چگونه توپ‌جمع‌کن‌ها به گواردیولا کمک کردند تا اتلتیکو را شکست بدهد

گواردیولا به وضوح برای اعضای آکادمی توضیح داد که به محض این که توپ در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی در ورزشگاه اتحاد از زمین بیرون رفت، توپ جدیدی باید به زمین فرستاده شود؛ چه بازیکن سیتی باشد و چه بازیکن اتلتیکو و حتی رساندن سریع توپ به بازیکن حریف ضروری‌تر است.

هفت‌یک- پپ گواردیولا روز دوشنبه پیش از دیدار منچسترسیتی برابر اتلتیکو مادرید به شوخی گفت:” این بسیار من را متعجب کرد که برناردو سیلوا گفت ما برنامه‌ای داریم چون ما درباره برنامه صحبتی نکردیم! اما او من را می‌شناسد- البته که من برنامه‌ای در ذهنم دارم.”

و مشخص شد که گواردیولا فقط برنامه‌ای برای بازیکنانش نداشته است. او چند ساعت پس از کنفرانس خبری روز دوشنبه با اعضای آکادمی جلسه داشت و شرح وظایف توپ جمع‌کن‌های سیتی را شرح داد.

اقدامات عجیب تیم دیه‌گو سیمئونه بر کسی پوشیده نیست و هرچند گواردیولا در نشست رسانه‎ای پیش از بازی اهمیت هرگونه اتلاف وقت قابل پیش‌بینی و دیگر ترفندها برای کسب پیروزی از سوی تیم مهمان را بی‌ارزش جلوه داد اما در خفا مطمئن بود که این موضوعی است که سیتی باید به مقابله با آن بپردازد.

بنابراین او به وضوح برای اعضای آکادمی توضیح داد که به محض این که توپ در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی در ورزشگاه اتحاد از زمین بیرون رفت، توپ جدیدی باید به زمین فرستاده شود؛ چه بازیکن سیتی باشد و چه بازیکن اتلتیکو و حتی رساندن سریع توپ به بازیکن حریف ضروری‌تر است.

توپ جمع‌کن‌های سیتی از تیم‌های زیر 12 و زیر 14 سال آکادمی هستند و یکی از وظایف آنها در بازی سه‌شنبه شب این بود که چنان روی بازی تمرکز کنند که انگار خودشان در حال بازی هستند.

گواردیولا بعدتر پیام ویدیویی کوتاه و دلگرم‌کننده‎ای ضبط کرد که پیش از بازی به این بازیکنان نوجوان نشان داده شد و گفت که آنها بخشی از برنامه این بازی بزرگ هستند.

به گفته منابع آکادمی، بعضی از این بازیکنان نوجوان بعدتر به شوخی گفتند که هرگز در زندگی‎شان تا این حد مضطرب نبوده‌اند اما در عین حال احساس غرور بسیاری داشتند که از آنها خواسته شده بود که نقشی در برنامه‎های گواردیولا برای چنین بازی مهمی ایفا کنند.

دوربین‌های تلویزیونی اغلب تصاویر توپ جمع‌کن‌ها را ضبط نمی‌کند چون وقتی توپ از بازی خارج می‌شود تمرکز روی بازیکنان یا سرمربیان است اما ممکن است آنها را که در حال دویدن یا پریدن از روی تابلوهای تبلیغاتی کنار زمین بودند، دیده باشید.

این برخلاف سایر بازی‎ها در اتحاد بود که سرعت توپ جمع‌‎کن‌ها پایین‌تر بود.

 

 

 

 

این برنامه برای کسانی که شب گذشته در ورزشگاه اتحاد حضور داشتند آشکارتر بود، با توپ جمع‎کن‎هایی که اغلب بلافاصله به سمت بازیکن اتلتیکو می‌رفتند و توپی را در کنار زمین به آنها می‌دادند یا پشت دروازه یان اوبلاک حضور داشتند.

تصویر زیر مثال خوبی است- یک توپ جمع‎کن به سمت رنان لودی، مدافع چپ اتلتیکو، می‎دود اما وقتی متوجه می‌شود که او قرار نیست اوت را پرتاب کند بلافاصله مسیرش را تغییر داده و توپ را به رِینیلدو، مدافع میانی این تیم، می‌رساند.

 

 

 

کمی بعدتر در نیمه اول، دو توپ جمع‌‎کن به سمت لودی می‌دوند تا توپی را به او برسانند. کسی که اول به او رسیده چنان به این کار اصرار دارد که سیمئونه پیش می‌آید تا توپ را شخصا گرفته و آن را چند ثانیه بیشتر نگه دارد.

 

 

 

همانطور که در تصویر زیر مشخص است، آنها تا لحظه آخر به وظایف‎شان عمل کردند و به محض این که توپی بیرون می‌رفت، توپ جمع‌کنی بلافاصله وارد صحنه می‌شد.

 

 

 

با این حال کار زیادی نمی‌شد برای به عجله انداختن بازیکنان مهمان کرد، چرا که آنها گاهی به آهستگی به سمت خط کناری رفته یا حتی وقتی توپ به دست‌شان می‎رسید هم چند ثانیه وقت تلف می‌کردند.

هرچند این تاخیرها همیشه از سوی دوربین‎ها تلویزیونی که تصاویر را به سراسر دنیا ارسال می‌کنند، ضبط نمی‌شد اما صدای هو کردن و سوت تماشاگران تیم میزبان نشان می‌داد که بازیکنان تیم مهمان در تلاش برای اتلاف وقت حتی در دقایق ابتدایی نیمه اول هستند.

این چیزی بود که در کنفرانس خبری پیش از بازی درباره آن از گواردیولا سوال شد و او سعی کرد به این نکته اشاره کند که سیتی هم وقتی لازم باشد می‌تواند از “هنر سیاه” استفاده کند.

او گفت:” ما باید کاری مشابه برای دفاع از جایگاه خودمان انجام دهیم. این بخشی از بازی است، ما باید دقیقا بدانیم که چطور دقایق را سپری کنیم. من کاری که آنها (اتلتیکو) انجام می‌دهند را حتی برای یک ثانیه هم قضاوت نمی‌کنم- فقط کاری که خودمان باید برای کسب نتیجه انجام دهیم را تحلیل می‌کنم و می‌خوانم.”

وقتی به او گفته شد که اتلتیکو تمایل به ارائه “بازی زشت” دارد، گواردیولا این ایده را رد کرد.

او گفت:” زشت چیست؟ زشت بازی کردن چیست؟ من نمی‌دانم ارائه بازی زشت چه معنایی دارد. تیم من 0-1 یا 0-2 در اولدترافورد برنده شده، برناردو به سمت کرنر رفت و چهار یا پنج دقیقه روی کرنر وقت صرف کرد. این زشت است؟ نه، این زشت نیست. این هوشمندی است، این دفاع با توپ در یک سوم دفاعی حریف برای جلوگیری از ضدحمله و دفاع از جایگاه ماست. همین. من اینجا هستم تا درباره کاری که سعی داریم برای بازی انجام دهیم حرف بزنم، من هرگز حریفان را قضاوت نمی‎کنم.”

گواردیولا از زمان مشخص شدن قرعه مرحله یک چهارم نهایی از سازماندهی دفاعی، پرسینگ شدید و از جلوی زمین و تهدیدهای اتلتیکو روی ضد حملات تمجید کرده- ویژگی‌هایی که در بازی رفت سه‌شنبه شب که با پیروزی 0-1 سیتی به پایان رسید در حدود متفاوتی دیده شد- و این مطمئنا پیامی است که به صورت خصوصی به بازیکنانش منتقل کرده است.

اما او اطمینان کاملی از سبک مدیریت بازی تیم سیمئونه داشت و بدون شک امیدوار بود که بتواند توپ جمع‎کن‌‎های سیتی را با برای بازی برگشت چهارشنبه هفته آینده با خودش به واندا متروپولیتانو ببرد؛ با توجه به این که آنها شب گذشته تا این حد مشتاق انجام وظایف‎شان بودند.

 

عنوان اصلی مقاله: How Guardiola used Manchester City’s ball boys to stop Atletico’s time-wasting نویسنده: Sam Lee نشریه / وبسایت: The Athletic زمان انتشار: 6 آوریل 2022
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *