آنتونی بری، اسلحه مخفی توماس توخل برای رهایی از گروگان‌گیری!

بری دو فرزند کوچک دارد و خانواده‌اش را از نورث‌وست به ساری آورده است. او واقعا نیاز به استراحت دارد اما به دوستانش می‌گوید هر روزی که از دست می‌دهد می‌تواند همان روزی باشد که ممکن بود موضوعی مهم و الهام‌بخش را از این سرمربی آلمانی که الگوی او است، یاد بگیرد.

هفت‌یک- توماس توخل و پپ گواردیولا در موقعیت گروگان‌گیری چه کاری می‌کنند؟ در بین فارغ‌التحصیلان 2020 کلاس‌های مدرک حرفه‌ای اتحادیه فوتبال انگلیس، یکی از کاندیداها بسیار برجسته بود.

این گروه متشکل از فرانک لمپارد، کولو توره، مایکل کریک و لیام مانینگ، سرمربی نوظهور ام کی دانز، بود اما آنها موافق بودند که ستاره این گروه آنتونی بری، جوان‌ترین عضو آن، بوده است.

بری که حالا 35 سال دارد، بالاترین نمرات را در کارهای نگارشی به دست آورد، توانایی مربیگری درخشانی را به نمایش گذاشت و وقتی سخنران مهمان یکی از متخصصان مذاکره‌ در زمان گروگان‌گیری بود، روزی به یاد ماندنی را رقم زد. او درباره برقراری ارتباط تحت فشار پیش از اجرای سناریو صحبت کرد، در جایی که مربیان باید گروگان فرضی را به وسیله صحبت با گروگان‌گیر زنده نگه می‌داشتند.

بری با آرامش و همدلی در اجرای این نقش عالی بود. استیو مک‌کلارن، یکی از کارشناسان این دوره، به این گروه گفت:” آنتونی بری… واو.” مک‌کلارن پیش‌بینی کرد که این مربی 35 ساله از چایلدوال در لیورپول تاثیر قابل توجهی در بالاترین سطوح فوتبال خواهد گذاشت. و بری در حال انجام این کار است، هرچند  در حال حاضر این اتفاق در پشت پرده رخ می‌دهد.

آنتونی بری مغز متفکر پشت تبدیل چلسی از تیمی که روی ضربات شروع مجدد مشکل داشت به تیمی است که از آگوست 2020 بیشترین تعداد گل زده و کمترین تعداد گل خورده از روی ضربات شروع مجدد را تجربه کرده است؛ زمانی که لمپارد او را به عنوان کمک مربی انتخاب کرد. او در طول 9 ماه گذشته نقشی مشابه رادر ایرلند داشته که حرکت رو به رشدش شگفت‌آور است: آنها در 9 بازی گذشته یک بار شکست خوردند (در 11 ساعت فوتبال هیچ گلی دریافت نکردند) و از زمان حضور بری تا به حال 20 گل زده‌اند که پنج مورد از آنها روی ضربات شروع مجدد بوده است.

 

بری در زمان حضور لمپارد روی نیمکت چلسی، به این باشگاه پیوست اما علی‌رغم جدایی او، به حضورش در کادر فنی توخل ادامه داد.

 

هیچ کدام از این اتفاقات باعث تعجب همکاران او در کلاس‌های مدرک حرفه‌ای نمی‌شود. پایان نامه بری تنها تزی از این دوره بود که به عنوان مقاله آکادمیک چاپ شد. این مقاله به نام “ضربات شروع مجددِ دست‌کم گرفته شده”، روی پرتاب‌ اوت تمرکز دارد. این تحقیق شامل تماشای 60 ساعت ویدیو توسط بری برای بررسی دقیق تمامی 16380 پرتاب اوت است که در فصل 19-2018 لیگ برتر انگلیس صورت گرفته است.

نتیجه‌گیری او؟ این که مربیگری سنتی که از سنین کم به بازیکنان یاد می‌دهد که توپ را رو به جلو بیندازند، اشتباه است. در عوض تیم‌ها باید به عنوان شروع دوره‌ای از مالکیت توپ به پرتاب‌ها نگاه کنند، به سمت عقب یا کناره‌ها بروند و تاکیدشان روی حفظ توپ باشد. بری رابطه بین جایگاه در لیگ و توانایی حفظ مالکیت توپ پس از پرتاب اوت‌ها را نشان داد و به این نکته اشاره کرد که این ضربات شروع مجدد از همه رایج‌تر هستند اما تمرکز کمتری روی هدایت و مدیریت آنها وجود دارد.

شهرت رو به رشد او باعث شد پیشنهاداتی برای هدایت کاردیف سیتی، آبردین و ترانمیر راورز و همچنین حضور در یکی از رقبای چلسی در لیگ برتر به دستش برسد. اما بری هیچ جا نمی‌رود، همه پیشنهادات را رد کرده چون سرمربی چلسی هر روز او را شگفت‌زده می‌کند. از نظر بری بهترین راه پیشرفت به عنوان مربی ادامه کار با توخل است که در زمینه مدل بازی و جزییات تاکتیکی در سطح دیگری قرار دارد و در زمینه ویژگی‌های انسانی و ایجاد فضایی که حتی بازیکنانی که در ترکیب قرار ندارند هم متمرکز بمانند و آماده بازی باشند، بسیار خاص و کمیاب است.

سازماندهی دفاعی بحث دیگری است که بری در چلسی روی آن کار می‌کند و توخل درباره او گفت:” ما پیش از این او را نمی‌شناختیم، او اینجا با فرانک لمپارد کار می‌کرد اما از لحظه اول بخش بزرگی از تیم مربیگری ما شد.

او کیفیت خاصی در آنالیز بازی‌ها و ارائه نظراتش دارد. وقتی مدیریت جلسات تمرین را برعهده دارد، در زمین و برابر تیم آرام است. مسئولیت تمامی ضربات شروع مجدد برعهده او است و در دیگر تمرین‌ها دستیار من است.”

شباهت‌هایی در مسیر توخل و بری وجود دارد. هر دو خیلی به عنوان بازیکن از دنیای فوتبال خداحافظی کردند چون مشکل زانو داشتند و مسیر مربیگری را با تیم‌های جوانان شروع کردند. بری 30 ساله بود که آخرین بازی‌اش را برای رکسام در لیگ ملی انجام داد. نیمی از دوران حرفه‌ای بازی او بیرون از لیگ حرفه‌ای بوده و اوج دوران بازی‌اش در رسیدن به فینال پلی‌آف لیگ یک با یئوویل تاون بوده است.

 

بری همزمان با چلسی، در تیم ملی ایرلند هم به عنوان کمک مربی فعالیت می‌کند.

 

او بازی را در اورتون در تیم جوانان با وین رونی آغاز کرد که در آن هافبکی کوچک با پاس‌هایی خوب اما سرعت پایین بود. او همیشه کمی متفاوت به نظر می‌رسید، به مدارس معروف بلوکت در جنوب لیورپول می‌رفت (جایی که پدرش در آن بساز و بفروش بود) و در درس تاریخ و حقوق بهترین نمره را می‌گرفت. همکلاسی‌های او حتی در سن 16 سالگی از اخلاق کاری‌اش شگفت‌زده می‌شدند. او به دیگر بازیکنان جوان گفت:” من خودم تمرینات پیش فصلم را انجام خواهم داد.” او همیشه در حال دویدن در پارک کالدرستونز یا در خانه روی تردمیل بود تا آماده‌ترین بازیکن این آکادمی باشد.

پس از این که قراردادش با اورتون در 18 سالگی به پایان رسید، مدت کوتاهی در آکادمی کاونتری حضور داشت و سپس به آکرینگتون استنلی پیوست، جایی که در هفته 150 پوند دستمزد داشت اما جان کولمن، سرمربی این تیم، منبع الهامی بسیار ارزشمند برای او بود.

بری در فلیتوود با جیمی واردی هم‌تیمی بود. پل کوک، مربی فعلی ایسپویچ تاون، یکی از هم تیمی‌هایش در آکرینگتون بود و پس از این که بری کار مربیگری را همزمان با بازی در فارست گرین آغاز کرد (جایی که هدایت تیم زیر 16 سال را برعهده داشت)، کوک او را به عنوان دستیار شماره 3 به ویگان اتلتیک برد . این دو نفر مسیری را برای تمرین با هم طی می‌کردند و کوک که به مدیریت فردی و جزییات تاکتیکی معروف است، به استاد بری تبدیل شد. او در طول سه سال حضورش در این باشگاه با بازیکنانی چون ریس جیمز، جو گلهارت و آنتونی رابینسون کار کرد.

ویگان در اولین فصل حضور کوک در 18-2017 به یک چهارم نهایی جام حذفی رسید و وستهام یونایتد و منچسترسیتی را شوکه کرد. نوئل هانت، یکی از اعضای تیم، به The24 گفت:” من فکر می‌کنم کوک قصد داشت بری را آرام آرام وارد کار کند اما او مستقیما شیرجه زد و افراد به سمت او جذب شدند چون مرد خوبی بود. او کاری می‌کرد که درک فوتبال آسان شود.”

بری در زمان حضور در ویگان مجبور بود برای داشتن جایگاهی در کلاس‌های دیپلم LMA در دوره مربیگری فوتبال بجنگد. او در ابتدا به دلیل نداشتن جایگاه مربیگری لازم رد شد و با نامه‌ای متقاعدکننده نظر LMA را تغییر داد. او در حالی دوره مدرک حرفه‌ای را شروع کرد که احساس می‌کرد کمی تحت تاثیر قدرت لمپارد و دیگر اعضای گروه قرار گرفته و از روشی جالب برای حل این مشکل استفاده کرد. او مربی فن بیان استخدام کرد که او را به جاهای مختلف شامل مدارس می‌فرستاد تا صحبت کرده و روی اعتماد به نفسش در برخورد با گروه کار کند.

 

تعهد کاری بری او را به چهره‌ای ویژه در بین همکارانش تبدیل کرده است.

 

حالا ارائه و صحبت یکی از نقاط قوت بری است و اوست که در جلسات تاکتیکی چلسی پس از توخل- که شخصیتی محکم و کاریزماتیک دارد- حرف می‌زند. چلسی از زمان حضور او در لیگ برتر 30 گل از روی ضربات شروع مجدد در 52 بازی به ثمر رسانده و به شکل قابل توجهی از روی ضربات کرنر تاثیرگذار ظاهر شده و از بدترین آمار دفاعی روی این ضربات در بین شش تیم بزرگ به بهترین آنها تبدیل شده است.

پس از این که آندریاس کریستنسن اولین گلش در 137 بازی برای چلسی را مقابل مالمو به ثمر رساند، توخل در یادداشت‌های برنامه‌اش نوشت:” این نشانه خوبی است که آندره‌آس شروع به گلزنی می‌کند- و من فکر می‌کنم آنتونی بری، مربی ضربات شروع مجدد ما، می‌تواند بسیار بسیار به خودش افتخار کند!”

تعهدات کاری بیشتر با ایرلند یعنی بری زمان اضافه کمی دارد و هنوز از آمادگی بدنی بسیار خوبی برخوردار است که شامل دوندگی روزانه 5 کیلومتر پیش از حضور در زمین تمرین است، جایی که معمولا با زولت لوو و آرنو میشل، دیگر مربیان تیم، بار دیگر به دویدن مشغول می‌شود.

بری دو فرزند کوچک دارد و خانواده‌اش را از نورث‌وست به ساری آورده است. او واقعا نیاز به استراحت دارد اما به دوستانش می‌گوید هر روزی که از دست می‌دهد می‌تواند همان روزی باشد که ممکن بود موضوعی مهم و الهام‌بخش را از این سرمربی آلمانی که الگوی او است، یاد بگیرد.

 

 

عنوان اصلی مقاله: Journeyman turned set-piece guru… نویسنده: Jonathan Northcroft نشریه / وبسایت: The Times زمان انتشار: 5 دسامبر 2021
کلمات کلیدی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.