چگونه براگا به جمع غول‌های فوتبال پرتغال راه پیدا کرد

چیزی که داستان براگا را بسیار متقاعد کننده می‌کند این نکته است که تکامل آن به لطف چندین دهه تصمیم‌گیری صحیح به طور ارگانیک و منطقی به دست آمده است. این روندی نیست که سرمایه‌گذاران در اکثر باشگاه‌ها بخواهند با این روش به سمت قله حرکت کند.

هفت‌یک- از زمان آغاز فوتبال در پرتغال در یک قرن پیش، چشم انداز فوتبال این کشور تحت سلطه Tres Grandes (سه تیم بزرگ) بنفیکا، اسپورتینگ و پورتو بوده است. اما این موضوع می‌تواند در شرف تغییر باشد، زیرا با توجه به رشد مستمر براگا در 20 سال گذشته، می‌توان این را مد نظر قرار داد که براگا دارد جایی برای خود باز می‌کند.

براگا در 29 آگوست پاناتینایکوس را در آتن شکست داد تا به مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا راه یابد. این باشگاه کمتر از یک هفته بعد در خانه‌‌اش در منطقه‌ی مینیو در شمال پرتغال، یک جشن دیگر گرفت، زیرا فاز دوم “اسپورتس سیتی” آن‌ها در میان شکوه و عظمت فراوان افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه این مجموعه چند میلیون یورویی که شامل یک هتل، 10 زمین فوتبال، یک مجموعه برای چند ورزش مختلف، یک فروشگاه جدید، سالن اجتماعات و دیگر امکانات است، وزرای دولت، مقامات محلی، و مدیران حضور داشتند؛ از جمله رئیس فدراسیون فوتبال پرتغال و رئیس لیگ پرتغال و مهمانان خارجی سرشناس.

ناصر الخلیفی، رئیس پاری سن ژرمن، به عنوان رئیس اتحادیه باشگاه های اروپا (ECA) و همچنین به عنوان رئیس سرمایه گذاری ورزشی قطر که 29.6 درصد از سهام این باشگاه پرتغالی را دارد، گفت: “پرتغال یک کشور فوتبالی است و کاری که براگا برای فوتبال انجام داده قابل توجه است. آنتونیو سالوادور، رئیس براگا، کار فوق العاده ای انجام می دهد.”

این مطلب در شماره نوامبر 2023 نشریه ورلد ساکر منتشر شد.

الکساندر چفرین، رئیس یوفا، هم با ارسال پیامی ویدیویی گفت:” براگا باشگاهی قابل تحسین است و نمونه‌ی قابل توجه در هرم توسعه فوتبال است. این باشگاه ریشه‌های خود را پشت سر خود دارد و به باشگاهی با ابعاد واقعاً اروپایی تبدیل شده است.”

چیزی که داستان براگا را بسیار متقاعد کننده می‌کند این نکته است که تکامل آن به لطف چندین دهه تصمیم‌گیری صحیح به طور ارگانیک و منطقی به دست آمده است. این روندی نیست که سرمایه‌گذاران در اکثر باشگاه‌ها بخواهند با این روش به سمت قله حرکت کند.

سالوادور در سخنرانی خود در افتتاحیه سیداد دسپورتیوا دو اسپورتینگ کلاب د براگا گفت:”این یک نمایش باشکوه از باشگاهی است که از دستاوردهای خود راضی نیست، به غیرممکن‌ها اعتقاد ندارد و استقلال و رشد خود را رها نمی‌کند.” او  اضافه کرد که باشگاه تا سال 2025 به طور کامل سرمایه‌گذاری را تسویه خواهد کرد.

سالوادور که در سال 2003 به عنوان رئیس انتخاب شد، نیروی محرکه‌ی رشد بی‌وقفه در باشگاه بوده است. بیست سال پیش، هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند که تاجر متولد براگا چه تاثیری بر این باشگاه خواهد داشت. با وجود اینکه براگا یک ستون اصلی در لیگ برتر پرتغال بود، بهترین رتبه براگا قبل از حضور سالوادور، مقام چهارم بود که در کل تاریخ خود پنج بار به این رتبه رسیده بود.

براگا تحت ریاست جدید خود ۱۱ بار چهارم، سه بار سوم و یک بار نایب قهرمان شده است. . در زمان او، آرسنالیستاس (لقب براگا) دوبار قهرمان جام حذفی پرتغال و دو بار قهرمان جام اتحادیه شده‌اند، اما نه تنها در داخل کشور پیشرفت‌ کرده‌اند که در اروپا هم توانسته‌اند به افتخاراتی دست یابند. در اروپا، براگا قهرمان اینترتوتو کاپ شد، نایب قهرمان لیگ اروپا شد و سه بار در لیگ قهرمانان اروپا به طور تحسین برانگیزی شرکت کرده است. این نشان دهنده پیشرفت حیرت‌انگیز برای باشگاهی است که اولین لحظه پرافتخارش قهرمانی در جام حذفی پرتغال در 1966 بود.

مدیریت عالی آنتونیو سالوادور نقش مهمی در پیشرفت باثبات براگا در سال‌های اخیر داشت.

پس چگونه سالوادور چنین چرخشی را به وجود آورده است؟  اولاً، اعتقاد ذاتی او به اینکه روزی می‌تواند باشگاه شهر خود را به بالای سطح فوتبال پرتغال هدایت کند، به یک جاه‌طلبی مسری دامن زده است.

خوزه فونته، مدافع میانی پرتغالی، پس از امضای قرارداد با براگا در تابستان گفت: “رویای ما قهرمانی در لیگ پرتغال است. همه‌ی ما می‌دانیم که این خواسته‌ی سختی است، اما من از گفتن آن نمی‌ترسم. هر فرد جدیدی که دو دهه پیش چنین اظهاراتی را بیان می‌کرد، در خارج از شهر مورد تمسخر قرار می‌گرفت. اما امروزه این یک هدف عجیب، ولی خواستنی است.”

امضای قرارداد با ژوائو موتینیو، قهرمان یورو 2016، پس از اینکه او کاملا آماده بازگشت به پورتو بود، نمونه‌ی دیگری از این است که بازیکنان باتجربه با خوشحالی و تعهد به این تیم می‌آیند. موتینیو که در پورتو بازی می‌کرد به طرز جذابی توانست در دل طرفداران باشگاه جدید با گفتن این جملات خود را جا کند. این هافبک می‌گوید:”در اینجا، ما می‌توانیم به آنچه مردم می‌گویند باور کنیم. براگا در طول سال‌ها نشان داده که چه باشگاه بزرگی است و هم در عرصه ملی و هم در عرصه بین‌المللی پیشرفت کرده و نشان داده است که می‌تواند با هر تیم دیگری رقابت کند.”

در مرحله دوم، یک استراتژی به خدمت‌گیری افراد هوشمند در براگا کلید پیشرفت آن بوده است. انتخاب پیشکسوتانی که هنوز چیزهای زیادی برای ارائه دارند، تنها یکی از بازوهای این استراتژی چند وجهی بوده است که به موجب آن، موفقیت در زمین را به ارمغان داشته و باشگاه را به یک جایگاه جذاب تبدیل کرده است.

سه تیم بزرگ سنتی پرتغال تمام بهترین استعدادهای نوجوان این کشور را برای خود جذب می‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند به مراتب بالاتر برسند و موفق نمی‌شوند. و از سوی دیگر، هواداران همیشه خواستار خرید نام‌های بزرگ هستند و مدیریت هم تحت این فشار علاقه و صبوری خود را نسبت به این استعدادها از دست می‌دهد و بازیکنان بنام‌تری را جذب می‌کنند. اما براگا خود را به عنوان مکان مناسبی برای رشد این چنین بازیکنانی نشان داده که استعدادهای عالی دارند. اما ممکن است هنوز بخش‌های استعدادیابی پورتو، بنفیکا یا اسپورتینگ را متقاعد نکرده باشند که این کار را انجام دهند.

و براگا به یک جوان با استعداد پیشنهاد فریبنده‌ای می‌دهد که می‌تواند فوتبال حرفه‌ای خود را اینجا ادامه دهد. و شانس بازی کردن با تیمی که به ویترین فوتبال پرتغال و اروپا راه یافته، او را به این سوی سوق می‌دهد. و او به کارفرمایان خود نشان می‌دهد که اشتباه کرده‌اند و آن‌ها را رها می‌کند و به اینجا می‌آیند. نمونه‌های زیادی از چنین بازیکنانی وجود دارد که از دوران خوشی که در این باشگاه دارند، لذت می‌برند، که مهمترین آن کاپیتان باشگاه ریکاردو هورتاست که رکورددار بازی برای براگا هم هست. این مهاجم درخشان در سن جوانی به همراه برادرش آندره توسط بنفیکا کنار گذاشته شد، اما هر دو اکنون در حال پیشرفت هستند. در تابستان 2022، بنفیکا به شدت تلاش کرد تا هورتا را دوباره جذب کند، اما براگا آن‌ها را غیرقابل فروش اعلام کرد.

اخیراً، باشگاه شروع به خرید استعدادهای خارجی کرده است. دروازه بان برزیلی ماتیوس ماگالائش، هافبک لیبیایی علی محمد المصراتی، مدافع میانی اهل مالی سیکو نیاکاته و اسپانیایی ها آبل روئیز، ویکتور گومز و آلوارو یالو بازیکنان با استعداد خارجی هستند که توانسته‌اند با خوشحالی در این تیم جایگاهی پیدا کنند.

براگا در این فصل هم نتایج خوبی کسب کرده و در حال حاضر پشت سر بنفیکا، اسپورتینگ و پورتو، در رتبه چهارم جدول لیگ پرتغال قرار دارد.

آخرین قطعه‌ای که همچون یک اره مویی این منبت زیبا را با هزینه کم ولی با زیبایی نقش می‌دهد آکادمی جوانان تیم است. سالوادور دریافته است که برای رقابت واقعی با تیم‌های بزرگ و مسلح پرتغال، براگا هم باید در تولید استعدادهای خود مهارت داشته باشد، دقیقاً به همین دلیل است که افتتاح زیرساخت‌های بهبود یافته جدید با چنین هیاهو جشن گرفته می‌شود. آکادمی براگا در حال حاضر داستان های موفقیت قابل توجهی مانند پدرو نتو، فرانسیسکو ترینکائو و ویتینیا را ایجاد کرده است که همه آن‌ها با فروش به ترتیب به لاتزیو، بارسلونا و مارسی مبلغ زیادی را برای باشگاه به دست آوردند.

جنبه سوم و به همان اندازه مهم در پشت موفقیت عملیات فوتبال براگا در دو دهه‌ی گذشته به انتخاب زیرکانه -و مکرر- مربیان از سوی سالوادور مرتبط است. سالوادور در دو دهه ریاست، در مجموع 20 مربی تیم اصلی را منصوب کرده است. رئیس باشگاه می‌خواهد که سطح جاه‌طلبی‌اش با عملکردهای درون زمینی مطابقت داشته باشد و وقتی نتایج غیرقابل قبول قلمداد می‌شوند، از اخراج کردن مربی نمی‌ترسد. با این حال، تغییرات زیاد مربیان تیم به اندازه موفقیت، با شکست‌ها هم توضیح داده می‌شود.

سالوادور به ویژه در شناسایی استعدادهای مربیگری جوان ماهر بوده است. او از ریسک کردن و دادن فرصت به مربیان تازه کار هراسی ندارد. و همانطور که در بالا در رابطه با بازیکنان جوان با استعداد بالا ذکر شد، باشگاه می‌تواند یک چشم‌انداز جذاب برای مربی نوپایی باشد که به دنبال صعود از نردبان موفقیت است.

از این رو، براگا به مکانی واقعی برای پرورش مربیان جوان پرتغالی تبدیل شده است. لئوناردو ژاردیم، سرجیو کونسیسائو، پائولو فونسکا، آبل فریرا و روبن آموریم همگی پس از آموختن در براگا و کمک‌های مهم به مسیر صعودی باشگاه، از دوران حرفه‌ای درخشان پیش رویشان لذت برده‌اند.

ظهور براگا به عنوان یک باشگاه که قادر به رقابت با باشگاه‌های بزرگ سنتی دارد، یکی از مثبت‌ترین تحولات در تاریخ اخیر فوتبال پرتغال بوده است. رشد چشمگیر باشگاه نشانه‌ای از متوقف شدن به این زودی‌ها را نشان نمی‌دهد. سرمایه‌گذاری صحیح، استخدام و به کارگیری نیروی عالی در همه‌ی زمینه‌ها، و تمایل بی‌وقفه‌ی مدیر پشت پروژه، پیشرفت مستمر را به ارمغان می‌آورد. باید ادامه‌ی این پیشرفت را تماشا کرد.

 

عنوان اصلی مقاله: Three become Four نویسنده: Tom Kundert نشریه / وبسایت: World Soccer زمان انتشار: نوامبر 2023
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه ارسال شده است