرد و به جای آن، از دو وکیل چیره‌دست استفاده کرد در حالی که از چند ارائه‌دهنده خدمات تحلیلی فوتبال نیز برای ارائه آمار و ارقام خود بهره می‌برد. یکی از شرکت‌هایی که دخیل بود، Analytics FC بود که “سرویس ویژه” خود را به دی‌بروینه ارائه داد تا با استفاده از تحلیل پیشرو داده‌ها، ارزش‌اش را به باشگاهی که به کمک او تبدیل به قهرمان فعلی لیگ برتر، اروپا و جهان شده، ثابت کند.

کوین دی‌بروین در مذاکرات تمدید قرارداد اخیر با سیتی، آماری از عملکرد خود ارائه کرد تا به باشگاه ثابت کند ارزش قرارداد بهتری را دارد.

حالا که پنجره نقل و انتقالات زمستانی باز است (توضیح مترجم: این مقاله در ژانویه منتشر شده است) و نمایندگان باشگاه‌ها دوباره پای میز مذاکره هستند، انتظار می‌رود در این مواقع مکالمات مشابهی رد و بدل شود زیرا برخی از بازیکنان مشهور در لیگ برتر به دو راهی تمدید قرارداد و یا شروعی جدید در سال ۲۰۲۴ نزدیک می‌شوند.

یک مدیر ارشد در رده‌های بالا- که مانند بسیاری دیگر از افراد مرتبط با باشگاه‌های فوتبال، ترجیح داد ناشناس بماند تا موقعیت خود را حفظ کند – به اتلتیک گفت:”استفاده از داده‌ها در حال افزایش است زیرا بازیکنان درحال باهوش‌تر شدن هستند، اما فعلا چندان گسترده نیست. بعید است یک بازیکن آماری را ارائه دهد که ما قبلا از آن آگاه نبوده نباشیم، اگرچه این هم درست است که مذاکرات بسیار طولانی‌تر- و پیچیده‌تر- از چند سال قبل انجام می‌شود.”

یکی از دلایل این سطح بالاتر از پیچیدگی، افزایش تعداد بندها در قرارداد است. دلیل دیگر، افزایش تعداد بازیکنانی است که پس از اتمام قراردادشان آزاد می‌شوند، که جذابیت‌شان را دوچندان می‌کند. امضای یک قرارداد و انتقال به یک باشگاه جدید بدون نیاز به هزینه انتقال هنگفت، هم برای بازیکنان و هم برای نمایندگانشان جذاب است زیرا شانس دریافت دستمزد بالا و افزایش دریافتی‌های قابل مذاکره را افزایش می‌دهد.

ایلکای گوندوگان با انتقالی آزاد به بارسا رفت تا دستمزد بالاتری در سال‌های پایانی حرفه‌ای‌اش به دست بیاورد.

در پنجره نقل و انتقالات تابستانی ۲۰۲۳، چندین انتقال آزاد پر سر و صدا انجام شد که انتقال ایلکای گوندوگان از منچستر سیتی به بارسلونا از مهم‌ترین‌ آن‌ها بود. در جای دیگری، ویلفرد زاها ستاره کریستال پالاس، به عنوان یک بازیکن آزاد با وجود اینکه پیشنهادات متعدد دیگری برای بررسی داشت، گالاتاسرای را به عنوان مقصد مورد علاقه خود انتخاب کرد. پی‌یرامریک اوبامیانگ و انگولو کانته هر دو پس از پایان قراردادشان از چلسی جدا شدند، همان‌طور که روبرتو فیرمینو، نبی کیتا، الکس اوکسلید چمبرلین و جیمز میلنر لیورپول را ترک کردند.

کریستال پالاس جفرسون لرما (از بورنموث) را با استفاده از همین روش جذب کرد و استون ویلا بودجه دستمزد خود را برای جذب یوری تیلمانس (از لسترسیتی) افزایش داد، زیرا سال قبل در همین پنجره یکی از بهترین بازیکنان آزاد یعنی بوبکر کامارا (از مارسی) را جذب کرده بود. در همین حال، باشگاه‌هایی که این ماه به طور اضطراری به دروازه‌بان نیاز دارند، بدون شک داوید دخیا را که پس از جدایی از منچستر یونایتد در تابستان گذشته هنوز بدون تیم است، برای جذب در نظر خواهند گرفت. مسلما این یک بازار رو به رشد است.

همانطور که هر چیزی در فوتبال شامل تحلیل داده‌ها می‌شود، باشگاه‌های لیگ برتر اکنون اهمیت زیادی برای این حوزه قائل می‌شوند به طوری که تمام بخش‌ها پر از متخصصانی شده که چنین بینش‌هایی را با خود به همراه می‌آورند.

مدیران ارشد باشگاه‌ها که مسئول رسیدگی به تمدید قراردادها هستند، افزایش در ارائه داده‌ها از طریق مدیر برنامه یا نمایندگان بازیکنان را دیده‌اند، اگرچه اکثر آن داده‌ها از قبل در دسترس عموم بوده است. بازیکنان هنگام تصمیم‌گیری برای انتقال بعدی خود یا به منظور نشان دادن ارزش خود برای امضا کردن یک قرارداد، بیشتر از آمار و ارقام استفاده می‌کنند.

دسترسی بیشتر به تأمین‌کنندگان داده و پلتفرم‌هایی مانند اوپتا، StatsBomb،  Wyscoutو FBref به بازیکنان اطلاعات بسیار بیشتری در مورد عملکرد فردی‌شان و- مهم‌تر از همه- چگونگی مقایسه شدنش با دیگر بازیکنان می‌دهد. به همین دلیل است که وقتی مارتین اودگارد پس از تمدید قراردادش تا سال ۲۰۲۸، به یک بازیکن پردرآمد آرسنال تبدیل شد، به راحتی می‌توانست اهمیت خود در تیم را از طریق گل‌ها، پاس‌های گل و به ویژه، عملکرد فراتر از حد انتظارش در معیار دیگری به نام تفاضل تعداد گل‌ از امید گل (xG) که در فصل 23-2022 عدد مثبت پنج بوده، نشان دهد. (مسلما به لطف سبک بازی او که شامل تعداد زیادی شوت از راه دور می‌شود.)

این آمار نشان می‌دهد که چرا مارتین اودگارد به پردرآمدترین بازیکن آرسنال تبدیل شد.

مارکوس رشفورد هم به دنبال فصل گذشته‌ی درخشان خود، با برجسته کردن نقاط قوت کلیدی‌اش که به منچستریونایتد ارائه می‌دهد، مشکلی نداشت. هنگامی که مذاکرات برای قرارداد جدید در حال پیشرفت بود، رشفورد بیشترین تعداد گل منجر به پیروزی را نسبت به هر بازیکن دیگری در لیگ برتر زده بود و فصل 23-2022 را با ۳۰ گل در تمام رقابت‌ها به پایان رساند – بیشترین تعداد گل زده شده توسط یک بازیکن یونایتد از زمان کناره‌گیری سرالکس فرگوسن از مربیگری در تابستان ۲۰۱۳.

رشفورد بعد از پشت سر گذاشتن فصلی درخشان، در حالی که در موضع قدرت قرار داشت، قراردادش را با منچستریونایتد تمدید کرد.

اولی واتکینز در استون ویلا هم زمانی که قرارداد جدید خود را امضا کرد، می‌توانست از این واقعیت که پس از هری کین، گل‌‌زن‌ترین بازیکن انگلیسی در سال ۲۰۲۳ بود، استفاده کند. هوانگ هی‌چان- مهاجم کره‌ای که به تازگی با ولورهمپتون قرارداد جدیدی امضا کرده- دلیل مهم دیگری برای چانه‌زنی داشت، او ۳۳ درصد از گل‌های ولورهمپتون در این فصل لیگ برتر را به ثمر رسانده و تأثیر رو به رشدی بر روند این تیم داشته است. همیشه زمانی که صحبت از تمدید قرارداد می‌شود، زمانبندی مهم است و داده‌ها، می‌توانند شناسایی زمان مناسب برای شروع مذاکره را آسان‌تر کنند.

حالا که وارد سال ۲۰۲۴ شده‌ایم، وقتی که سه بازیکن لیورپول، ترنت الکساندر آرنولد، ویرژیل فن‌دایک و محمد صلاح وارد ۱۸ ماه آخر قراردادهای خود می‌شوند، بدون شک در موقعیت قوی‌تری برای چانه‌زنی قرار خواهند گرفت، حتی با در نظر گرفتن اینکه افزایش سن، به نفع دو نفر آخر که به ترتیب ۳۲ و ۳۱ ساله هستند، نخواهد بود.

این که بازیکنان تا چه اندازه روی این موضوع عمیق می‌شوند، جالب‌ترین و رادیکال‌ترین تغییر اخیر است. دی بروینه به همراه تیم حقوقی خود، از Analytics FC خواست تا گزارشی را تهیه کند که عملکرد او را تجزیه و تحلیل کرده، آن را با سایر بازیکنان هم‌پست خود مقایسه و یک تحلیل مالی را به فرآیند خود اضافه کند.

آمار لمس توپ دی‌بروین در فصل گذشته

هدف ساده بود: دی‌بروینه، که در آن سال ۳۰ ساله شد، پس از آنکه دید ارزش پیشنهاد اولیه برای قرارداد جدید از طرف سیتی، کمتر از قرارداد قبلی‌اش بود، خواستار افزایش دستمزدش شد. او برای اثبات ارزش دقیق خود، به داده‌ها عمیق‌تر نگاه کرد تا نشان بدهد که بودنش چقدر مهم است و این تفاوت را ایجاد کرد.

همانطور که قبلاً توسط اتلتیک توضیح داده شد، آن گزارش نشان داده که نتایج خروجی دی‌بروینه او را به عنوان بهترین بازیکن اروپا، بر اساس معیار اختصاصی مشارکت در حمله‌ توسط Analytics FC، که تأثیر مثبت یا منفی هر لمس توپ توسط یک بازیکن در یک مسابقه در طی یک دوره خاص را در نظر می‌گیرد، نشان می‌دهد. جنبه قابل توجه دیگر این بود که چگونه دی‌بروینه، در صورت انتقال می‌تواند برای رقبای اروپایی مهم باشد- و بالاخره این موضوع زمانی که سال گذشته منچسترسیتی سه‌گانه را برد درحالی که دی بروینه نقش مهمی در آن داشت، نمایان شد.

افزودن یک لایه اضافی به ارقامی که به طور عمومی در دسترس هستند، جایی است که خدمات سرویس‌هایی مانند Analytics FC برجسته می‌شوند. جرمی استیل، مدیرعامل Analytics FC، به اتلتیک گفت:”فرآیند برای هر مشتری اختصاصی است. اینطور نیست که فقط گزارش یک جستجو را چاپ کرده و بگویید:”ببینید، شما به اندازه این بازیکن خوب هستید اما به اندازه آن یکی خوب نیستید”. هر مشتری هدف‌های متفاوتی دارد. و گزارش مستقل است- ما نمی‌توانیم یک بازیکن بد را خوب جلوه دهیم و همیشه بی‌طرف هستیم. با این حال، همه بازیکنانی که با آنها کار کرده‌ایم داستان خودشان را دارند. با در نظر گرفتن اهداف مشتری به عنوان راهنما، می‌توانیم آن گزارش را به گونه‌ای شکل دهیم که ارزیابی بی‌طرفانه‌ای ارائه دهد، اما نقاط قوت واقعی‌شان، جنبه‌هایی که شاید آن‌ها در نظر نگرفته باشند را مشخص کنیم.» یک نمونه از جایی که به خوبی موثر است در مورد میزان در دسترس بودن یک بازیکن است.

استیل اضافه می‌کند:«اگر سابقه‌ی سلامتی خیلی خوبی داشته باشند، ما می‌توانیم ارزش عملکرد و ارزش مالی آن را تعیین کرده و نسبت به سایر بازیکنان در تیم خود یا بازیکنان هم‌پست در یک بازار هدف خاص، رتبه‌بندی کنیم.

ما همچنین می‌توانیم شبیه‌سازی‌هایی انجام دهیم تا عملکرد احتمالی یک باشگاه در حضور و غیبت آن بازیکن را تعیین کرده و سپس مقادیر احتمالی را بر روی بازی‌هایی مانند رقابت‌های درون‌ قاره‌ای، قهرمانی لیگ، پیروزی در جام‌ها، فرار از سقوط و غیره اعمال کنیم. این به این معناست که ما می‌توانیم شروع به ارزیابی تأثیر ورزشی و به دنبال آن، تأثیر مالی از دست دادن آن بازیکن کنیم.

این معمولا مهم است. مردم به آسانی می‌توانند در مورد اینکه آیا این پاس رو به جلو بهتر از آن یکی است نظر بدهند، اما گفتن اینکه به عنوان مثال، “اگر این بازیکن برود احتمال سقوط تیم‌تان پنج درصد بیشتر است، که هزینه‌ای معادل X میلیون پوند برای شما ضرر خواهد داشت” چیزی است که بحث کردن درموردش بسیار سخت‌تر است.» استیل و تیم او هیچ مذاکره‌ای را انجام نمی‌دهند. این کار به بازیکن و نمایندگان او سپرده شده است.

اما از زمان رخ دادن ماجرای دی‌بروینه، خبرش در همه‌جا پخش شده و Analytics FC اکنون با بازیکنان بیشتری در انگلیس و سراسر اروپا، اعم از مردان و زنان کار می‌کند. بسیاری از والدین نیز مستقیماً به این شرکت برای دریافت مشاوره مراجعه می‌کنند تا ببینند فرزندان بااستعدادشان چقدر و چه ارزش‌هایی دارند.

Analytics FC  برای به دام انداختن یا غافلگیر کردن باشگاه‌ها طراحی نشده، بلکه به جای آن قصد دارد بینش‌های ارزشمندی را برای بازیکنان ایجاد کند تا خود را به روش‌های مختلفی مقایسه کنند. استیل می‌گوید:”فکر می‌کنم مهم است که در این مورد شفاف باشیم: ما گزارشی بدون جهت‌گیری را ارائه می‌دهیم و بازیکن می‌تواند تصمیم به استفاده یا عدم استفاده از آن بگیرد.” او اضافه می‌کند: “ما به دنبال متقاعد کردن کسی نیستیم.”

بیرین تلاش کرد با استفاده از داده‌ها و آمار به تیم ملی اسپانیا برگردد.

کمک به بازیکنان در مورد انتقال بعدی ایده‌آل‌شان نیز حوزه‌ای است که آنالیز داده‌ها در آن پیشرفت کرده است. هکتور بیرین هنگام ترک آرسنال در فصل 22-2021 از آن‌ها خواست پیش‌بینی‌هایی در مورد اینکه کدام باشگاه برای او بهترین گزینه خواهد بود، ارائه کنند. یکی از اهداف اصلی او بازگشت به تیم ملی اسپانیا بود، بنابراین مدل‌های Analytics FC اطلاعاتی را برای استفاده او در تصمیم‌گیری فراهم کرد- گرچه انتقال او به رئال بتیس در لالیگا باعث نشد او برای جام جهانی ۲۰۲۲ به تیم ملی کشورش دعوت شود.

آژانس‌های نقل و انتقالات که بازیکنان را نمایندگی می‌کنند، دانشمندان و تحلیلگران داده‌های خود را برای ارائه‌ای عمیق‌تر از عملکرد بازیکنان استخدام می‌کنند و مدیران در لیگ جزیره نیز از رشد این حوزه مطلع شده‌اند. یک مدیر پیش‌بینی می‌کند:«به زودی بهترین آژانس‌ها به اندازه بهترین باشگاه‌ها تجهیز خواهند شد.»

اما اینکه آیا این مهارت به سطوح پایین‌ منتقل شده و بازیکنان سطح پایین‌تر نیز به داده‌ها مسلح می‌شوند یا خیر، مسئله‌ی دیگری ا‌ست. آژانس‌ها گزارش‌های استعدادیابی را برای بازیکنان تهیه می‌کنند که در آن ویژگی‌هایشان را برجسته می‌کنند اما این‌ گزارش‌ها به اندازه برخی گزارش‌هایی که بازیکنان سطح بالا درحال حاضر از آن استفاده می‌کنند، دقیق نیستند.

همچنین این توافق نظر وجود دارد که درحال حاضر، استفاده از داده‌ها در سطح آکادمی هنوز گسترده نیست. این نکته را به عدم تمایل تعدادی از باشگاه‌های لیگ پایین‌تر به قرض گرفتن بازیکنان از آکادمی‌ها در اولین انتقال دوران حرفه‌ای‌شان اضافه کنید، زیرا ریسک‌های زیادی در مورد عملکردشان وجود دارد و این امر ورود جوانان به رده‌ حرفه‌ای را دشوارتر می‌کند.

چندین مدیر که درباره این داستان با آن‌ها تماس گرفته‌ شده، گفته‌اند که اکثر باشگاه‌ها در دسته دوم و حتی در سطح پایین‌تر، در لیگ یک، اکنون می‌خواهند پیش از اینکه نسبت به قرض گرفتن بازیکنان اقدام کنند تاریخچه‌ای از حدود ۴۰ بازی در سطح بزرگسالان را ببینند، زیرا این موضوع که بسیاری از بازیکنان جوان آکادمی‌های درجه یک، در اولین انتقال خود دچار مشکل شده‌اند، ناامیدکننده بوده است.

مدیران اجرایی در هر سه دسته از EFL می‌گویند که هرچند تحلیل داده‌ها در سطح بالا در حال افزایش است، به ندرت در مذاکرات قرارداد در سطح‌های پایین‌تر استفاده می‌شود، بخشی به دلیل هزینه. در عوض، بازیکنان به جای آنکه از شرکت‌های تخصصی داده‌کاوی کمک بگیرند، برای نشان دادن میزان ارزش خود از معیارهای ساده و ابتدایی‌تری استفاده می‌کنند. Analytics FC تأیید می‌کند که کار آن‌ها هنوز به دسته‌های پایین‌تر کشیده نشده است.

قیمت‌گذاری به عنوان معیاری مهم در نظر گرفته می‌شود، زیرا به طور کلی کسانی که از قبل دستمزد خوبی دریافت می‌کنند، مزایای چنین کمک اضافی را بهتر متوجه می‌شوند، شاید به این دلیل که ارزشش برای آن‌ها بسیار بیشتر است.

قراردادهای حرفه‌ای بسیار پیچیده‌تر و ساختاریافته‌تر از قراردادها در دسته‌های پایین‌تر است. یک بازیکن در منچسترسیتی، لیورپول یا آرسنال می‌تواند پاداش‌های مرتبط با عملکرد به همراه ترتیبی دقیق از هزینه‌ها و پرداخت‌های پاداش در صورت موفقیت را در قرارداد خود داشته باشد.

به عنوان مثال، یک بازیکن لیگ برتر که قراردادش در سال‌های اخیر تمدید شده و به دلیل وفاداری خود خواستار افزایش قابل توجهی در دستمزدش بود. این بازیکن خاص همچنین شاهد افزایشی بزرگ در عدد “فرصت‌های ایجاد شده” خود بود، بنابراین از ارزش واضحی برای باشگاه برخوردار بوده تا دستمزد او را افزایش دهند، اما آن‌ها داده‌هایی را که علیه بازیکن بود – به ویژه تعداد کارت‌های زرد در فصل گذشته- برجسته کردند.

بنابراین، تصمیم گرفته شد که یک انگیزه مالی ویژه در مورد مسائل انضباطی در نظر گرفته شود، این اتفاق یادآور بندی در قرارداد ماریو بالوتلی با لیورپول در دهه گذشته بود که مهاجم ایتالیایی را در صورتی که در سه فصل مجزا به دلیل رفتار خشونت‌آمیز اخراج نشود، مستحق دریافت پاداش ۱ میلیون پوندی می‌دانست.

چنین فرآیندی در دسته‌های پایین‌تر نادر است زیرا به طور معمول، قراردادها بسیار ساده هستند. آن‌ها معمولاً شامل یک نرخ پایه، یک هزینه بازی کردن، پاداش پیروزی و گاهی اوقات یک بند برای صعود یا سقوط است.

بنابراین آن چیزی که برای دی‌بروینه در سال ۲۰۲۱ بسیار خوب کار کرد- و این روند برای بازیکنان سطح بالا ادامه خواهد داشت- ممکن است به سرعت به دسته‌های پایین‌تر نرسد، اما قطعاً برای همیشه در فوتبال ماندگار است.

یک مدیر برجسته می‌گوید: «بازیکنان از آنچه بسیاری فکر می‌کنند، باهوش‌تر هستند و با کمک افراد مناسب و از طریق استفاده افزوده از داده‌ها، به نشان دادن ارزششان ادامه خواهند داد.

توجه رسانه‌ای به دی‌بروینه باعث شد بسیاری از بازیکنان دیگر به این فکر کنند که آیا در طول مذاکرات قرارداد، خود را به اندازه کافی خوب می‌فروشند یا نه و من مطمئنم که در سال ۲۰۲۴ ما شاهد نمونه‌های بیشتری از آن خواهیم بود.»

عنوان اصلی مقاله: Kevin De Bruyne and the rise of data and analytics in contract negotiations نویسنده: Gregg Evans نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 3 ژانویه 2024

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه ارسال شده است